Racjonalista - Strona głównaDo treści
Co to jest "tworzenie duszy"?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
04-05-2024 13:02danna (-4 punktów)Co to jest "tworzenie duszy"?
Ocena -1 na 1
Mam przyjaciela, którego poglądy filozoficzne i teologiczne nazywa „tworzeniem duszy”. Pogląd, jak to wyjaśnia, jest taki, że istoty ludzkie nie rodzą się z duszą, lecz zamiast tego tworzą je poprzez swoje myśli i decyzje. Uważa, że ​​dzieje się tak dlatego, że gdyby Bóg stworzył w człowieku duszę, określiłoby to naturę tej osoby, pozbawiając ją możliwości wyboru własnej natury i charakteru, a tym samym pozbawiając ją wolnej woli; Jedynym sposobem, aby człowiek był wolny, jest stworzenie własnej duszy.

Najbliższą temu poglądowi mogę znaleźć teodyceę irenejską, która utrzymuje, że cierpienie jest konsekwencją naszej wolnej woli, niezbędnej do rozwoju naszej duszy (używa się terminu „tworzenie duszy”, ale wydaje się, że oznacza on, że rozwijamy naszą duszę poprzez naszych wyborów, a nie, że ludziom brakuje dusz, dopóki nie zostaną stworzeni przez siebie).

Czy istnieje jakaś filozoficzna szkoła myślenia, która zakłada to, w co wierzy mój przyjaciel? Dla mnie brzmi to jak teodycea irenejska połączona z dużą dawką egzystencjalizmu. W pewnym sensie staram się zrozumieć ten pogląd i zastanawiam się, czy argumentowali za nim inni filozofowie.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

haish (2908 punktów)
>Mam przyjaciela, którego poglądy filozoficzne i teologiczne nazywa "tworzeniem duszy".
>Pogląd, jak to wyjaśnia, jest taki, że istoty ludzkie nie rodzą się z duszą, lecz zamiast tego
>tworzą je poprzez swoje myśli i decyzje. Uważa, że ​​dzieje się tak dlatego, że gdyby
>Bóg stworzył w człowieku duszę, określiłoby to naturę tej osoby, pozbawiając ją możliwości wyboru
>własnej natury i charakteru, a tym samym pozbawiając ją wolnej woli; Jedynym sposobem, aby człowiek
>był wolny, jest stworzenie własnej duszy.
>Najbliższą temu poglądowi mogę znaleźć teodyceę irenejską, która utrzymuje, że cierpienie jest
>konsekwencją naszej wolnej woli, niezbędnej do rozwoju naszej duszy (używa się terminu
>"tworzenie duszy", ale wydaje się, że oznacza on, że rozwijamy naszą duszę poprzez
>naszych wyborów, a nie, że ludziom brakuje dusz, dopóki nie zostaną stworzeni przez siebie).
>Czy istnieje jakaś filozoficzna szkoła myślenia, która zakłada to, w co wierzy mój przyjaciel? Dla
>mnie brzmi to jak teodycea irenejska połączona z dużą dawką egzystencjalizmu. W pewnym sensie staram
>się zrozumieć ten pogląd i zastanawiam się, czy argumentowali za nim inni filozofowie.

Twoja wypowiedź jest bełkotliwa, gdyż niepotrzebnie używasz pojęcia 'dusza', gdybyś zamiast tego pisał-a psychika i osobowość wszystko miało by sens.
Dusza jest ludzkim wymysłem, a nie tworem Boga. Aby z niemowlęcia powstał homo sapiens niezbędna jest edukacja, co jest równoznaczne z kształtowaniem psychiki i osobowości.
danna (-4 punktów)
>Mam przyjaciela, którego poglądy filozoficzne i teologiczne nazywa "tworzeniem duszy".
>Pogląd, jak to wyjaśnia, jest taki, że istoty ludzkie nie rodzą się z duszą, lecz zamiast tego
>tworzą je poprzez swoje myśli i decyzje. Uważa, że ​​dzieje się tak dlatego, że gdyby
>Bóg stworzył w człowieku duszę, określiłoby to naturę tej osoby, pozbawiając ją możliwości wyboru
>własnej natury i charakteru, a tym samym pozbawiając ją wolnej woli; Jedynym sposobem, aby człowiek
>był wolny, jest stworzenie własnej duszy.
>Najbliższą temu poglądowi mogę znaleźć teodyceę irenejską, która utrzymuje, że cierpienie jest
>konsekwencją naszej wolnej woli, niezbędnej do rozwoju naszej duszy (używa się terminu
>"tworzenie duszy", ale wydaje się, że oznacza on, że rozwijamy naszą duszę poprzez
>naszych wyborów, a nie, że ludziom brakuje dusz, dopóki nie zostaną stworzeni przez siebie). xender.vip/
>Czy istnieje jakaś filozoficzna szkoła myślenia, która zakłada to, w co wierzy mój przyjaciel? Dla
>mnie brzmi to jak teodycea irenejska połączona z dużą dawką egzystencjalizmu. W pewnym sensie staram
>się zrozumieć ten pogląd i zastanawiam się, czy argumentowali za nim inni filozofowie.

I got this,...

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365