Racjonalista - Strona głównaDo treści
Skąd biorą się pasje i upodobania?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
12-01-2024 07:50ituhabitu (2 punktów)Skąd biorą się pasje i upodobania?
Rozglądając się wokół siebie, widzimy, że każdy ma inne pasje i upodobania. Na przykład pasją jednego człowieka mogą być szachy. Innym mogą być sztuki walki. Jeszcze inny może uczyć się gry na instrumencie muzycznym. Ale nawet jeśli zawęzimy zakres do instrumentów, istnieje wiele instrumentów do wyboru, a mimo to wielu muzyków wybiera tylko jeden, w którym jest naprawdę dobry. Ale co decyduje o tym, czy ktoś zdecyduje się uczyć gry na perkusji, zamiast na gitarze czy na skrzypcach?

Podobnie widzimy, że ludzie mają różne preferencje. Niektórzy wolą czekoladę, inni wanilię. Niektórzy wolą muzykę rockową, inni metalową. Niektórym białym mężczyznom podobają się Azjatki, niektórym Azjatkom podobają się czarni mężczyźni itd.

Wszystko w porządku, ale ciekawi mnie, czy jest ku temu powód.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

haish (2905 punktów)
>Rozglądając się wokół siebie, widzimy, że każdy ma inne pasje i upodobania. Na przykład pasją
>jednego człowieka mogą być szachy. Innym mogą być sztuki walki. Jeszcze inny może uczyć się gry na
>instrumencie muzycznym. Ale nawet jeśli zawęzimy zakres do instrumentów, istnieje wiele instrumentów
>do wyboru, a mimo to wielu muzyków wybiera tylko jeden, w którym jest naprawdę dobry. Ale co
>decyduje o tym, czy ktoś zdecyduje się uczyć gry na perkusji, zamiast na gitarze czy na skrzypcach?
>Podobnie widzimy, że ludzie mają różne preferencje. Niektórzy wolą czekoladę, inni wanilię.
>Niektórzy wolą muzykę rockową, inni metalową. Niektórym białym mężczyznom podobają się Azjatki,
>niektórym Azjatkom podobają się czarni mężczyźni itd.
>Wszystko w porządku, ale ciekawi mnie, czy jest ku temu powód.

Wygląda to rozmaicie - generalnie każdy osobnik jest ukierunkowywany w dzieciństwie i w żyviu dorosłym jeśli ma czas po pracy, a nie bardzo interesują go takie wypełniacze czasu jak telewizja , oglądanie sportu wówczas realizuje się poświęcając uwagę rozmaitym pasjom, lub hobby. Często też aby realizować te swoje zainteresowania musi też poszerzać swój zakres wiedzy i umiejętności. Tak to działa, wiele zainteresowań jest dość kosztownych, ale dla chcącego nie jest problemem znalezienie rozwiązania, aby posiąść wiedzę i umiejętności.
Generalnie podstawową przyczyną jest nuda, robienie czegoś tę nudę zabija.
ituhabitu (2 punktów)
>Rozglądając się wokół siebie, widzimy, że każdy ma inne pasje i upodobania. Na przykład pasją
>jednego człowieka mogą być szachy. Innym mogą być sztuki walki. Jeszcze inny może uczyć się gry na
>instrumencie muzycznym. Ale nawet jeśli zawęzimy zakres do instrumentów, istnieje wiele instrumentów
>do wyboru, a mimo to wielu muzyków wybiera tylko jeden, w którym jest naprawdę dobry. Ale co
>decyduje o tym, czy ktoś zdecyduje się uczyć gry na perkusji, zamiast na gitarze czy na skrzypcach?
>Podobnie widzimy, że ludzie mają różne preferencje. Niektórzy wolą czekoladę, inni wanilię.
>Niektórzy wolą muzykę rockową, inni metalową. Niektórym białym mężczyznom podobają się Azjatki,
>niektórym Azjatkom podobają się czarni mężczyźni itd.
>Wszystko w porządku, ale ciekawi mnie, czy jest ku temu powód.

i got this... tutuapp.uno/
orzeszeq (1 punktów)
>Rozglądając się wokół siebie, widzimy, że każdy ma inne pasje i upodobania. Na przykład pasją
>jednego człowieka mogą być szachy. Innym mogą być sztuki walki. Jeszcze inny może uczyć się gry na
>instrumencie muzycznym. Ale nawet jeśli zawęzimy zakres do instrumentów, istnieje wiele instrumentów
>do wyboru, a mimo to wielu muzyków wybiera tylko jeden, w którym jest naprawdę dobry. Ale co
>decyduje o tym, czy ktoś zdecyduje się uczyć gry na perkusji, zamiast na gitarze czy na skrzypcach?
>Podobnie widzimy, że ludzie mają różne preferencje. Niektórzy wolą czekoladę, inni wanilię.
>Niektórzy wolą muzykę rockową, inni metalową. Niektórym białym mężczyznom podobają się Azjatki,
>niektórym Azjatkom podobają się czarni mężczyźni itd.
>Wszystko w porządku, ale ciekawi mnie, czy jest ku temu powód.

Osobiście nie widzę tam niczego więcej niż klasyczna mieszanka geny+środowisko; wydaje mi się, że do ukształtowania się gustu prowadzą bardzo subtelne ale proste procesy. No i co gorsza zdeterminowane. To trochę przerażające, że po pierwsze nie bardzo wiemy, czemu wolimy tę rzecz a nie inną, po drugie nie mamy wpływu na to, którą wolimy, a to właśnie na podstawie tych preferencji podejmujemy w życiu decyzje. To wydaje się błahe gdy pomyślimy o wyborze smaku lodów, bo co za różnica, czy zjem czekoladowe czy truskawkowe (ja zjem truskawkowe), ale przecież decyzje poważne podejmujemy ostatecznie dokładnie na tej samej zasadzie. I nawet jak się specjalnie zdecydować na czekoladowe, na przekór sobie, żeby sobie udowodnić, że mogę - to i tak istniała we mnie wcześniejsza jeszcze preferencja robienia sobie na przekór. Nieskończony regres. Dlatego z ostatnim zdaniem się akurat nie zgadzam. Nic tu nie jest w porządku.
starepiernikowe (4 punktów)
Tak, jest to ciekawy aspekt, ile nas w nas.
Czy jestem kim jestem, bo tym jestem.
Czy to środowisko i czas.
Czy też mieszanka.

Bo jeżeli jesteśmy z góry zaprogramowani, nasze smaki.
Wtedy nasze życie jest tylko wykonywaniem "programu".
I defacto wszystkie podjęte decyzje, z góry; w pewnym zakresie były już określone.

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365