Racjonalista - Strona głównaDo treści
Apollo 17 - Artemis II

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
08-04-2026 00:07niewidzialny latarnik (204 punktów)Apollo 17 - Artemis II
Ocena 1 na 1
Apollo 17, 1972


Artemis II, 2026

x.com/NASA/status/2040175881360941184?s=20

Dlaczego musieliśmy czekać ponad pół wieku na nową misję NASA na Księżyc? Zdjęcie Ziemi wykonane przez astronautów w czasie misji okrążenia Księżyca, która jest misją przygotowawczą do kolejnej mającej znowu posadzić człowieka na naszym naturalnym satelicie, jest wyraźnie lepszej jakości, widać dobrze otoczenie Ziemi, gwiazdy, a nawet zorzę polarną przy biegunach.

Astronauci zrobili sobie selfie z Ziemią Iphonami 17 Pro Max:



x.com/NASA/status/2040468080686424396?s=20
...
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Romek Nowicki (181 punktów)

>Dlaczego musieliśmy czekać ponad pół wieku na nową misję NASA na Księżyc?

Bo to:

- trudne
- niebezpieczne
- kosztowne
- nie mające żadnego sensu wcześniej

Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni. To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
niewidzialny latarnik (204 punktów)
>>Dlaczego musieliśmy czekać ponad pół wieku na nową misję NASA na Księżyc?
>Bo to:
>- trudne

50 lat temu było łatwiejsze?

>- niebezpieczne

Jw.

>- kosztowne

Jw.

>- nie mające żadnego sensu wcześniej

Wcześniej miało inny sens, polityczny.

>
Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy.


Logiczne, tak jak: kiedy jesteś żywy, nie wiesz, że jesteś martwy.

>Cały ból odczuwają inni. To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.

Do czasu.
10-04-2026 20:42 
 Ocena 1 na 1
Romek Nowicki (181 punktów)
>>>Dlaczego musieliśmy czekać ponad pół wieku na nową misję NASA na Księżyc?
>>Bo to:
>>- trudne
>50 lat temu było łatwiejsze?

Tak. Dzisiaj są zupełnie inne standardy, jeżeli chodzi o właściwie wszystko, od norm materiałowych, projektowych po bezpieczeństwo.

>>- niebezpieczne
>Jw.

J.w. Standardy bezpieczeństwa są na zupełnie innym poziomie.

>>- kosztowne
>Jw.
W czasie zimnej wojny koszty nie miały znaczenia. Budżet był właściwie nieograniczony. Dzisiaj jest inaczej.

>>- nie mające żadnego sensu wcześniej
>Wcześniej miało inny sens, polityczny.

Nie o to chodzi. Kiedyś chodziło tylko o to, żeby wylądować, zebrać trochę próbek, zrobić parę badań i tyle.

Powtarzanie tego nie miałoby sensu.

Artemis to misja z zupełnie innymi celami i na innym poziomie organizacyjnym (stacja przesiadkowa na orbicie Księżyca i wykorzystywanie Starshipów do lądowania na Księsycu z docelową budową bazy na powierzchni Księżyca).

Kiedy jesteś martwy, nie wiesz, że jesteś martwy. Cały ból odczuwają inni. To samo dzieje się, kiedy jesteś głupi.
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Dlaczego musieliśmy czekać ponad pół wieku na nową misję NASA na Księżyc?
------------------

Latarniku - może po prostu dlatego, że takie misje
poza próżnym trumfalizmem niczego wartościowego nie wnoszą

?






S pozdravem
Zwierzęta tak jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia
Im więcej myślę o tym jak powstał Wszechświat tym bardziej utwierdzamSIĘw swoim AGNOSTYCYŹMIE
10-04-2026 19:02 
 Ocena 1 na 1
niewidzialny latarnik (204 punktów)
>>Dlaczego musieliśmy czekać ponad pół wieku na nową misję NASA na Księżyc?
>------------------
>Latarniku - może po prostu dlatego, że takie misje
>[b][color=purple]poza próżnym trumfalizmem niczego wartościowego nie wnoszą
>?

Muszę się niestety nie zgodzić.
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>>Dlaczego musieliśmy czekać ponad pół wieku na nową misję NASA na Księżyc?
>>------------------
>>Latarniku - może po prostu dlatego, że takie misje
>>poza próżnym trumfalizmem niczego wartościowego nie wnoszą
>>?

>Muszę się niestety nie zgodzić.

-------------

Latarniku - witaj w klubie





S pozdravem
Zwierzęta tak jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia
Im więcej myślę o tym jak powstał Wszechświat tym bardziej utwierdzamSIĘw swoim AGNOSTYCYŹMIE
alsor (3283 punktów)
>Apollo 17, 1972
>Artemis II, 2026
>x.com/NASA/status/2040175881360941184?s=20

A gdzie są zdjęcia Księżyca... te od tyłu?

czyżby zapomnieli, nie zdążyli... a może wcale tam nie latali.
niewidzialny latarnik (204 punktów)
>A gdzie są zdjęcia Księżyca... te od tyłu?
>czyżby zapomnieli, nie zdążyli... a może wcale tam nie latali.

Są, są. Łatwo znależć w necie.
alsor (3283 punktów)
>>A gdzie są zdjęcia Księżyca... te od tyłu?
>>czyżby zapomnieli, nie zdążyli... a może wcale tam nie latali.
>Są, są. Łatwo znależć w necie.

oczywiście. zaraz pokażę jak to się robi:

Księżyc od przodu:


a teraz od tyłu:


Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365