Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dlaczego na Atlantyku nie ma wulkanów?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
25-03-2026 23:45jimson8 (2 punktów)
(zablokowany)
Dlaczego na Atlantyku nie ma wulkanów?
Ocean Spokojny ma Pierścień Ognia. Atlantyk najwyraźniej nie? Czy ma to związek z temperaturą Ziemi? Jądra Ziemi?

Czy globalne ocieplenie może mieć na to wpływ?

Głupio mi pytać i mam nadzieję, że to ma sens!
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Romek Nowicki (181 punktów)
>Ocean Spokojny ma Pierścień Ognia. Atlantyk najwyraźniej nie? Czy ma to związek z temperaturą
>Ziemi? Jądra Ziemi?
>Czy globalne ocieplenie może mieć na to wpływ?
>Głupio mi pytać i mam nadzieję, że to ma sens!

Wulkany na atlantyku:
Eyjafjallajökull - słynny z erupcji w 2010 r., która sparaliżowała ruch lotniczy.
Katla - jeden z największych i najgroźniejszych wulkanów Islandii.
Hekla - aktywny stratowulkan.
Askja
Fagradalsfjall - aktywny w ostatnich latach na półwyspie Reykjanes.
Pico - najwyższy wulkan Portugalii, położony na wyspie o tej samej nazwie.
Sete Cidades - na wyspie São Miguel.
Capelinhos - na wyspie Faial (znany z erupcji podmorskiej w latach 50. XX w.).
Cumbre Vieja - na wyspie La Palma, ostatnia erupcja w 2021 r..
Teide - najwyższy szczyt Hiszpanii (Teneryfa), wulkan drzemiący.
Timanfaya - wulkaniczny krajobraz na Lanzarote.
Madera - wyspa pochodzenia wulkanicznego z licznymi wygasłymi stożkami, jednak aktywność jest tam znikoma lub brakująca w czasach historycznych.
Wyspy Zielonego Przylądka (Cabo Verde)
Pico do Fogo - aktywny stratowulkan na wyspie Fogo, często wybuchający.
Erebus (Wyspa Rossa) - choć technicznie zaliczana do Antarktydy, jest to czynny wulkan na południowych krańcach Atlantyku.
Tristan da Cunha - aktywny wulkan na odosobnionej wyspie na południowym Atlantyku.


Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inny. To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
jimson8 (2 punktów)
(zablokowany)
Usunięte przez moderatora

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365