Racjonalista - Strona głównaDo treści
Wymyślony Świat

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
06-04-2026 00:10fizx (176 punktów)Wymyślony Świat
Ocena 1 na 1
"Determinizm to pogląd zakładający, że wszystkie zdarzenia są jednoznacznie uwarunkowane przez przyczyny wcześniejsze oraz niezmienne prawa przyrody"

Na co dzień człowiekowi wydaje się że może wybierać co chce robić, dokąd pójść, a się okazuje że to może być złudzenie, i rzeczywistość jest w istocie przedstawieniem bez interakcji z widzem. Czy to w ogóle wykonalne fizycznie? Każdy atom, każdy byt fizyczny musiałby mieć z góry wyznaczoną drogę. Taki świat prawdopodobnie nie mógłby w ogóle działać, w sensie wykonywania ruchu w czasie, bo wymagałby nieskończenie wielkiej mocy obliczeniowej, i tym samym pochłaniałby nieskończenie dużo energii. To musiałby być raczej świat pozbawiony ruchu jak klatki na taśmie filmowej, a jedynym ruchomym elementem byłoby to coś czemu jawi się ten film.
Hipotetyczna wieczna inteligencja mając do dyspozycji nieskończoność, mogłaby wygenerować taki hiper złożony film. Oczywiście rzeczywistość to nie jakiś film, a cała jakość świadoma, odczucia, wszystko, kompletna percepcja.
Czyli w taki sposób rozumiany determinizm jest technicznie wykonalny, nie przeczy prawom matematyki. Rozum ludzki nie ogarnia nieskończoności, dlatego pomysł może wydać się absurdalny.

Przeciwieństwem determinizmu jest losowość. Wystarczy jedno małe coś o przypadkowym ruchu, a cała reszta staje się nieprzewidywalna jak w efekcie motyla.
Chcąc stworzyć jakieś sensowne środowisko gdzie dzieje się życie, twórca miałby duży problem z pilnowaniem tej ogromnej złożoności, by się nie rozpadła. Rzeczywistość przypominałaby mózg, gdzie wszystko jest inteligentnie połączone. Każdy obiekt fizyczny byłby pod kontrolą programu, kojarzy się to z matrixem, wybór o ile w ogóle istnieje, jest bardzo ograniczony, ale dzięki temu może zaistnieć mające ręce i nogi arcydzieło, zamiast zlepka byle czego.

Wszystko na co pozwala fizyka i matematyka, mogło zaistnieć wiele cykli przed obecną formą wszechświata. Mógł powstać rozum szukający rozwiązania problemu istnienia.
To co obecnie dzieje się w sieci zawartej w czaszce ludzkiej, zdolnej wymyślać dowolne nieistniejące światy, tworzyć sny, mogło dziać się też dawno temu w bliżej nieokreślonej przestrzeni zdarzeń.

Trzeba wziąć pod uwagę, że naukowy jak i też kształtowany wiarą obraz rzeczywistości powstawał od środka, fundament pozostaje nieznany. Język opisu świata początek miał w zmysłach ludzkich które jak wiadomo są ograniczone. Umysł ludzki też ma swoje ograniczenia, ale jego zasada działania wyraźnie wskazuje na potencjał jaki tkwi w fizycznej rzeczywistości.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Lolek_Salambek (2665 punktów)
>"Determinizm to pogląd zakładający, że wszystkie zdarzenia są jednoznacznie uwarunkowane przez przyczyny wcześniejsze oraz niezmienne prawa przyrody"

---------------------

Determinizm - rozpatrzmy następującą sytuacje.

Tego samego dnia rodzi się chłopiec w biednej przymierającej głodem afrykańskiej rodzinie
oraz potencjalny następca tronu angielskiego w Rodzinie Królewskiej (również chłopiec).

Czy życie tych dwojga ludzi będzie w przyszłości w znacznym stopniu zdeterminowane przez fakt, że urodzili się oni w takiej a nie innej rodzinie?
Czy chłopiec z Afryki będzie mógł zostać milionerem?

Teoretycznie zapewne tak - tyle tylko, że prawdopodobieństwo wystąpienia takiego zdarzenia jest bardzo niskie - obawiam się, że bardzo bliskie zera.

Czy następca tronu angielskiego doświadczy kiedyś głodu, niedostatku, życia na ulicy i innych podobnych trudnych sytuacji życiowych?

Odpowiedź na tak zadane pytanie jest moim zdaniem bardzo podobna jak odpowiedź na poprzednie pytanie :

czyli: teoretycznie zapewne może się tak zdarzyć - tyle tylko, że prawdopodobieństwo wystąpienia takich zdarzeń jest bardzo niskie - prawdopodobnie bardzo bliskie zera.








>...............
> Rozum ludzki nie ogarnia nieskończoności, ............
--------------
Z tym się w 100% zgadzam.



S pozdravem

Zwierzęta podobnie jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia

Im więcej myślę o Stwórcy tym bardziej utwierdzam się w swoim agnostycyźmie
06-04-2026 12:16 
 Ocena 1 na 1
Thoter (6650 punktów)
>
>Czy chłopiec z Afryki będzie mógł zostać milionerem?
>
Właściwsze byłoby pytanie: czy on będzie chciał zostać milionerem ??
Najczęściej to parobkowie i ich potomkowie chcą zostać milionerami.
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>>Czy chłopiec z Afryki będzie mógł zostać milionerem?
>>
> Właściwsze byłoby pytanie: czy on będzie chciał zostać milionerem ??
---------------
Uważam że to trafione pytanie.





>Najczęściej to parobkowie i ich potomkowie chcą zostać milionerami.
---------------

Ta teza mnie raczej nie przekonuje.

Uważam że blisko 100% ludzi chciałoby zostać milionerami.




S pozdravem

Zwierzęta tak jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia
Im więcej myślę o tym jak powstał Wszechświat tym bardziej utwierdzam się w swoim agnostycyźmie
06-04-2026 13:03 
 Ocena 2 na 2
Thoter (6650 punktów)

>>Najczęściej to parobkowie i ich potomkowie chcą zostać milionerami.

>Ta teza mnie raczej nie przekonuje.
>Uważam że blisko 100% ludzi chciałoby zostać milionerami.
>

Oczywiście, że każdy by chciał zostać milionerem ale trafiając w totolotka lub kradnąc.
Promil może by chciał to osiągnąć, ciężko pracując na to.
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>Uważam że blisko 100% ludzi chciałoby zostać milionerami.
>>
>Oczywiście, że każdy by chciał zostać milionerem ale trafiając w totolotka lub kradnąc.
>Promil może by chciał to osiągnąć, ciężko pracując na to.

------------------

Obawiam się że dużo jest tak zwanej "prawdy" w tym co piszesz







S pozdravem

Zwierzęta tak jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia
Im więcej myślę o tym jak powstał Wszechświat tym bardziej utwierdzam się w swoim agnostycyźmie

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365