Racjonalista - Strona głównaDo treści
Degeneracja III RP, czyli likwidacja OFE.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
05-07-2013 09:18Konowal (6291 punktów)Degeneracja III RP, czyli likwidacja OFE.
Ocena 2 na 4
Wałęsa n początku III RP obiecywał 100 mln, zaś obecnie Gowin obiecuje ok. 1000 zł (na "stare" to ok. 10 mln), czyli 10x mniej.

A tak na poważnie, co sądzicie o pomysłach rządu i Gowina na temat OFE. CO jest ważniejsze budżet czy uczciwość? Z drugiej strony nie mieliśmy wpływu na tworzenie OFE i nie mamy wpływu na ich likwidację. Niemniej coś trzeba zrobić z emeryturami , ale moim zdaniem nie ma co się bawić w częściowe ingerencje tylko cały system przerobić na jakiś sensowny, tak aby emerytura zależała w większości od naszej pracy a nie kondycji państwa.

serwisy.ga(*)ieniadze-z-ofe-obywatelom.html
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
>A tak na poważnie, co sądzicie o pomysłach rządu i Gowina na temat OFE. CO jest ważniejsze budżet

Rozbieranie OFE to zwykła kradzież moich pieniędzy zabranych mi przemocą pod pozorem dbania o moją przyszłość. Nie wiem jakie pomysły ma Gowin, bo z jego ankiety wynika tylko zdolność do manipulowania osobami ankietowanymi.

>częściowe ingerencje tylko cały system przerobić na jakiś sensowny, tak aby emerytura zależała w
>większości od naszej pracy a nie kondycji państwa.

Czyli zlikwidować obowiązek ubezpieczeń i pozwalać ludziom samemu decydować o swojej przyszłości zostawiając im więcej pieniędzy w portfelu.
05-07-2013 10:00 
 0 na 2
Konowal (6291 punktów)

>Czyli zlikwidować obowiązek ubezpieczeń i pozwalać ludziom samemu decydować o swojej przyszłości zostawiając im więcej pieniędzy w portfelu.
Chodzi mi o jakieś bliższe rozwiązania a nie takie za 100 lat

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
05-07-2013 10:04 
 0 na 2
Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
>>Czyli zlikwidować obowiązek ubezpieczeń i pozwalać ludziom samemu decydować o swojej przyszłości zostawiając im więcej pieniędzy w portfelu.
>Chodzi mi o jakieś bliższe rozwiązania a nie takie za 100 lat

Chodzi Ci o rozwiązania dla Ciebie, czy dla rządu? Bo to są zupełnie różne problemy.

Rozwiązanie dla Ciebie opisałem na początku watku www.racjonalista.pl/forum.php/s,573871

Rozwiązanie dla rządu - kontynuować to co robią czyli dezinformować głupi lud tłumacząc że kradzież pieniędzy z OFE jest dla nich dobra i w ten sposób maksymalnie przedłużyć utrzymanie się u władzy i czerpanie korzyści.

Jak widzisz Twój interes, społeczeństwa i rządu są w przypadku Polski całkowicie ze sobą sprzeczne.
05-07-2013 11:35 
 Ocena-1 na 1
Konowal (6291 punktów)
>>>Czyli zlikwidować obowiązek ubezpieczeń i pozwalać ludziom samemu decydować o swojej przyszłości zostawiając im więcej pieniędzy w portfelu.
>>Chodzi mi o jakieś bliższe rozwiązania a nie takie za 100 lat
>Chodzi Ci o rozwiązania dla Ciebie, czy dla rządu? Bo to są zupełnie różne problemy.
Nie - to są problemy tożsame.

>Rozwiązanie dla Ciebie opisałem na początku watku www.racjonalista.pl/forum.php/s,573871
Ty opisałeś trzeci filar a mnie chodzi o pierwszy i drugi

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
05-07-2013 17:30 
 Ocena 2 na 2
Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
>Nie - to są problemy tożsame.

Teza że rządowi zależy na dobru obywateli jest nieudowodniona, a przesłanki świadczą przeciwko niej.

>Ty opisałeś trzeci filar a mnie chodzi o pierwszy i drugi

Samodzielne oszczędzanie, to jedyny sposób na emeryturę. Pierwszy filar zapewni jedynie wegetację i zabezpieczy przed śmiercią głodową. Drugi zostanie wchłonięty i "zniknięty" przez ZUS i zawarty w pierwszym.
Konowal (6291 punktów)
>>Nie - to są problemy tożsame.
>Teza że rządowi zależy na dobru obywateli jest nieudowodniona, a przesłanki świadczą przeciwko niej.
Obecnemu na pewno nie zalezy na dobru obywateli , jednak nie jest to regułą
>>Ty opisałeś trzeci filar a mnie chodzi o pierwszy i drugi
>Samodzielne oszczędzanie, to jedyny sposób na emeryturę. Pierwszy filar zapewni jedynie wegetację i zabezpieczy przed śmiercią głodową. Drugi zostanie wchłonięty i "zniknięty" przez ZUS i zawarty w pierwszym.

Nie chodzi mi o obecną sytuację, tylko o możliwe rozwiązania. Jako że nie jestem anarchistą siłą rzeczy wierzę że jakieś państwowe rozwiązania mogą być dobre. Czy jest to możliwe w dziedzinie emerytury - tegom ciekaw. Ty jak rozumiem stawiasz na całkowite wypisanie państwa z tego interesu.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
09-07-2013 12:07 
 Ocena 1 na 1
Celecrin (6386 punktów)
>Samodzielne oszczędzanie, to jedyny sposób na emeryturę. Pierwszy filar zapewni jedynie wegetację i zabezpieczy przed śmiercią głodową. Drugi zostanie wchłonięty i "zniknięty" przez ZUS i zawarty w pierwszym.
Ludzie nie mogą dobrowolnie płacić na ubezpieczenie emerytalne, bo po prostu by tego nie robili. W końcu umierali by w nędzy albo musiałbyś dokładać im ze swojej kieszenie.
lumbago (2520 punktów)
(zablokowany)
>Ludzie nie mogą dobrowolnie płacić na ubezpieczenie emerytalne, bo po prostu by tego nie robili. W końcu umierali by w nędzy albo musiałbyś dokładać im ze swojej kieszenie.

I tak musisz im dokładać ze swojej kieszeni, więc po co utrzymywać fikcję?

Lepiej objąć ich opieką społeczną, zamiast roztaczać przed nimi miraże "ich własnych pieniędzy" i wzbudzać tym w nich postawy roszczeniowe.

System emerytalny oparty na niedobrowolnej "solidarności pokoleniowej" musi zostać zlikwidowany prędzej czy później, a im później tym gorzej, bo z czasem rosną zobowiązania bez pokrycia.
Celecrin (6386 punktów)
>System emerytalny oparty na niedobrowolnej "solidarności pokoleniowej" musi zostać zlikwidowany prędzej czy później, a im później tym gorzej, bo z czasem rosną zobowiązania bez pokrycia.
Miał zostać zlikwidowany, prawda? Po to ta cała "reforma".
System przymusowy nie ma związku z polskim bajzlem.
lumbago (2520 punktów)
(zablokowany)
>Miał zostać zlikwidowany, prawda? Po to ta cała "reforma".

Bynajmniej.
OFE działają na takich samych zasadach jak ZUS.
W obu przypadkach płacisz składkę, która wpada do czarnej dziury, ale suma wpłat jest brana pod uwagę przy naliczeniu wysokości świadczenia.
Celecrin (6386 punktów)
>>Miał zostać zlikwidowany, prawda? Po to ta cała "reforma".
>Bynajmniej.
>OFE działają na takich samych zasadach jak ZUS.
Nikt nie wie na jakich zasadach działają OFE. Reforma nigdy nie została skończona.
Jednak z całą pewnością nie można powiedzieć, iż działają na takich samych zasadach jak ZUS.
Po pierwsze nie ma w OFE uprzywilejowanych. Każdy wpłacając określoną sumę pieniędzy dostanie tyle ile udało się zarobić minus opłaty. Co miesiąc za swoje pieniądze kupujesz jednostki wybranego przez Ciebie Funduszu. Twoje pieniądze, Twoje decyzje, Twoje konto.

W ZUS zewidencjonowana składka jest waloryzowana czyli Sejm decyduje corocznie ile Ci dać. Po drugie nie masz swoich pieniędzy, jedynie są one ewidencjonowane, czyli z Twoich pieniędzy wypłacają emerytury innym, notując w pamięci ile wpłaciłeś.

Gdzie tu widzisz podobieństwa?
Konowal (6291 punktów)
Niestety demokracja powoduje że populistyczne hasła zawsze znajdą zwoleników i trzeba będzie dokładać i zakładać państwowe ubezpieczalnie - ale faktycznie można to zrobić normalniej niż obecnie

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
pawel_wr (4297 punktów)
>Niestety demokracja powoduje że populistyczne hasła zawsze znajdą zwoleników i trzeba będzie dokładać i zakładać państwowe ubezpieczalnie - ale faktycznie można to zrobić normalniej niż obecnie

Masz niestety rację - stad popularność PiSu i ich chorych
socjalistyczno-etatystycznych koncepcji.


Pogrążony w wierze odrzuca rozum.
Konowal (6291 punktów)
To nie są chore koncepcje - tylko jakiś pomysł na państwo - można się z nim zgadzać lub nie, zaś najgorsze to są plany pod publiczkę o zasięgu najbliższych kilku miesięcy - i to jest dopiero chore co w tej dziedzinie prezentuję rządzący.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
05-07-2013 17:34 
 0 na 4
Maldoror XXIII (2480 punktów)
>>A tak na poważnie, co sądzicie o pomysłach rządu i Gowina na temat OFE. CO jest ważniejsze budżet
>Rozbieranie OFE to zwykła kradzież moich pieniędzy zabranych mi przemocą pod pozorem dbania o moją przyszłość.

Zawsze mam ubaw po pachy, kiedy czytam takie gimbusiarskie teksty typu "rozbieranie OFE to zwykła kradzież moich pieniędzy". Czyli kradzieżą jest wypłacanie pieniędzy na emerytury Twoim rodzicom i dziadkom? Ci rodzice i dziadkowie to straszni złodzieje skoro tak bardzo grabią Cię z Twoich pieniędzy. Może w takim razie donieś na nich na Policje. Co będą bezproduktywne staruchy za Twoją kasiorę balować? Oczywiście OFE jest genialne. Zbyt młodzi Polacy nie pamiętają jak się wychodzi, gdy inwestuje się pieniądze w sektor prywatny. Już to przerabialiśmy, kiedy wprowadzono NFI. Polacy mieli odkładać kasę na mieszkania dla swych dzieci, lecz gdy dzieci dorosły to można im było kupić za te udziały parę trampek. Teraz cwaniaczki z OFE mamią naiwniaków emeryturą pod palmami i do tego tylko sprowadza się cała różnica między NFI a OFE.

>Czyli zlikwidować obowiązek ubezpieczeń i pozwalać ludziom samemu decydować o swojej przyszłości zostawiając im więcej pieniędzy w portfelu.
>

Jeżeli ludziom którzy mają na rękę 1200 zł zostanie podniesiona kwota do astronomicznych rozmiarów aż 1600 zł, to ile z tego da się miesięcznie odłożyć, by zapewnić sobie godną emeryturę?

br
05-07-2013 20:34 
 Ocena 1 na 1
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
>Zbyt młodzi Polacy nie pamiętają jak się wychodzi, gdy inwestuje się pieniądze w sektor prywatny. Już to przerabialiśmy, kiedy wprowadzono NFI. Polacy mieli odkładać kasę na mieszkania dla swych dzieci, lecz gdy dzieci dorosły to można im było kupić za te udziały parę trampek.
99% Polaków sprzedało swoje świadectwa udziałowe zaraz po wyjściu z banku, bo przebicie było prawie 10-krotne. Do dziś nie wiadomo kto te świadectwa skupował. Pozostały 1% Polaków wysłał swoje świadectwa udziałowe Rydzykowi "na ratowanie Stoczni Gdańskiej" albo zrezygnował z wielogodzinnego stania w kolejce do banku - jak np. ja.

>Teraz cwaniaczki z OFE mamią naiwniaków emeryturą pod palmami
To mamienie odbywało się lata temu, gdy powstały pierwsze OFE.

>>Czyli zlikwidować obowiązek ubezpieczeń i pozwalać ludziom samemu decydować o swojej przyszłości zostawiając im więcej pieniędzy w portfelu.
>Jeżeli ludziom którzy mają na rękę 1200 zł zostanie podniesiona kwota do astronomicznych rozmiarów aż 1600 zł, to ile z tego da się miesięcznie odłożyć, by zapewnić sobie godną emeryturę?
Kilka dni temu czytałem wypowiedź jakiegoś "eksperta" od ekonomii, ubezpieczeń społecznych i pracy, który orzekł, iż "umowy śmieciowe" są błogosławieństwem dla pracowników i są o wiele lepsze od umów o pracę, bo jeśli pracownik zatrudniony na "śmieciówce" będzie odkładał na konto tyle, ile zatrudniony na umowę o pracę oddaje ZUS-owi, to po latach ten pierwszy będzie miał ok 4 tys. do wydawania przez 20 lat emerytury, a ten drugi góra 700 zł. Założenie "eksperta" było takie, że obaj pracownicy dostają przez cały czas zatrudnienia tę mityczną "średnią krajową".
Konowal (6291 punktów)
> Założenie "eksperta" było takie, że obaj pracownicy dostają przez cały czas zatrudnienia tę mityczną "średnią krajową".
Niezłe śmieciówki to by były , chyba expert się trochę odkleił o rzeczywistości

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
vifix (2315 punktów)
>Jeżeli ludziom którzy mają na rękę 1200 zł zostanie podniesiona kwota do astronomicznych rozmiarów aż 1600 zł, to ile z tego da się miesięcznie odłożyć, by zapewnić sobie godną emeryturę?

Mnie najbardziej śmieszą słowa Tuska, który stwierdził, że emerytury z zusu są gwarantowane i pewne. W sumie chłop ma rację, bo najprawdopodobniej jakieś emerytury będą, być może będzie to 10 zł miesięcznie ale będą pewne i gwarantowane. Nic na razie nie zapowiada aby emerytury zusowskie były, jak Ty to ująłeś, "godne".
Szkoda tylko, że innych zmusza się do finansowania mrzonki jaką jest godna emerytura dla wszystkich.
Nieprawdą jest również jakoby system emerytalny był powszechny, ponieważ osoby, które całe życie nie pracują, pracują na czarno czy pracują w oparciu o umowę o dzieło, z tego co wiem, nie dostaną nic.
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
>Nieprawdą jest również jakoby system emerytalny był powszechny
Nie jest powszechny przede wszystkim dlatego, że całe grupy zawodowe są z niego wyłączone: mundurowi, prawnicy, rolnicy, górnicy, księża i hak wie kto jeszcze. Ich emerytury podlegają innym zasadom niż te "powszechne".
vifix (2315 punktów)
>Nie jest powszechny przede wszystkim dlatego, że całe grupy zawodowe są z niego wyłączone: mundurowi, prawnicy, rolnicy, górnicy, księża i hak wie kto jeszcze. Ich emerytury podlegają innym zasadom niż te "powszechne".[/color]

Przez powszechny miałem na myśli, że dotyczy każdego a nie, że jest zróżnicowany.
Celecrin (6386 punktów)
>>Nieprawdą jest również jakoby system emerytalny był powszechny
>Nie jest powszechny przede wszystkim dlatego, że całe grupy zawodowe są z niego wyłączone: mundurowi, prawnicy, rolnicy, górnicy, księża i hak wie kto jeszcze. Ich emerytury podlegają innym zasadom niż te "powszechne".
Może ubierzmy to w liczę?

20% emerytów Polsce pobiera aktualnie emerytury nie mają ustawowego wieku.

To jest powód dla którego nie ma kasy, OFE nie są winne dziury w ZUS.
07-07-2013 22:52 
 Ocena 1 na 1
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
>To jest powód dla którego nie ma kasy, OFE nie są winne dziury w ZUS.
A czy ja napisałem, że OFE są winne dziury w ZUS?
Dziurze w ZUS winni są ci, którzy po wprowadzeniu OFE nie zrobili nic, aby dokończyć reformę zgodnie z jej początkowymi założeniami czyli ze znalezieniem finansowania ZUS-u pomniejszonego o pieniądze odkładane w OFE.

Celecrin (6386 punktów)
Po prostu pełne TAK.
06-07-2013 10:10 
 Ocena 1 na 1
Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
>Zawsze mam ubaw po pachy, kiedy czytam takie gimbusiarskie teksty typu "rozbieranie OFE to zwykła kradzież moich pieniędzy". Czyli kradzieżą jest wypłacanie pieniędzy na emerytury Twoim rodzicom i dziadkom?

Za składki moich rodziców i dziadków były budowane PRL-owskie firmy. Niech sobie teraz z tego kapitału wypłacają emeryturę, a nie z moich pieniędzy. Gdyby nie starczyło, to znacznie taniej będzie mi bezpośrednio utrzymywać moich przodków, niż za pośrednictwem ZUS.

> Ci rodzice i dziadkowie to straszni złodzieje skoro tak bardzo grabią Cię z Twoich pieniędzy. Może w takim razie donieś na nich na Policje. Co będą bezproduktywne

Jest to kradzież zgodna z prawem. Zapewne wiesz, ale może zapomniałeś.

> staruchy za Twoją kasiorę balować? Oczywiście OFE jest genialne. Zbyt młodzi Polacy nie pamiętają jak się wychodzi, gdy inwestuje się pieniądze w sektor prywatny.

Zbyt młodzi Polacy nie pamiętają jak się wychodzi inwestując w sektor państwowy jak np huty, przemysł ciężki, stocznie, rolnictwo. Ile tych firm przynosiło zyski?

> Już to przerabialiśmy, kiedy wprowadzono NFI. Polacy mieli odkładać kasę na mieszkania dla swych dzieci, lecz gdy dzieci dorosły to można im było kupić za te udziały parę trampek. Teraz cwaniaczki z OFE mamią naiwniaków emeryturą pod palmami i do tego tylko sprowadza się cała różnica między NFI a OFE.

Dlatego powinno się zlikwidować przymus ubezpieczeń i pozostawić ludziom ich pieniądze oraz wolną wolę co z nimi zrobią. Państwo się skompromitowało.

>>Czyli zlikwidować obowiązek ubezpieczeń i pozwalać ludziom samemu decydować o swojej przyszłości zostawiając im więcej pieniędzy w portfelu.
>>
>Jeżeli ludziom którzy mają na rękę 1200 zł zostanie podniesiona kwota do astronomicznych rozmiarów aż 1600 zł, to ile z tego da się miesięcznie odłożyć,

Wiśniewski z Ich Troje zarabiał miliony, a nie zaoszczędził nic i go komornik nie licytował. Więźniowie obozów koncentracyjnych zdołali nie zarabiając nic zaoszczędzić kilka kawałków suchego chleba na ucieczkę.

W jaki sposób 400 zł z Twojego przykładu zostanie zainwestowane lepiej po opłaceniu armii urzędników w ZUS?

> by zapewnić sobie godną emeryturę?

Co to jest "godna" emerytura? Ile kosztuje czyjaś godność?
Celecrin (6386 punktów)
>Zawsze mam ubaw po pachy, kiedy czytam takie gimbusiarskie teksty typu "rozbieranie OFE to zwykła kradzież moich pieniędzy".
Ja też mam ubaw po pachy kiedy widzę co się dzieje na polskiej giełdzie. OFE to nie tylko odkładanie na emerytury. OFE jest jednym z największych inwestorów prywatnych na polskiej giełdzie. (100mld wartości akcji)
Rostkowski systematycznie tę giełdę niszczy...
diogenes (42753 punktów)
>co sądzicie o pomysłach rządu i Gowina...

Ich pomysły właśnie wychodzą wszsytkim bokiem. Jeśli ktoś coś dobrego zrobi w tej (i innej) sprawie, to z pewnością nie ten rząd. A Gowin powinien jeszcze raz przerobić kurs filozofii. Najlepiej w klasztornej ciszy.

>cały system przerobić na jakiś sensowny, tak aby emerytura zależała w większości od naszej pracy a nie kondycji państwa.

Niestety, na chwilę obecną od naszej pracy zależy również los polityków, ich rodzin, kochanek, kochanków i kolesi. Oderwanie od kasy to trudna, zwykle rewolucyjna sprawa.
Z okrągłego stołu zrobiono okragłe koryto. Jak widać zmiana geometrii chlewu to za mało.

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
05-07-2013 11:32 
 Ocena-1 na 1
Konowal (6291 punktów)
No mnie też sie wydaje że reforma przyjdzie jak ten system się po prostu zawali i nie będzie zdolny wypłacać kasy emerytom

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
MarcinK (9189 punktów)
> Niemniej coś trzeba zrobić z emeryturami ,

Dzisiejszy system generuje 4 mld zł rocznie kosztów po stronie Zus (nie całość tyczy samych emerytur) i około 2 mld po stronie OFE.

Stopa zastąpienia w warunkach teraźniejszego systemu ma znacząco się obniżyć i wynieść w granicach 40% (szacunki są bardzo rozbieżne) ostatniej pensji czyli osoba zarabiająca średnia krajową prawdopodobnie otrzyma w granicach 1000 - 1200 zł, a 70% pracowników w Polsce zarabia poniżej średniej.

Kosztem zatem kilku miliardów złotych rocznie mamy system, który gwarantuje wypłaty na poziomie 1000 - 1200 zł.

System taki, moim zdaniem, jest głęboko nieefektywny - zamiast go utrzymywać lepiej go drastycznie uprościć:

Cytat:
To do czego ZUS-owi potrzeba jest armia 50 tys. urzędników? Macie przecież system informatyczny, kupiony ponoć za - bagatela - prawie 2 mld zł!

System, który mamy, wcale nie kosztował 2 mld, tylko 0,7 mld wydane w ciągu wielu lat. Komputery w ZUS są potrzebne do gromadzenia i przetwarzania danych. Same nie podejmują jednak decyzji o wypłacie świadczenia. Przy obecnym stanie prawnym każdy wniosek wymaga dokładnego przeanalizowania i sprawdzenia. Wszystkie przypadki są rozpatrywane indywidualnie, a to wymaga wiedzy, doświadczenia, wyczucia.

Do tego potrzebni są ludzie, sam komputer tego nie załatwi. Trzeba pamiętać, że samych tylko decyzji w sprawach emerytalno-rentowych ZUS wydaje rocznie ponad 13 mln. Ktoś to musi robić. Reforma systemu ubezpieczeniowego spowodowała trzynastokrotne zwiększenie liczby dokumentów wpływających do ZUS. O ile przed 1 stycznia 1999 r. płatnicy składek składali rocznie około 18 milionów dokumentów rozliczeniowych, to po 1 stycznia 1999 r. liczba ta wzrosła do 260 milionów dokumentów rozliczeniowych i około 27 mln korygujących.

Przez dziesięć lat obowiązywania nowych przepisów ZUS musiał przetworzyć prawie 3 miliardy dokumentów.


media.wp.p(*)c.html?ticaid=110e3a&_ticrsn=5

Zamiast dzisiejszego systemu można by np.:

1. Zagwarantować emeryturę w wysokości najniższej pensji (co w zasadzie daje dzisiejszy system) - warunkiem byłoby tylko zamieszkiwanie na terytorium RP przez określony okres.

2. Wprowadzić zryczałtowaną i jednakową składkę dla wszystkich pracujących

3. Likwidujemy konta emerytalne i wszystkie dokumenty, które by ich dotyczyły co pozwoli drastycznie odciążyć ZUS

4. Likwidujemy OFE

5. Zus corocznie wysyłałby maile do wszystkich pracujących ostrzegających o wysokości przyszłej emerytury

6. Wprowadzamy edukację emerytalną od szkoły podstawowej.

Niezależnie od systemu jeśli ktoś w chce na emeryturze odpoczywać pod palmami i tak musi to sobie sam zagwarantować.
05-07-2013 11:50 
 Ocena-1 na 1
Konowal (6291 punktów)
Wydaje się to być sensowne, ciekawie tylko czy dałoby radę taką reformę przeprowadzić i nie przegrać wyborów Pewnie parę systemów emerytalnych sensownych dałoby się skonstruować , ale problemem jest stan przejściowy, który obecnie polegałby na zabraniu większości sporej części emerytury.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
3izba (5164 punktów)
W świetle kosztów i dokonań OFE trudno je obronić.
Z kolei ZUS może działać lepiej jeśli będzie miał dobrą politykę kadrową, ale są interesujące głosy na rzecz ZUS:
www.blog.g(*)/index.php?subcontent=1&id=456
Jest jednak i trzecia droga:
www.wipler(*)nduszy-emerytalnych/#more-3083
vifix (2315 punktów)
Ja się zastanawiam o co chodzi z tym powszechnym oburzeniem związanym z planami likwidacji ofe. Przecież tam znajduje się po prostu część naszych podatków i tyle. To tak jakby krytykować rząd za to, że przenosi pieniądze z jednego ministerstwa do drugiego.
Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
>Ja się zastanawiam o co chodzi z tym powszechnym oburzeniem związanym z planami likwidacji ofe. Przecież tam znajduje się po prostu część naszych podatków i tyle. To tak jakby krytykować rząd za to, że przenosi pieniądze z jednego ministerstwa do drugiego.

Z punktu widzenia społeczeństwa tak jest jak piszesz.
Z punktu widzenia jednostek są tam papiery dłużne rządu RP, które są kapitałem podlegającym dziedziczeniu, a jego wartość jest wyceniana na wolnym rynku długów państw. Identyczne papiery emitowane przez RP mogą sobie kupić obywatele zagraniczni.

W ZUS nie ma nic. Żadnych papierów dłużnych. Żadnych zobowiązań polskiego rządu wymienialnych na zobowiązania międzynarodowe. Tylko marmury i biurka.
vifix (2315 punktów)
>Z punktu widzenia jednostek są tam papiery dłużne rządu RP, które są kapitałem podlegającym dziedziczeniu, a jego wartość jest wyceniana na wolnym rynku długów państw. Identyczne papiery emitowane przez RP mogą sobie kupić obywatele zagraniczni.

Jasne, wielu ekonomistów zastanawia się jak to rozwiążą ale oni już wiedzą jak

emerytury.(*)ki,wid,15788909,wiadomosc.html

Zaufania obywateli do władzy to nie zbuduje, ale z mojego punktu widzenia (i pewnie większości polaków) to i tak bez znacznie, bo to od dawna są pieniądze (wrzucone do obowiązkowego systemu emerytalnego) wyrzucone w błoto.

>W ZUS nie ma nic. Żadnych papierów dłużnych. Żadnych zobowiązań polskiego rządu wymienialnych na zobowiązania międzynarodowe. Tylko marmury i biurka.

W zus są zapisy na koncie, żeby wiadomo było ile pieniędzy zaoszczędziłeś no i... system informatyczny, który wymaga 50 tys osób do obsługi
Poza tym sąd najwyższy już dawno orzekła, że nic co znajduje się w ofe nie należy do ludu, więc w sumie tam nie ma niczego naszego.
-jad- (18783 punktów)
>Niemniej coś trzeba zrobić z emeryturami

Moja propozycja jest taka, żeby pogodzić się z tym, że nigdy nie zobaczymy jej na oczy. Ja przyjąłem to do wiadomości już dawno, bo biorąc pod uwagę mój styl życia, bardzo wątpię bym dożył sędziwego wieku. Innym, szczególnie młodym, proponuję pogodzić się z tym niezależnie od tego jak o siebie dbają.
Zanim dotrwają do "wieku emerytalnego" to zdąży się on już oddalić o kolejne kilkanaście lat czyli dożyją go nieliczni. Jeśli kogoś bulwersuje taka grabież majątku to zawsze może o tym zameldować koniowi

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365