 |
(Un)safe spaces do wyrugowania Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Świat
| Napisano | Autor | Tytuł | | 07-06-2016 09:57 | Arminius (25555 punktów) | (Un)safe spaces do wyrugowania
1 na 5 | Timothy Garton Ash - profesor z Oksfordu znany dobrze czytelnikowi polskiemu ze swoich prac poświęocnych historii i teraźniejszości Europy Środkowo - Wschodniej w jednej ze swoich ostatnich publicznych wypowiedzi stwierdził, iż określone grupy nacisku oraz władze państwowe prowadzą kampanię mająca - de facto - na celu ograniczenie wolnośic słowa i prawa do swobodnej wypowiedzi. Ash podkreślił, iż promowanie na wzór amerykański tzw. "safe spaces" (przestrzenie, np. uniwersytety, gdzie obowiązuje drakońska, doprowadzona do skrajności i de facto całkowicie już zdegenerowana zasada politycznej poprawności, która elimunuje możliwość szczerej i owocnej debaty na dany temat) oraz uchwalanie aktów prawa godzących w tak zwane "ekstremistyczne" poglądy może doprowadzić do tego, iż takie postacie jak Jezus, Marks, Darwin, Hegel, Rousseau (oraz ich poglądy), zostaną wykluczone z przestrzeni uniwersyteckiej. Profesor podkreślil, iż tendencja do kreowania owych "safe spaces" jest zauważalna również w pewnym stopniu wśród samych studentów uczelini - które to zjawisko uznał za równie groźne. Jestem sympatykiem politycznej poprawności - o ile oznacza ona wypowiadane poglądów w sposób niekonfrontacyjny oraz nieobrażający ewentualnej drugiej strony. Jednakże owa zasada nie może prowadzić do zgniłych kompromisów polegających na przeinaczaniu prawdy lub jej omijaniu. W takim wypadku wypada tylko przyklasnąć oksfordzkiemu profesorowi. Dygresja na marginesie. Kilka "wątków temu" zamieściłem tekst o pogldach Marksa (który w opinii Asha może być wykluczony jako ekstremista z przestrzeni brytyjskich uniwersytetów) na kwestię żydowską, z podaniem cytatów, ze stosownymi odniesieniami ( www.racjonalista.pl/forum.php/s,710038). I proszę, gdy dzisiaj do niego zaglądnąłem, okazuje sie, iż ktoś poczęstował go minusem! Fakt ten weryfikuje pozytywnie wypowiedź Asha oraz oznacza, iż są tacy, którzy z przestrzeni "Racjonalisty" chcieliby także uczynić "safe space" - gdzie obowiązywałoby zakulbaczenie w kaganiec, debaty na "należyte" tematy oraz jeden zestaw postaci i postaw historycznych do admirowania i laudacji a drugi do krytyki i plwania na nie. "Referring to the UK government-led Prevent scheme, intended to keep extremism out of educational institutions, Garton Ash warned that "securocrats in the Home Office" are imposing bans which would "prevent even non-violent extremists speaking on campus.""Now non-violent extremists? That's Karl Marx, Rousseau, Charles Darwin, Hegel, and most clearly Jesus Christ, who was definitely a non-violent extremist," the academic said. The Home Office "wouldn't want him preaching on campus," he added.But state intervention is only one side of the coin, Garton Ash said, arguing that the impact of US-style "safe space" politics, in which causing offense is held to be a grave sin, were also limiting freedom of speech.He said there is a "certain push from below from our own students demanding so-called safe spaces" which involved "no platforming" people simply on the basis that particular students disagreed with them."It's one group of students censoring another," he said, warning this resulted in free speech being "salami sliced" away.Garton Ash said the UK, "which in a way invented the modern version of free speech in the 17th century, is in my view much too feeble when it comes to standing up for free speech." www.rt.com/uk/344935-jesus-campus-ban-oxford/ | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
5 na 5 | ZaKotem (8733 punktów) |
> Dygresja na marginesie. Kilka "wątków temu" zamieściłem tekst o pogldach Marksa (który w opinii Asha> może być wykluczony jako ekstremista z przestrzeni brytyjskich uniwersytetów) na kwestię żydowską, z> podaniem cytatów, ze stosownymi odniesieniami (www.racjonalista.pl/forum.php/s,710038). I> proszę, gdy dzisiaj do niego zaglądnąłem, okazuje sie, iż ktoś poczęstował go minusem! Fakt ten> weryfikuje pozytywnie wypowiedź Asha oraz oznacza, iż są tacy, którzy z przestrzeni "Racjonalisty"> chcieliby także uczynić "safe space" - gdzie obowiązywałoby zakulbaczenie w kaganiec, debaty na> "należyte" tematy oraz jeden zestaw postaci i postaw historycznych do admirowania i laudacji a drugi> do krytyki i plwania na nie.Postawienie minusa nie jest żadnym kagancem, tylko wyrażeniem negatywnej opinii. Stawiam minusa, gdy jakiś tekst uważam za wyjątkowo idiotyczny (w powyższym przypadku to nie ja) ale to nie znaczy od razu, że zyczylbym sobie zbanowania autora głupoty. Bo może akurat tak mu się tylko wymskło, a innym razem pisze coś do rzeczy. Dyskusja oznacza także możliwość wyrażania sprzeciwu - oczywiście w granicach kultury, ale, na miły Bug, nie ma nic obrazliwego w dostaniu minusa.
|
|
 | | Arminius (25555 punktów) | Negatywne opiniowanie bez posiadania opinii (i wiedzy) | "Postawienie minusa nie jest żadnym kagancem, tylko wyrażeniem negatywnej opinii".
No właśnie. Przecież to nie jest negatywna opinia w związku z tym, iż cytaty z Marksa zostały zmyślone czy też przekształcone ( był przecież odnośnik do całego artykułu Marksa na temat), tylko negatywne zaopiniowanie opinii Marksa, bez - co bardzo istotne - opatrzenia owego minusa jakimkolwiek komentarzem.
"...ale to nie znaczy od razu, że zyczylbym sobie zbanowania autora głupoty"
Banować absolutnie nie ma trzeba - bo wtedy w zasadzie to ten banujący wpisywałby się trochę w schemat przedstawiony przez Asha. Głupotę należy wyłuskać i wyśmiać.
"Dyskusja oznacza także możliwość wyrażania sprzeciwu - oczywiście w granicach kultury, ale, na miły Bug, nie ma nic obrazliwego w dostaniu minusa".
Jeżeli już drążymy ten temat: przecież jak ktoś nie zabiera głosu - to nie bierze udziału w dyskusji. Nie ma więc poglądu (lub wiedzy) na sprawę, a zajmuje jednoznacznie negatywne stanowisko. Taka postawa wpasowuje się jednoznacznie w schemat zarysowany i skrytykowany przez Asha.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|