Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dwie pierwsze ścisłe nauki zaraz po wróżbiarstwie.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
11-04-2026 21:16Lolek_Salambek (2665 punktów)Dwie pierwsze ścisłe nauki zaraz po wróżbiarstwie.
Ocena 1 na 1

Archeologia i astronomia moim zdaniem kwalifikują się do "kategorii" dwu pierwszych nauk ścisłych zaraz po wróżbiarstwie.



Archeologia - argumenty PRZECIW jej wiarygodności:
• "nauka" ta działa w ramach dominujących teorii (tzw. paradygmatów)
• nowe odkrycia mogą być ignorowane, jeśli nie pasują do obowiązującej narracji (artefakty niepasujące do chronologii są odrzucane jako błędne lub zanieczyszczone; chronologia jest dużo bardziej interpretacją niż faktem; jak ocenić z pewnością 100% to co było kilka tysięcy lat temu albo znacznie wcześniej?)
• datowanie radiowęglowe ma ograniczenia; możliwe zanieczyszczenie próbek (wpływ procesów fizycznych zachodzących w glebie oraz w atmosferze); różne metody dają różne wyniki
• artefakty sa trudne do wyjaśnienia; absolutny brak jednoznaczności ich interpretacji
• jakie wnioski można wyciągnąć z tego jak ułożone są szczątki człowieka/stworzenia sprzed tysięcy (setek tysięcy) lat ? - "pierwsza ścisła nauka zaraz po wróżbiarstwie"; jak do tego ma się naukowa statystyczna teoria prawdopodobieństwa?


Dlaczego archeologia nie jest dziedziną doświadczalną?

• brak powtarzalnych eksperymentów
• fragmentaryczne dane
• brak kontroli zmiennych
• wnioskowanie historyczne / hipotetyczne.


Astronomia - argumenty PRZECIW jej wiarygodności:

blisko 100% Wszechświata to coś, czego nie obserwujemy bezpośrednio - modele opieraja się na niewidzialnych założeniach; gdzie są granice wszechświata jeśli w ogóle są (czy Wszechświat jest skończony czy nieskończony)?
• bardzo szybkie rozszerzenie wszechświata po Wielkim Wybuchu - brak bezpośrednich dowodów; teoria dopasowana do niezmiernie wątpliwych obserwacji; widzimy tylko BARDZO MAŁĄ część Wszechświata
interpretacje bez mała w 100% zależą od przyjętych modeli matematycznych oraz fizycznych
• astronomia to prawie w 100% interpretacja danych a nie fakty
modele "naukowe" się zmieniają a astronomia niezmiennie twierdzi, ze "wie jak było"/"wie jak będzie" - "ruszył Słońce, wstrzymał Ziemię polskie go wydało plemie" albo na odwrót (jak kto woli) "wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię"; jak kto woli)
• różne metody "badawcze" dają wyniki w postaci różnego tempa rozszerzania wszechświata

Dlaczego astronomia nie jest dziedziną doświadczalna?

• brak eksperymentów na obiektach
• silna rola modeli teoretycznych
• bez mała wyłącznie obserwacje pośrednie
• analiza jednorazowych/niepowtarzalnych zjawisk





Zapraszam do wyrażania opinii oraz refleksji w tym obszarze.








---------------------------------------
S pozdravem


Zwierzęta podobnie jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia

Im więcej myślę o stworzeniu Wszechświata tym bardziej utwierdzam się w swoim agnostycyźmie


Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

alsor (3283 punktów)
Chyba mylisz astronomię z kosmologią i z astrofizyką.

A. Sama astronomia jest dość prostym systemem wiedzy:
polega na pomiarach ruchu planet, itd.

B. Potem jest astrofizyka, czyli teoria budowy i funkcjonowania gwiazd:
i dopiero tu są te fantastyczne dogmaty, jak, np. gwiazdy neutronowe, kwazary i czarne dziury.

C. Kosmologia to znowu inna sprawa: geneza, problem powstania, czyli BB, i cały ten kicz o ekspansji.

Generalnie B i C są oparte na Teorii Względności, zatem tu jest ten haczyk;
po prostu OTW nie jest poprawną teorią, a przynajmniej jest źle czytana:
grawitacja jako krzywienie przestrzeni, itd.

Grawitacja jest zjawiskiem globalnym - gęstość energii w kosmosie i tego typu sprawy,
a nie żadna cecha masy/energii do krzywienia przestrzeni.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365