 |
Dlaczego powinniśmy być moralni? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 18-04-2025 15:01 | samoa683 (1 punktów) | Dlaczego powinniśmy być moralni? | Nie szukam odpowiedzi w rodzaju „ponieważ jest to dobre dla społeczeństwa” lub „ponieważ utrzymuje wszystko w działaniu” — te wydają się płytkie i utylitarne. Chcę głęboko przekonującego, bardziej fundamentalnego powodu, dla którego powinniśmy dbać o to, by być moralnymi (jeśli taki istnieje). Dlaczego po prostu nie działać w swoim własnym interesie, jeśli można sobie na to pozwolić? Czy istnieje przekonujący powód, by wybrać moralność wykraczający poza konsekwencje społeczne lub wychowanie? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| Hamerlik Konopka (19903 punktów) | Moralność to działanie zapewniające przetrwanie i rozwój na poziomie społecznym i poprzez społeczeństwo na poziomie jednostki. Moralność to działanie dla życia a jej brak działaniem przeciw życiu. Nie wszystkie istoty są jednak zgodne i symbiotyczne są też istoty niezgodne antagonistyczne albo pasożytnicze. Często jedno życie wyklucza inne. Brak moralności to inaczej socjopatia antagonizm wobec społeczeństwa albo pasożytnictwo na nim. Czasem brak moralności do zaczyn do nowego społeczeństwa, wtedy brak starej moralności zastępuje egzystencja nowej. Moralność tak jak wszystko podlega ewolucji Wraz z ewolucją gatunku postępuje ewolucja postawy moralnej i wynikającego z niej charakteru społeczeństwa. Co naszym dziadom jawiło się jako złe i dobre nam samym może jawic się już sprzecznie. Zależy komu kto jakie oprogramowanie mózgu wgra w dzieciństwie. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
| Murdoch_13 (1467 punktów) | > Dlaczego po prostu nie działać w swoim własnym interesie, jeśli> można sobie na to pozwolić? Czy istnieje przekonujący powód, by wybrać moralność wykraczający poza> konsekwencje społeczne lub wychowanie?Moralność to właśnie narzędzie własnego interesu, bo zgodnie z teorią gier strategie oparte na współpracy są najbardziej efektywne w dłuższym okresie. To one zapewniają przewagę i stabilność w interakcjach z innymi. Daj drugiej osobie kredyt zaufania, jeśli współpracuje to też współpracuj, jeśli nie współpracuje to się mścij, jeśli przeciwnik chce wrócić do współpracy i udowodni to własnym działaniem, wybacz mu i współpracuj dalej: Wet_za_wetto kwintesencja zasad, które uznajemy za moralne, a jednoczenie udowodniono matematycznie, że najbardziej korzystna dla jednostki. .
|
|
 | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > Wet_za_wetTo jest sprzeczne z nauką chrystusową, s której należy nadstawiać drugi policzek i kochać wroga swego jak siebie samego a nawet może bardziej. > to kwintesencja zasad, które uznajemy za moralne, a jednoczenie udowodniono matematycznie, że najbardziej korzystna dla jednostki.Problem w tym, że moralność tak samo jak psyche i fizyczne ewoluuje. Co dziś jest jeszcze złe i co dobre już jutro będzie inne. Dlatego rola fundamentalistów ideologicznych jest niebezpieczna dla wszystkich. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
|  | | panTeista (6809 punktów) | >To jest sprzeczne z nauką chrystusową,
Nauki chrystusowe są obowiązujące dla tych którzy uznają Chrystusa za syna bożego. Etyka świeckich filozofów doradza aby unikać wrogów i złych ludzi (izolować się od nich).
|
|
| |  | 1 na 1 | Duch Prawdy (14790 punktów) | > >To jest sprzeczne z nauką chrystusową,> Nauki chrystusowe są obowiązujące dla tych którzy uznają Chrystusa za syna bożego.Nie uznaję Chrystusa za syna bożego, a podstawowa nauka "miłuj bliźniego" jest dla mnie obowiązująca... DUCH www.racjonalista.pl/forum.php/s,918349
|
|
| | |  | | panTeista (6809 punktów) | >>>To jest sprzeczne z nauką chrystusową, >>Nauki chrystusowe są obowiązujące dla tych którzy uznają Chrystusa za syna bożego. >Nie uznaję Chrystusa za syna bożego, a podstawowa nauka "miłuj bliźniego" jest dla mnie obowiązująca...
Stosujesz zasadę "miłuj bliźniego" ze swojego wyboru, a nie z nakazu religijnego. Mam nadzieję że gdy ktoś Cię skrzywdzi to odsuwasz się od niego, a nie nadstawiasz drugiego policzka.
|
|
| | | |  | 1 na 1 | Duch Prawdy (14790 punktów) | > >>>To jest sprzeczne z nauką chrystusową,> >>Nauki chrystusowe są obowiązujące dla tych którzy uznają Chrystusa za syna bożego.> >Nie uznaję Chrystusa za syna bożego, a podstawowa nauka "miłuj bliźniego" jest dla mnie obowiązująca...> Stosujesz zasadę "miłuj bliźniego" ze swojego wyboru, a nie z nakazu religijnego.Jestem chrystianinem. > Mam nadzieję że gdy ktoś Cię skrzywdzi to odsuwasz się od niego, a nie nadstawiasz drugiego policzka.Nauki w Ewangelii nie wszystkie są mądre, dlatego czytając tę książkę należy myśleć i odsiewać plewy od ziarna, tylko barany bezmyślnie podążają za ślepymi pasterzami. DUCH www.racjonalista.pl/forum.php/s,918349
|
|
|  | 1 na 1 | self (105 punktów) |
>Problem w tym, że moralność tak samo jak psyche i fizyczne ewoluuje. >Co dziś jest jeszcze złe i co dobre już jutro będzie inne. >Dlatego rola fundamentalistów ideologicznych jest niebezpieczna dla wszystkich.
Kodeks etyczny "ewoluuje". W nawiasie bo po prostu się zmienia, w zależności od miejsca i czasu. Czasem jest to bardziej deewolucja. Moralność budowana jest w oparciu o indywidualny filozoficzny wgląd oraz empatię. Człowiek moralny z przed 5 tysięcy lat nie koniecznie różnił się od człowieka moralnego dzisiaj. Człowiek zachowujący się wedle kodeksu etycznego może zmienić swoje zachowanie w sekundę tak szybko jak zmieni jeden system etyczny na drugi. Gdzie człowiek moralny stara się rozumieć i czynić co dobre, człowiek żyjący pod wpływem kodeksu etycznego stara się jedynie postępować wedle jakiś tam reguł stworzonych przez kogoś z większą władzą polityczną od niego. Najczęściej po prostu dla świętego spokoju.
|
|
1 na 1 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
Dobrze  mi się wydaje, że w istocie pytasz czemu dobro jest dobre? 
"Stop!" stopkowym mundrościom!
|
|
| haish (2907 punktów) | >Nie szukam odpowiedzi w rodzaju "ponieważ jest to dobre dla społeczeństwa" lub >"ponieważ utrzymuje wszystko w działaniu" - te wydają się płytkie i utylitarne. >Chcę głęboko przekonującego, bardziej fundamentalnego powodu, dla którego powinniśmy dbać o to, by >być moralnymi (jeśli taki istnieje). Dlaczego po prostu nie działać w swoim własnym interesie, jeśli >można sobie na to pozwolić? Czy istnieje przekonujący powód, by wybrać moralność wykraczający poza >konsekwencje społeczne lub wychowanie?
Porównując znaczenie słowa 'moralność' gołym okiem widać że jest to zbiór wartości o wielce rozmytych granicach, ba - często moralność przeciętnego zjadacza chleba koliduje z moralną potrzebą i argumentacją 'superinteligentnych' środowisk takich jak politycy, kler, służby specjalne i inne. Hasło 'róbta co chceta' jest dla idiotów. Jako że, ludzkość jest jedynym gatunkiem rozumnym, to wynika z tego jednoznacznie i obligatoryjnie ZOBOWIĄZANIE do zachowań rozumnych. Rozumność nobilituje, ale i zobowiązuje do przestrzegania określonych norm.
|
|
 | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > Jako że, ludzkość jest jedynym gatunkiem rozumnym,Inne gatunki zwierząt wyraźnie kalkulują i podejmują logiczne decyzje. Ich mózgi podobnie do ludzkich procesują, tracą energię i wymagają czasu na analizę składników i syntezę czynników decyzji. Oświadczenia typu homo sapiens jedyny, wyjątkowy, świadomy to religijne bzdury. Nawet maszyny mają rozum. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
|  | | haish (2907 punktów) | >>Jako że, ludzkość jest jedynym gatunkiem rozumnym, >Inne gatunki zwierząt wyraźnie kalkulują i podejmują logiczne decyzje. >Ich mózgi podobnie do ludzkich procesują, tracą energię i wymagają czasu na analizę składników i syntezę czynników decyzji. >Oświadczenia typu homo sapiens jedyny, wyjątkowy, świadomy to religijne bzdury. >Nawet maszyny mają rozum.
Jak na razie rozum jako taki jest konsekwencją posiadania przez jeden i jedyny gatunek - ludzi anomalii w mózgu w postaci kory mózgowej'
'Uczone brednie" w tym temacie świadczą tylko i wyłącznie o niewiedzy i ignorancji.
To co hamerliku usiłujesz nazywać rozumem nigdy rozumem nie będzie, a twoja kora mózgowa sądząc po twoich 'mundrościach' jest przykładem wadliwie wykształconych przez błędną edukację połączeń neuronalnych. Musisz włożyć wiele wysiłku i poprosić o pomoc specjalistów, aby błędy swego rozumku skorygować.
|
|
| |  | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > Jak na razie rozum jako taki jest konsekwencją posiadania przez jeden i jedyny gatunek - ludzi anomalii w mózgu w postaci kory mózgowej'Ta, szczególne procesory kształtujące świadomość i inne religijne bzdury. Wystarczy materię poskładać w wyjątkowy sposób, żeby ją oświecić. Przeczytałeś za dużo pism świętych itp. i pomieszało Ci się od tego w głowie. Przestałeś rozumieć rzeczywistość i żyjesz w świecie bajek i legend. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
| | |  | | haish (2907 punktów) | > >Jak na razie rozum jako taki jest konsekwencją posiadania przez jeden i jedyny gatunek - ludzi anomalii w mózgu w postaci kory mózgowej'> Ta, szczególne procesory kształtujące świadomość i inne religijne bzdury.> Wystarczy materię poskładać w wyjątkowy sposób, żeby ją oświecić.> Przeczytałeś za dużo pism świętych itp. i pomieszało Ci się od tego w głowie. Przestałeś rozumieć rzeczywistość i żyjesz w świecie bajek i legend.> youtu.be/5VCiU1osa3wW świętych pismach nie ma nic na temat kory mózgowej, zaś ty jesteś niereformowalnym idiotą, twoja edukacja była 'golemizacją' - brak w twojej mózgoczaszce prawidłowych połączeń neuronalnych, jesteś umaszynowionym homo, a bycie sapiens nie jest ci dane, nie jesteś w stanie ogarnąć i skorygować własnych błędów poznawczych. Nie ma procesów kształtujących 'świadomość' można co najwyżej kształtować tożsamość, psychikę i jako tako samoświadomość. Twoje pojęcie świadomości jest bełkotem hinduskich religiantów zwanych 'guru' i takie umaszynowione twoje ego pomiata religią, ale bazuje na religijnych pierdołach ze strefy kulturowej o której nie ma najmniejszego pojęcia.
|
|
| | | |  | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > W świętych pismach nie ma nic na temat kory mózgowej, zaś ty jesteś niereformowalnym idiotą, twoja edukacja była 'golemizacjąTo jakby stwierdzić, że procesor Intel 7 generacji nabył rozum ale 5 generacji jeszcze rozumu nie miał, bo w 7-ce jest bardziej złożona materia na wzór i podobieństwo ludzkiego mózgu. Bzdury! Jeśli procesor 7 generacji jest świadomy to 5 generacji też musi być świadomy, można mówić co najwyżej o poziomie świadomości ale nie o jej egzystencji. Sam w te bajki i legendy o wyjątkowości człowieka nigdy nie uwierzę. Człowiek to jedynie kolejna osobliwość natury, ruchomy element skorupy ziemskiej. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
1 na 1 | self (105 punktów) | >Nie szukam odpowiedzi w rodzaju "ponieważ jest to dobre dla społeczeństwa" lub >"ponieważ utrzymuje wszystko w działaniu" - te wydają się płytkie i utylitarne. >Chcę głęboko przekonującego, bardziej fundamentalnego powodu, dla którego powinniśmy dbać o to, by >być moralnymi (jeśli taki istnieje). Dlaczego po prostu nie działać w swoim własnym interesie, jeśli >można sobie na to pozwolić? Czy istnieje przekonujący powód, by wybrać moralność wykraczający poza >konsekwencje społeczne lub wychowanie?
Pytasz się bo potrzebujesz motywacji żeby nadal być człowiekiem moralnym, czy może chcesz potwierdzenia, że bycie egoistą jest całkowicie naturalne i jesteś w porządku mimo że jesteś chamem:D?
Jedynym powodem do wybierania czegoś jest chęć. Musi być. Żeby chcieć tego co najlepsze, trzeba wpierw głęboko poznać samego siebie i uzyskać kontrolę nad swoimi emocjami oraz osobowością. No i przejść przez pewne indywidualne doświadczenia. Tego nikt za Ciebie tutaj nie zrobi.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|