Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dobry i zły

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
19-11-2013 15:59Małyska (6054 punktów)Dobry i zły
Ocena 29 na 29
Sprawą skandalu z podręcznikiem do języka polskiego do klasy szóstej "Jutro pójdę w świat", zajęła się Dorota Wójcik, prezes lubelskiej Fundacji "Wolność od religii".
Autor podręcznika, na podstawie wiersza Kazimiery Iłłakowiczówny "Kain i Abel", skonstruował zadania dla uczniów. Między innymi polecił przeprowadzenie dyskusji na temat: "Czy w dzisiejszych czasach jesteśmy wolni od biblijnego Kaina?". Dla ułatwienia dołączył bank słów.
www.tokfm.(*)i_bezbozny_.html#BoxSlotII3img
Cytat:
By uczniom było łatwiej dyskutować, autor podręcznika zamieszcza w nim tabelę. I to ta tabela wywołała kontrowersje. Pod rubryką "dobry" mamy przymiotniki, m.in.: bezgrzeszny, czysty, religijny, pobożny, świątobliwy czy bogobojny . W rubryce "zły" mamy: grzesznik, bezwstydnik, podły, niemoralny, bez sumienia, bezbożny - mamy tu też określenia "zła" - jako grzeszenia, popełnienia grzechu czy splamienia się grzechem.

Fundacja "Wolność od religii" poprosiła MEN o interwencję.
Cytat:

Fundacja "Wolność od religii" napisała do ministerstwa edukacji z prośbą o podjęcie działań "w związku z dyskryminującymi zapisami znajdującymi się w podręczniku". - Nie możemy się zgodzić na takie wartościowanie: że osoby niereligijne nie są moralne - mówi Dorota Wójcik. I dodaje, że "bank słów" jednoznacznie kojarzy dobro etyczne z religijnością, a zło - konsekwentnie - z postawami niereligijnymi. - Domagamy się i oczekujemy, że ministerstwo zwróci się do autorów podręcznika o bezzwłoczne naniesie stosownych poprawek - mówi Wójcik.
Poprawek nikt nie dokona. Podręczniki mają już uczniowie. Nikt też pewnie nie wycofa nakładu z księgarni.
Za pieniądze podatników świecka(?) szkoła, na lekcjach języka polskiego, będzie wbijać dzieciom do głów, że ten dobry jest religijny i pobożny. Dla kontrastu ten zły jest bezbożny i grzeszny! To niedopuszczalna dyskryminacja światopoglądowa. Do tej pory takich rewelacji dzieci mogły nauczyć się na lekcjach religii. To widać za mało, teraz w sukurs katechetom pójdą poloniści. Można wykorzystać też matematykę. Dobry niech liczy anioły, a zły diabły.
Kto zatwierdził podręcznik, co na to minister edukacji? A może minister Szumilas ma jeszcze etat w episkopacie?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

19-11-2013 17:44
 Ocena 15 na 15
maniek1 (3407 punktów)
> A może minister Szumilas ma jeszcze etat w
>episkopacie
Niestety większość polskich polityków w tym ministrów, to podwykonawcy w watykańskim koncernie finansowo-religijnym, ale o etacie mowy nie ma - ich praca to wolontariat, do kasy firmy nie mają dostępu. Ci intelektualni ślepcy są wręcz dumni z pracy w dziale reklam, handlarzy wirtualnych produktów made in Waticano i nie ustają w staraniach pomnażania majątku firmy obcego kraju, kosztem własnych obywateli.
To przykre, że jakiś debil zatwierdza podręcznik nie wykazując się choćby zalążkiem rozumu i etyki i że serwilizm do watykańskich PH przysłania takiemu tumanowi resztki zdrowego rozsądku. Niekiedy mam wrażenie równe pewności, iż Polską rządzą bezżenni starcy w śmiesznych damskich ciuszkach, kierujący się cynizmem, chamstwem, poczuciem wyższości, a nader wszystko żądzą życia w przepychu (episkopat), a tchórzliwi, bez godności i honoru politycy są tylko ich służącymi, spełniającymi wszystkie finansowe zachcianki z kieszeni wszystkich Polaków.
19-11-2013 19:22
 Ocena 11 na 11
Frank Holman (5897 punktów)
>Poprawek nikt nie dokona. Podręczniki mają już uczniowie. Nikt też pewnie nie wycofa nakładu z księgarni. Za pieniądze podatników świecka(?) szkoła, na lekcjach języka polskiego, będzie wbijać dzieciom do głów, że ten dobry jest religijny i pobożny. Dla kontrastu ten zły jest bezbożny i grzeszny!
Pozwolę się nie zgodzić.
Ministerstwo może kazać opublikować dodatek/erratę dla nauczycieli i nakazać ją omawiać w ramach tej lekcji. Jeśli tak może to wywołać super efekt lepszy od oryginału, bo nauczyciel szczególnie może kazać zwrócić uczniom uwagę na błędy w podręczniku na danej stronie, co wzbudzi ich zainteresowanie.
19-11-2013 20:28 
 Ocena 4 na 4
Kasianna132 (617 punktów)
>Ministerstwo może kazać opublikować dodatek/erratę dla nauczycieli

Dodam, że obecnie nauczyciel nie realizuje podręcznika, tylko podstawę programową. Może wybrać z podręcznika to, co mu odpowiada, może też pewne rzeczy pominąć - wedle swego uznania. Inna rzecz, że tabelka była kiepskim pomysłem i zgadzam się, że autorzy podręcznika nie spisali się najlepiej.
A kilka lat temu znalazłam w podręczniku "Jutro pójdę w świat" błąd ortograficzny!
19-11-2013 20:48 
 Ocena 7 na 7
szarley (54911 punktów)
>A kilka lat temu znalazłam w podręczniku "Jutro pójdę w świat" błąd ortograficzny!

Znalazłem kiedyś błąd ortograficzny w gazecie (tytułu celowo nie napiszę) poszedłem do kiosku i ku mojemu wielkiemu zdziwieniu ... kioskarka przyjęła gazetę jako reklamację (pewnie nie chciało jej się ze mną spierać)
20-11-2013 00:24 
 Ocena 1 na 1
pawel_wr (4297 punktów)
>Znalazłem kiedyś błąd ortograficzny w gazecie (tytułu celowo nie napiszę) poszedłem do kiosku i ku mojemu wielkiemu zdziwieniu ... kioskarka przyjęła gazetę jako reklamację (pewnie nie chciało jej się ze mną spierać)

Hm,no tak.....

Tylko jakie stąd wnioski można wysnuć ?


Pogrążony w wierze odrzuca rozum.
20-11-2013 10:11 
 Ocena 1 na 1
szarley (54911 punktów)

>Tylko jakie stąd wnioski można wysnuć ?

Takie , że machnąwszy ręką niczego nie zmienisz.
20-11-2013 15:17 
 Ocena 2 na 2
diogenes (42753 punktów)
>... machnąwszy ręką niczego nie zmienisz.

pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_motyla

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
sabek (1444 punktów)
Ech, gazeta jak gazeta, ale jest taki błędy znajdują się dość często w uchwałach rad miejskich? Przed kilkunastoma laty (nie wiem jak jest teraz) niemal nie było uchwały gliwickich radnych, która nie miałaby literówki, gramatycznego błędu, a i ortograficzne się zdarzały.

Gazeta, zobowiązana do ich publikacji, nie mogła nic poprawiać - uchwały musiały być litera w literę zgodne z tym, co radni przegłosowali. No ale to z gazety się podśmiewano.
Draska (285 punktów)
Po prostu wielu ludzi tak widzi świat. Tak zostali wychowani, tak uważają i uważają to za coś normalnego. Uważam że autor podręcznika nie miał zamiaru świadomie dyskryminować innowierców i żadnowierców, po prostu tak w tym rejonie świata jest to postrzegane. Sam spotykam wielu ludzi wykształconych, inteligentnych, którzy nie mogą pojąć o co chodzi z tymi atakami na kościół i pedofilią, ich mózgi już tak są w tym temacie skonserwowane poprzez silne katolickie wychowanie, że nie da się nic przetłumaczyć. Jest to naganne i wymaga duużo pracy żeby ta mentalność w końcu się zmieniła ale na razie jest jaka jest i chyba każdy czytelnik tego forum ma tego świadomość. Staramy się dogonić zachód ale społeczeństwo miało 80-90 do nadrobienia ze 100 lat mentalnie i światopoglądowo, dziś mamy z 50 więc jakiś progres jest.
setarkos (10757 punktów)
> Kto zatwierdził podręcznik, co na to minister edukacji?
A gdyby tak racjonaliści sporządzili "czarną listę" podręczników zawierających błędy (w tym skażonych wrogością) i przedłożyli ją ministerstwu (oraz mediom)?
20-11-2013 04:37 
 Ocena 6 na 6
chesterx (739 punktów)
(zablokowany)
>A gdyby tak racjonaliści sporządzili "czarną listę" podręczników zawierających błędy
O ile przez kilka lat nic się nie zmieniło, to uczniowie LO nie mieliby podręcznika do matmy. Żadnego. Niemalże nagminnym rytuałem, gdy ja się uczyłem, było wyszukiwanie błędów, które pojawiały się w podręczniku z dużą regularnością, a nie wydano żadnych errat, choć podręcznik był do programu rozszerzonego, a wydawnictwo jest jednym z "liderów" krajowych. Ale, jak już wspomniano, wiele zależy od ostatniego ogniwa łańcucha, nauczyciela. Ba, taki tekst, jak przytoczony w temacie, możnaby spokojnie wykorzystać jako poglądowy na zajęciach o uprzedzeniach i dyskryminacji.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365