Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy istniał kiedyś "bogaty" filozof?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
01-05-2026 10:13tanalgaov (-2 punktów)
(zablokowany)
Czy istniał kiedyś "bogaty" filozof?
Ocena 1 na 1
Czy kiedykolwiek istniał bogaty filozof? Nie mówię, że pod koniec życia opublikował książkę, która stała się bestsellerem. Mówię, że przez całe życie miał dostęp do bogactwa i bezpieczeństwa.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Murdoch_13 (1467 punktów)
>Czy kiedykolwiek istniał bogaty filozof? Nie mówię, że pod koniec życia opublikował książkę, która
>stała się bestsellerem. Mówię, że przez całe życie miał dostęp do bogactwa i bezpieczeństwa.

Schopenhauer, Wittgenstein

Platon też

Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że większość filozofów była dość bogata

Inaczej nie mieliby zbytnio czasu na to co robili

.
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Czy kiedykolwiek istniał bogaty filozof? Nie mówię, że pod koniec życia opublikował książkę, która
>stała się bestsellerem. Mówię, że przez całe życie miał dostęp do bogactwa i bezpieczeństwa.

-----------------------

Tacy filozofowie istnieli.


Choć wielu kojarzy się z ubóstwem (jak Sokrates), w historii znajdziesz też myślicieli, którzy przez całe życie mieli dostęp do bogactwa, pozycji społecznej i bezpieczeństwa. Kilka wyraźnych przykładów:

* Platon
Pochodził z arystokratycznej rodziny w Atenach
Miał środki, by założyć Akademię Platońską (jedną z pierwszych instytucji edukacyjnych)
Nie był "bogaczem w sensie kupieckim", ale żył w stałym komforcie elit

* Arystoteles
Syn lekarza na dworze macedońskim → dostęp do elit
Był nauczycielem Aleksander Wielki
Funkcjonował w kręgach władzy i nie zmagał się z biedą

* Seneka Młodszy
Jeden z najlepszych przykładów: bardzo bogaty filozof
Doradca cesarza Neron
Posiadał ogromny majątek (według niektórych źródeł - jeden z najbogatszych ludzi w Rzymie)
Co ciekawe: głosił stoicki umiar i dystans do dóbr materialnych

* Marek Aureliusz
Cesarz = absolutny szczyt władzy i bogactwa
Jednocześnie autor "Rozmyślań" i praktykujący stoik
Żył w luksusie, ale filozoficznie dążył do prostoty

* Francis Bacon
Wysoki urzędnik państwowy (Lord Kanclerz)
Miał dostęp do dużych zasobów i wpływów politycznych
Filozofia rozwijana równolegle z karierą

* Arthur Schopenhauer
Utrzymywał się z odziedziczonego majątku
Nie musiał pracować zarobkowo → pełna niezależność intelektualna
Przez większość życia żył wygodnie (choć samotnie i pesymistycznie)

* Bertrand Russell
Pochodził z arystokracji brytyjskiej
Miał dostęp do edukacji, majątku i wpływów
Choć później angażował się politycznie i bywał karany, startował z ogromnego uprzywilejowania

Wniosek

Filozofia nie była historycznie domeną wyłącznie ludzi ubogich. Wręcz przeciwnie:
W starożytności i nowożytności filozofia często była zajęciem elit
Bogactwo dawało bowiem:
* czas na myślenie
* dostęp do edukacji
* niezależność od pracy zarobkowej

Najciekawsze napięcie pojawia się u takich postaci jak Seneka czy Marek Aureliusz - bogactwo plus filozofie nawołujące do dystansu wobec bogactwa.







S pozdravem

Zwierzęta tak jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia

Im więcej myślę o tym jak powstał Wszechświat tym bardziej utwierdzam się w swoim AGNOSTYCYŹMIE !
tanalgaov (-2 punktów)
(zablokowany)
Usunięte przez moderatora

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365