Racjonalista - Strona głównaDo treści
"Misja" TVP

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
03-06-2013 13:34Konowal (6291 punktów)"Misja" TVP
0 na 4
wpolityce.(*)ie-tworzyli-glownie-antysemici

Do słynnego powiedzenia Piłsudskiego "Naród wspaniały, tylko ludzie ku..wy" wypada dodać szkoda, że ci ludzie nami rządzą.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

03-06-2013 13:56
 Ocena 27 na 27
Meretseger (61860 punktów)
Cytat:
TVP uznała, że opinia publiczna była dotąd:
"skazana jedynie na pośrednictwo dziennikarzy i polityków w ocenie niemieckiego serialu, nie mogąc wyrobić sobie w tej kwestii własnego zdania. Dlatego TVP podjęła decyzję, by cały mini serial, w tym jego kontrowersyjny trzeci odcinek, pokazać wszystkim polskim widzom."
Film zostanie obudowany studyjną dyskusją.


A ja jestem za. Bo rzeczywiście - chwalenie lub krytykowanie filmu, którego się nie widziało na oczy jest pomysłem poronionym. Pogrubiłam też jedno zdanie w cytacie. Zwróć na nie uwagę.
I jeszcze coś - gorsze rzeczy emituje TVP w ramach "misji". Na przykład w niedzielę, 9 czerwca będzie:
8.45 Ziarno
9.40 (...)
10.00 Transmisja Mszy Świętej z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach
11.55 Między ziemią a niebem
12.00 Anioł Pański
12.10 Między ziemią a niebem
12.45 (...)
Przez pół dnia. To nie misja, to misjonarstwo.
03-06-2013 15:04 
 Ocena-8 na 12
Konowal (6291 punktów)
Jeżeli ty uważasz że ważniejsze jest wmawianie polakom antysemickości od puszczania w kraju z dużą grupą katolików religijnych programów to gratuluję poczucia polskości jakie posiadasz


Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
03-06-2013 15:21 
 Ocena 15 na 15
Tohver (1287 punktów)
>Jeżeli ty uważasz że ważniejsze jest wmawianie polakom antysemickości od puszczania w kraju z dużą grupą katolików religijnych programów to gratuluję poczucia polskości jakie posiadasz

Wmawianie?! Jeżeli wyemitowanie serialu jest wmawianiem antysemickości to emitowanie transmisji z mszy jest wmawianiem religijności.
03-06-2013 22:31 
 0 na 2
Selanos (12869 punktów)
>>Jeżeli ty uważasz że ważniejsze jest wmawianie polakom antysemickości od puszczania w kraju z dużą grupą katolików religijnych programów to gratuluję poczucia polskości jakie posiadasz
>Wmawianie?! Jeżeli wyemitowanie serialu jest wmawianiem antysemickości to emitowanie transmisji z mszy jest wmawianiem religijności.

Nikt nie twierdzi, że nie jest. Nie dość że jest, to jeszcze jest za publiczne pieniądze.
03-06-2013 23:41 
 Ocena 1 na 1
Konowal (6291 punktów)
No jeżeli w historycznym serialu jest że AK to była organizacja antysemicka to co to jest ? Obiektywna prawda historyczna ???

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
04-06-2013 00:05 
 Ocena 2 na 2
kogut59 (3090 punktów)
>No jeżeli w historycznym serialu jest że AK to była organizacja antysemicka to co to jest ? Obiektywna prawda historyczna ???
To jest jedna z prawd niestety i mówienie o tym jest nieuniknione dla wyjaśnienia młodym ludźmi zjawiska "wojna"
"Prawda obiektywna zakłada, że coś jest Prawdzik­we - czy w to wierzymy, czy to wiemy. Prawda subiektywna to coś praw­dziw ego dla nas, ale niekoniecznie już dla naszego sąsiada"
www.1985.p(*)rawda-subiektywna-i-obiektywna
04-06-2013 12:04 
 Ocena 1 na 1
Konowal (6291 punktów)
Jak chcesz wierzyć w subiektywną prawdę Niemiec to masz prawo , ale nie wmawiaj mi że to jest misją TVP.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
Konowal (6291 punktów)
Usunięte przez moderatora
kogut59 (3090 punktów)
Usunięte przez moderatora
04-06-2013 08:34 
 Ocena 6 na 6
Meretseger (61860 punktów)
"Czterej pancerni i pies" to też był serial historyczny. "Bitwa pod Wiedniem" to też film historyczny.
04-06-2013 11:42 
 Ocena 3 na 3
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>"Czterej pancerni i pies" to też był serial historyczny. "Bitwa pod Wiedniem" to też film historyczny.

Ale Czterech Pancernych ogląda się dziś całkiem nieźle, jak się na kołku zawiesi parę historycznych faktów (z niektórymi nie dało się naciągać za bardzo, np. Przymanowski zrobił dyplomatyczny unik, posyłając załogę do szpitala na czas Powstania Warszawskiego) ale ogólnie to sprawnie zrealizowany, dobrze zagrany, zabawny i wzruszający film przygodowy "jak to na wojence ładnie".

Za to Bitwa to gniot tak straszliwy, że zęby bolą i nawet 100% zgodność historyczna by jej nie pomogła ani odrobinę.

Pancernych mamy na dysku i TŻ czasem robi nam sesję. Musze wtedy wysłuchać jego komentarzy historycznych, zaczynających się "ale to wcale nie tak było" i "tutaj to pojechali" plus "to nie jest dźwięk tego karabinu, z którego on strzela, z tego nie da się strzelać seriami po trzy" i "taaa, ten pistolet wszedł do produkcji w 1952 roku". Ale i tak się dobrze ogląda.


"We live in times of smart phones and stupid people"
03-06-2013 17:32 
 Ocena 7 na 7
pawel_wr (4297 punktów)
Przegapiłem ten film w ZDFie ( był w marcu ) a na youtubie
go nie ma , więc chętnie obejrzę.

Najłatwiej i najchętniej recenzowane są filmy i książki , których
się nie zna , dlatego proponuję z opiniami
poczekać , aż TVP pokaże ten serial .

>Jeżeli ty uważasz że ważniejsze jest wmawianie polakom antysemickości od puszczania w kraju z dużą grupą katolików religijnych programów to gratuluję poczucia polskości jakie posiadasz

Jeżeli już bronisz Polskości i Polaków ,
to dobrze byłoby znać ortografię języka polskiego.

Pogrążony w wierze odrzuca rozum.
03-06-2013 22:37 
 Ocena-1 na 1
Selanos (12869 punktów)
>>Jeżeli ty uważasz że ważniejsze jest wmawianie polakom antysemickości od puszczania w kraju z dużą grupą katolików religijnych programów to gratuluję poczucia polskości jakie posiadasz
>Jeżeli już bronisz Polskości i Polaków ,
>to dobrze byłoby znać ortografię języka polskiego.

Błeh. Sztuczna ortografia, wprowadzana odgórnymi reformami. To co wyprawiali z ortografią m.in. w 1936 zubożyło nam język. IMO w Polsce potrzebujemy bardziej deskryptywnego podejścia do lingwistyki.
04-06-2013 00:57 
 Ocena 1 na 1
Konowal (6291 punktów)
No tak to jest argument, tylko jakoś przez duże P nie chciało mi przyjąć w kompie.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>No tak to jest argument, tylko jakoś przez duże P nie chciało mi przyjąć w kompie.

A nie kupiłeś czasem komputera w Vobisie? To by wiele wyjaśniało...


"We live in times of smart phones and stupid people"
04-06-2013 11:48 
 Ocena 1 na 1
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>Najłatwiej i najchętniej recenzowane są filmy i książki , których
>się nie zna , dlatego proponuję z opiniami
>poczekać , aż TVP pokaże ten serial .

Jestem ciekawa ilu dotrwa do tego kawałka, gdzie tak podobno poniewierają AKowców.

II założę się, że nawet po emisji pojawią się krytycy, którzy stwierdzą, że nie oglądali, bo się brzydzili, ale mają zastrzeżenia co do treści. To taka nasza świecka tradycja.

Znam parę osób, które do dziś się oburzają na Ostatnie Kuszenie Chrystusa ale ciągle go nie obejrzeli.


"We live in times of smart phones and stupid people"
04-06-2013 12:30 
 Ocena-1 na 1
Konowal (6291 punktów)
Tu chodzi o misję TVP a nie czy ktoś oglądał czy nie i czy mu się podobało. Może zaraz niech TVP zakupi też ten ruski film 1612 - jak Polaków z Moskwy wypędzaj.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
04-06-2013 12:41 
 Ocena 3 na 3
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>Tu chodzi o misję TVP a nie czy ktoś oglądał czy nie i czy mu się podobało. Może zaraz niech TVP zakupi też ten ruski film 1612 - jak Polaków z Moskwy wypędzaj.

Ale o co chodzi? Napadliśmy na Rosję, zajęliśmy Moskwę. Wywalili nas w końcu -wywalili. Mają z tej okazji nawet święto narodowe.

Może warto czasem zobaczyć, jak inni nas widzą, a nie gnić w grajdołku narodowego samozadowolenia?

Lepiej zapłacić za porządny rosyjski film niż za amerykański format "śpiewać każdy może" albo te bezdennie nudne i płytkie seriale.

No ale ja nie mam poczucia polskości...


"We live in times of smart phones and stupid people"
Konowal (6291 punktów)

>No ale ja nie mam poczucia polskości...
Najwyraźniej jak nie rozróżniasz misyjności POLSKIEJ TV od pokazywania za polskie pieniądze misyjnych filmów obcych państw


Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
04-06-2013 13:24 
 Ocena 6 na 6
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>>No ale ja nie mam poczucia polskości...
>Najwyraźniej jak nie rozróżniasz misyjności

O własnie, tego nie rozróżniam. Nie wiem co to ma być ta misyjność w odniesieniu do telewizji. Ale zwykle misyjność to taki eufemizm na propagandę, więc nic czym by się należało zachwycać.

Wole porządną telewizje bez misji, niż tą naszą, byle jaką i z rozdętą misją nie wiadomo czego.


"We live in times of smart phones and stupid people"
04-06-2013 13:00 
 Ocena 2 na 2
pawel_wr (4297 punktów)
>Tu chodzi o misję TVP a nie czy [..]

Hm , to jak powinna wyglądać wg Ciebie misja ?
Wg mnie także na tym , aby informować nas , Polaków , jak
nas traktują inni i jaki stosunek do historii
naszej i swojej mają inne państwa ?


Pogrążony w wierze odrzuca rozum.
04-06-2013 13:28 
 Ocena 4 na 4
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>>Tu chodzi o misję TVP a nie czy [..]
>Hm , to jak powinna wyglądać wg Ciebie misja ?
>Wg mnie także na tym , aby informować nas , Polaków , jak
>nas traktują inni i jaki stosunek do historii
>naszej i swojej mają inne państwa ?

Własnie przyszło mi do głowy ze może misją TVP jest utrwalanie w Polakach, że są Mesjaszem Europy, uciśnionym przez wieki, zawsze szlachetnym Narodem Wybranym itp itd? To pasuje do poczucia polskości i innych tego typu wytrychów.

Ale to właściwie nic nowego, więc misją musi być niedopuszczenie, żeby w umysłach polskiego społeczeństwa zalęgały się niepatriotyczne myśli w rodzaju "a może to wszystko nie jest takie czarno-białe?"


"We live in times of smart phones and stupid people"
Konowal (6291 punktów)

>Ale to właściwie nic nowego, więc misją musi być niedopuszczenie, żeby w umysłach polskiego społeczeństwa zalęgały się niepatriotyczne myśli w rodzaju "a może to wszystko nie jest takie czarno-białe?"
Ale dlaczego od razu wszystko ma być czarne ????


Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
04-06-2013 15:22 
 Ocena 1 na 1
Konowal (6291 punktów)
>>Tu chodzi o misję TVP a nie czy [..]
>Hm , to jak powinna wyglądać wg Ciebie misja ?
>Wg mnie także na tym , aby informować nas , Polaków , jak
>nas traktują inni i jaki stosunek do historii
>naszej i swojej mają inne państwa ?
I w tym celu służy zakup od niemieckiej telewizji co najmniej kontrowersyjnego filmu fabularnego - no po prostu genialne.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
04-06-2013 16:03 
 Ocena 2 na 2
maciejo (3492 punktów)
>>>Tu chodzi o misję TVP a nie czy [..]
>>Hm , to jak powinna wyglądać wg Ciebie misja ?
>>Wg mnie także na tym , aby informować nas , Polaków , jak nas traktują inni i jaki stosunek do historii naszej i swojej mają inne państwa ?
>I w tym celu służy zakup od niemieckiej telewizji co najmniej kontrowersyjnego filmu fabularnego - no po prostu genialne.

Tak, właśnie w tym celu. Misja prawidłowo rozumiana to nie propaganda. Chętnie ten film zobaczę bo dużo słyszałem o nim negatywnych komentarzy ale go nie widziałem. Uczciwość nakazuje by coś najpierw poznać zanim będzie się wydawać opinię ale przecież to takie niepolskie.

Meret ładnie pokazała jak jest obecnie prowadzona misyjność. Pół dnia programów religijnych. Tutaj wg. Ciebie wszystko ok?
Konowal (6291 punktów)

>Meret ładnie pokazała jak jest obecnie prowadzona misyjność. Pół dnia programów religijnych. Tutaj wg. Ciebie wszystko ok?
Nie - za mało programów religijnych a za dużo niemieckiej agitacji za nasze pieniądze.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
maciejo (3492 punktów)
>>Meret ładnie pokazała jak jest obecnie prowadzona misyjność. Pół dnia programów religijnych. Tutaj wg. Ciebie wszystko ok?
>Nie - za mało programów religijnych a za dużo niemieckiej agitacji za nasze pieniądze.

Programów religijnych nigdy nie jest za dużo... cały dzień lecieć powinny;]

Póki co - opierając się na danych przedstawionych przez Meretseger - mamy 1 niemiecki film kontra 5 religijnych programów. Przy czym film puszczą raz, a watykańska propaganda leci co tydzień lub częściej. Znaj proporcje mocium panie!
04-06-2013 21:26 
 0 na 4
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>Może zaraz niech TVP zakupi też ten ruski film 1612 - jak Polaków z Moskwy wypędzaj.

Dawno już zakupiła i wyemitowała.
I pomyśleć, że Polski Bóg potopu, ni chociaż deszczu ognia i siarki nie spuścił...
Hańba i Zdrada z Jego strony normalnie...

...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)
Nietsche (4548 punktów)
(zablokowany)
>Przegapiłem ten film w ZDFie ( był w marcu ) a na youtubie
>go nie ma , więc chętnie obejrzę.<
Jest w ZDF Mediathek
www.zdf.de(*)20mĂźtter unsere vater


Mam dość ateistów. Oni bez przerwy gadają o Bogu - Heinrich Böll
04-06-2013 10:20 
 Ocena 7 na 7
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
> gratuluję poczucia polskości jakie posiadasz

A co to jest "poczucie polskości" i jak to się manifestuje? I czy jak się zauważy u siebie objawy, to da się jeszcze leczyć czy już za późno? Są jakieś maści?

Tak na marginesie - jeżeli antysemityzm był rzeczą oczywistą w czasie II RP, to czy Ci wszyscy ludzie, którzy parę lat wcześniej tworzyli np. getta ławkowe nagle zmienili poglądy, bo napadli na nas Niemcy?
Jak wielu było żydów w AK?
Wiadomo, że nie byli mile widziani w Szarych Szeregach, a kto wychowywał te dzieciaki z Szarych Szeregów?

ps. Większość polskich katolików reaguje oburzeniem na informację, że Maksymilian Kolbe był antysemitą. Był wręcz Żydożercą i zachwycał się wczesnymi nazistowskimi koncepcjami wyrugowania Żydów z Europy (jeszcze nie było mowy o ostatecznym rozwiązaniu). Jest też uważany przez katolików za wielkiego patriotę. Miał czy nie miał "poczucie polskości"?


"We live in times of smart phones and stupid people"
04-06-2013 12:52 
 Ocena 1 na 1
Konowal (6291 punktów)
>> gratuluję poczucia polskości jakie posiadasz
>A co to jest "poczucie polskości" i jak to się manifestuje? I czy jak się zauważy u siebie objawy, to da się jeszcze leczyć czy już za późno? Są jakieś maści?

Są i jak się nimi dobrze wysmarujesz to skrzydła husarskie wyrastają.

>Tak na marginesie ....
Tak na marginesie to pytania są tendencyjne i moim zdaniem nieuzasadnione.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
04-06-2013 13:41 
 Ocena 6 na 6
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>>> gratuluję poczucia polskości jakie posiadasz
>>A co to jest "poczucie polskości" i jak to się manifestuje? I czy jak się zauważy u siebie objawy, to da się jeszcze leczyć czy już za późno? Są jakieś maści?
>Są i jak się nimi dobrze wysmarujesz to skrzydła husarskie wyrastają.

Chyba odpadają.

ps. zawsze odczuwam lekkie zażenowanie, kiedy ktoś tak bezwstydnie pokazuje, że nie potrafi czytać, chociaż nauczył się pisać... to jakby niecący zobaczyć, jak ktoś siusia pod płotem...


"We live in times of smart phones and stupid people"
04-06-2013 15:34 
 Ocena 1 na 1
Konowal (6291 punktów)
Jakie pytanie taka odpowiedź. Więc jak siusiasz to patrz w górę a nie w dół.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
04-06-2013 13:44 
 Ocena 1 na 1
pawel_wr (4297 punktów)

>>A co to jest "poczucie polskości" i jak to się manifestuje? I czy jak się zauważy u siebie objawy, to da się jeszcze leczyć czy już za późno? Są jakieś maści?
>Są i jak się nimi dobrze wysmarujesz to skrzydła husarskie wyrastają.

Gdy zabraknie argumentów pozostaje uszczypliwość....

>Tak na marginesie to pytania są tendencyjne i moim zdaniem nieuzasadnione.

Nie ma głupich pytań , mogą być co najwyżej głupie odpowiedzi.


Pogrążony w wierze odrzuca rozum.
04-06-2013 15:35 
 Ocena 1 na 1
Konowal (6291 punktów)

>Nie ma głupich pytań , mogą być co najwyżej głupie odpowiedzi.
Tak to sobie tłumacz.


Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
pawel_wr (4297 punktów)
>>Nie ma głupich pytań , mogą być co najwyżej głupie odpowiedzi.
>Tak to sobie tłumacz.
A jak byś chciał , żebym sobie tłumaczył ?


Pogrążony w wierze odrzuca rozum.
05-06-2013 13:14 
 Ocena 1 na 1
Konowal (6291 punktów)
>>>Nie ma głupich pytań , mogą być co najwyżej głupie odpowiedzi.
>>Tak to sobie tłumacz.
>A jak byś chciał , żebym sobie tłumaczył ?
A tłumacz sobie jak chcesz.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
03-06-2013 15:17 
 Ocena 4 na 4
marcin z torunia (331 punktów)

>I jeszcze coś - gorsze rzeczy emituje TVP w ramach "misji". Na przykład w niedzielę, 9 czerwca będzie:
>8.45 Ziarno
>9.40 (...)
>10.00 Transmisja Mszy Świętej z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach
>11.55 Między ziemią a niebem
>12.00 Anioł Pański
>12.10 Między ziemią a niebem
>12.45 (...)
>Przez pół dnia. To nie misja, to misjonarstwo.
Tak, a na przykład leciały takie 2 filmy dokumentalne '' Nasz Wszechswiat '' czy cos takiego, każdy normalny człowiek puscił by to w piatek o 17, sobota o 12 lub 13, niedziela 14, ale nie, po co, wtorek godzina 12 25. Kto to obejrzy emeryci, rencisci, bezrobotni??? Jak ja widzę TVP : programy popularnonaukowe ( może na swięta Bozego Narodzenia wykłady Royal Institution nawet), filmy dla dzieci dla dorosłych, programy historyczne ( Sensacje XX wieku ), może cos z historii koscioła. Żeby ludzi uczyc, a nie otumaniać i mówić jaką sukienkę miała Kasia Cichopek, albo co już jest niewybaczalne 2 " gwiazdy " pojawiły się na gali w tym samym stroju. Żenada.
03-06-2013 17:10 
 Ocena 9 na 9
Scorp (5381 punktów)
>Przez pół dnia. To nie misja, to misjonarstwo.

Też mnie to wkurza. Ale jeszcze bardziej zniesmacza mnie - bo uważam że nie ma do tego prawa - fakt, że nasz gajowy dobrotliwy misiu historyk prezydent propaguje i firmuje swoją prezydencką osobą różnorakie imprezy katolickie, promując tym samym jedną z organizacji działających w społeczeństwie i jedno z państw, które w naszym kraju kręci swoje interesy.

To prawdziwy niefart, że panujący nam prezydent błąka się mentalnie po stronach Trylogii Sienkiewicza.
-
14-06-2013 15:30 
 Ocena 4 na 4
Ignorancja (4718 punktów)
>A ja jestem za. Bo rzeczywiście - chwalenie lub krytykowanie filmu, którego się nie widziało na oczy jest pomysłem poronionym.

Jestem Meret za emisją filmu, gdyż w istocie trudno wyrokowac o czymś czego nie widziało się na własne oczy.
Jednakże...

Ostatnie dwie godz. spędziłam na poszukiwaniu pewnego artykułu w Der Spiegel i niestety bez skutku.
Zatem streszczę z pamięci (zawodnej). Niemiecki albo historyk, albo po prostu dziennikarz, a może był to psychoterapeuta zakończył swoje badania. Wyszło mu z nich, iż w niemieckim społeczeństwie z jednej strony nieodsuwającego odium winy za Holokaust i II WŚ niestety pokutuje wszechwładne mniemanie, że owszem naziści, ba nawet Niemcy byli głównie odpowiedzialni za ten dramatyczny rozdział historii, jednak już jest znacznie gorzej, gdy przenieść tę historię na grunt rodzinny. Tu nagle się okazuje, że wprawdzie dziadek był w Wermachcie, ale nie robił nic złego. Ot bronił się. Matka żyła w tych podłych czasach, ale w sumie to: "nie, nie ona mordowała, to byli jacyś inni". Kto? Może ojciec sąsiada. Albo wujek kolegi z pracy. Absolutnie nikt z moich przodków, czy krewnych.
Co najgorsze nie jest to jednostkowy przypadek, tylko standard.

I tak pokolenie dziś dojrzałe i mające w dzisiejszym pejzażu społecznym wiele do powiedzenia, ale gdy spadały bomby na Berlin i Drezno, będący jeszcze w powijakach z jednej strony mają w pamięci traumę nalotów dywanowych, głód i niedostatek po zakończeniu wojny, wypędzenia, etc. a z drugiej zmowę milczenia rodziców i dziadków, którzy najchętniej przedstawiają siebie, albo jako nic nieznaczące pionki w tej machinie, albo jak wcześniej po prostu przemilczają, bądź przemilczali, że zwyczajnie mordowali, że byli najeźdźcami.

Że to nie jakiś nie wiadomo kto stał na wiezyczce strażniczej, że to nie jakiś nie wiadomo kto był maszynistą lokomotywy ciągnącej wagony z transportem ludzi do Auschwitz, tylko byli to konkretni ludzie, w tym ojciec, dziadek, czy wujek.
I biorąc pod uwagę ogrom i zasięg systemu jest małym prawdopodobieństwem, że współczesny Niemiec znajdzie się wśród szczęśliwców, których antenaci nie splamili sobie rąk krwią.

Dla przykładu, jak to wygląda dziś w opowieściach dziadka. Pilot bombowców. Był pilotem, pilotował bombowce, o nawet go zestrzelili nad Łotwą, czy inną Litwą i o mało nie zamarzł na śmierć, ale to już koniec opowieści.

Prawie. Często dodają: "scheiss Krieg", albo ten "Hurensohn Hitler".
No. Scheiss. Tylko kto to gówno wysrał?

Ja rozumiem, że nie należy karać następne pokolenia za zbrodnie ojców i nie jestem za tym, ale z niepokojem pewnym obserwuję jednak tendencję do jesli nawet nie odwracania kotka ogonkiem to do odsuwania od siebie myśli, że naziści to jednak nie wzięli się znikąd i nie jest to jakaś inna nacja, czy rasa, ale jak najbardziej antenaci dzisiejszych Niemców. Przynajmniej w ogromnej większości.

Choć zdaję sobie sprawę, iż po prawie 70-latach zanika pamięć to jednak wszechogólne pisanie o nazistach jako ... nazistach nie wiadomo skąd jest eufemizmem.
Niestety, co podkreślam jeszcze raz, bardzo powszechnym wśród Niemców.
I choć przyznaję, że znam takich, a piszę poprzez pryzmat własnych doświadczeń z rozmów z nimi, w dyskusji ze mną, czy w mojej obecności jednak wycofują się i często ku pokrzepieniu mego serca przyznają: "no ale to my byliśmy" to nie zmienia to tendencji ogólnej.

A jeśli do tego schematu zacząć dodawać po latach cegiełki o antysemityzmie innych nacji i ich zbrodniach, zwłaszcza sięgając po tło "Niemca - tez ofiary systemu" to obraz faktyczny moim zdaniem zostanie rozmyty.

A fakt jest taki, że cała machina II WŚ nie wzięła się znikąd i są za to odpowiedzialni głównie ówcześnie żyjący Niemcy, których najmniejsza przewiną było bierne przyzwolenie, to jednak dotyczyło niewielkiego procentu tamtej populacji. O wiele większy procent brał czynny udział w tej makabrze.
I tego ich potomkowie nie powinni zamiatać pod dywan.

W moim przeświadczeniu narasta w Niemczech skłonność do zapominania kto był katem, a kto ofiarą, kto agresorem, a kto napadniętym. Za to jak przyschły nieco rany i pamięć i odchodzą z każdą minutą świadkowie tamtych dni, coraz chętniej i z większą śmiałością opowiadają niedobitki i ich dzieci o tym, jak było im trudno po wojnie. Ile wycierpieli...

Wycierpieli. Ale na własne żądanie.
Kto sieje burzę, wiatr zbiera.

Szukanie, być może podświadome, współwinnych jest co najmniej niesmaczne.





Myślę, że gdyby chrześcijanom opowiedzieć o ich kultowej postaci ukrywając do kogo odnoszą się opisy zapałaliby nie mniejszym oburzeniem, aniżeli w zderzeniu z relacją o sekcie Moona.
14-06-2013 18:55 
 Ocena 1 na 1
szarley (54911 punktów)
>Zatem streszczę z pamięci (zawodnej). Niemiecki albo historyk, albo po prostu dziennikarz, a może był to psychoterapeuta zakończył swoje badania. Wyszło mu z nich, iż w niemieckim społeczeństwie z jednej strony nieodsuwającego odium winy za Holokaust i II WŚ niestety pokutuje wszechwładne mniemanie, że owszem naziści, ba nawet Niemcy byli głównie odpowiedzialni za ten dramatyczny rozdział historii, jednak już jest znacznie gorzej, gdy przenieść tę historię na grunt rodzinny. Tu nagle się okazuje, że wprawdzie dziadek był w Wermachcie, ale nie robił nic złego. Ot bronił się. Matka żyła w tych podłych czasach, ale w sumie to: "nie, nie ona mordowała, to byli jacyś inni". Kto? Może ojciec sąsiada. Albo wujek kolegi z pracy. Absolutnie nikt z moich przodków, czy krewnych.
>Co najgorsze nie jest to jednostkowy przypadek, tylko standard.

Całemu wpisowi można tylko przyklasnąć, ale czy dotyczy to tylko Niemców?

Polecam powieści Horsta Bienka zwłaszcza "Czas bez dzwonów"
14-06-2013 21:52 
 Ocena 2 na 2
Ignorancja (4718 punktów)
>Całemu wpisowi można tylko przyklasnąć, ale czy dotyczy to tylko Niemców?

Nie. Wyparcie i próba o ile się da zwalania na osoby trzecie, byle zachować dobre samopoczucie nie jest tylko narodową cecha Niemców, ale obronnym mechanizmem psychiki całego gatunku.
Ja to rozumiem, co nie znaczy, że nie należy przypominać o tej skłonności, zwłaszcza, gdy temat dotyka tak dramatycznego okresu w dziejach Europy i głównych sprawców owej tragedii.

A teraz jeszcze jedna refleksja.
Jestem ciekawa reakcji, gdyby jakiś polski reżyser spłodził był filmidło o Jedwabnym. Opowiedział historię 5 polskich oprawców, przedstawił ich jako zwyczajnych ludzi, nie wolnych od wad, ale jednak będących tylko ludźmi zaprzęgniętymi w machinę wojny. Pewno podniósłby przy tym aspekt nazistowskich Master of Puppets. Ale nagle dodatkowo wprzągł w narrację (nawet mam pomysł, jak mógłby połączyć zda się odrębne tematy w całość) odniesienia do Chaima Rumkowskiego (przewodniczący Judenrat w łódzkim getcie), koncentrując się na przypisywanych mu przestępstwach na tle seksualnym i kolaboracji z Niemcami.

Nie byłoby takie przedstawienie holokaustu niewłaściwe i niewypaczające obrazu, jednostronne i nieuprawnione, a w kontekście fabuły filmu po prostu zupełnie nic nie wnoszące?

Dla mnie zastanawiającym jest po co w ogóle wpleciono taki epizod o AK? Raczej z punktu głównej tematyki filmu zbędny.
I dlaczego akurat Polaków wybrał do roli nieco współwinnych, albo choć niekryształowych? Nie było godniejszych, którzy gorliwiej pomagali nazistom?

Czemu miał służyć ów zabieg?

A tu taki artykuł dla znających niemiecki:

www.welt.d(*)-der-Polen-ist-berechtigt.html

Urywek:
Noch bedauerlicher freilich ist, dass Filmproduzent Nico Hofmann in der Debatte über den Film keinen Millimeter zurückwich, sondern auf eine kritische Nachfrage schriftlich (in der "B.Z.") zu Protokoll gab: "Die Partisanen sind polnische Nationalisten der Heimatarmee."

Wprawdzie jeszcze godniejszym pożałowania jest, że producent Nico Hofmann podczas debaty na temat filmu ani na milimetr nie odpuścił, tylko na głosy krytyki podał na piśmie (w "B.Z.") do protokołu: "Partyzanci są polskimi nacjonalistami Armii Krajowej"


Proponuję poczytać też komentarze.









Myślę, że gdyby chrześcijanom opowiedzieć o ich kultowej postaci ukrywając do kogo odnoszą się opisy zapałaliby nie mniejszym oburzeniem, aniżeli w zderzeniu z relacją o sekcie Moona.
Konowal (6291 punktów)

>Całemu wpisowi można tylko przyklasnąć, ale czy dotyczy to tylko Niemców?
No jeszcze ruskich hahaha

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
Konowal (6291 punktów)
Masz rację, zaś dlatego tak jest że Niemcy prowadzą konsekwentną politykę historyczną i taki film by u nich w TV publicznej nie był wyświetlany choćby dostał trzy Oskary, a u nas jak widać jakby się ktoś w M. Kultury nawet potknął o politykę historyczną to nie wiedziałby co to jest.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
15-06-2013 09:05 
 Ocena 1 na 1
Irracja (4721 punktów)
    ... problem można rozpatrywać z dwóch stron. Tak jak Meretseger (popieram), bo to rzeczywiście durnota by oceniać wartość i prawdomówność tego miniserialu nie obejrzawszy go. Zwłaszcza że nie będzie tylko puszczony, lecz otoczony całą dyskusją/debatą znawców i dyskutantów...

    ... ale z drugiej strony może to być, dla niektórych, szkodliwy proceder i precedens. Jeszcze ktoś zażąda (skoro kościół chce rządzić ludźmi) by publicznie przedstawił całość Biblii (a nie tylko wybrane pojedyncze zdania, bo nawet nie fragmenty), oraz poddał ją równie publicznej debacie znawców i ludzi różnych światopoglądów... nawet ciekawie by mogło być...

    ... i co tutaj wybrać? Rzetelną ocenę, czy wygodę innych?...


... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne...
Konowal (6291 punktów)
Tu nie chodzi o ten aspekt czy rzetelny czy nie. Za publiczne pieniądze powinno się budować wspólnotę Polaków w jak najszerszym tego rozumieniu, dlatego oprócz że dobre filmy mają być rzetelne i takie tam to jeszcze w dodatku niekontrowersyjne. Co to mało mamy jakiś chlubnych zdarzeń żeby się wszyscy Polacy pod nimi podpisali obydwiema rękami ?? Czy naprawdę musimy wydawać pieniądze na wątpliwej treści i wartości serial niemiecki ??
Nic nie ma do tego żeby tem film był w Polsce puszczany oglądany i komentowany - ale za prywatne pieniądze.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
Irracja (4721 punktów)
    ... a co rozumiesz przez publiczne pieniądze?. Czyżby telewizja była utrzymywana z pieniędzy instytucji politycznych i religijnych? Czy też z pieniędzy prywatnych obywateli płacących składki i podatki? W tym i takich którzy chcą się zorientować jak i co sądzą o historii inne narody, np. Niemcy. Pieniądze, jak to określasz publiczne, to pieniądze z prywatnych kieszeni. Jeżeli Ci chodzi o to, że film ten jest również częściowo finansowany ze składek tych co go nie chcą oglądać to trzeba zmienić politykę finansowania telewizji. Np. przez składki docelowe na poszczególne redakcje. Zobaczymy wtedy ile pozostanie programów katolickich, finansowanych również z kieszeni ludzi niewierzących. Ile zostanie programów mniejszości narodowych, finansowanych również z kieszeni obywateli polskich pochodzących z innych narodowości. Ilość kryteriów można mnożyć...
    ... co do podpisu obiema rękami wszystkich Polaków to też mam ogromne wątpliwości. A nawet pewność, że nie znajdziesz takiego tematu pod którym wszyscy by się podpisali choć jedną ręką...
    ... co do wartości filmu? Ostatnio dałem się skusić na obejrzenie filmu pod szumnym tytułem "Bitwa Wiedeńska". Niestety, głównym, i raczej jedynym wątkiem filmu był katolicki ksiądz/mnich (oczywiście Włoch, bo produkcja włoska), który własną osobą wygrał całą walkę z islamem. Cała reszta narodów, w tym i Polacy i sami Austriacy, to tylko mały dodatek. Tło potrzebne by na czymś błyszczeć. I na taką chałę też poszły "publiczne" pieniądze - na dubbing...

    ... jednak wolę produkcje oparte na fałszywej i wybiórczej interpretacji historii - niż te które całkowicie ignorują fakty historyczne. Nad pierwszymi można dyskutować - nad drugimi tylko zapłakać...


... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne...
Konowal (6291 punktów)
>    ... a co rozumiesz przez publiczne pieniądze?.
Publiczne pieniądze są z naszych podatków ogólnie rzecz biorąc
>Zobaczymy wtedy ile pozostanie programów katolickich, finansowanych również z kieszeni ludzi niewierzących. Ile zostanie programów mniejszości narodowych, finansowanych również z kieszeni obywateli polskich pochodzących z innych narodowości. Ilość kryteriów można mnożyć...
Już postulowałem, że dla mnie można TVP zlikwidować i wszystkie programy robić jako zlecenia. Zaś jak się chce pokazać rzetelnie obraz wojny to powinno się dobry dokument nakręcić a nie pokazywać fabularny film niemiecki.
>    ... co do podpisu obiema rękami wszystkich Polaków to też mam ogromne wątpliwości. A nawet pewność, że nie znajdziesz takiego tematu pod którym wszyscy by się podpisali choć jedną ręką...
Bzdury.
>    ... co do wartości filmu? Ostatnio dałem się skusić na obejrzenie filmu pod szumnym tytułem "Bitwa Wiedeńska". Niestety, głównym, i raczej jedynym wątkiem filmu był katolicki ksiądz/mnich (oczywiście Włoch, bo produkcja włoska), który własną osobą wygrał całą walkę z islamem. Cała reszta narodów, w tym i Polacy i sami Austriacy, to tylko mały dodatek. Tło potrzebne by na czymś błyszczeć. I na taką chałę też poszły "publiczne" pieniądze - na dubbing...
No właśnie - zamiast sami coś takiego nakręcić to wydajemy pieniądze na jakieś popłuczyny, ale tak to jest jak "misję" prowadzą mierni bierni ale wierni.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
rysiek (4593 punktów)
>(...) wypada dodać szkoda, że ci ludzie nami rządzą.

Kurcze blade, do tej pory nie wiedziałem że Juliusz Braun "nami rządzi".
03-06-2013 15:10 
 Ocena 1 na 1
Konowal (6291 punktów)
>>(...) wypada dodać szkoda, że ci ludzie nami rządzą.
>Kurcze blade, do tej pory nie wiedziałem że Juliusz Braun "nami rządzi".
>
A słyszałeś takie powiedzenie "czwarta władza" ? A wiesz kto JB mianował na stanowisko? A wiesz w ogóle na kogo głosujesz , czy tylko kreśliś pierwszego z partyjnej listy ?

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
03-06-2013 15:34 
 Ocena 8 na 8
rysiek (4593 punktów)
>A słyszałeś takie powiedzenie "czwarta władza"?

Owszem. Ale to też "Radio Maryja", "Nasz Dziennik" czy portal "wpolityce.pl". Nie przypisywałbym TVP czy Juliuszowi Braunowi zbyt wielkiej siły oddziaływania.

>A wiesz kto JB mianował na stanowisko? A wiesz w ogóle na kogo głosujesz, czy tylko kreśliś pierwszego z partyjnej listy?

Wiem. Ale rozumiem że to wszystko "wina Tuska".
Jakie zagrożenia widzisz w emisji tego serialu? W dodatku z komentarzem.
Raczej podziwiam odwagę podejmującego taką decyzję.
04-06-2013 00:53 
 Ocena 1 na 1
Konowal (6291 punktów)
"Przypomnijmy: serial opowiada o wojennych perypetiach pięciorga młodych mieszkańców Berlina w przeddzień ataku na Związek Radziecki w czerwcu 1941 roku. W jego trzecim odcinku przedstawiając okupację niemiecką w Polsce, ukazano wyraźnie przerysowane antysemickie postawy w polskim ruchu oporu.

Takie podejście do tematu wywołało burzę w polskich mediach. Z oficjalnym protestem wystąpił ambasador RP w Berlinie. List do dyrektora generalnego ZDF Thomasa Belluta wystosował też prezes TVP Juliusz Braun, który napisał, że polski wątek serialu "nie ma nic wspólnego z prawdą historyczną i dlatego musi zostać potępiony i odrzucony". "
wpolityce.(*)ie-tworzyli-glownie-antysemici

A teraz okazuje się że to misja. Pewnie jak cały program TVP wpolityce.(*)simy-nie-regulowac-odbiornikow

To są po prostu jaja.


Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
04-06-2013 09:10 
 Ocena 5 na 5
rysiek (4593 punktów)
>(...)
>To są po prostu jaja.

Jeśli chodzi o poziom TVP i jego "misyjności" to chyba mielibyśmy zbliżoną opinię. Natomiast co do decyzji J. Brauna, uważam że jakkolwiek kontrowersyjna, to jednak pozwala na poznanie przedmiotu sporu i wyrobienie sobie własnego zdania na temat tego filmu.
Poza tym czy znowu nie robimy z igły wideł? Natrafiłem np. na taką opinię o tym filmie i jego przyjęciu w Niemczech.
04-06-2013 11:11 
 Ocena 6 na 6
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>Poza tym czy znowu nie robimy z igły wideł? Natrafiłem np. na taką opinię o tym filmie i jego przyjęciu w "AK_Niemcow_nie_interesuje__A_Polacy_tepia_niecne_knowania."

Podpisuję się obiema rekami. Czy czasem nie fundujemy sobie efektu Streisand?
Jak wielu widzów w innych krajach wyrobiłoby sobie negatywną opinię o AK, jak wielu w ogóle by zapamiętało ten wątek, gdyby nie larum które się u nas podniosło?

Większości świata nie interesuje specjalnie, co robił polski ruch oporu w czasie wojny. Teraz wielu ludzi uzna, że coś musi być na rzeczy, bo "dama za bardzo protestuje".


"We live in times of smart phones and stupid people"
04-06-2013 12:45 
 Ocena 1 na 1
Konowal (6291 punktów)
>Większości świata nie interesuje specjalnie, co robił polski ruch oporu w czasie wojny.
No właśnie to zamiast wydawać kasę na kontrowersyjne seriale to może warto wydać kasę na np. film o rotmistrzu Pileckim czy Karskim i pokazać światu co AK robiła.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
04-06-2013 12:54 
 Ocena 5 na 5
pawel_wr (4297 punktów)

> pokazać światu co AK robiła.

Też czekam na film odbrązowiający przywódców
AK , którzy podjęli absurdalna decyzję o
rozpoczęciu powstania warszawskiego


Pogrążony w wierze odrzuca rozum.
04-06-2013 15:03 
 Ocena 1 na 1
Konowal (6291 punktów)
Żeby odbrązaowić trzeba najpierw żeby ten pomnik z brązu powstał, więc jak ma misyjność polegać na kupowaniu zagranicznych szmir to ja nie się temu sprzeciwiam.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
04-06-2013 13:13 
 Ocena 2 na 2
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>>Większości świata nie interesuje specjalnie, co robił polski ruch oporu w czasie wojny.
>No właśnie to zamiast wydawać kasę na kontrowersyjne seriale to może warto wydać kasę na np. film o rotmistrzu Pileckim czy Karskim i pokazać światu co AK robiła.

I kto kupi te gnioty?


"We live in times of smart phones and stupid people"
04-06-2013 15:23 
 Ocena 1 na 1
Konowal (6291 punktów)
>I kto kupi te gnioty?
A kto każe robić gnioty ??


Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
04-06-2013 15:33 
 Ocena 4 na 4
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>>I kto kupi te gnioty?
>A kto każe robić gnioty ??

No własnie, kto każe robić te wszystkie gnioty, które się u nas produkuje?

"We live in times of smart phones and stupid people"
05-06-2013 11:13 
 Ocena 1 na 1
Konowal (6291 punktów)
Zdrojewski ??
fakty.inte(*)zrealizowane-znakom,nId,977980

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
szarley (54911 punktów)
>>>Większości świata nie interesuje specjalnie, co robił polski ruch oporu w czasie wojny.
>>No właśnie to zamiast wydawać kasę na kontrowersyjne seriale to może warto wydać kasę na np. film o rotmistrzu Pileckim czy Karskim i pokazać światu co AK robiła.
>I kto kupi te gnioty?

Nie nazwałbym gniotem "Kanału" Wajdy , ani "Do piachu" Kutza (chyba).
Konowal (6291 punktów)

>Nie nazwałbym gniotem "Kanału" Wajdy , ani "Do piachu" Kutza (chyba).
No bez jajz Kanału to już celuloza zmurszała.


Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
06-06-2013 00:10 
 Ocena 1 na 1
Nietsche (4548 punktów)
(zablokowany)
>pokazać światu co AK robiła.<
Podobno stała z bronią u nogi. Ale to mogła być komunistyczna propaganda.


Mam dość ateistów. Oni bez przerwy gadają o Bogu - Heinrich Böll
05-06-2013 15:33 
 Ocena 1 na 1
Selanos (12869 punktów)
>>A słyszałeś takie powiedzenie "czwarta władza"?
>Owszem. Ale to też "Radio Maryja", "Nasz Dziennik" czy portal "wpolityce.pl". Nie przypisywałbym TVP czy Juliuszowi Braunowi zbyt wielkiej siły oddziaływania.

Jest jednak pewna różnica. Radio Maryja, Nasz Dziennik i portal wpolityce.pl są własnością prywatną, więc jeśli tego nie słucham/czytam, to za to nie płacę. Natomiast TVP paple sobie co chce za moje i chociaż oglądam sporadycznie, to płacę cały czas.
05-06-2013 16:53 
 Ocena 2 na 2
rysiek (4593 punktów)
Też uważam że obecny model mediów państwowych jest niedobry.
Konowal (6291 punktów)
Gorzej - płaci się za treści nieakceptowalne.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
04-06-2013 11:25 
 Ocena 3 na 3
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>>>(...) wypada dodać szkoda, że ci ludzie nami rządzą.
>>Kurcze blade, do tej pory nie wiedziałem że Juliusz Braun "nami rządzi".
>>
>A słyszałeś takie powiedzenie "czwarta władza" ?

Zabawne jest, że akurat TVP wydaje się najdalsze od bycia czwartą władzą ze wszystkich polskich mediów. Od ponad 20 lat politykom wydaje się, że jak będą mieli w kieszeni TVP to wygrają wybory i przy każdych wyborach okazuje się, że to działa dokładnie odwrotnie.

W TVP oglądam tylko jeden z dziesięciu i jaka to melodia. Wszystko inne ewentualnie warte obejrzenia jest w godzinach, kiedy normalne księgowe śpią, bo idą do pracy na ósmą rano.

A "czwarta władza" to są media jako całość, a nie każda telewizja, radio, gazeta osobno. Czwarta władza to metafora, w dzisiejszych czasach częścią czwartej władzy są tez media społecznościowe. U młodszej części społeczeństwa Tweeter ma większe oddziaływanie społeczne niż jakaś tam telewizja państwowa.


"We live in times of smart phones and stupid people"
Selanos (12869 punktów)
Dlatego właśnie jestem przeciwko telewizji publicznej. Bo za publiczne pieniądze albo serwuje się nam watykańskie transmisje, albo niemiecką wersję polskiej historii. A ja nie oglądam, a muszę płacić.
03-06-2013 20:17 
 Ocena 5 na 5
DeeDee (822 punktów)
A ja bardzo chętnie poznam "niemiecką wersję polskiej historii". W długi weekend majowy byłam w Berlinie i spotkałam bardzo miłych niemieckich chłopaków. Na dyskotece. I mimo, że atmosfera była raczej "flirtowa" to (o zgrozo) nie dało się nie poruszyć "naszej bolesnej przeszłości". Była to dla mnie bardzo ciekawa i wartościowa rozmowa. Konkluzja była taka, że ani oni ani ja nie możemy płacić za błędy naszych przodków, a w rzeczywistości jest to naszym udziałem (wzajemne uprzedzenia narodowe - bo mnie tam oni bardzo polubili... ze wzajemnością haha ).

Może czas się poznać bliżej i zobaczyć jak każda ze stron WIDZI, to co się stało, chociaż nikt nas (kolejne pokolenie po wojnie) w tym bezpośrednio nie uczestniczył, i dopiero wtedy wyrabiać sobie zdanie.
03-06-2013 20:43 
 Ocena-1 na 3
Selanos (12869 punktów)
W tym momencie nie jestem zainteresowany obecnymi polsko-niemieckimi relacjami. Interesuje mnie to, że jakiś niemiecki serial stawia AK na równi z SS.
03-06-2013 21:05 
 Ocena 8 na 8
DeeDee (822 punktów)
Niedawno czytałam "My z Jedwabnego" A. Bikont, i jest tam wątek, który świadczy, że dla kobiety-świadka (widziała jak członek AK (przy chichocie kamratów) zamordował na jej oczach dziewczynę-polkę, która nie chciała się zaangażować w romantyczną relację z nim) AK jest porównywalne z SS.

Czytałam artykuły, gdzie przebijają się opinie historyków (na bazie opowiadań świadków), że niektóre oddziały partyzantów AK składały się nawet w stu procentach z okolicznych zbirów, którzy wykorzystywali zdobytą władzę do bardzo niecnych celów, wymierzonych nie tylko przeciw Żydom ale również PRZECIW SWOIM.
03-06-2013 22:30 
 Ocena-1 na 1
Selanos (12869 punktów)
>Niedawno czytałam "My z Jedwabnego" A. Bikont, i jest tam wątek, który świadczy, że dla kobiety-świadka (widziała jak członek AK (przy chichocie kamratów) zamordował na jej oczach dziewczynę-polkę, która nie chciała się zaangażować w romantyczną relację z nim) AK jest porównywalne z SS.
>Czytałam artykuły, gdzie przebijają się opinie historyków (na bazie opowiadań świadków), że niektóre oddziały partyzantów AK składały się nawet w stu procentach z okolicznych zbirów, którzy wykorzystywali zdobytą władzę do bardzo niecnych celów, wymierzonych nie tylko przeciw Żydom ale również PRZECIW SWOIM.

I pewnie takie rzeczy się zdarzały. Chodzi jednak o samo przedstawienie AK w tym niemieckim serialu, które pokazuje Armię Krajową w jednoznacznie złym świetle. Moim zdaniem to już nie pierwsza podjęta przez Niemców próba wybielenia własnej historii kosztem innych. Polski obozy śmierci też są jedną z ich ulubionych "pomyłek". "Der Spiegel", "Bild", "Der Tagesspiegel", "Die Welt", "Westdeutsche Zeitung", "Junge Welt", "Thurgauer Zeitung", "Die Zeit", "Sueddeutsche Zeitung" zdają się zapominać o tym, kto rozpoczął zagładę Żydów w Europie. Warto przypomnieć też o tym, że Erika Steinbach, partyjna znajoma pani Merkel twierdzi nawet, że to Polacy odpowiedzialni są za II wojnę światową, bo w 39 zmobilizowali wojska...
kogut59 (3090 punktów)
> Warto przypomnieć też o tym, że Erika Steinbach, partyjna znajoma pani Merkel twierdzi nawet, że to Polacy odpowiedzialni są za II wojnę światową, bo w 39 zmobilizowali wojska...
Erika Steinbach jest niewiele znaczącą tzn "brunatna ludowa matka" w Niemczech 7 x wybrana do Bundestagu niestety. Postać z lat 50 -tych 20 wieku nie pasującą do współczesnego RFN.
Selanos (12869 punktów)
>> Warto przypomnieć też o tym, że Erika Steinbach, partyjna znajoma pani Merkel twierdzi nawet, że to Polacy odpowiedzialni są za II wojnę światową, bo w 39 zmobilizowali wojska...
>Erika Steinbach jest niewiele znaczącą tzn "brunatna ludowa matka" w Niemczech 7 x wybrana do Bundestagu niestety. Postać z lat 50 -tych 20 wieku nie pasującą do współczesnego RFN.

A znakiem tego jak niewiele znacząca i niepasująca do współczesnego RFN jest fakt, że została tyle razy wybrana do Bundestagu, fakt kierowania przez nią całkiem sporą i wpływową fundacją, fakt że ma uwagę mediów...
04-06-2013 07:04 
 Ocena 4 na 4
Meretseger (61860 punktów)
>fakt że ma uwagę mediów...
Janusz Korwin-Mikke też ma...
05-06-2013 16:52 
 Ocena-1 na 1
Selanos (12869 punktów)
>>fakt że ma uwagę mediów...
>Janusz Korwin-Mikke też ma...

Ano ma. Z tą różnicą, że jemu nie udało się stworzyć prężnie działającej, liczącej pół miliona członków fundacji i on nie jest członkiem obecnie rządzącej partii. Ani nawet członkiem liczącej się opozycji.
04-06-2013 10:42 
 Ocena 7 na 7
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>I pewnie takie rzeczy się zdarzały. Chodzi jednak o samo przedstawienie AK w tym niemieckim serialu, które pokazuje Armię Krajową w jednoznacznie złym świetle.

Krótkie pytanie zasadnicze - skąd wiesz JAK została przedstawiona AK skoro jeszcze filmu nie widziałeś?
Są rzeczy, które należy sprawdzić samemu. Zwłaszcza jeżeli osoby wypowiadające się o tym filmie są negatywnie nastawione do samej koncepcji, że w AK mogli być antysemici, to bije z każdej wypowiedzi.
A byli w AK antysemici, musiało ich być sporo, bo antysemityzm był powszechny w polskim społeczeństwie dwudziestolecia międzywojennego i nie wyparował nagle w momencie wejścia wojsk niemieckich do Polski.

Fakt, że naziści byli gorsi, dużo gorsi, nie znaczy, że Polacy byli bez skazy.
Warto pamiętać, że dla Polaków ukrywających w czasie wojny Żydów większym zagrożeniem byli pobratymcy niż niemiecki patrol. A długo po wojnie wielu z nich fakt pomagania żydom ukrywało ze strachu przed posiadaczami silnego "poczucia polskości".

Jeżeli już ten film powstał, to pozostaje go obejrzeć. Bo możne okaże się, że to była tylko nasza zwykła, polska narodowa histeria "jezus maria, ktoś sugeruje, że nie byliśmy aniołami, co za obraza Narodu Polskiego".


"We live in times of smart phones and stupid people"
Konowal (6291 punktów)

>Warto pamiętać, że dla Polaków ukrywających w czasie wojny Żydów większym zagrożeniem byli pobratymcy niż niemiecki patrol.

To bzdury. To nie pobratymcy zabijali tylko Niemcy i to stosując odpowiedzialność zbiorową. Z pobratymcami świetnie sobie radziliśmy sami.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
04-06-2013 13:20 
 Ocena 7 na 7
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>>Warto pamiętać, że dla Polaków ukrywających w czasie wojny Żydów większym zagrożeniem byli pobratymcy niż niemiecki patrol.
>To bzdury. To nie pobratymcy zabijali tylko Niemcy i to stosując odpowiedzialność zbiorową.

Bo jak jeden polak drugiego denuncjuje ale nie zabija, to ma czyste ręce, nie?
I sumienie. Nieużywane, bo to Niemcy zabijali.

I Niemcy szykanowali po wojnie tych, którzy pomagali Żydom, nie?

> Z pobratymcami świetnie sobie radziliśmy sami.

No, różnej maści partyzantki potrafiły nawet na siebie nawzajem wyroki śmierci wydawać.
O, o tym też warto by film nakręcić. I o dokonaniach AK już po wojnie.


"We live in times of smart phones and stupid people"
Konowal (6291 punktów)
>Bo jak jeden polak drugiego denuncjuje ale nie zabija, to ma czyste ręce, nie?
Oczywiście że nie, ale nie możemy na tej podstawie twierdzić że wszyscy byli tacy sami.

>I Niemcy szykanowali po wojnie tych, którzy pomagali Żydom, nie?
Nie wiem kto szykanował.

>O, o tym też warto by film nakręcić. I o dokonaniach AK już po wojnie.
A warto pewnie że warto. Lepiej nakręcić niż kupować niemieckie gnioty propagandowe za publiczne pieniądze.


Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
04-06-2013 21:48 
 Ocena 3 na 3
szarley (54911 punktów)
>>Bo jak jeden polak drugiego denuncjuje ale nie zabija, to ma czyste ręce, nie?
>Oczywiście że nie, ale nie możemy na tej podstawie twierdzić że wszyscy byli tacy sami.
>>I Niemcy szykanowali po wojnie tych, którzy pomagali Żydom, nie?
>Nie wiem kto szykanował.
>>O, o tym też warto by film nakręcić. I o dokonaniach AK już po wojnie.
>A warto pewnie że warto. Lepiej nakręcić niż kupować niemieckie gnioty propagandowe za publiczne pieniądze.
>
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie

> Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
> św. Augustyn

Ja bym o was jeszcze ciekawszy film nakręcił. Jakoś polska sztuka , czy to film czy literatura, braterską pomoc z 1968 skwitowała jedynie jedną beznadziejną komedyjką.
04-06-2013 22:46 
 0 na 4
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>Ja bym o was jeszcze ciekawszy film nakręcił. Jakoś polska sztuka , czy to film czy literatura, braterską pomoc z 1968 skwitowała jedynie jedną beznadziejną komedyjką.

Za to Odzyskanie Zaolzia Godnie swego czasu opiewała .

...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)
szarley (54911 punktów)
>>Ja bym o was jeszcze ciekawszy film nakręcił. Jakoś polska sztuka , czy to film czy literatura, braterską pomoc z 1968 skwitowała jedynie jedną beznadziejną komedyjką.
>Za to Odzyskanie Zaolzia Godnie swego czasu opiewała .

Szukałem w tłumie swoich rodziców, ale nie znalazłem.
To nie była propaganda.

Znasz historię. W 1920 Czechosłowacja wykorzystując trudną sytuację Polski doprowadziła do uznania linii demarkacyjnej jako niesprawiedliwej przecież granicy. W 1938 tłumy Ślązaków witały wyzwolicieli.
Ci sami ludzie, którzy na tym filmie rzucali kwiaty, 30 lat później wypisywali dzieci i wnuki z polskich szkół, bo było im wstyd.

W 1968 to była zwykła agresja na inne państwo, mająca na celu przywrócenie tam porządków, których mieszkańcy tego państwa sobie nie życzyli. Polska literatura, film jakoś nie potrafią rozliczyć tego kaca
07-06-2013 23:04 
 Ocena 4 na 4
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>>opiewała .
>Szukałem w tłumie swoich rodziców, ale nie znalazłem.
>To nie była propaganda.

Warto chyba rozróżnić dwie rzeczy - z pewnością wielu Ślązaków poczuwających się do związków z polskością spontanicznie witało polskie wojska jak wyzwolicieli. To jedno.
Drugie - to filmik jako taki. A ten był czystą propagandą - zresztą nie na użytek zaolziańskich Ślązaków, a całej reszty ludności Polski robioną.

>Znasz historię. W 1920 Czechosłowacja wykorzystując trudną sytuację Polski doprowadziła do uznania linii demarkacyjnej jako niesprawiedliwej przecież granicy. W 1938 tłumy Ślązaków witały wyzwolicieli.

Inni Ślązacy - ci, którym Czechy jakoś bardziej pasowały, woleli cicho po domach siedzieć.

>Ci sami ludzie, którzy na tym filmie rzucali kwiaty, 30 lat później wypisywali dzieci i wnuki z polskich szkół, bo było im wstyd.

Co akurat było dla Polski krzywdzące...

>W 1968 to była zwykła agresja na inne państwo, mająca na celu przywrócenie tam porządków, których mieszkańcy tego państwa sobie nie życzyli. Polska literatura, film jakoś nie potrafią rozliczyć tego kaca

...skoro Polacy tym razem nie z własnej inicjatywy przecie do Czechosłowacji wkroczyli, a przymuszeni "sojuszniczymi" zobowiązaniami wobec moskiewskiej Centrali.

...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)
szarley (54911 punktów)
>>Znasz historię. W 1920 Czechosłowacja wykorzystując trudną sytuację Polski doprowadziła do uznania linii demarkacyjnej jako niesprawiedliwej przecież granicy. W 1938 tłumy Ślązaków witały wyzwolicieli.
>Inni Ślązacy - ci, którym Czechy jakoś bardziej pasowały, woleli cicho po domach siedzieć.

Wszyskich pięciu

>>Ci sami ludzie, którzy na tym filmie rzucali kwiaty, 30 lat później wypisywali dzieci i wnuki z polskich szkół, bo było im wstyd.
>Co akurat było dla Polski krzywdzące...

...ale do dziś wydaje zatrute owoce

>...skoro Polacy tym razem nie z własnej inicjatywy przecie do Czechosłowacji wkroczyli, a przymuszeni "sojuszniczymi" zobowiązaniami wobec moskiewskiej Centrali.

Niestety nie znam szczegółowo treści umowy Układu o Przyjaźni, Współpracy i Pomocy Wzajemnej, wiem wystarczająco, że nie dawał podstaw do agresji na Czechosłowację. Niestety Polska do dziś tego kawałka swojej historii nie rozliczyła, dowódcy nie odpowiedzieli nawet moralnie, społeczeństwo umywa ręce, literatura i film nie interesują się tematem. Skoro można do dziś o wiele faktów z historii winić urodzonych nieraz o wieki później ..... (wpisz co chcesz) to czy nie warto czasem powiedzieć oficjalnie że politycy dowodzący tą oparacją, wydający rozkazy są za coś odpowiedzialni?

Dzieckiem byłeś kiedy Willy Brandt klękał w Warszawie, ale wiesz co znaczył ten symbol, ale wielu ludzi wtedy docenianiając jego gest mówiło "Nie ON powinen tam klęczeć"
14-06-2013 20:22 
 Ocena 5 na 5
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>>Inni Ślązacy - ci, którym Czechy jakoś bardziej pasowały, woleli cicho po domach siedzieć.
>Wszyskich pięciu

Pięciu - to czeskich żandarmów w Skrzeczeniu zabili nasłani przez Polskę terroryści.

>>>Ci sami ludzie, którzy na tym filmie rzucali kwiaty, 30 lat później wypisywali dzieci i wnuki z polskich szkół, bo było im wstyd.
>>Co akurat było dla Polski krzywdzące...
>...ale do dziś wydaje zatrute owoce

Z czasem wszyscy o tym zapomną.

>Niestety nie znam szczegółowo treści umowy Układu o Przyjaźni, Współpracy i Pomocy Wzajemnej, wiem wystarczająco, że nie dawał podstaw do agresji na Czechosłowację.

Cóż z tego? Takie umowy od zawsze świstkami papieru się okazują, gdy wola Mocarstwa inna.

>Niestety Polska do dziś tego kawałka swojej historii nie rozliczyła, dowódcy nie odpowiedzieli nawet moralnie,

Jakże nie? Jaruzelskiego co dzień za to opluskwiają, boż to Radość sama .

>społeczeństwo umywa ręce,

Społeczeństwo polskie interwencję powitało nawet z niejaką satysfakcją (zaświadcza Stefan Kisielewski), że a dobrze tak Pepikom, hłe, hłe... - nic dziwnego więc, że raczej nieskore jest wracać do rzeczy pamięcią...

>literatura i film nie interesują się tematem.

...zwłaszcza, że tak czy owak z polskiej perspektywy było to wydarzenie dosyć marginalne.

>Skoro można do dziś o wiele faktów z historii winić urodzonych nieraz o wieki później .....

Wszystko można, ale takie postępowanie w odniesieniu do indywidualnie pojętych osób jest idiotyzmem do nieskończonej potęgi. Inną rzeczą jest odpowiedzialność instytucji - instytucje potrafią ciągłość i "tożsamość" zachowywać przez tysiąclecia.

>to czy nie warto czasem powiedzieć oficjalnie że politycy dowodzący tą oparacją, wydający rozkazy są za coś odpowiedzialni?

Breżniew, Kosygin, Gromyko, Jakubowskij, Gomułka, Honecker, Kadar, Żiwkow etc. dawno już przed Sądem Materialistyczno-Dialektycznym...
Jaruzelski wykonywał tylko rozkazy - choć moim zdaniem i on powinien, nie to, że się z tego "rozliczyć", ale o sprawie zdać dokładną relację. Pech w tym, że nikt go w Polsce słuchać nie będzie, bo cokolwiek nie powie, jest już w określony sposób zaklasyfikowany. To i nie dziwne, że nie chce mu się gadać.

>Dzieckiem byłeś kiedy Willy Brandt klękał w Warszawie, ale wiesz co znaczył ten symbol, ale wielu ludzi wtedy docenianiając jego gest mówiło "Nie ON powinen tam klęczeć"

Jasne, że nie on - zasłużony antynazista - osobiście; jednak jako kanclerz Niemiec - już tak.
Brandt był politykiem niemieckim (choć też norweskim majorem) i niemieckich tradycji myśli państwowej dziedzicem - rozumiejąc ciągłość dziejów i konieczności, przed jakimi stoi państwo, rozumiał też, że państwo nie może beztrosko uchylać się od odpowiedzialności za swą historię pod pretekstem, że akurat rządzili ci źli, a nie my.
W Polsce się to nie przyjmie, bo w Polsce od wieków ton nadają zdziecinniałe warchoły - w razie czego więc zmieni się numer Rzeczypospolitej i powie, że co złe, to Zdrajcy i Zaprzańcy, nie my, bo my z natury Niewinne a Pokrzywdzone .
Akurat co do interwencji w Czechosłowacji w 68-mym przypadkiem nie jest to nawet bardzo dalekie od prawdy - nie dziw się zatem, że w Polsce na ogół sprawę uznaje się za samą przez się dawno załatwioną i nie ma o czym gadać .


...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)
Konowal (6291 punktów)

>Brandt był politykiem niemieckim (choć też norweskim majorem) i niemieckich tradycji myśli państwowej dziedzicem - rozumiejąc ciągłość dziejów i konieczności, przed jakimi stoi państwo, rozumiał też, że państwo nie może beztrosko uchylać się od odpowiedzialności za swą historię pod pretekstem, że akurat rządzili ci źli, a nie my.
>W Polsce się to nie przyjmie, bo w Polsce od wieków ton nadają zdziecinniałe warchoły - w razie czego więc zmieni się numer Rzeczypospolitej i powie, że co złe, to Zdrajcy i Zaprzańcy, nie my, bo my z natury Niewinne a Pokrzywdzone .
Tak tylko każde dziecko wie że u nas nie było ciągłości państwowej.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
17-06-2013 11:43 
 Ocena 2 na 2
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>Tak tylko każde dziecko wie że u nas nie było ciągłości państwowej.

To III RP już nie jest PRL-bis???

...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)
Konowal (6291 punktów)
>>Tak tylko każde dziecko wie że u nas nie było ciągłości państwowej.
>To III RP już nie jest PRL-bis???
A co Był PRL-bis wcześniej ?

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
19-06-2013 19:55 
 Ocena 3 na 3
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>A co Był PRL-bis wcześniej ?

PRL trwa Nieustająco od 1612 r.
Ty Wieszcza Narodowego nie czytasz.
Ty Zły Polaku .


...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)
11-06-2013 00:49 
 Ocena 1 na 1
Nietsche (4548 punktów)
(zablokowany)
>Znasz historię. W 1920 Czechosłowacja wykorzystując trudną sytuację Polski doprowadziła do uznania linii demarkacyjnej jako niesprawiedliwej przecież granicy. W 1938 tłumy Ślązaków witały wyzwolicieli.<
Sprawiedliwych granic nie ma, są tylko granice pokojowe. Jeżeli uważasz że Polska miała prawo zająć Zaolzie w 1938 to musisz zaakceptować aneks Austrii przez Hitlera (też rzucano kwiaty) oraz zajęcie Czechosłowacji w 1939. Kwiaty jak widać na zdjęciu tym razem też były.



Mam dość ateistów. Oni bez przerwy gadają o Bogu - Heinrich Böll
szarley (54911 punktów)
>>Znasz historię. W 1920 Czechosłowacja wykorzystując trudną sytuację Polski doprowadziła do uznania linii demarkacyjnej jako niesprawiedliwej przecież granicy. W 1938 tłumy Ślązaków witały wyzwolicieli.<
>Sprawiedliwych granic nie ma, są tylko granice pokojowe. Jeżeli uważasz że Polska miała prawo zająć Zaolzie w 1938 to musisz zaakceptować aneks Austrii przez Hitlera (też rzucano kwiaty) oraz zajęcie Czechosłowacji w 1939. Kwiaty jak widać na zdjęciu tym razem też były.

Być może większość granic, to granice niesprawiedliwe a tylko pokojowe, niemniej zwróć uwagę na fakt sposobu wyznaczenia granicy dzielącej Śląsk Cieszyński między Polskę i Czechosłowację. Ślązacy obu opcji usiedli przy jednym stole i po prostu się dogadali. To rzadkość w Europie. W 1938 Polskie wojsko doszło tylko do tej uzgodnionej granicy (Co nie zmienia faktu, że przesuwanie tej granicy 1920 przez Czechów jak i w 1938 przez Polaków było dalekie od uczciwości biorąc pod uwagę okoliczności)
14-06-2013 21:00 
 Ocena 4 na 4
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>(Co nie zmienia faktu, że przesuwanie tej granicy 1920 przez Czechów jak i w 1938 przez Polaków było dalekie od uczciwości biorąc pod uwagę okoliczności)

Mniejsza już o uczciwość - to było gorsze niż zbrodnia, to był błąd.
Toż nawet hrabia Ciano, minister spraw zagranicznych u Mussoliniego, osobiście nie mógł się nadziwić, że Polska własnymi rękami pomogła zamordować swojego jedynego możliwego sojusznika - Czechosłowację.

...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)
szarley (54911 punktów)
>>(Co nie zmienia faktu, że przesuwanie tej granicy 1920 przez Czechów jak i w 1938 przez Polaków było dalekie od uczciwości biorąc pod uwagę okoliczności)
>Mniejsza już o uczciwość - to było gorsze niż zbrodnia, to był błąd.

Zbrodniczy błąd, niejedyny. W innym miejscu pojawił się głos Ignorancji:
Cytat:
Ostatnie dwie godz. spędziłam na poszukiwaniu pewnego artykułu w Der Spiegel i niestety bez skutku.
Zatem streszczę z pamięci (zawodnej). Niemiecki albo historyk, albo po prostu dziennikarz, a może był to psychoterapeuta zakończył swoje badania. Wyszło mu z nich, iż w niemieckim społeczeństwie z jednej strony nieodsuwającego odium winy za Holokaust i II WŚ niestety pokutuje wszechwładne mniemanie, że owszem naziści, ba nawet Niemcy byli głównie odpowiedzialni za ten dramatyczny rozdział historii, jednak już jest znacznie gorzej, gdy przenieść tę historię na grunt rodzinny. Tu nagle się okazuje, że wprawdzie dziadek był w Wermachcie, ale nie robił nic złego. Ot bronił się. Matka żyła w tych podłych czasach, ale w sumie to: "nie, nie ona mordowała, to byli jacyś inni". Kto? Może ojciec sąsiada. Albo wujek kolegi z pracy. Absolutnie nikt z moich przodków, czy krewnych.
Co najgorsze nie jest to jednostkowy przypadek, tylko standard.


Zastanawia mnie jak to jest (do historii Polski potrafię podejść bardziej obiektywnie niż Polacy i w przeciwieństwie do Polaków ją znam) że łatwiej znaleźć w Polsce wnuka żołnierza Wehrmachtu niż wnuka granatowego policjanta z GG?
14-06-2013 22:52 
 Ocena 4 na 4
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>łatwiej znaleźć w Polsce wnuka żołnierza Wehrmachtu niż wnuka granatowego policjanta z GG

Ot, co.
Ale cóż tam wnuk granatowego policjanta, gdy nawet prostego zomowca dzisiaj ze świecą wytropić nie sposób.
Nikt też nie służył w wojsku egzekwującym stan wojenny. Nikt w pochodach pierwszomajowych nie chadzał. Nikt flag i transparentów na rocznicę Rewolucji Październikowej nie wywieszał.
Cały Naród pod Kościoła Przewodem Niezłomnie Walczył ze komunom.
Oprócz Bolka, Szechtera, Thuzka, Komoruska itp. Zdrajców - ma się rozumieć.

...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)
Konowal (6291 punktów)

>Cały Naród pod Kościoła Przewodem Niezłomnie Walczył ze komunom.
>Oprócz Bolka, Szechtera, Thuzka, Komoruska itp. Zdrajców - ma się rozumieć.
Co racja to racja


Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
06-06-2013 19:43 
 Ocena 5 na 5
Nietsche (4548 punktów)
(zablokowany)
>zdają się zapominać o tym, kto rozpoczął zagładę Żydów w Europie.<
Zagładę Żydów w Europie rozpoczęli chrześcijanie. To jest poza wszelką wątpliwością.

Mam dość ateistów. Oni bez przerwy gadają o Bogu - Heinrich Böll
10-06-2013 10:34 
 Ocena 4 na 4
Nietsche (4548 punktów)
(zablokowany)
>Moim zdaniem to już nie pierwsza podjęta przez Niemców próba wybielenia własnej historii kosztem innych. Polski obozy śmierci też są jedną z ich ulubionych "pomyłek". "Der Spiegel", "Bild", "Der Tagesspiegel", "Die Welt", "Westdeutsche Zeitung", "Junge Welt", "Thurgauer Zeitung", "Die Zeit", "Sueddeutsche Zeitung" zdają się zapominać o tym, kto rozpoczął zagładę Żydów w Europie. Warto przypomnieć też o tym, że Erika Steinbach, partyjna znajoma pani Merkel twierdzi nawet, że to Polacy odpowiedzialni są za II wojnę światową, bo w 39 zmobilizowali wojska<

Masz prawo tak pisać. Co gorsza, Amerykanie też zakupili ten film i znowu się jakiś prezydent USA przejęzyczy i powie że w Polsce w czasie wojny byli szmalcownicy.
Masz prawo tak pisać bo niemieccy czytelnicy też piszą że Polacy powinni opracować swoją historię antysemityzmu za czasów Gomułki oraz pogromy Żydów w Polsce w latach trzydziestych. Masz prawo przekręcić cytat E. Steinbach bo go nie znasz tylko powtarzasz za pewną gazetą. Chcę cię zapewnić że w niemieckich szkołach uczą że Hitler i Niemcy są odpowiedzialni za drugą wojnę światową. Niemieckie klasy mają w programie wycieczki do Oświęcimia podczas gdy ich polscy rówieśnicy zamiast do Berezy Kartuskiej zawożeni są do Częstochowy. Jeden z tych młodych czytelników pisze:
"Gdy komuś przez dziesięciolecia ciągle wytykane są błędy poprzednich generacji, to pewnego dnia staje się to mu absolutnie obojętne".



Mam dość ateistów. Oni bez przerwy gadają o Bogu - Heinrich Böll
Selanos (12869 punktów)
>Masz prawo tak pisać bo niemieccy czytelnicy też piszą że Polacy powinni opracować swoją historię antysemityzmu za czasów Gomułki

Polska nie jest odpowiedzialna za to. Akurat jeśli mamy gdzieś szukać winnych za to co się działo w Polsce między rokiem 45 a 89 to patrzyłbym na wschód. Nie byliśmy państwem ani wolnym, ani niepodległym, a władza PRL to kolaboranci. Są tacy, którzy uważają inaczej, takie SLD (partia która jakby nie patrzeć wywodzi się od kolaboranckiego PZPR - a przynajmniej jej członkowie) chce stawiać Gierka na pomniki.
11-06-2013 00:38 
 Ocena 3 na 3
Nietsche (4548 punktów)
(zablokowany)
>Polska nie jest odpowiedzialna za to. Akurat jeśli mamy gdzieś szukać winnych za to co się działo w Polsce między rokiem 45 a 89 to patrzyłbym na wschód.<
To co to jest ta Polska? Czy Polski w latach 45-89 nie było? Argument z Moskwą mnie nie przekonuje. Nie znam powodów dla których należy sądzić że Moskwa nakazała Gomułce akcję przeciw polskim Żydom. Niemcy też mogliby powiedzieć, to nie nasza wina. To Hitler i NSDAP. Tak się historii nie ocenia. Cała ta historia z tym filmem jest śmieszna bo film nie jest żadnym dokumentem historycznym. Co by się działo gdyby Ukraina podniosła protest bo jakaś scena u Hofmanna przekłamuje historię? Z polskimi obozami to jest inna sprawa. Problem gramatyczny rozdmuchuje się do problemu dyplomatycznego. Oczywiście Polska ma swoje cele polityczne dlaczego protestuje na całym świecie przeciw sformułowaniu "polskie obozy". Te powody leżą w funkcji jaką część tych obozów spełniała w latach 45-50. Biskupi w swym słynnym liście do biskupów niemieckich nie bez powodu pisali:"...i prosimy o przebaczenie".


Mam dość ateistów. Oni bez przerwy gadają o Bogu - Heinrich Böll
11-06-2013 01:33 
 0 na 2
Selanos (12869 punktów)
>To co to jest ta Polska? Czy Polski w latach 45-89 nie było?

Była. Tak samo jak Królestwo Polskie znane też jako Królestwo Kongresowe było Polską.

>Niemcy też mogliby powiedzieć, to nie nasza wina. To Hitler i NSDAP.

A kto wybrał Adolfa w legalnych, demokratycznych wyborach? Wybory w Polsce po "wyzwoleniu" przez Armię Czerwoną były sfałszowane. Potem system monopartyjny, likwidacja opozycji i tak z górki staliśmy się satelitą ZSRR.

>Cała ta historia z tym filmem jest śmieszna bo film nie jest żadnym dokumentem historycznym.

Tak samo jak dokumentem historycznym nie jest "Potop". Mimo tego, że nie jest, to jednak w powszechnej świadomości istnieje wielka bitwa o Jasną Górę i bohaterski Kordecki wymyślone przez pana S.
11-06-2013 08:31 
 Ocena 1 na 1
Nietsche (4548 punktów)
(zablokowany)
>A kto wybrał Adolfa w legalnych, demokratycznych wyborach? Wybory w Polsce po "wyzwoleniu" przez Armię Czerwoną były sfałszowane. Potem system monopartyjny, likwidacja opozycji i tak z górki staliśmy się satelitą ZSRR.<
W legalnych,demokratycznych wyborach Hitler został wybrany w 33. Likwidacja partii opozycyjnych, wyniesienie się do pozycji Führera, nie odbyło się na drodze demokratycznej i było sprzeczne z ówczesną konstytucją. Nie zmienia to faktu że Hitler cieszył się poparciem społeczeństwa.
Polska stała się satelitą ZSRR dzięki postanowieniom z Jałty. Cała reszta to tylko realizacja ustaleń i nowego podziału świata na sfery wpływów.
>Tak samo jak dokumentem historycznym nie jest "Potop". Mimo tego, że nie jest, to jednak w powszechnej świadomości istnieje wielka bitwa o Jasną Górę i bohaterski Kordecki wymyślone przez pana S.<
Ale co to ma wspólnego z z całą tą zawieruchą o jakąś scenę. Mówiłeś o fałszowaniu historii i to by należało wykazać. Historia to są fakty a nie powszechna świadomość.

Mam dość ateistów. Oni bez przerwy gadają o Bogu - Heinrich Böll
04-06-2013 01:01 
 Ocena-1 na 3
Konowal (6291 punktów)

>Czytałam artykuły, gdzie przebijają się opinie historyków
Chyba po WUML-u

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
04-06-2013 08:48 
 Ocena 6 na 6
Meretseger (61860 punktów)

>Chyba po WUML-u
Co Ty tak ciągle z tym WUML-em? Czyżby Alma Mater?
04-06-2013 11:28 
 Ocena 1 na 1
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>>Chyba po WUML-u
>Co Ty tak ciągle z tym WUML-em? Czyżby Alma Mater?

No wiesz, "a kto mi te świństwa pokazuje"?


"We live in times of smart phones and stupid people"
04-06-2013 12:32 
 Ocena 1 na 1
Konowal (6291 punktów)
>>Chyba po WUML-u
>Co Ty tak ciągle z tym WUML-em? Czyżby Alma Mater?
Bo mi się takie teksty z tą kuźnią narodowych elyt kojarzą.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
04-06-2013 21:02 
 Ocena 7 na 11
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
> Interesuje mnie to, że jakiś niemiecki serial stawia AK na równi z SS.

A czy mógłbyś uprzejmie pyerdolić bzdury dopiero po obejrzeniu przedmiotowgo serialu?
Dziękuję.
Minus .

...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)
05-06-2013 06:36 
 Ocena-1 na 3
Selanos (12869 punktów)
>A czy mógłbyś uprzejmie pyerdolić bzdury dopiero po obejrzeniu przedmiotowgo serialu?
>Dziękuję.
>Minus .

Od godziny szukam Pana u mnie w domu i nie znalazłem. Strach pomyśleć o tym skąd Pan wie co ja robiłem, a czego nie...
05-06-2013 23:20 
 Ocena 1 na 3
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>Od godziny szukam Pana u mnie w domu

Pana - to se we dworze poszukaj, pańszczyźniaku.

>Strach pomyśleć o tym skąd Pan wie co ja robiłem, a czego nie...

Przewidywalnyś po prostu.


...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)
05-06-2013 23:49 
 Ocena-2 na 2
Selanos (12869 punktów)
>>Od godziny szukam Pana u mnie w domu
>Pana - to se we dworze poszukaj, pańszczyźniaku.

W Rossiji forma grzecznościowa "pan" nie obowiązuje, więc zapewniam Pana, że jak tam będę, to nie użyje. Jestem w Polsce, Polakiem z dziada pradziada, to mój kraj, krew z krwi, kość z kości, chrząszcz ze Szczebrzeszyna, więc będę formy "pan" używał.

>Przewidywalnyś po prostu.

Z przykrością muszę jaśnie wielmożnego pana poinformować, że jako wróżka kariery Pan nie zrobi. Nawet z przeszłością ma Pan problem.
06-06-2013 00:05 
 0 na 6
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>>>Od godziny szukam Pana u mnie w domu
>>Pana - to se we dworze poszukaj, pańszczyźniaku.
>W Rossiji

Po polsku pisze się: w Rosji.

>forma grzecznościowa "pan" nie obowiązuje, więc zapewniam Pana, że jak tam będę, to nie użyje

Po polsku: użyję.

>Jestem w Polsce, Polakiem z dziada pradziada,

Pradziada ostatecznie może i tak, ale o zakład idę, że prapradziadów Twoich na Polaków jeszcze wytresować nie zdążono.

>to mój kraj,

Kupiłeś go sobie, czy co?

>krew z krwi, kość z kości

Mocz z moczu, torbiel z torbieli.

>więc będę formy "pan" używał.

A wiesz, chamie, że może masz i rację?

>Z przykrością muszę jaśnie wielmożnego pana poinformować, że jako wróżka kariery Pan nie zrobi. Nawet z przeszłością ma Pan problem.

Nie widziałeś serialu - koniec, kropka.

...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)
06-06-2013 07:51 
 0 na 2
Selanos (12869 punktów)
>Nie widziałeś serialu - koniec, kropka.

Jestem już tym znudzony, miłego dnia.
06-06-2013 08:10 
 Ocena 1 na 5
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>>Nie widziałeś serialu - koniec, kropka.
>Jestem już tym znudzony, miłego dnia.

Dobranoc .


...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)
05-06-2013 13:08 
 0 na 2
Konowal (6291 punktów)
A czy prze i po obejrzeniu fakty się będą różnić ??

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
05-06-2013 23:18 
 0 na 4
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>A czy prze i po obejrzeniu fakty się będą różnić ??

A skąd miałbyś to wiedzieć do faktów dostępu nie mając?

...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)
06-06-2013 00:00 
 0 na 2
Selanos (12869 punktów)
>>A czy prze i po obejrzeniu fakty się będą różnić ??
>A skąd miałbyś to wiedzieć do faktów dostępu nie mając?

Zapewniam szanownego Pana, że najciekawsze fragmenty i szczegółowy opis sytuacji został już w mediach przedstawiony, a dla bardziej dociekliwych pozostaje internet.
09-06-2013 16:44 
 Ocena 1 na 1
szarley (54911 punktów)
>Zapewniam szanownego Pana, że najciekawsze fragmenty i szczegółowy opis sytuacji został już w mediach przedstawiony, a dla bardziej dociekliwych pozostaje internet.

A ja zapewniam szanownego Pana , że po zapoznaniu się z faktami (zamiast z omówieniami) zmienia się pogląd na wiele spraw. Dawno temu postulowałem żeby budować opinie na podstawie źródeł. Przejrzyj Waszmość statut organiczny Województwa Śląskiego. (7 stron)
isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19200730497
a potem porównaj to z "powszechnymi opiniami" na temat autonomii
06-06-2013 09:55 
 0 na 2
Konowal (6291 punktów)
Ekstrapoluje.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
06-06-2013 10:46 
 Ocena 1 na 3
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>Ekstrapoluje.

Aaaa... to niech poluje, niech poluje... skoro ma to ekstra...


...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)
03-06-2013 23:40 
 Ocena 3 na 3
kogut59 (3090 punktów)
>Może czas się poznać bliżej i zobaczyć jak każda ze stron WIDZI, to co się stało, chociaż nikt nas (kolejne pokolenie po wojnie) w tym bezpośrednio nie uczestniczył, i dopiero wtedy wyrabiać sobie zdanie.
Niemcy pokazują i widza (większość) realia 2 wojny światowej od 40 lat bardzo trzeźwo i realistycznie. Polskie spojrzenie jest i było natomiast napawane kłamliwym niedopowiedzianym patriotyzmem od zawsze. Uczyłem się historii w polskiej szkole i poza patriotyzmem nie otrzymałem wiedzy o okrucieństwie wojny. Musze powiedzieć głośno, ze dopiero niemieckie spojrzenie na historie II wojny światowej otworzyło mi oczy i dało potrzebna wiedzę. Myślę ze pozostawienie politycznych przekonań na zewnątrz pozwala widzieć realnie II wojnę światową.
04-06-2013 01:04 
 Ocena 1 na 3
Konowal (6291 punktów)
Prowokacja czy głupota - oto jest pytanie?

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
kogut59 (3090 punktów)
>Prowokacja czy głupota - oto jest pytanie?
Prowokacja ? oczywiście jasne ze tak ! Czy poznanie historii obcego kraju z punktu widzenia amerykanina , anglika, niemca czy francuza jest głupotą ? Polska historia zawsze była manipulowana mniej lub więcej w zależności od siły politycznej rządzącej krajem. Prawie każdy oczytany i otwarty polak to wie. Nie wyrabiam sobie opinii np.o II wojnie światowej z filmów fabularnych i poza radziecka czy polska propaganda jak "Czterej pancerni i pies" "Stawka większa niż życie" wielu nie widziałem w życiu.
Mala lekcja historii Flagę na Reichstagu powiesili faktycznie 30 Kwietnia po godz. 21:00 Vladimir Makow, Zagitow, Lismenko i Borbrow, oraz podoficer Michail Minin.
Ty znasz sowiecko-polska bajke o trzech bohaterach Jegorow, Kanataria i Samsonow. Zdjęcie zrobione 2 Maja 1945. (retuszowano trzy zegarki na reku wojaka)
Teraz powinieneś okazać respekt historykom np. niemieckim.

Konowal (6291 punktów)
Usunięte przez moderatora
szarley (54911 punktów)
>>Może czas się poznać bliżej i zobaczyć jak każda ze stron WIDZI, to co się stało, chociaż nikt nas (kolejne pokolenie po wojnie) w tym bezpośrednio nie uczestniczył, i dopiero wtedy wyrabiać sobie zdanie.
>Niemcy pokazują i widza (większość) realia 2 wojny światowej od 40 lat bardzo trzeźwo i realistycznie. Polskie spojrzenie jest i było natomiast napawane kłamliwym niedopowiedzianym patriotyzmem od zawsze. Uczyłem się historii w polskiej szkole i poza patriotyzmem nie otrzymałem wiedzy o okrucieństwie wojny. Musze powiedzieć głośno, ze dopiero niemieckie spojrzenie na historie II wojny światowej otworzyło mi oczy i dało potrzebna wiedzę. Myślę ze pozostawienie politycznych przekonań na zewnątrz pozwala widzieć realnie II wojnę światową.
>

Nigdy nie uczyłem się historii w polskiej szkole ale tam, gdzie poznaję niemiecki sposób patrzenia na II WŚ odnoszę wrażenie, że czytam komunikat episkopatu ws Jedwabnego lub komentarz KC PZPR do listu biskupów polskich do niemieckich.
Polsko - niemieckie różnice zdań nt ostatniej wojny świetnie podsumowuje przysłowie " Prawda leży pośrodku"
Konowal (6291 punktów)

>Polsko - niemieckie różnice zdań nt ostatniej wojny świetnie podsumowuje przysłowie " Prawda leży pośrodku"
Nieprawda. To przysłowie się odnosi do dwóch relacji gdzie nie ma obiektywnych faktów, a w sprawie IIWŚ naprawdę jest bogata dokumentacja i prawda nie leży po środku.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
10-06-2013 07:43 
 Ocena 1 na 1
szarley (54911 punktów)
>>Polsko - niemieckie różnice zdań nt ostatniej wojny świetnie podsumowuje przysłowie " Prawda leży pośrodku"
>Nieprawda. To przysłowie się odnosi do dwóch relacji gdzie nie ma obiektywnych faktów, a w sprawie IIWŚ naprawdę jest bogata dokumentacja i prawda nie leży po środku.

... ale nauczanie tej prawdy w Polsce jest mocno skażone propagandą.
04-06-2013 00:59 
 Ocena-1 na 3
Konowal (6291 punktów)
No i o to chodzi Niemcom, żeby nie oceniać po faktach tylko z punktu widzenia, a nasz punkt widzenia w Europie to nie za bardzo kogo obchodzi. Już to Miterand bodajże powiedział "że mieliśmy okazję siedzieć cicho"

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
04-06-2013 21:47 
 Ocena 7 na 9
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>Już to Miterand bodajże powiedział

Chirac, nie Mitterrand...

>"że mieliśmy okazję siedzieć cicho"

...ale co prawda - to prawda, Konowal, mieliście, mieliście...

...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)
04-06-2013 00:54 
 Ocena 1 na 3
Konowal (6291 punktów)
Popieram powinno się to cholerstwo sprzedać.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
szarley (54911 punktów)
>Dlatego właśnie jestem przeciwko telewizji publicznej. Bo za publiczne pieniądze albo serwuje się nam watykańskie transmisje, albo niemiecką wersję polskiej historii. A ja nie oglądam, a muszę płacić.

Właśnie przed chwilą w "publicznej" TVP usłyszałem, że jutro spadnie 30 milimetrów deszczu na metr kwadratowy

Moderacjo, pozwól czasem nazwać rzeczy po imieniu, nie zawsze wystaczają cenzuralne słowa!!!!


big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>wpolityce.(*)ie-tworzyli-glownie-antysemici

A kazałem Ci, Konowal, nie czytać tego syfu, bo Ci na paramózgowie szkodzi.

A Ty proszę - mało Ci, że kompromitujesz się histeryzowaniem nt. serialu, którego na oczy nie widziałeś, to jeszcze - jak widać w innych Twych wypowiedziach w wątku - postanowiłeś popisywać się, jak ładnie Ci sfaszyziało pod beretem .

Minus.


...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)
05-06-2013 13:10 
 Ocena 1 na 3
Konowal (6291 punktów)
> jak ładnie Ci sfaszyziało pod beretem .
Z Twoich ust to komplement, ale chyba nie zdajesz sobie z tego sprawy


Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
05-06-2013 23:14 
 Ocena 5 na 7
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>> jak ładnie Ci sfaszyziało pod beretem .
>Z Twoich ust to komplement, ale chyba nie zdajesz sobie z tego sprawy

Doskonale wiem, Konowal, że we łbie masz poprzestawiane i żadne płacze i krzyki nie przekonają Cię, że czarne jest czarne, a białe jest białe - nie przestajesz się tym popisywać od lat, choć kogo innego może i naszłaby refleksja, że kiedyś jednak wartałoby wyrosnąć z majteczek Swawolnego Dyzia...


...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)
06-06-2013 09:52 
 Ocena-1 na 5
Konowal (6291 punktów)
Nie wiem po co się tak produkujesz. Na mnie nie robią wrażenia Twoje popisy krasomówcze a inni pewnie ich nie czytają.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
06-06-2013 10:45 
 Ocena 1 na 7
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>Na mnie nie robią wrażenia Twoje popisy krasomówcze

A to mnie nie dziwi nic a nic. Takiego tępego kloca nawet Schopenhauer by nie poruszył.

...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)

Mod.: Bardzo proszę o powstrzymanie się od określeń typu "tępy kloc". Zachowajmy pewne minimum.
MajkelSS (2075 punktów)
(zablokowany)
Odnośnie wydźwięku wypowiedzi otwierającej temat : wow, niezwykle racjonalne podejście, oceniać coś bez jakiegokolwiek zapoznania z materiałem.

Ja dla odmiany oglądałem serial i wypadł on bardzo na plus. Film jest w miarę obiektywny w swoim przedstawieniu bohaterów i członków różnych narodów. Są dobrzy Niemcy, dobrzy Polacy, dobrzy Rosjanie, ale są i mniej pozytywni przedstawiciele tych narodowości. Jeśli już mamy być obiektywni i patrzeć, kogo tak naprawdę ten serial oczernił, to w porównaniu do Sowietów wypadamy blado, bo radzieccy żołnierze przedstawieni tu są jako banda gwałcicieli która bez słowa strzela do rannych i cywili.

W serialu pokazano dwóch, DWÓCH otwarcie antysemickich członków AK. Jeden z nich jest dowódcą, a reszta po prost nie kwestionuje rozkazów. Stwierdzenie o tym, że ten film pokazuje, jak to Polacy są gorsi od Niemców w swoim antysemityzmie jest grubą przesadą. Fakt, film pokazuje szmalcowników, ale czy to się nie zdarzało ?

Film jest naprawdę dobrze pokazaną historią pięciorga młodych ludzi, których wojna zmienia i fabularnie jest majstersztykiem. Efekty specjalnie, charakteryzacja bohaterów, gra aktorska, oświetlenie i stroje są niemal doskonałe. Abstrahując od rzekomo ideologicznego przesłania, film jest bardzo solidnym dramatem osadzonym w realiach Drugiej Wojny Światowej.

A co do szumu w mediach, jaki ten film wywołał, to nasuwa mi się pewnie stwierdzenie.

Polacy UWIELBIAJĄ historyczną masturbację. Każde mówienie o historii ma pokazywać tylko potęgę Wielkiej Polski, moc naszych przodków, waleczność, geniusz, wszystko na biało. Nieważne, czy jest to historia z punktu widzenia Polski, Niemców, Rosji, czy Trynidadu i Tobago : Polska zawsze musi być bohaterem, świętym, męczennikiem. Mimo, że prawda leży zawsze po środku.

Ten film kompletnie nie jest o Polakach i nigdy nie miał o nich być, Polacy są tutaj tłem. Kompletnie nie na miejscu jest tutaj wymaganie od tego filmu gloryfikowanie jedynie jasnej Rzeczypospolitej jako bohaterów i wybawicieli Żydów, jeśli główne przesłanie tego filmu brzmi : wojna wyzwala w ludziach najgorsze. KAŻDY jest tu pokazany jako postać negatywna, a Polacy siłą rzeczy, bo to przeciwnicy Niemców.

Jak już mówiłem, serial jest na plus. Polecam gorąco i radzę skorzystać z okazji i obejrzeć w telewizji, jak jest za prawie darmo.

Jeśli ludzie myślą, że matematyka nie jest prosta, to tylko dlatego, że nie zdają sobie sprawy, jak skomplikowane jest życie.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365