>Oglądałem Briana Coxa i powiedział, że tylko rzeczy bezmasowe mogą podróżować z prędkością światła, >ok, to w porządku; jednak pamiętam, że uczono mnie w szkole, że powodem istnienia >"obserwowalnego wszechświata" jest to, że rzeczy najbardziej od nas oddalone podróżują >szybciej niż prędkość światła. >Czy ktoś mógłby to wyjaśnić?
Z prędkością światła może podróżować (i podróżuje) zaburzenie przestrzeni nazywane 'fala elektromagnetyczna'. Prędkość ta jest różna w różnych lokalizacjach bowiem zależy od parametrów próżni (przenikalność elektryczna i magnetyczna). Rzeczy o których mowa powyżej nie zawierające w sobie energii elektromagnetycznej mogą podróżować z dowolnymi prędkościami bo nic ich nie ogranicza. Teoria powstania "obserwowalnego wszechświata" opiera się na założeniu, że coś powstało z niczego i pęczniało w 4-tym wymiarze którego nie widać... i szkoda sobie tym zaśmiecać głowę. ”
|