Racjonalista - Strona głównaDo treści
RELIGIA to PSYCHOTERAPIA czy ROZRYWKA ?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
30-04-2014 19:37Jan Własnowolny (377 punktów)
(zablokowany)
RELIGIA to PSYCHOTERAPIA czy ROZRYWKA ?
Ocena 3 na 5
Już dawno temu ktoś powiedział,
że - dobrego knajpa nie zepsuje,
złego Kościół nie naprawi.
A skoro tak, to nie tyle wychowanie ile geny
w głównej mierze decydują o charakterze człowieka.

Kościół - i życie to potwierdza - bardziej więc dzieli,
niż wychowuje. Bo nie da się wychować diabełka na anioła.

Podział między tzw. lewicą i prawicą to działanie uporu abstrakcji.
Bo czy krzyż powieszony w Sejmie podstępnie nocą nie podzielił społeczeństwa ?
Nie mógł być powieszony legalnie, więc został podstępnie.
Za to teraz legalnie usunąć go nie można.
Ale i podstępnie też nie można, ponieważ teraz będzie to nielegalne.
Tak więc podstępne powieszenie zostało zalegalizowane i podział społeczny tym samym pogłębiony.

W taki oto sposób Kościół miesza w politycznym kotle
i dopóki archaik nie zostanie w prawoskrętnych umysłach
przekręcony w kierunku nowoczesności,
dopóty prawda logiczna będzie walczyła
z mitologią ciemnoty i zabobonów.

Bo jest jeszcze taka właśnie prawda logiczna.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

01-05-2014 00:30Nie na temat
 Ocena 4 na 4
worek kości (2937 punktów)
Nie rymuje się.

bembergiem w berg
chętnie racjonalistka (29094 punktów)
>dobrego knajpa nie zepsuje, złego Kościół nie naprawi.
Władza podobno zepsuje każdego.
01-05-2014 15:34 
 Ocena 1 na 1
Jan Własnowolny (377 punktów)
(zablokowany)
>>dobrego knajpa nie zepsuje, złego Kościół nie naprawi.
>Władza podobno zepsuje każdego.
***********************************************

Władza i pieniądze
Tym często skutkują
Że mózgowe żądze
Patologizują

Komunistów więc ofiary
Przez okrągłego koryta czary
Muszą w obcej nacji
Żyć na emigracji

galvani (1345 punktów)
Oststnia kanonizacja dowiodła przecież, że dla wierzących jest to jedynie rozrywka. Zero wątpliwości.
01-05-2014 15:39 
 Ocena 3 na 3
Jan Własnowolny (377 punktów)
(zablokowany)
>Oststnia kanonizacja dowiodła przecież, że dla wierzących jest to jedynie rozrywka. Zero wątpliwości.
********************************************

Nikt nie zostawił swojego krzyża

Psycholog prowadzący zajęcia terapii grupowej, w grupie około 15 osób leczonych
z głębokiej depresji spowodowanej stresem pourazowym, podczas seansu przedstawił pacjentom następujące opowiadanie:

Pewnego razu Pan Bóg zebrał wszystkich ludzi na wskazanym lądzie
i "krzyże jakie dźwigali" nakazał położyć na ziemi.
I te ciężkie z kamienia i te lekkie z drewna - absolutnie wszystkie.
Mieli je złożyć razem w jednym miejscu, a sami stanąć daleko od nich.
A teraz - powiedział - każdy z Was niech zrobi co uważa za stosowne.
Macie wolny, niczym nie przymuszony wybór.
Po podjęciu decyzji rozejdźcie się każdy w wybranym kierunku.

Pytanie do grupy brzmiało:
--------------- Jak myślicie, co ludzie zrobili ?

Zaznaczyć należy, że grupa stanowiła jak gdyby przekrój społeczeństwa polskiego.
Był tam magister z Ministerstwa, technik - mechanik z powiatu,
nauczycielka z Poznania, murarz z Katowic i gospodyni wiejska.

Po chwili konsternacji i zakłopotania niektórzy odpowiedzieli,
że Ci co mieli cięższe wzięli lżejsze.
Inni, że wybierali bogatsze. Najczęściej padały odpowiedzi,
że każdy wziął swój.
Nikt jednak nie wpadł na pomysł,
że można było krzyż po prostu zostawić i odejść bez niego.

02-05-2014 01:04 
 Ocena 3 na 3
Episode_2 (3284 punktów)
>Nikt jednak nie wpadł na pomysł,
>że można było krzyż po prostu zostawić i odejść bez niego.
Bo to chorzy ludzie byli. Nie żaden przekrój społeczeństwa.
Właśnie dlatego poszli na terapię, że sami nie potrafili pozbyć się zbędnego balastu.

Swoją drogą, ciekawe co stałoby się, gdyby terapeuta kazał im zostawić te krzyże.
Maldoror XXIII (2480 punktów)
>Już dawno temu ktoś powiedział,
>że - dobrego knajpa nie zepsuje,
>złego Kościół nie naprawi.
>A skoro tak, to nie tyle wychowanie ile geny
>w głównej mierze decydują o charakterze człowieka.

Geny nie mają decydującego wpływu na charakter człowieka. To środowisko w jakim się wychowuje ma decydujący wpływ. Syn papieża wychowany przez przyrodnich rodziców ateistów i wychowywany w duchu racjonalizmu nie będzie podatny na religijne manipulacje.

br
01-05-2014 17:59 
 Ocena 2 na 2
Jan Własnowolny (377 punktów)
(zablokowany)

>Geny nie mają decydującego wpływu na charakter człowieka. To środowisko w jakim się wychowuje ma decydujący wpływ. Syn papieża wychowany przez przyrodnich rodziców ateistów i wychowywany w duchu racjonalizmu nie będzie podatny na religijne manipulacje.
*********************************

Pomiędzy duchownymi jest najwięcej ateistów,
którzy wykonują tylko swój zawód.

Tak więc syn papieża będzie wychowany
na cwaniaka dyplomatę
---- aby gromadzić sałatę.
02-05-2014 13:41 
 Ocena 1 na 1
Morvoren (311 punktów)

>Geny nie mają decydującego wpływu na charakter człowieka. To środowisko w jakim się wychowuje ma decydujący wpływ. Syn papieża wychowany przez przyrodnich rodziców ateistów i wychowywany w duchu racjonalizmu nie będzie podatny na religijne manipulacje.
>
br


Ok.50% geny i ok. 50% środowisko mają wpływ na człowieka.
Polspat (303 punktów)
Moim zdaniem ani władza ani pieniądze ludzi nie psują. Pomagają im jedynie uzewnęcznić posiadane cechy. Dobry człowiek z pieniędzmi będzie lepszy a zły jeszcze gorszy. Nie w genach leży natura ludzka tylko w wychowaniu. Przez kilkanaście pierwszych lat życia dziecka kształtuje się dzięki środowisku jego charakter, światopogląd, stosunek do innych ludzi itd.
To jest mój pogląd oparty na prawie pięćdziesięcioletniej obserwacji ludzi i świata.
finerbijk (17282 punktów)
Nie da się obiektywnie wyważyć czy bardziej decydują geny czy środowisko, bo nie ma żadnych metod do tego, jest to wypadkowa wielu czynników. Czasem jedno zdarzenie może przeważyć.
Ogólny postęp cywilizacyjny robi swoje, ale nieraz okazuje się, że to tylko cienka warstewka pokrywająca zwierzęta, którą łatwo zedrzeć.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365