 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 14-03-2025 14:33 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Dzień Liczby Pi
3 na 3 | | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | Drobner (19539 punktów) | Smakowite! Dziękuję, πotrek...
'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." " www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
|
|
 | 1 na 1 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
> Smakowite!> Dziękuję, πotrek...Prócz placków wymyślono formę wiersza zwaną pi-ematem. 
"Stop!" stopkowym mundrościom!
|
|
1 na 1 | okragly (21676 punktów) | > .> To dzisiaj, 14 marca: 3,14.> Na domiar właśnie 14 marca urodził> się matematyk Wacław Sierpiński.> Więc takie podwójne matematyczne święto, w sporej mierze polskie.tez jestem Polakiem, pi to ja urodziłem  > A przypominam o tym w dziale "Nauka", bo a nuż kogoś z odpowiednim zacięciem temat natchnie do> bardziej naukowych wynurzeń.> Ode mnie okolicznościowy kolisty placek:> wygląda przepyszne, poproszę przepis (ale ja nie umiem piec, chyba ze podpłomyk), ale ... pi to bym upiekł (pewnie wyjdzie zakalec) moja wizytówka tez jest okrągła 
potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
|
|
 | 1 na 1 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
> wygląda przepyszne, poproszę przepisDokładnego nie znam, ale coś jak 22/7. > to bym upiekł (pewnie wyjdzie zakalec)Jak policzysz do końca, to nie wyjdzie. 
"Stop!" stopkowym mundrościom!
|
|
|  | 1 na 1 | okragly (21676 punktów) | > > wygląda przepyszne, poproszę przepis> Dokładnego nie znam, ale coś jak 22/7.do tego się pisze algorytm (to też chyba matematyka, na pewno informatyka) Algorytm to lista instrukcji rozpisanych krok po kroku, służących do wykonania zadania np przepis na Twój placek. > > to bym upiekł (pewnie wyjdzie zakalec)> Jak policzysz do końca, to nie wyjdzie.  zawsze wychodzi przypalone zakalca znam tylko z PRL-u, u mnie na wsi piekarnia nie wyrabiała z produkcją chleba przed świętami Bożego Narodzenia, wtedy często był z zakalcem 
potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
|
|
2 na 2 | Murdoch_13 (1467 punktów) | In math we trust - 14 marca to dzień, który przypomina nam, że matematyka to nie tylko nauka, ale najpotężniejsza broń wolnościowych rewolucjonistów!
Matematyka jest czymś, co nie podlega władzy państwowej ani korporacyjnej kontroli
To matematyka zabezpiecza nasze pieniądze, a nie ślepe zaufanie do banksterów centralnych, którzy drukują walutę na życzenie i łatają swoje budżetowe dziury naszym kosztem
To matematyka, a nie rządy, decyduje o prawach ekonomicznych!
To matematyka tak naprawdę rządzi światem - nie biurokraci, nie politycy!
14 marca to dzień, w którym powinniśmy obudzić się z iluzji rządów i zacząć żyć w kryptoanarchii, gdzie decentralizacja i matematyka zabezpieczają naszą wolność
***
PS: Grigorij Perelman, który rozwiązał problem milenijny, odrzucił milion dolarów nagrody, mówiąc: "I know how to control the Universe. Why would I run to get a million, tell me?"
Co miał na myśli?
To że matematyka nie potrzebuje aprobaty elit - jest narzędziem prawdy
.
|
|
 | 1 na 1 | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > matematyka nie potrzebuje aprobaty elit - jest narzędziem prawdyWarto też dodać, że matematyka kształtuje elity, zarówno te kapitalistyczne oparte na systemie pieniężnym jak i te komunistyczne oparte na tajnych wyborach. To matematyka definiuje kto rządzi i kto jest rządzony. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
|  | 1 na 1 | okragly (21676 punktów) |
>To matematyka definiuje kto rządzi i kto jest rządzony. rządzą emocje a większość /mniejszość, potrafią odróżnić już niemowlaki (np pokaż w jednej kupce 5 jabłek w drugiej 7, pokażą gdzie więcej, choć liczyc nie potrafią)
potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
|
|
 | 1 na 1 | okragly (21676 punktów) |
>To matematyka, a nie rządy, decyduje o prawach ekonomicznych! nasz geniusz prof Balcerowicz zwykł mawiac że 2+2=4 a to nie prawda, ekonomia to nauka społeczna gdzie 2+2=5 przy wspólnotach dobrze zorganizowanych np Chińczycy lub 2+2=3 polska libka prof niedorozwojka balcerowicza, ogromne bezrobocie, bezdomność, 1 500 000 rodaków wyemigrowało za granice, ogromny majątek dorobku PRL-u zmarnowany, podobnie dzisiaj ma Ukraina ale tam wojna
>To matematyka tak naprawdę rządzi światem - nie biurokraci, nie politycy! w raju liczyliśmy do 3, współczesnie nie jesteśmy wiele lepsi, wiekszość z nas nie ma pojecia ile to milion, 100 milionów czy 8%, dlatego ogromnie duzo zarabiają twórcy chwilówek czy banki
>To że matematyka nie potrzebuje aprobaty elit - jest narzędziem prawdy to czemu matematyka przestała być przedmiotem obowiązkowym na maturze?
potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
|
|
|  | | chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
> >To matematyka tak naprawdę rządzi światem - nie biurokraci, nie politycy!> w raju liczyliśmy do 3Więc może dopisz do swoich prorajskich postulatów "precz z matematyką!"?  > wiekszość z nas nie ma pojecia ile to milion, 100 milionów czy 8%, dlatego ogromnie duzo zarabiają twórcy chwilówek czy banki"Wiedzieć ile to milion' raczej nie jest wiedzą matematyczną, skoro to nie milionerzy są wybitnymi matematykami oraz vive versa. Oczywiście są wyjątki: Film "21" to oparta na faktach opowieść o najbłyskotliwszych studentach prestiżowej uczelni, Massachussetts Institute of Technology, i o tym, jak podbili kasyna Las Vegas, wygrywając miliony dolarów. Ben Campbell (Jim Sturgess), to inteligentny, choć nieśmiały student M.I.T. Musi zapłacić 300 tysięcy dolarów czesnego i pomagają mu w tym...karty. Dostaje bowiem niezwykłe zaproszenie - dołącza do grupy najlepszych studentów, którzy w każdy weekend jeżdżą do Vegas, uzbrojeni w fałszywe dokumenty i wiedzę matematyczną, która pozwala wygrać w black jacka. Ich przewodnikiem i opiekunem jest profesor matematyki, Micky Rosa (Kevin Spacey), który opracował metodę liczenia kart, pozwalającą wygrać z kasynem. Łatwe pieniądze są tuż, tuż... Ale chociaż liczenie kart nie jest nielegalne, stawka idzie o tak duże sumy, że graczami interesuje się szef ochrony kasyna, Cole Williams (Laurence Fishburne). Młodzi ludzie mają więc dwa zadania - przewidzieć kombinację liczb i uprzedzić działania Williamsa. > >matematyka nie potrzebuje aprobaty elit - jest narzędziem prawdy> to czemu matematyka przestała być przedmiotem obowiązkowym na maturze?A tutaj jakby masz rację. 
"Stop!" stopkowym mundrościom!
|
|
| |  | 1 na 1 | okragly (21676 punktów) | > >>To matematyka tak naprawdę rządzi światem - nie biurokraci, nie politycy!> >w raju liczyliśmy do 3> Więc może dopisz do swoich prorajskich postulatów "precz z matematyką!"?  przyczyną wynalazków jest potrzeba, tak też było z liczeniem np trzeba było policzyc czy pasterz wrócił z tą samą liczbą owieczek co wyruszył na popas w raju nie było potrzeby liczenia, to nie liczyli, mieli przyjemniejsze sposoby spędzania czasu czy wykorzystywania mocy obliczeniowej mózgów. > >wiekszość z nas nie ma pojecia ile to milion, 100 milionów czy 8%, dlatego ogromnie duzo zarabiają twórcy chwilówek czy banki> "Wiedzieć ile to milion' raczej nie jest wiedzą matematyczną, skoro to nie milionerzy są wybitnymi matematykami oraz vive versa. Oczywiście są wyjątki:Film "21" to oparta na faktach opowieść o najbłyskotliwszych studentach Massachussetts Institute of Technology, i o tym, jak podbili kasyna Las Vegas, wygrywając miliony dolarów. Ben Campbell to inteligentny student M.I.T. Musi zapłacić 300 tysięcy dolarów czesnego i pomagają mu w tym...karty. Dostaje bowiem niezwykłe zaproszenie - dołącza do grupy najlepszych studentów, którzy w każdy weekend jeżdżą do Vegas, uzbrojeni w fałszywe dokumenty i wiedzę matematyczną, która pozwala wygrać w black jacka. Ich przewodnikiem i opiekunem jest profesor matematyki, Micky Rosa, który opracował metodę liczenia kart, pozwalającą wygrać z kasynem. Łatwe pieniądze są tuż, tuż... Ale chociaż liczenie kart nie jest nielegalne, stawka idzie o tak duże sumy, że graczami interesuje się szef ochrony kasyna Młodzi mają więc dwa zadania - przewidzieć kombinację liczb i uprzedzić działania maszyny to urzadzenia techniczne, człowiek je projektował, tak jak enigme ale przewidzieć pogodę jest niemożliwe
potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
|
|
1 na 1 | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > Ode mnie okolicznościowy kolisty placek:> Co do niewymierności wszystkich krzywych warto zauważyć, że w świecie fizycznym, nie abstrakcyjnym istnieje horyzont, do którego wszystko jest określone, ograniczone, skończone, przewidywalne i policzalne a za nim wszystko staje się nieokreślone, nieskończone, nieprzewidywalne i niepoliczalne. Wg mnie abstrakcja jest drugą formą fizycznej rzeczywiści i w matematyce musi również istnieć horyzont dzielący świat abstrakcji na wymierny i niewymierny. Horyzont dyskretnosci argumentów i działań za którym rozwija się ciągłość i nieskończoność. Za horyzontem abstrakcji przestajemy odróżniać zbiór pusty od zbioru pełnego. Nie wiadomo gdzie się pierwszy kończy i gdzie drugi zaczyna. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
 | 1 na 1 | Edward Robak* (2152 punktów) | >Wg mnie abstrakcja jest drugą formą fizycznej rzeczywiści i w matematyce musi również istnieć horyzont dzielący świat abstrakcji na wymierny i niewymierny.
Abstrakcja = odzwierciedlenie w umyśle tego co znajduje się poza umysłem. Kryterium rozdzielającym wielkości "wymierny i niewymierny" opiera się na relacjach: mniejszy < równy < większy Niewymierność jest maskowaniem braku wyobraźni - to fikcja. Oszukiwanie samego siebie w ramach jakichś wydumanych, zbytecznych ideologii. PS. to co napisałem to nie jest zarzut do Pana, lecz obnażenie fałszywych idei które politycy próbują wtłaczać do matematyki.
|
|
|  | 1 na 1 | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > Niewymierność jest maskowaniem braku wyobraźni - to fikcja. Oszukiwanie samego siebie w ramach jakichś wydumanych, zbytecznych ideologii.Niewymierność jest faktem. W matematyce są poziomy systemów pojęciowych - argumenty i działania przenoszące nas między tymi poziomami prowadzą czasami do wyników rozmytych, których nie sposób wyrazić w sposób skończony i ograniczony na określonym poziomie pojęciowym np. na poziomie liczb całkowitych. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
| |  | 1 na 1 | Edward Robak* (2152 punktów) | >Niewymierność jest faktem.
Jeśli całość=1 podzielę na 3 jednakowe części, to każda z tych części będzie skończonym ułamkiem o wielkości 1/3, ale w rozwinięciu dziesiętnym ten ułamek nie będzie miał końca 0,3333... Zgadzam się z tym, że można wymyślić sobie taką matematykę, w której ułamek 0,(3) nazwie się liczbą niewymierną choć łatwo go wyrazić w sposób skończony, a więc jak widać wynik rozmyty ma konkretny sens o którym wspomniałem w poprzednim poście.
|
|
| | |  | 1 na 1 | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > >Niewymierność jest faktem.> Jeśli całość=1 podzielę na 3 jednakowe części, to każda z tych części będzie skończonym ułamkiem o wielkości 1/3Ułamek nie jest wynikiem skończonym albowiem zawiera się w sobie działanie. Wynikiem skończonym jest tylko liczba a tego nie da się przedstawić w postaci liczby. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
| | | |  | 1 na 1 | Murdoch_13 (1467 punktów) | > >>Niewymierność jest faktem.> >Jeśli całość=1 podzielę na 3 jednakowe części, to każda z tych części będzie skończonym ułamkiem o wielkości 1/3> Ułamek nie jest wynikiem skończonym albowiem zawiera się w sobie działanie.> Wynikiem skończonym jest tylko liczba a tego nie da się przedstawić w postaci liczby.Widzę, że wyczuwasz coś tajemniczego w liczbach rzeczywistych, ale trudno Ci to uchwycić. Muszę zwrócić uwagę, że sedno tej zagadki nie tkwi tak naprawdę w różnicy między liczbami wymiernymi a niewymiernymi. Większość liczb, które znamy - w tym również niewymiernych jak pi czy pierwiastek z 2 - jest dość zwykłych, można je opisać w sposób "skończony" np. jako algorytm generujący ich rozwinięcia dziesiętne. Prawdziwa tajemnica kryje się głębiej. Dowód Cantora pokazuje, że większości liczb rzeczywistych nie da się nawet opisać algorytmem. Te liczby nazywa się nieobliczalnymi - istnieją, ale nie da się ich "uchwycić" żadnym wzorem czy procesem. Tu coś na ten temat: marciszewski.eu/?p=4523.
|
|
| | | | |  | 1 na 1 | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > istnieją, ale nie da się ich "uchwycić"Jak ze zjawiskami fizycznymi za horyzontem. Wystarczy jednak zbudować teleskop, żeby horyzont przekroczyć. Podobnie jest z matematycznym aparatem pojęciowym. Co niepojęte i nieobliczalne bez odpowiedniego aparatu staje się powoli zrozumiałe z aparatem. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
| | | |  | 1 na 1 | Edward Robak* (2152 punktów) | >>>Niewymierność jest faktem.
>>Jeśli całość=1 podzielę na 3 jednakowe części, to każda z tych części będzie skończonym ułamkiem o wielkości 1/3
>Ułamek nie jest wynikiem skończonym albowiem zawiera się w sobie działanie. >Wynikiem skończonym jest tylko liczba a tego nie da się przedstawić w postaci liczby.
Proszę wziąć ciasteczko maślane i przełamać je na 3 części. Czy będą te części skończone, czy nieskończone? Jakie działanie będą w sobie zawierać?
|
|
| | | | |  | 1 na 1 | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > Proszę wziąć ciasteczko maślane i przełamać je na 3 części. Czy będą te części skończone, czy nieskończone? Jakie działanie będą w sobie zawierać?Nie da się wyznaczyć 1/3 ciasteczka przy użyciu samych prostych. Będzie trzeba użyć do tego krzywych. To tu objawia się niewymierność prostych w krzywych i krzywych w prostych. Każdy skończony odcinek krzywej po wyprostowaniu go stanie się nieskończony i również skończony odcinek prostej po zakrzywieniu go. Podział ciastka na podstawie krzywych prowadzi do powstania nieskończonych części, których nie da się wyrazić pod postacią liczby ale zawsze będzie tu konieczna postać działania. Ta sama transformacja pomiędzy wymiarem prostych i krzywych prowadzi do niewymierności niektórych par wielkości fizycznych, tzn. nie da się wykonać takiej transformacji jednej wielkości w drugą ażeby otrzymać wynik skończony. To będzie zawsze wynik nieskończony. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
| | | | | |  | 2 na 2 | Murdoch_13 (1467 punktów) | >To tu objawia się niewymierność prostych w krzywych i krzywych w prostych. >Każdy skończony odcinek krzywej po wyprostowaniu go stanie się nieskończony i również skończony odcinek prostej po zakrzywieniu go.
Jeśli każdy "wyprostowany" odcinek krzywej staje się dla Ciebie nieskończony, to chyba czas wymienić linijkę, bo coś z nią ewidentnie nie tak xD
.
|
|
| | | | | | |  | 1 na 1 | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > >To tu objawia się niewymierność prostych w krzywych i krzywych w prostych.> >Każdy skończony odcinek krzywej po wyprostowaniu go stanie się nieskończony i również skończony odcinek prostej po zakrzywieniu go.> Jeśli każdy "wyprostowany" odcinek krzywej staje się dla Ciebie nieskończony, to chyba czas wymienić linijkę, bo coś z nią ewidentnie nie tak xDPrzypisz długości promienia okręgu wartość 1. Następnie rozwiń okrąg w prostą i podaj wartość długości powstałego odcinka w skończonej wartości liczbowej, w systemie liczbowym promień =1. Albo przypisz długości określonego okręgu wartość 1. Następnie dokonaj zakrzywienia promienia okręgu dopasowując jego krzywiznę do okręgu i podaj wartość jego długości w systemie liczbowym długość okręgu = 1. W obu wypadkach liczby będą nieskończone. Ale to tylko taka gadka szmatka, bo kogo to w rzeczywistości obchodzi?  youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
| | | | | | | |  | 1 na 1 | Edward Robak* (2152 punktów) |
> Przypisz długości promienia okręgu wartość 1.> Następnie rozwiń okrąg w prostą i podaj wartość długości powstałego odcinka w skończonej wartości liczbowej, w systemie liczbowym promień =1.> Albo przypisz długości określonego okręgu wartość 1. Następnie dokonaj zakrzywienia promienia okręgu dopasowując jego krzywiznę do okręgu i podaj wartość jego długości w systemie liczbowym długość okręgu = 1.> W obu wypadkach liczby będą nieskończone.> Ale to tylko taka gadka szmatka, bo kogo to w rzeczywistości obchodzi?  > youtu.be/5VCiU1osa3wMożna też podzielić (w myślach oczywiście) promień okręgu o wartość 1 na trzy jednakowe kawałki, następnie zapisać rozwinięcie dziesiętne w trzech wierszach 0,33333333... 0,33333333... 0,33333333... i po zsumowaniu wykazać, że choć suma cyfr z tej samej pozycji po przecinku wynosi ZAWSZE 9 to suma 9 kropek jest równa 10 co stanowi uzupełnienie do całości (w systemie języka tzw. "matematyki naiwnej" {jeśli wiadomo co się ma na myśli}). {{{no bo po co dochodzić jak to naprawdę jest z tymi nieskończonymi szeregami, które choć nieskończone to mają granicę którą można przekraczać...}}}LICZBY POZASKOŃCZONE DAJE SIĘ PRZECIEŻ OSZUKAĆ liczbami kardynalnymi i innymi wynalazkami nowomowy.
|
|
1 na 1 | alsor (3283 punktów) | chyba najprostsza wersja Pi: Pi/2 - 1 = [1,1/2,1/3,1/4, ...]gdzie [...] to ułamek łańcuchowy; co można tak zapisać:  liczba phi = 0.618..., czyli to słynne golden rato ma taki zapis: phi = [1,1,1,1, ...]czyli tu mamy same jedynki - najprostsza liczba z możliwych i zarazem najbardziej pospolita jak wiadomo (z tych niewymiernych, oczywiście). jak widać to są bardzo proste liczby wbrew pozorom. ciekawe jaki ma zapis e = 2.718... w tej wersji? en.wikipedia.org/wiki/Simple_continued_fraction
|
|
 | Smuggler (45 punktów) (zablokowany) | > chyba najprostsza wersja Pi:> Pi/2 - 1 = [1,1/2,1/3,1/4, ...]gdzie [...] to ułamek łańcuchowy;> co można tak zapisać:>  > liczba phi = 0.618..., czyli to słynne golden rato ma taki zapis:> phi = [1,1,1,1, ...]czyli tu mamy same jedynki - najprostsza liczba z możliwych i zarazem najbardziej pospolita jak wiadomo (z tych niewymiernych, oczywiście).> jak widać to są bardzo proste liczby wbrew pozorom.> ciekawe jaki ma zapis e = 2.718... w tej wersji?> en.wikipedia.org/wiki/Simple_continued_fractionpi to zwyczajna liczba nie-wymierna. hasło na dziś: WSZYSCY CHCEMY NORMALNOŚCI
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|