 |
Solar flare - rozbłyski słoneczne Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 24-09-2010 03:43 | aniab (12 punktów) | Solar flare - rozbłyski słoneczne | tak sobie myślę o tych wybuchach słonecznych, czy to na prawdę może mieć takie poważne skutki w 2013, jak piszą w BBC, Dailymail: www.dailym(*)are-paralyse-Earth-2013.html?? Czy tylko straszą, jak z 2000 itd..? Może ktoś, kto się tym interesuje, może się wypowiedzieć? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
4 na 4 | Fizyk (17637 punktów) | > jak piszą w BBC, Dailymail: www.dailym(*)lare-paralyse-Earth-2013.html? Czy tylko straszą?Tylko straszą. To nie BBC, to Daily Mail, pospolity brukowiec. Aktywność Słońca zmienia się w cyklu 11-letnim. Nie ma powodu oczekiwać aby maksimum aktywności w 2013 roku było silniejsze niż poprzednie.
|
|
 | | Logik (812 punktów) | gdybyś się znał choć trochę na fizyce gwiazd, to byś wiedział, że cykli aktywności Słońca jest znacznie więcej i mają różne okresy ... Tak samo, jak wysokości przypływów są różne ...
Aktywność Słońca może się zmieniać w okresach liczących np. tysiące lub miliony lat. Cykl 11-letni jest najbardziej poznanym i łatwym do zmierzenia. Ale coś przecież musiało być przyczyną okresów ciepłych i zimnych na naszej planecie.
Informacji gazetowych nie brałbym poważnie pod uwagę, ale były historycznie nieodległe sytuacje: - okres ciepły w średniowiecznej Europie - mała epoka lodowcowa 17-18 wiek - meteoryt tunguski - wulkan Krakatau
które były wydarzeniami zmieniającymi sytuację globalną na naszych oczach ...
Zmiana przebiegunowania może się odbyć w kilkadziesiąt lat (w czasie których będziemy pozbawieni osłony pola magnetycznego)
Tak więc pogódźmy się z tym, że żyjemy w środowisku, które co prawda pozwala utrzymać i rozwijać życie, ale nie gwarantuje ono komfortu i bezstresowego wygrzewania się w piaseczku mórz południowych do rytmu muzyki reggae ...
... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...
|
|
|  | | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Większość wymienionych przez ciebie zjawisk nie ma wiele wspólnego z aktywnością słoneczną. Prawdą jest natomiast, iż w każdej chwili może spaść na nas ciało kosmiczne na tyle duże, aby nam zaszkodzić, lub nas unicestwić (a nawet całe życie na Ziemi poza bakteriami - zawsze może być ten "pierwszy raz"). Fizyk stwierdził, iż nie ma podstaw, aby spodziewać się silniejszej aktywności słonecznej i miał rację. Oczywiście, może się zdarzyć, iż na Słońcu zajdzie rozbłysk nie mający cyklicznego charakteru i nie napełni nas dobrym humorem. Zjawiska nie przewidziane przez naszą ograniczoną wiedzę wobec kosmiczego otoczenia mogą mieć miejsce w każdej chwili - za sekundę, sto lat, milion lat etc. Tym niemniej nie ma podstaw, aby wyróżniać rok 2012, czy 2013.
|
|
 | 1 na 1 | Vytautas (4394 punktów) | > > jak piszą w BBC, Dailymail: www.dailym(*)lare-paralyse-Earth-2013.html? Czy tylko straszą?> Tylko straszą. To nie BBC, to Daily Mail, pospolity brukowiec. Aktywność Słońca zmienia się w cyklu 11-letnim. Nie ma powodu oczekiwać aby maksimum aktywności w 2013 roku było silniejsze niż poprzednie. Jak bardzo zdezorientowani są ostatnio heliofizycy można sobie poczytać w doniesieniu Johna Matsona "Niespotykanie spokojne Słońce" z majowego zjazdu American Astromomical Society, a zamieszczonym we wrześniowym numerze "Świata Nauki". Wynika z niego, że ci uczeni nie mają bladego pojęcia o tym, co się ostatnio dzieje ze Słońcem, a dzieją się rzeczy dziwne i niespotykane.
|
|
5 na 5 | spray (5875 punktów) | > Czy> tylko straszą, jak z 2000 itd..?Za nauka.wp.p(*)13,wiadomosc.html?ticaid=1af12 Cytat:Grupa astronomów kierowana przez Douga Bieseckera z NOAA Space Weather Prediction Center i sponsorowana przez NASA przewiduje jednak, że obecny cykl nie będzie efektowny. Eksperci oceniają, że maksimum liczby plam będziemy obserwować w maju 2013 roku, a średnia miesięczna liczba Wolfa osiągnie 90. Dla porównania, w poprzednim maksimum, na przełomie lat 2000-2001 liczba ta sięgnęła 125. Wynik sięgający 90 ma być najniższym od 1928, kiedy to w maksimum cyklu numer 16 miesięczne liczby Wolfa sięgnęły 78.
|
|
| Matix (5786 punktów) | Burze słoneczne paraliżowały już energetykę na Ziemi, a teraz świat jest bardziej naszpikowany elektroniką niż kiedykolwiek. Ja bym nie wykluczał możliwości, że może być jakiś bigosik z tego.
|
|
 | | Jacholek (5699 punktów) | >Burze słoneczne paraliżowały już energetykę na Ziemi, a teraz świat jest bardziej naszpikowany elektroniką niż kiedykolwiek. Ja bym nie wykluczał możliwości, że może być jakiś bigosik z tego. Taka mozliwosc istnieje, sa wprawdzie systemy ostrzegawcze ale trudno sie przed wzmozonym "wiarem slonecznym" schowac. Jest to jeden z wiekszych problemow podrozy czlowieka na Marsa, jako ze czas przebywania w przestrzeni kosmicznej bedzie nieco dluzszy niz w przypadku lotu na Ksiezyc. Trzeba bedzie otoczyc pojazd marsjanski silnym polem magnetycznym a to jest energetycznie kosztowne. Nie zapominajmy ze Slonce bylo niegdys bogiem, a zdetronizowane potrafi sie czasami mscic.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|