 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 30-08-2013 09:16 | Małyska (6054 punktów) | Kraków liczy na zyski?
11 na 15 | Papież Franciszek postanowił, że kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie. Chwilę po tym oglądaliśmy entuzjastyczną wypowiedź prezydenta Krakowa - Jacka Majchrowskiego - liczącego finansowe zyski. Okazuje się, że ten optymizm może być nieuzasadniony. "Po Dniach Młodzieży w Rio zostały gigantyczne długi. Jak duże - tego tamtejsza kuria nie ujawnia. Lecz o skali zadłużenia świadczy fakt, że Kościół sprzedaje zabytkowy budynek za równowartość 61 mln zł i oświadcza: To wystarczy na pokrycie części zobowiązań".wyborcza.p(*)zyly_sie_finansowa_klapa_.htmlBrazylijscy organizatorzy tego religijnego przedsięwzięcia szacowali jego koszt na 350 mln dolarów. Przeliczyli się i gorączkowo szukają pieniędzy. Brazylijski rząd pokrył tylko jedną trzecią kosztów, resztę miał dać kościół, ale... nie dał! Arcybiskup Rio Orani J. Tempesta bez rezultatu poszukiwał sponsorów. Teraz Kościół sprzedaje budynek Domu Biednych im. Matki Bożej. "Na tym jednak nie koniec, bo długi są tak duże, że - jak informuje przewodniczący komitetu organizacyjnego ŚDM bp Paulo Cézar Costa - kuria rozważa już sprzedaż kolejnych należących do niej obiektów".Ciekawe co teraz powie Jacek Majchrowski? Czy dalej będzie zachwycał się papieskim "prezentem" dla Krakowa, czy zatrudni dobrych księgowych? Na razie portal "Money.pl" prognozuje 1 mld zł. zysku z wydatków turystów (700 zł. krajowy i 2100 zł. zagraniczny turysta). Jeśli ktoś myśli, że przyjadą bogaci biznesmeni na spotkanie z papieżem, by wydawać pieniądze, to się przeliczy. Nikt rozsądny nie myśli, że nagle przyjezdni wydadzą w kilka dni w Krakowie dodatkowy miliard złotych na usługi hotelowe, gastronomiczne i kluby nocne. Przeciętny "pielgrzym" żarcie wozi ze sobą w plecaku, pamiątkę kupi na przykościelnych bazarach, a spać będzie w namiocie lub w zaimprowizowanych kościelnych schroniskach. Zyski będą kościelne, a wydatki publiczne. Pieniędzy na religijny festiwal w Polsce na pewno nie zabraknie. Czego nie da kościół da państwo, czyli podatnicy (w tym ateiści). A jeśli kasy zabraknie, co sprzedadzą władze Krakowa? Kościół nic nie sprzeda i nie poniesie żadnego ryzyka finansowego. Nikt zdrowy na umyśle nie wyobraża sobie biskupów wyprzedających bogactwa z pałaców tylko po to, by finansować swoje przedsięwzięcia. Od tego ma posłuszne sobie państwo. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
6 na 8 Jan Werbiński (11380 punktów) (zablokowany) | >tym oglądaliśmy entuzjastyczną wypowiedź prezydenta Krakowa - Jacka Majchrowskiego - liczącego >finansowe zyski. Okazuje się, że ten optymizm może być nieuzasadniony.
Może prezydentowi chodziło o jego zyski z łapówek, które może uzyskać decydując o tym które firmy wezmą udział w organizacji Dni Młodzieży? Przecież on nie może na tym stracić, bo nie da na to ani złotówki z prywatnej kieszeni.
|
|
3 na 3 | dstr (1474 punktów) | >Na razie portal "Money.pl" prognozuje 1 mld zł. zysku z >wydatków turystów (700 zł. krajowy i 2100 zł. zagraniczny turysta). Jeśli ktoś myśli, że przyjadą >bogaci biznesmeni na spotkanie z papieżem, by wydawać pieniądze, to się przeliczy.
A może to rzeczywiście dobry interes? Jeżeli tak, to na pewno znajdą się prywatni inwestorzy, żeby włożyć pieniądze w tą imprezę. A dałoby się - przy takiej kasie miasto mogłoby na poczet własnych kosztów ŚDM wypuścić obligacje, z których zysk byłby zależny od realnych zysków (dodatkowe przychody - dodatkowe koszty) związanych z ŚDM. Mniejszy zysk dla miasta, ale w zamian ryzyko przerzucone na inwestorów.
Byłby to ciekawy test opłacalności takiej imprezy, ale mam wrażenie, że niewielu poważnych inwestorów pojawiłoby się w kolejce. Plus byłby taki, że koszta by były przerzucone na naiwnych/zainteresowanych.
|
|
14 na 14 darkside (7775 punktów) (zablokowany) | U nas żadnych kosztów kościół/Watykan nie poniesie, a nawet zarobi, kiedy będzie już rządziło PIS. To by obraziło trójcę świętą razem z wszystkim Maryjami. A Episkokupant już "proponuje" dodatkowo na papieski rajd do wyboru Gniezno, Częstochowę, Poznań, Warszawę. W Polsce kościół jest od zarabiania, a nie od tracenia. Bo kościół to MY, czyli te prawie 100% minus ujadające pieski, które co najwyżej mają szansę siedzieć cicho.
|
|
9 na 9 | Appenzeller (3118 punktów) | Po brazylijskim portugalsku: >Brazylijski rząd pokrył tylko jedną trzecią kosztów, resztę miał dać kościół Przekład na polski: >Polski rząd pokrył tylko trzy trzecie kosztów, resztę miał dać kościół Nieznaczne różnice językowe.
Są bakterie, które zabija się światłem (Boy)
|
|
2 na 2 | Jacholek (5699 punktów) |
>A jeśli kasy zabraknie, co sprzedadzą władze Krakowa? Kościół nic nie sprzeda i nie poniesie żadnego >ryzyka finansowego. Jak to pisał ongiś we fraszce Staudynger - "Gołębiami brukowany Kraków... gówno ma z tych ptaków". No a w tym przypadku będzie miał g.. z pielgrzymów.Obyśmy tylko my nie musieli dopłacać do tej imprezy.
|
|
4 na 4 | nm123 (423 punktów) | W pierwszym wywiadzie(co widziałem, a nie widziałem dużo więcej), Majchrowski wcale się nie wydawał taki szczęśliwy z wizyty papieża. Wyglądał raczej na przestraszonego i zaznaczył, że chce pomocy od państwa( od KK nic bardzo nie chciał). Ogólnie jakoś nie wspominał o wielkich zyskach, ale wyglądał też jakoś nieświeżo- może więc to był powód jego pesymizmu ;D. W mediach natomiast faktycznie o zyskach wspominali cały czas. Według mnie skoro na tym się nie da stracić, to KK powinien finansować to przedsięwzięcie w 100%(jeżeli już musi się odbyć), bo po co ma oddawać jakiemuś państewku wkład w to eldorado;P. Tylko ciekawy jestem co na taki pomysł powiedziałaby taka eminencja jak np Michalik.
|
|
 | 3 na 3 | Frank Holman (5897 punktów) | > Tylko ciekawy jestem co na taki pomysł powiedziałaby taka eminencja jak np Michalik. >
Że Kościół nie robi tego dla siebie, tylko dla ludzi, więc państwo nie tylko nie powinno skąpić, ale wręcz sypać kaske z wielkim dzięęęękuuuujeeemyyy.
|
|
3 na 3 | diogenes (42753 punktów) | >...Jacek Majchrowski? Czy dalej będzie zachwycał się papieskim "prezentem" dla >Krakowa, czy zatrudni dobrych księgowych?
Dobrych księgowych ci u nas dostatek, np. Vincent, ten od budżetu, i jeszcze z dwoma uszami.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|