Racjonalista - Strona głównaDo treści
Gigantomania "biednego" Rydzyka

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
30-06-2013 11:41Małyska (6054 punktów)Gigantomania "biednego" Rydzyka
Ocena 12 na 12
Sukcesy budownictwa sakralnego w Polsce dowodzą, że jesteśmy niekwestionowanym mocarstwem religijnym. Odnotowujemy wzrost produkcji pomników Jezusa i Jana Pawła II. Wszystkich budowniczych przewyższył rozmachem o. Rydzyk. Jeszcze niedawno "biednego" duchownego nie było stać na zapłacenie 3.5 tysiąca złotych grzywny za nielegalną zbiórkę pieniędzy, a teraz wydaje dziesiątki milionów na budowę kościoła.
Znany biznesmen i deweloper o. Rydzyk ma się świetnie. Jego interes dobrze prosperuje wbrew opinii ekonomistów o rozwijającym się kryzysie. Budowlanym sukcesem chwalił się na antenie swojej rozgłośni.
"- Chcę podkreślić, że te dziesiątki milionów złotych, które poszły na wykonanie świątyni w stanie surowym, to były te wszystkie cegiełki, które wierni przez lata złożyli na ręce ojca dyrektora - mówi projektant kościoła Andrzej Ryczek w transmitowanej przez Radio Maryja rozmowie z o. Tadeuszem Rydzykiem.
- Ale teraz kopuła, to jest parę milionów. Może ludzie zechcą pomóc? - dodaje o.Rydzyk".
wyborcza.pl/1,75478,14189642.html
To nie wszystko. Przed kościołem chce postawić pomnik Jana Pawła II, do którego poprowadzi alejka z fontannami . "Plac przed świątynią ma mieć 130 metrów długości i szerokości. Wokół niego powstanie 20 stacji drogi różańcowej. - Będą musiały być wykonane w marmurze albo w granicie, jeżeli będą w jakichś grotach - wskazuje Ryczek".
Marzeniem Rydzyka są carillony składające się z 16 dzwonów, by mogły zagrać każdą melodię. Ponadto umieści w kościele prywatną replikę kaplicy papieża w Watykanie i potężny witraż z Chrystusem(3 na 7 metrów). Posadzka będzie z marmuru i granitu. Na kopule złota - a jakże - korona. "Zdobione będą także zewnętrzne mury kościoła. Znajdą się na nich płaskorzeźby w marmurze lub piaskowcu ze scenami z historii Polski, m.in. katastrofy smoleńskiej. - Świątynia oprócz liturgicznej będzie miała dużą moc narodową - twierdzi Ryczek".
To rzeczywiście robi wrażenie. Bizantyjski przepych, miliony złotych, złoto, marmury i hektary ziemi. Jak widać u biskupów i o. Rydzyka kryzysu nie ma. Administracja państwowa zapewnia im luksus. Wymiar sprawiedliwości nie jest w stanie wyegzekwować grzywny, a wyrok skazujący Annę Sobecką na zapłacenie grzywny za o. Tadeusza Rydzyka został anulowany.
Rydzyk stawia ociekający złotem pomnik. Ciekawe, na chwalę Pana czy ojca dyrektora? Proponuję budowniczemu aby nad wejściem umieścił napis "Pecunia non olet" , najlepiej ze złotych liter...
Szczegóły i zdjęcia także tutaj: wyborcza.p(*)a_ksztaltow__Znamy_detale.html
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

30-06-2013 12:40
 Ocena 11 na 13
Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
Budowa Empire State Building poprzedziła kryzys lat trzydziestych w USA.
Budowa WTC poprzedziła stagflację lat siedemdziesiątych.
Po wybudowaniu Petronas Towers nastąpił kryzys w Azji.
Burj Khalifa wybudowano tuż przed załamaniem gospodarczym Dubaju.

Jest taka prawidłowość, że największe pomniki są stawiane u szczytu sukcesu i poprzedzają rychły upadek. Budowa Lichenia i Świebodzińskiego Dżizasa może zwiastować upadek Kościoła w Polsce.



www.rithol(*)uploads/2012/02/skyscraper.png
30-06-2013 13:58 
 Ocena 2 na 2
Unulfo (3273 punktów)
(zablokowany)

Kryzys to nie to samo, co upadek. Zresztą, wygląda na to, że Kościół katolicki w Polsce ma się całkiem dobrze i o żadnym upadku nie może być mowy. Rozumiem, że fantazje pomagają zachować dobre samopoczucie, ale - na Boga - nie mylmy ich z rzeczywistością!

"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
30-06-2013 16:08 
 Ocena 8 na 8
Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
>Kryzys to nie to samo, co upadek. Zresztą, wygląda na to, że Kościół katolicki w Polsce ma się całkiem dobrze i o żadnym upadku nie może być mowy.

Budowle sygnalizują szczyt, po minięciu którego krzywa idzie w dół i rozpoczyna się proces upadku.

Dodatkowe przesłanki: niemal zerowa ilość chętnych do zakonów w Polsce, znaczny spadek ilości kandydatów na księży, pustoszejące kościoły, mały spadek deklarujących wiarę przy dużym spadku praktykujących.
30-06-2013 17:34 
 Ocena 1 na 1
Unulfo (3273 punktów)
(zablokowany)

Budowle niczego nie sygnalizują. Po prostu w kapitalizmie w sposób naturalny występują pewne cykle gospodarcze i na upartego człowiek zawsze dopatrzy się jakichś zależności, bo przecież po zakończeniu budowy jakiegoś gmachu albo jeszcze w jej trakcie zawsze jakiś gospodarczy kryzys się trafi - jak nie w jednym kraju, to w innym, a jak nie wcześniej, to później. Zależność jest czysto pozorna. Warto też zwrócić uwagę, że kryzys gospodarczy nie oznacza upadku całej gospodarki. Coś tam jednak zawsze zostaje po wcześniejszym okresie prosperity, na przykład różne wielkie budowle, infrastruktura, nowe sektory gospodarki itp.
Co do przyszłości Kościoła, to istotne są właśnie wspomniane przez Pana procesy sekularyzacji społeczeństw i to one zdecydują o kondycji Kościoła, a nie takie czy inne inwestycje budowlane. Zauważmy zresztą, że w przypadku Kościoła katolickiego rzecz zawsze miała się nieco inaczej niż w gospodarce - wielkie inwestycje budowlane realizowano właśnie w okresie kryzysu (np. kontrreformacja), by ludzi do Kościoła na nowo przyciągnąć.


"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
30-06-2013 16:14
 Ocena 14 na 14
KORIUS (14106 punktów)
(zablokowany)
> "- Chcę podkreślić, że te dziesiątki milionów złotych, które poszły na wykonanie świątyni w
>stanie surowym
, to były te wszystkie cegiełki, które wierni przez lata złożyli na ręce ojca
>dyrektora - mówi projektant kościoła Andrzej Ryczek w transmitowanej przez Radio Maryja rozmowie z
>o. Tadeuszem Rydzykiem.
>- Ale teraz kopuła, to jest parę milionów. Może ludzie zechcą pomóc? - dodaje o.Rydzyk".
wyborcza.pl/1,75478,14189642.html

-Oczywiście, że zechcą. W naszym kochanym Kretynolandzie są miliony odpowiednio zindoktrynowanych durni, którzy mają tak nierówno pod kopułą, że dzięki ich ofiarności jeszcze niejeden gigantyczny, święty klocek, nafaszerowany sakralnym kiczem, powstać może.


"Mówić trzeba prosto, a myśleć w sposób skomplikowany - nie na odwrót" Franz Josef Strauss
30-06-2013 16:43 
 Ocena 1 na 1
szarley (54918 punktów)
>>- Ale teraz kopuła, to jest parę milionów. Może ludzie zechcą pomóc? - dodaje o.Rydzyk".wyborcza.pl/1,75478,14189642.html
>-Oczywiście, że zechcą. W naszym kochanym Kretynolandzie są miliony odpowiednio zindoktrynowanych durni, którzy mają tak nierówno pod kopułą, że dzięki ich ofiarności jeszcze niejeden gigantyczny, święty klocek, nafaszerowany sakralnym kiczem, powstać może.

Każde Twoje słowo buduje takie "święte klocki"
30-06-2013 20:08 
 Ocena 2 na 2
KORIUS (14106 punktów)
(zablokowany)
>>-Oczywiście, że zechcą. W naszym kochanym Kretynolandzie są miliony odpowiednio zindoktrynowanych durni, którzy mają tak nierówno pod kopułą, że dzięki ich ofiarności jeszcze niejeden gigantyczny, święty klocek, nafaszerowany sakralnym kiczem, powstać może.
>Każde Twoje słowo buduje takie "święte klocki"

-Przemyślałeś to zdanie, czy to jakieś ukryte mądrości, których nie jestem w stanie pojąć?

"Mówić trzeba prosto, a myśleć w sposób skomplikowany - nie na odwrót" Franz Josef Strauss
30-06-2013 20:28 
 Ocena 2 na 2
szarley (54918 punktów)
>>>-Oczywiście, że zechcą. W naszym kochanym Kretynolandzie są miliony odpowiednio zindoktrynowanych durni, którzy mają tak nierówno pod kopułą, że dzięki ich ofiarności jeszcze niejeden gigantyczny, święty klocek, nafaszerowany sakralnym kiczem, powstać może.
>>Każde Twoje słowo buduje takie "święte klocki"
>-Przemyślałeś to zdanie, czy to jakieś ukryte mądrości, których nie jestem w stanie pojąć?

Nie wiem co jesteś w stanie pojąć, ale wyobraź sobie katolika, który przeczytał Twój wpis. Jak myślisz co mu się otworzy? Nóż w kieszeni na Rydzyka, czy portfel?
Jeśli chcesz kogokolwiek do czegokolwiek przekonać to nie zaczynaj od słów : "Jesteś zindoktrynowanym durniem z Kretynolandu i masz nierówno pod kopułą" bo osiągniesz cel odwrotny do zamierzonego.
Dlatego Twoje słowa budują "święte klocki"

30-06-2013 20:46 
 Ocena 5 na 5
KORIUS (14106 punktów)
(zablokowany)
>>-Przemyślałeś to zdanie, czy to jakieś ukryte mądrości, których nie jestem w stanie pojąć?
>Nie wiem co jesteś w stanie pojąć, ale wyobraź sobie katolika, który przeczytał Twój wpis. Jak myślisz co mu się otworzy? Nóż w kieszeni na Rydzyka, czy portfel?
-Zaprawdę, ostatnia rzecz która mnie interesuje, to opinia katolika i co mu się otworzy.

>Jeśli chcesz kogokolwiek do czegokolwiek przekonać to nie zaczynaj od słów : "Jesteś zindoktrynowanym durniem z Kretynolandu i masz nierówno pod kopułą" bo osiągniesz cel odwrotny do zamierzonego.
-Łaskawie odchrzań się z sugerowaniem, że chcę kogoś do czegoś przekonać. Zwyczajnie oceniam zjawisko. Nie jest ono, ani mądre, ani pożyteczne, ale w tym społeczeństwie "normalne". I osobiście gówno mnie ono obchodzi, dopóki za to nie płacę.

>Dlatego Twoje słowa budują "święte klocki"
-To niech budują. Boisz się, że przeze mnie i takie wypowiedzi, katolicy na złość będą budować coraz więcej świątyń? Czyżby te budowle ci przeszkadzały?

"Mówić trzeba prosto, a myśleć w sposób skomplikowany - nie na odwrót" Franz Josef Strauss
30-06-2013 20:50 
 Ocena 1 na 1
szarley (54918 punktów)
>-Łaskawie odchrzań się z sugerowaniem, że chcę kogoś do czegoś przekonać. Zwyczajnie oceniam zjawisko. Nie jest ono, ani mądre, ani pożyteczne, ale w tym społeczeństwie "normalne". I osobiście gówno mnie ono obchodzi, dopóki za to nie płacę.
>>Dlatego Twoje słowa budują "święte klocki"
>-To niech budują. Boisz się, że przeze mnie i takie wypowiedzi, katolicy na złość będą budować coraz więcej świątyń? Czyżby te budowle ci przeszkadzały?

Zwyczajnie odchrzaniam się
30-06-2013 21:42 
 Ocena 1 na 3
maniek1 (3407 punktów)
Przykro jest patrzeć na wypowiedzi gościa o nicku szarley, którego wypowiedzi na dany temat mają znamiona ambiwalentnych. Sądząc po stosunku punktów do wypowiedzi, można wnioskować lekkie trolowanie - raczej polemika z nim jest nieracjonalna czyt. pomimo pewnego nurtu myśli, jednak są pełne sprzeczności. Niby racjonalista, ale jednak katolik - co wyklucza to pierwsze. Pozdrawiam Cię Korius
01-07-2013 15:29 
 Ocena 2 na 2
szarley (54918 punktów)
>Przykro jest patrzeć na wypowiedzi gościa o nicku szarley, którego wypowiedzi na dany temat mają znamiona ambiwalentnych. Sądząc po stosunku punktów do wypowiedzi, można wnioskować lekkie trolowanie - raczej polemika z nim jest nieracjonalna czyt. pomimo pewnego nurtu myśli, jednak są pełne sprzeczności. Niby racjonalista, ale jednak katolik - co wyklucza to pierwsze. Pozdrawiam Cię Korius

Nazwano mnie już na tym forum kreacjonistą, potem marksistą, teraz Ty sugerujesz, sądząc po ilości punktów, że jestem trolem. Czegoż to się człowiek o sobie nie dowie
Znajdź w moim myśleniu element "trolowania" i odnieś sie do niego.

A jeśli
>Przykro jest patrzeć na wypowiedzi gościa o nicku szarley,
to... jest opcja, po zastosowaniu której moich wypowiedzi nie zobaczysz.

Uśmiech dla Ciebie
01-07-2013 21:49 
 Ocena 2 na 2
maniek1 (3407 punktów)
Naprawdę jesteś ciekawym przypadkiem. Chyba muszę Ci coś wyjaśnić - stosunek ilości punktów do ilości wypowiedzi, to nie to samo co ilość punktów, a wnioskowanie to nie pewność. Tak więc zobacz w pierwszej kolejności swoje wypowiedzi, a później zastanów się dlaczego bywalcy tego forum różnie Cię postrzegają - jak piszesz.
Chcesz, abym odniósł się do Twojego "trolowania". Ok, napisz proszę, po czym wnosisz, że "każde Twoje słowo buduje takie święte klocki" - bo ja i raczej wielu na tym forum, łącznie z Koriusem z tą "ciekawą" tezą się nie zgodzi i skąd przypuszczenie, że rydzykowe emerytki czytają Racjonalistę??
01-07-2013 22:26 
 Ocena 1 na 1
szarley (54918 punktów)
>Naprawdę jesteś ciekawym przypadkiem.
Cieszę się
>bywalcy tego forum różnie Cię postrzegają - jak piszesz.
Cieszę się jeszcze bardziej

>Chcesz, abym odniósł się do Twojego "trolowania". Ok, napisz proszę, po czym wnosisz, że "każde Twoje słowo buduje takie święte klocki" - bo ja i raczej wielu na tym forum, łącznie z Koriusem z tą "ciekawą" tezą się nie zgodzi i skąd przypuszczenie, że rydzykowe emerytki czytają Racjonalistę??
Byłoby cholernie nudno, gdyby wszytscy się we wszytskim zgadzali

Skoro spokojnie pytasz, spokojnie wyjaśnię:
1 Świątynie powinno się budować wyłącznie z funduszy prywatnych
2 Świątynie powinno się budować zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego
3 Wszystko powinno być budowane zgodnie ze zmysłem architektonicznym , bo "złej architektury nie oglądać sie nie da" - prof. W. Zin - cytat z pamięci

Jeśli ktoś chce wyciągnąć od osób prywatnych pieniądze na budowę kościoła (zboru meczetu synagogi stadionu) to ma do tego prawo, ale jeśli chce wyciągnąć pieniądze na budowę architektonicznego koszmarku to bez względu na jego przeznaczenie patrz pkt 3.

Moja wypowiedć odnosiła się do wpisu który zacytuję
Cytat:
W naszym kochanym Kretynolandzie są miliony odpowiednio zindoktrynowanych durni, którzy mają tak nierówno pod kopułą, że dzięki ich ofiarności jeszcze niejeden gigantyczny, święty klocek, nafaszerowany sakralnym kiczem, powstać może.


I teraz wniosek: Jeśli chcesz przekonać katolików, aby nie dawali pieniędzy np na budowę bazyliki św Pychy w Licheniu, to czy zaczynając rozmowę od tego cytatu osiągniesz zamierzony skutek? Wręcz przeciwnie! Czlowiek jest z natury przekorny. Tylko to miałem na myśli

Architektura jest przestrzenią publiczną, na temat wykorzystania tej przestrzeni trzeba rozmawiać, ale nazwanie kogokolwiek słowami z przywołanego cytatu ... kończy rozmowę , stawia barykadę i prowadzi do zawłaszczenia przestrzeni publicznej przez silniejszego , daje argumenta fanatykom.

Nie wiem czy rydzykowe emerytki czytają Racjonalistę.

Mam nadzieję że nie nazwiesz mnie już trolem

Jako uzupełnienie: Wrocław
pl.wikiped(*)claw_Ign.Loyola_od_pn-zach.jpg
pl.wikipedia.org/wiki/Plik:SwDuch_Wroclaw.jpg
01-07-2013 23:16 
 Ocena 5 na 5
KORIUS (14106 punktów)
(zablokowany)
>I teraz wniosek: Jeśli chcesz przekonać katolików, aby nie dawali pieniędzy np na budowę bazyliki św Pychy w Licheniu, to czy zaczynając rozmowę od tego cytatu osiągniesz zamierzony skutek?
-Dlaczego chcesz przekonywać katolików, aby nie budowali swych świątyń? Przecież to całkiem naturalne, że głupcy potrzebują świątyń głupoty. Nie powinno ci to przeszkadzać. Kot obsikuje teren, a katolik buduje kościoły.

>Wręcz przeciwnie! Człowiek jest z natury przekorny.
-Chyba bardziej obrażasz katolików, niż ja się staram, sugerując, że budują swoje świątynie z przekory, a nie z potrzeby posiadania miejsca kultu.

>Architektura jest przestrzenią publiczną, na temat wykorzystania tej przestrzeni trzeba rozmawiać, ale nazwanie kogokolwiek słowami z przywołanego cytatu ... kończy rozmowę ,
-Więc ty będziesz rozmawiał z katolikami, a ja nie, bo nie mam o czym. Niech każdy buduje co chce, za swoje pieniądze na swojej działce.

"Mówić trzeba prosto, a myśleć w sposób skomplikowany - nie na odwrót" Franz Josef Strauss
01-07-2013 23:45 
 Ocena 3 na 3
Iwan Denisowicz (16705 punktów)
(zablokowany)
>I teraz wniosek: Jeśli chcesz przekonać katolików, aby nie dawali pieniędzy np na budowę bazyliki św Pychy w Licheniu, to czy zaczynając rozmowę od tego cytatu osiągniesz zamierzony skutek? Wręcz przeciwnie! Czlowiek jest z natury przekorny. Tylko to miałem na myśli
Zdaje się, że Korius nie chce nikogo przekonywać, wyraża jedynie swoją opinię. Zaś co do jego wypowiedzi to czy uważasz, że jakaś inna by coś zmieniła? Skoro katolik chce wybudować kościół to wybuduje, co byś nie powiedział to i tak bez znaczenia. No i co do tej przekory, bardzo nisko oceniasz motywację ludzi religijnych.
>Architektura jest przestrzenią publiczną, na temat wykorzystania tej przestrzeni trzeba rozmawiać, ale nazwanie kogokolwiek słowami z przywołanego cytatu ... kończy rozmowę , stawia barykadę i prowadzi do zawłaszczenia przestrzeni publicznej przez silniejszego , daje argumenta fanatykom.
Można by powiedzieć, że przestrzeń publiczna już jest zawłaszczona architektonicznymi potworkami. Ponadto rozmowy tej nie ma sensu nawet zaczynać, bo po pierwsze jeśli to ich prywatna kasa to co mi do tego, a po drugie już widzę jak dają się przekonać.
>Nie wiem czy rydzykowe emerytki czytają Racjonalistę.
Wątpię.
01-07-2013 17:59 
 Ocena 1 na 1
Grey (2102 punktów)
>Sądząc po stosunku punktów do wypowiedzi, można wnioskować lekkie trolowanie
Ode mnie już nie dostaniesz punktu.
01-07-2013 20:58 
 Ocena 1 na 1
maniek1 (3407 punktów)

>Ode mnie już nie dostaniesz punktu.>
Jestem bliski załamania

30-06-2013 17:49 
 Ocena 3 na 3
Paweł Arłukowicz (3162 punktów)

>-Oczywiście, że zechcą. W naszym kochanym Kretynolandzie są miliony odpowiednio zindoktrynowanych durni,

Pozostaje tylko zazdrościć skutecznej indoktrynacji ( ba ! nawet wypadałoby podpatrywać, miast czytać akademickie podręczniki o sztuce manipulacji ), bo to że durnie zamieszkujące w Kretynolandzie, są na indoktrynacje podatni jest oczywistą oczywistością, a jedynie toruński redemptorysta potrafił to wykorzystać dla osiągnięcia własnych celów.
A co do kościółka. O ile faktycznie budowa odbywa się ze środków pozyskanych ze sprzedaży jakiś cegiełek czy czegośtam, a nie za pieniądze podatnika ( w tym i moje ) na gruncie należącym do Tadzia R., to niech sobie stawia co chce i - niech to coś - będzie sobie dowolnych rozmiarów. Zupełnie mi to nie przeszkadza.
maniek1 (3407 punktów)
Siłą Rydzyka są do granic skuteczności posunięte umiejętności socjotechniczne, wywodzące się z wielowiekowych oszustw watykańskich marketingowców, czerpiących całymi garściami ze zwykłej ludzkiej naiwności, strachu, niewiedzy i głupoty. Niekiedy odnoszę wrażenie, że za te wszystkie wyrzucone w błoto pieniądze na kościoły, plebanie, pałace dla fioletowych i pomniki (świętych bezdzietnych ojców) o zwrotach "majątku" nie wsopomnę, można by wspomóc wszystkie w Polsce hospicja, domy dziecka czy opieki społecznej. Najbogatszy w kraju żebrak, takim wydatkowaniem zebranych pieniędzy, uzyskanych głównie z czyjejś renty lub emerytury, jedynie pobudza we mnie odruch wymiotny, a politycy od niego zależni wyłącznie niechęć do "Polskości" i obrzydzenie. Jeśli PiS dojdzie do władzy za dwa lata, to Rydzyk z całą pewnością zrealizuje własne cele, a Kaczyński będzie tańczył jak on zagra, cały Toruń będzie należał do niego, już nie będzie żebrał, tylko rządał.
01-07-2013 06:20 
 0 na 2
Unulfo (3273 punktów)
(zablokowany)

Nie rozumiem, dlaczego tak wiele osób zamartwia się majątkiem kościelnym. To jest ich majątek i mogą sobie z nim robić, co zechcą. Niech ateiści czy antyklerykałowie sami się bogacą, a nie zazdrosnym i gniewliwym okiem patrzą na czyjś dobrobyt. To by było i bardziej konstruktywne, i po prostu zdrowsze.

"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
01-07-2013 07:31 
 Ocena 5 na 5
maniek1 (3407 punktów)
Możesz czegoś nie rozumieć, nikt Cię do myślenia zmusić nie może. Mnie (piszę za siebie) po prostu wkurza serwilizm polskich polityków wobec Watykańczyków w Polsce, oraz przywileje i status prawny starych kawalerów w sukienkach. Chciałbym aby każdy Polak był traktowany na równych prawach. Piszesz o bogaceniu się. Też chciałbym "kupować" od Państwa ziemię za jeden procent jej wartości i np. hodować na niej sobie zwierzęta. Chciałbym w świetle prawa płacić podatek 200-300 zł na kwartał, bez podawania wysokości wszelkich swoich dochodów. Chciałbym wreszcie, aby ten, kto ukradł pochodzące na szczytny cel pieniądze, siedział w więzieniu - bez względu na to jak się ubiera.
Powtarzam, możesz czegoś nie rozumieć, ale otwórz oczy i spójrz, jak grabiona jest Twoja i moja Ojczyzna przez chciwy kler (nieustannie żądający więcej i więcej) i podległych im polityków, a potem pomyśl - wystarczy odrobina poczucia uczciwości i sprawiedliwości, to nie tak wiele.
Unulfo (3273 punktów)
(zablokowany)

Ojczyzna to jest hobby dla bogaczy - polityków, milionerów, biznesmenów, finansistów itp., a nie dla przeciętnego przedstawiciela polskiej biedoty, takiego jak ja. Niech Ojczyznę ratują ci, co mają na to czas i pieniądze. Mnie tam nic do tego.

Co do kleru, to uważam, że go Pan demonizuje. Jak rzekł popularny tekściarz: "do tańca trzeba dwojga". Gdyby Polacy nie kochali katolicyzmu, to i Kościół katolicki nie obrastałby w piórka i sadełko. To jest transakcja wiązana.

"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
01-07-2013 08:25 
 Ocena 10 na 10
KORIUS (14106 punktów)
(zablokowany)
>Nie rozumiem, dlaczego tak wiele osób zamartwia się majątkiem kościelnym.
-Nie rozumiem dlaczego tak wielu racjonalistów zamartwia się zwykła oceną irracjonalnego zjawiska. W czasach lotów kosmos, komputerów, energii jądrowej, poznawania budowy atomów, struktury DNA i krańców Wszechświata, budowanie wielkich drogich świątyń ku czci urojonych bóstw jest dla niektórych po prostu śmieszne i głupie. I właściwie to tyle. Nie widzę tu zamartwiania się, ani zazdroszczenia jak niektórzy sugerują. Nie zazdroszczę nikomu głupoty, nabijam się z niej póki wolno. Nie pisałem nawet, aby mi to przeszkadzało, ani że należy kogoś do czegoś przekonywać, bo i taki zarzut był. Jest temat, jest opinia, niech każdy wyrazi swoją zamiast doszukiwać się u innych emocji, które nie zostały wyrażone.

>To jest ich majątek i mogą sobie z nim robić, co zechcą. Niech ateiści czy antyklerykałowie sami się bogacą, a nie zazdrosnym i gniewliwym okiem patrzą na czyjś dobrobyt. To by było i bardziej konstruktywne, i po prostu zdrowsze.

-Jesteś kosmitą czy naprawdę uważasz, że ICH majątek został uczciwie wypracowany? Pokolenia księży i zakonników harowało przez wieki na dobrobyt swojej kasty? Żyją z oszustwa, a oszustów nie oceniamy pozytywnie, nawet jeśli oszukani dobrowolnie dają się kiwać. Czy oszuści religijni mają być wyjątkiem? Niech będzie wolno stwierdzać widoczne fakty.

"Mówić trzeba prosto, a myśleć w sposób skomplikowany - nie na odwrót" Franz Josef Strauss
Unulfo (3273 punktów)
(zablokowany)

Uczciwość to jest rzecz względna. Niektórzy nie wahaliby się powiedzieć, że demokracja i wolny rynek to też granda, złodziejstwo i jedno wielkie oszustwo. I trudno byłoby temu zaprzeczyć!

"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
01-07-2013 09:40 
 Ocena 3 na 3
astrotaurus (12445 punktów)
>Nie rozumiem, dlaczego tak wiele osób zamartwia się majątkiem kościelnym.
Takimi nierozumnymi hasłami trafi ksiądz, proszę księdza do emocji, do skróconych umysłów zwolenników Kościoła, którzy dla jego obrony zamiotą pod dywan własnej głupoty wszystko co niewygodne.
Na sposób powstania , a gdzieniegdzie jeszcze pomnażania tego majątku, została Ci już zwrócona uwaga, ja zaznaczę jeszcze choćby to jak majątek kościelny szpeci krajobraz, żeby poza kwestie ściśle majątkowe nie wychodzić.

A w promocji przypomnę księdzu chyba najgłupsze hasełko z gatunku: " Nie rozumiem, dlaczego tak wielu ateistów zajmuje się walką z Bogiem".


Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.
30-06-2013 20:41
 Ocena 11 na 11
Anna Salman (16360 punktów)
> "- Chcę podkreślić, że te dziesiątki milionów złotych, które poszły na wykonanie świątyni w stanie surowym, to były te wszystkie cegiełki, które wierni przez lata złożyli na ręce ojca dyrektora - mówi projektant kościoła Andrzej Ryczek w transmitowanej przez Radio Maryja rozmowie z o. Tadeuszem Rydzykiem.
I to jest najlepszy dowód na to, że mogą spokojnie sami utrzymywać swój kościół.
Przestańmy sobie wmawiać, że to jakieś biedaki, od których jeden cwaniak wyciąga pieniądze. Chcą to płacą, ale przy okazji wyciągają na potrzeby swojego kultu ze wspólnej skarbonki.
Przepraszam, ale nie bardzo widzę, aby ci "wierni" byli wiele lepsi od swoich duszpasterzy.
30-06-2013 21:47 
 Ocena 7 na 7
KORIUS (14106 punktów)
(zablokowany)
>Przepraszam, ale nie bardzo widzę, aby ci "wierni" byli wiele lepsi od swoich duszpasterzy.
-I nie są lepsi, dlatego nie pociąga mnie przesadny antyklerykalizm. W dzisiejszych czasach wierni mogą wszystko. Nikt już nie zmusza do korzystania z usług kasty kapłańskiej, a jedynie głupota i strach przed wyłamaniem się z religijnego stada. Po prostu, potrzeba więcej tych otwierających oczy, zamiast portfeli.


"Mówić trzeba prosto, a myśleć w sposób skomplikowany - nie na odwrót" Franz Josef Strauss
30-06-2013 23:23 
 Ocena 4 na 4
farmer (22440 punktów)

> W dzisiejszych czasach wierni mogą wszystko. Nikt już nie zmusza do korzystania z usług kasty kapłańskiej, a jedynie głupota i strach przed wyłamaniem się z religijnego stada.


Z tym zmuszaniem to jak z chodzeniem w białych skarpetkach i sandałach plus garnitur.
Pytanie czy to tylko głupota( nie chodzi o te skarpety a o korzystanie z usług kasty kapłańskiej) czy jednak tkwi to gdzieś głębiej w psychice człowieka.
Wiele razy było wałkowane na forum o tym dlaczego ludzie inteligentni wierzą. Myślę że w wielu przypadkach nikt nikogo do niczego nie zmusza a ludzie jednak robią rzeczy nie do końca racjonalne. Oczywiście w przypadku kościoła jest wpływ na ludzi nie związany z nim ( religia w szkołach). Nie mniej człowiek "lubi" sobie gdzieś przynależeć lub raczej powiedziałbym że większość z nas patrzy z dołu do góry przez większość życia. Co skutkuje tym że dopasowuje się do otoczenia. Nie jest twórcą a konsumentem.
01-07-2013 00:26 
 Ocena 3 na 3
astrotaurus (12445 punktów)

>Wiele razy było wałkowane na forum o tym dlaczego ludzie inteligentni wierzą. Myślę że w wielu przypadkach nikt nikogo do niczego nie zmusza a ludzie jednak robią rzeczy nie do końca racjonalne.
Warto zobaczyć


Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.
Grey (2102 punktów)
>>Wiele razy było wałkowane na forum o tym dlaczego ludzie inteligentni wierzą. Myślę że w wielu przypadkach nikt nikogo do niczego nie zmusza a ludzie jednak robią rzeczy nie do końca racjonalne.
> Warto zobaczyć

Bardzo ciekawy film. Dziękuję za link.
To nie do końca wyjaśnia, dlaczego inteligentni ludzie wierzą. Co innego doświadczyć czegoś, a co innego dopatrywać się w tym zjawisk nadprzyrodzonych.
Ale może tylko mnie się tak wydaje.
Ktoś inny może pomyśleć, że nasze emocje są reakcją na otoczenie i jeśli reakcje są niezwykłe to i bodziec musi być niezwykły. Ale to nie jest prawda, bo przecież możemy reagować różnie na ten sam bodziec.
Poza tym podejrzewam, że większość ludzi nie doświadcza uczuć religijnych, tylko wierzy, bo ma przekonanie o istnieniu Boga.
Grzegorz (5685 punktów)
>Wokół niego powstanie 20 stacji drogi różańcowej.
Wow! A do tej pory było ich max. 15... ciekawe jakie wymyślili nowe "odcinki"
30-06-2013 21:45 
 Ocena 2 na 2
szarley (54918 punktów)
>>Wokół niego powstanie 20 stacji drogi różańcowej.
>Wow! A do tej pory było ich max. 15... ciekawe jakie wymyślili nowe "odcinki"

Stacja 148 "Syn świyntyj Weróniki wroco z wojska"

(kabaret Rak)

01-07-2013 00:14 
 Ocena 7 na 7
astrotaurus (12445 punktów)

>Wow! A do tej pory było ich max. 15... ciekawe jakie wymyślili nowe "odcinki"
Różańcowa droga, nie krzyżowa... 20 stacji na 20 Tajemnic.

A apropos inna wersja niźli szarleyowa:
Proboszcz musi wyjechać do kurii, mówi do młodego wikarego:
- Poprowadzisz Drogę Krzyżową. Jakbyś miał tremę to wiesz gdzie stoi wino mszalne.
Późnym wieczorem wraca i widzi z daleka pełną iluminację, tłum ludzi... wikary nawalony jak stodoła ogłasza:
- Stacja 47. Pan Jezus idzie do wojska, śpiewamy: Przyjedź, mamo, na przysięgę...!

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.
Selanos (12869 punktów)
Miejcie że trochę litości. Może Rydzyk ma kompleksy i chce sobie jakieś braki i niedociągnięcia właśnie w ten sposób zrekompensować?
01-07-2013 13:03 
 Ocena 2 na 2
pawel_wr (4297 punktów)
>[..]
>Może Rydzyk ma kompleksy i chce sobie jakieś braki i niedociągnięcia właśnie w ten sposób zrekompensować?

Aaaaaa , to dlatego ten wielki Maybach ?!?!
Pan Rydzyk wypiera się tego samochodu....

Pogrążony w wierze odrzuca rozum.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365