Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dlaczego żadnej skały nie można zamienić w glinę?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
10-12-2025 12:34sikhanegi (2 punktów)Dlaczego żadnej skały nie można zamienić w glinę?
Rozumiem, że definicja „gliny” odnosi się do określonego zakresu wielkości cząstek. O ile wiem, glina ceramiczna to glina ceramiczna plus woda. Rozumiem również, że podczas procesu wypalania zachodzą pewne reakcje, które w jakiś sposób wiążą te cząstki, tworząc ceramikę.

Gdzieś słyszałem, że nie wszystkie rodzaje skał, sproszkowane do postaci gliny, można prawidłowo wypalić lub że jest to wolniejsze/trudniejsze.

Dlaczego tak jest? Jaka cecha materiału decyduje o tym, czy nadaje się on do wypalenia jak glina ceramiczna? Dlaczego niektóre skały lepiej się do tego nadają (np. mułowiec)?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

haish (2908 punktów)
>Rozumiem, że definicja "gliny" odnosi się do określonego zakresu wielkości cząstek. O
>ile wiem, glina ceramiczna to glina ceramiczna plus woda. Rozumiem również, że podczas procesu
>wypalania zachodzą pewne reakcje, które w jakiś sposób wiążą te cząstki, tworząc ceramikę.
>Gdzieś słyszałem, że nie wszystkie rodzaje skał, sproszkowane do postaci gliny, można prawidłowo
>wypalić lub że jest to wolniejsze/trudniejsze.
>Dlaczego tak jest? Jaka cecha materiału decyduje o tym, czy nadaje się on do wypalenia jak glina
>ceramiczna? Dlaczego niektóre skały lepiej się do tego nadają (np. mułowiec)?

Proces wypalania to inaczej proces poddawania materiału działaniu temperatury. Nie wszystkie materiały skalne do wypalania się nadają, węgiel kamienny ulegnie w tym procesie utlenieniu, a przecież nie o to chodzi w ceramice. Poza tym inaczej wypala się glinę, a inaczej porcelanę, istotna jest temperatura którą należy potraktować wypalany materiał.
Tak czy siak można lepić i wypalać z gliny kupionej w sklepach dla ceramików - wtedy mamy podane konkretne warunki temperaturowe, lub robić to tak jak robią w Chinach - mielą skałę na pył, oddzielają najdrobniejsze cząstki za pomocą wody, te grubsze mielą ponownie i następnie doświadczalnie sprawdzają temperaturę w której należy wypalać daną partię mieszanki do wypału.
sikhanegi (2 punktów)
>Rozumiem, że definicja "gliny" odnosi się do określonego zakresu wielkości cząstek. O
>ile wiem, glina ceramiczna to glina ceramiczna plus woda. Rozumiem również, że podczas procesu
>wypalania zachodzą pewne reakcje, które w jakiś sposób wiążą te cząstki, tworząc ceramikę.
>Gdzieś słyszałem, że nie wszystkie rodzaje skał, sproszkowane do postaci gliny, można prawidłowo 10.0.0.0.1 192.168.1.254
>wypalić lub że jest to wolniejsze/trudniejsze.
>Dlaczego tak jest? Jaka cecha materiału decyduje o tym, czy nadaje się on do wypalenia jak glina
>ceramiczna? Dlaczego niektóre skały lepiej się do tego nadają (np. mułowiec)?

I got it,..
alsor (3283 punktów)
>Rozumiem, że definicja "gliny" odnosi się do określonego zakresu wielkości cząstek. O
>ile wiem, glina ceramiczna to glina ceramiczna plus woda. Rozumiem również, że podczas procesu
>wypalania zachodzą pewne reakcje, które w jakiś sposób wiążą te cząstki, tworząc ceramikę.
>Gdzieś słyszałem, że nie wszystkie rodzaje skał, sproszkowane do postaci gliny, można prawidłowo
>wypalić lub że jest to wolniejsze/trudniejsze.
>Dlaczego tak jest? Jaka cecha materiału decyduje o tym, czy nadaje się on do wypalenia jak glina
>ceramiczna? Dlaczego niektóre skały lepiej się do tego nadają (np. mułowiec)?

nazwa glina to chyba od glinu się wzięła, czyli od aluminium.
en.wikipedia.org/wiki/Clay

A jak wiadomo aluminium ma numer 13 w tablicach - znaczy to ma 13 elektronów,
czyli to jest taki kit, bo jak wiadomo 13 nie jest zbyt dobrym numerem...

13-sto ścian - co to jest? chyba nie ma takiej figury w klasyfikacji.
dlatego to jest bardzo... nietypowe - osobliwe.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365