Racjonalista - Strona głównaDo treści
Jestem nowicjuszem w filozofii. Od czego zacząć?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
06-02-2026 14:18lasale (3 punktów)Jestem nowicjuszem w filozofii. Od czego zacząć?
Ocena 1 na 1
Cześć, jestem początkującym filozofem i mam nadzieję, że dostanę wskazówki, od czego zacząć, jakie książki polecacie i jakie cele chcecie osiągnąć dzięki filozofii. Podzielcie się swoją historią i radami, dzięki.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Cześć, jestem początkującym filozofem i mam nadzieję, że dostanę wskazówki, od czego zacząć, jakie
>książki polecacie .....
---------------------------
Proponuję byś zadał czatowi GPT odpowiednie pytanie (chatgpt.com/) .

Wówczas uzyskasz interesujące Cię informacje oraz czat GPT zaproponuje Ci, że poszuka jeszcze określonych-dodatkowych informacji, które mogą Cię zainteresować.



> ....i jakie cele chcecie osiągnąć dzięki filozofii. Podzielcie się swoją historią i
>radami, dzięki.
---------------------------
Ja co do filozofii to bez mała żadnych celów nie chce osiągać co wynika z tego że:
• nie jestem filozofem (ani wykształconym ani pasjonatem)
• ogólnie to nie lubię filozofii - z rzeczy które ocierają się o nią interesuje mnie tylko psychologia oraz kwestia "egzystencjalnego" wymiaru ludzkich rozterek / ludzkiej osobowości.

Na tematy egzystencjalne owszem chętnie wchodzę w dyskusję - gdybyś miał ochotę takową dyskusję prowadzić to ja oczywiście będę chętnie odpowiadał na ewentualne Twoje kolejne wpisy w tym zakresie.

😊

S pozdravem

Zwierzęta podobnie jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia fizyczne

07-02-2026 13:36 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6853 punktów)
>kwestia "egzystencjalnego" wymiaru ludzkich rozterek / ludzkiej osobowości.

Co ma według Ciebie najwyższą wartość w życiu człowieka?
07-02-2026 14:43 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>kwestia "egzystencjalnego" wymiaru ludzkich rozterek / ludzkiej osobowości.
>Co ma według Ciebie najwyższą wartość w życiu człowieka?

------------

Kautilja - miłość altruizm i zdrowie.

A według Ciebie?


S pozdravem

Zwierzęta podobnie jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia fizyczne

07-02-2026 17:20 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6853 punktów)
>>>kwestia "egzystencjalnego" wymiaru ludzkich rozterek / ludzkiej osobowości.
>>Co ma według Ciebie najwyższą wartość w życiu człowieka?
>------------
>Kautilja - miłość altruizm i zdrowie.
>A według Ciebie?

Też miłość. Poza tym wiara i nadzieja, a potem prawda, dobro i wolność, oraz również zdrowie jak i praca.
Ostatnio myślałem na temat wolności i pracy. I doszedłem do wniosku, iż prawdą jest, że obie te wartości porządkują życie zbiorowości. Zarówno tzw. talassokracja jak i tzw. tellurokracja budują na nich swoją wytwórczość. Są też formy pośrednie między "morzem" a "lądem", co skutkuje mieszanym systemem, a to ma przełożenie również na wartości.
To dlatego nie wszędzie może się sprawdzić stricte zachodni model. Mało tego, w łonie zachodu istnieją różnice między systemami.

Zapytana przeze mnie AI pisze tak:
wolność i praca to fundament, ale sposób ich wyważenia determinuje typ państwa i kulturę społeczną. Zrozumienie tego pozwala lepiej analizować, gdzie dany model polityczno-ekonomiczny może funkcjonować, a gdzie wymaga adaptacji.
Talassokracja tworzy wartość dzięki wolności, która napędza handel, mobilność i innowacje.
Tellurokracja tworzy wartość dzięki pracy, która napędza kontrolę, produkcję i stabilność.

Ot, takie tam moje rozterki.

Jak wobec powyższego można opisać Polskę?
08-02-2026 15:25 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Też miłość. Poza tym wiara i nadzieja, a potem prawda, dobro i wolność, oraz również zdrowie jak i praca.
>Ostatnio myślałem na temat wolności i pracy.
-------------
Kautilja - mogę się podpisać pod tym co napisałeś a ja zacytowałem powyżej.



>Ostatnio myślałem na temat wolności i pracy.
>I doszedłem do wniosku, iż prawdą jest, że obie te wartości porządkują życie zbiorowości.
-----------------
Z tymi refleksjami się również zgadzam



>Talassokracja tworzy wartość dzięki wolności, która napędza handel, mobilność i innowacje.
>Tellurokracja tworzy wartość dzięki pracy, która napędza kontrolę, produkcję i stabilność.

>Ot, takie tam moje rozterki.
>Jak wobec powyższego można opisać Polskę?
--------------
myślę że w Polsce ważne są oba te "mechanizmy" czyli zarówno
talassokracja jak i tellurokracja.



😊

S pozdravem

Zwierzęta podobnie jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia fizyczne

Kautilja (6853 punktów)
>>Jak wobec powyższego można opisać Polskę?
>--------------
>myślę że w Polsce ważne są oba te "mechanizmy" czyli zarówno
>talassokracja jak i tellurokracja.
>😊

To prawda.
Czy da się według Ciebie ustalić, która bardziej przeważa?
08-02-2026 16:24 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>>Jak wobec powyższego można opisać Polskę?
>>--------------
>>myślę że w Polsce ważne są oba te "mechanizmy" czyli zarówno
>>talassokracja jak i tellurokracja.
>>😊
>To prawda.
>Czy da się według Ciebie ustalić, która bardziej przeważa?

---------------

Mysle, ze tellurokracja, choc ciezko wyrokowac.

A Ty jak to oceniasz?

S pozdravem

Zwierzęta podobnie jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia fizyczne

08-02-2026 17:14 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6853 punktów)
>>Czy da się według Ciebie ustalić, która bardziej przeważa?
>---------------
>Mysle, ze tellurokracja, choc ciezko wyrokowac.
>A Ty jak to oceniasz?

Trudno stwierdzić. Mnie się wydaje, że przeważa talassokracja.

Polecam:
patronite.(*)ityka-jagiellonska-w-xxi-wieku
patronite.(*)e-rzecz-o-wladzy-i-geopolityce
09-02-2026 15:18 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Polecam:
>patronite.(*)ityka-jagiellonska-w-xxi-wieku
>patronite.(*)e-rzecz-o-wladzy-i-geopolityce

---------------

Dziekuje bardzo za linki.



S pozdravem

Zwierzęta podobnie jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia fizyczne

lasale (3 punktów)
>Cześć, jestem początkującym filozofem i mam nadzieję, że dostanę wskazówki, od czego zacząć, jakie
>książki polecacie i jakie cele chcecie osiągnąć dzięki filozofii. Podzielcie się swoją historią i omegle
>radami, dzięki.

thank you,....

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365