Racjonalista - Strona głównaDo treści
Co zrobić, żeby Polacy polubili siebie i innych?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
17-05-2026 09:31Hamerlik Konopka (19903 punktów)Co zrobić, żeby Polacy polubili siebie i innych?
Ocena 1 na 1
Ostatnio, kolejny już raz natknąłem się na poważnie wyrażany pogląd, mówiący: “ta potola nie powinna rodzić dzieci”.

Czuć było, że przepełniony z jednej strony pogardą dla innych a z drugiej wysokim poczuciem własnej wartości.

Przypomniałem sobie parę sytuacji życiowych i zrozumiałem, że są szczególne wydarzenia, które wyzwalają u ludzi dobro, przy których zaczynają się lubić i też inne, które wyzwalają w ludziach zło, przy których ludzie przestają się wzajemnie znosić i tolerować.

Zrozumiałem też, że zdolni do współpracy są tylko ci ludzie, którzy się lubią a ci, którzy się nie lubią, niczego wspólnie nie stworzą.

Najważniejszy mój wniosek w tym przemyśleniu jest jednak taki, że istnieją pewne systemy społeczne, w których ludzie lubią się i rozwijają współpracę i inne sprzeczne, które prowadzą do wzajemnej nienawiści i wojny.

Od jakości prawa zależy czy społeczeństwo rozwinie się czy zgnie.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Hamerlik Konopka (19903 punktów)
Tradycyjnie już komentarz GPT:

Ten wątek jest dobry, bo przesuwa dyskusję z poziomu "jacy są ludzie" na poziom "jakie warunki społeczne wydobywają z ludzi określone postawy". To jest mocniejszy kierunek niż moralizowanie.

Najważniejsza myśl brzmi mniej więcej tak:

**Ludzie nie są stale tacy sami. System społeczny może wzmacniać życzliwość, współpracę i solidarność albo pogardę, lęk, rywalizację i nienawiść.**

To jest bardzo dobra oś wątku.

Sformułowanie "ta patola nie powinna rodzić dzieci" dobrze pokazuje problem: człowiek wypowiadający takie zdanie nie tylko krytykuje konkretne zachowanie, lecz odbiera całej grupie ludzi godność i prawo do istnienia. To jest już język eliminacyjny, klasistowski i odczłowieczający. Warto to nazwać, ale spokojnie, bez kontrpogardy.

Twoje najlepsze zdanie to:

**"Zdolni do współpracy są tylko ci ludzie, którzy się lubią, a ci, którzy się nie lubią, niczego wspólnie nie stworzą."**

To jest bardzo trafne. Można je tylko lekko doprecyzować: nie zawsze muszą się "lubić" prywatnie, ale muszą uznawać się za ludzi godnych szacunku, z którymi warto współistnieć. Społeczeństwo nie wymaga miłości, ale wymaga minimalnego zaufania i wzajemnego uznania.

Najmocniejszy fragment wątku można rozwinąć tak:

Społeczeństwo oparte na ciągłym strachu, upokorzeniu, długu, niepewności, walce o mieszkanie, pracę i status będzie produkować ludzi podejrzliwych, agresywnych i pogardliwych. Nie dlatego, że są "źli z natury", ale dlatego, że żyją w systemie, który zmusza ich do walki o bezpieczeństwo. W takim systemie drugi człowiek nie jest potencjalnym współpracownikiem, lecz konkurentem, ciężarem albo zagrożeniem.

Z kolei system, który daje ludziom minimum bezpieczeństwa, sprawiedliwe reguły, przewidywalność, poczucie wpływu i ochronę przed skrajnym upokorzeniem, ułatwia życzliwość. Człowiek mniej zagrożony ma mniej potrzeby nienawidzić.

Ostatnie zdanie:

**"Od jakości prawa zależy czy społeczeństwo rozwinie się czy zgnije."**

Jest mocne, ale można je poprawić stylistycznie:

**"Od jakości prawa i instytucji zależy, czy społeczeństwo będzie rozwijać współpracę, czy będzie stopniowo gnić w pogardzie, lęku i wzajemnej wrogości."**

Moja ocena: wątek jest wartościowy, ale warto go trochę uporządkować. Teraz zaczyna się od przykładu pogardy, potem przechodzi do intuicji psychologicznej, a kończy na teorii systemów społecznych. To dobra droga, tylko potrzebuje wyraźniejszej tezy.

Proponowana główna teza:

**Polacy nie zaczną bardziej lubić siebie nawzajem od samych apeli o kulturę dyskusji. Zaczną się bardziej szanować wtedy, gdy prawo i instytucje przestaną produkować lęk, upokorzenie i walkę wszystkich ze wszystkimi.**

To jest mocne i spójne.

youtu.be/5VCiU1osa3w
thoters (224 punktów)

>Polacy nie zaczną bardziej lubić siebie nawzajem od samych apeli o kulturę dyskusji. Zaczną się >bardziej szanować wtedy, gdy prawo i instytucje przestaną produkować lęk, upokorzenie i walkę >wszystkich ze wszystkimi.
>To jest mocne i spójne.

Tylko nie ma nic wspólnego z prawdą.
Zostaliśmy skolonizowani na własne życzenie.
Zainstalowano nam demokratyczny "parlament" i telawizjor.
Polak jest eksploatowany w fikcyjnej utopi eksploatując ojcowiznę.
W zamian za pot dostaje papier fiducjarny, którego używa do upiększania swojego
prywatnego hotelu robotniczego i do kupowania rzeczy, które jego zdaniem, uczynią z niego wielkiego.
Polacy to są megalomani ze schizofrenią. Masz wizję wielkości a ta wizja jest skutkiem psychicznej choroby i działań zewnętrznych.
Polak nie może wegetować bez wrogów: wewnętrznego i zewnętrznego. Zamiast bogacić się na robieniu interesów, woli walczyć wrogami, których mu stworzyli ci, co go "wyzwolili".
Zadłużenie przekroczyło 2 bln zł, udział w zydowskeij wojnie imperialnej w latach 2025-2035 to kolejne 2 bln zł. Na 2 bln zł trzeba 600 lat sprzedawać polską miedź.
Tysiąc dwieście lat trzeba eksploatować złoża miedzi by pokryć koszty "wolności" i "bezpieczeństwa". Obecne złoża miedzi za 50 lat będą puste. Optymistycznie zakłada się, że odkryte zostaną nowe, których eksploatacja maksymalnie może trwać 200 lat.
Polaka szacunku do sąsiada nie nauczysz.
17-05-2026 11:59 
 Ocena 1 na 1
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Polacy to są megalomani ze schizofrenią.

Masz myślec sobie co chcesz.
To nie znaczy, że powinienem podążać za twoimi myślami.

Raczej staram się w sobie zbudować szacunek do innych Polaków, bo jest mi to potrzebne do przetrwania i rozwoju.

>Masz wizję wielkości a ta wizja jest skutkiem psychicznej choroby i działań zewnętrznych.

Już wielokrotnie stwierdzano tu moją chorobę psychiczną.

Ja tego tak nie widzę. Widzę, że jestem inny, nienormalny ale wciąż jest ze mną wszystko w porządku tylko na inny sposób.

Nie należę do tego świata.
Mój świat będzie się istotne różnił od obecnego.

>Polak nie może wegetować bez wrogów: wewnętrznego i zewnętrznego. Zamiast bogacić się na robieniu interesów, woli walczyć wrogami, których mu stworzyli ci, co go "wyzwolili".
>Zadłużenie przekroczyło 2 bln zł, udział w zydowskeij wojnie imperialnej w latach 2025-2035 to kolejne 2 bln zł. Na 2 bln zł trzeba 600 lat sprzedawać polską miedź.

Sam budujesz wizję wroga - amerykańskiego Żyda.
Nie potrafisz żyć bez wroga.

>Polaka szacunku do sąsiada nie nauczysz.

Właśnie próbuję się tego nauczyć, więc zobaczymy.

youtu.be/5VCiU1osa3w
thoters (224 punktów)
>
>Raczej staram się w sobie zbudować szacunek do innych Polaków, bo jest mi to potrzebne do >przetrwania i rozwoju.

tylko uważaj, bo najmilsi są ci, co chcą Ciebie podejść.
Łykasz propagandę jak trzyletnio dziecko. Łatwo nie będziesz miał w kapitalistycznym świecie.

>Już wielokrotnie stwierdzano tu moją chorobę psychiczną.

Ci to stwierdzili, też są chorzy psychicznie. Nie przejmuj się tym.

>Ja tego tak nie widzę. Widzę, że jestem inny, nienormalny ale wciąż jest ze mną wszystko w porządku tylko na inny sposób.
>Nie należę do tego świata.

Wszsytkich nas zrobiono przez kalkę. Nas zrobiono wtedy, gdy kalka była mocno zużyta.

>Mój świat będzie się istotne różnił od obecnego.

To będzie świat z dziecinnych bajek, gdzie dobro automatycznie pokonuje zło, a dobrych Bóg nagradza. To nie będzie walka silniejszego ze słabszymi, gdzie krew się leje i nie ma żadnych zasad. Silniejszy nagradza, za serwilizm i lizusostwo. Chcesz w tym brutalnym świecie stworzyć sobie enklawę ?? Czy Ci silniejszy na to pozwoli ??


>Sam budujesz wizję wroga - amerykańskiego Żyda.
>Nie potrafisz żyć bez wroga.

Polak nie może wegetować bez wroga, lepiej mu tą wrogość przekierować za ocean.

>>Polaka szacunku do sąsiada nie nauczysz.

>Właśnie próbuję się tego nauczyć, więc zobaczymy.
>
Bedziesz wyjątkiem, który będzie potwierdzał regułę.
Istnienie wyjątku dowodzi, że istnieje jakaś ogólna reguła, od której ten wyjątek w ogóle mógł powstać.
17-05-2026 14:45 
 Ocena 1 na 1
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>tylko uważaj, bo najmilsi są ci, co chcą Ciebie podejść.

Nie jestem naiwny i nigdy nie ufam innym ludziom. Wiem jak działa ludzka psychika i że każdy człowiek, który wymknie się spod kontroli społecznej przemieni się w pasożyta. Taka jest bezlitosna natura i nic na to nie poradzę.

Dlatego mam fioła na punkcie systemów wzajemnej kontroli.
Stąd też idea publicznie jawnej księgi kapitału pod kolektywną kontrolą opisującą wszelką własność i jej wszelkie przepływy w najszczegółowszym powiązaniu wszystkich przedmiotów własności z osobami fizycznymi.

>Łykasz propagandę jak trzyletnio dziecko. Łatwo nie będziesz miał w kapitalistycznym świecie.

Większość życia spędziłem w tym świecie i nigdy nie było łatwo, więc nic nowego nie nadejdzie. Wprost przeciwnie bywało bardzo ciężko.

Kapitalizm to system władzy człowieka nad człowiekiem, który jest systemem władzy rozproszonej dopóki kapitał jest rozproszony. Kiedy kapitał zostaje silnie skoncentrowany wtedy kapitalizm przemienia się w monarchię absolutną.

>Ci to stwierdzili, też są chorzy psychicznie. Nie przejmuj się tym.

Już dawno nie przejmuję się opiniami innych ludzi. Gdybym się przejmował, to też już dawno zwariowałbym. Traktuję ich po prostu jak dziką naturę. Gdybym znalazł się teraz w dżungli też nie byłoby łatwo, wszystko tam chciałby mnie pożreć. Tu jest tak samo. Jeden próbuje zbudować swoją wartość na poniżeniu drugiego.

>Wszsytkich nas zrobiono przez kalkę. Nas zrobiono wtedy, gdy kalka była mocno zużyta.

Zatem ja nie bardzo im się udałem.
Nie uczestniczę w tajnych i pośrednich wyborach. Nie uznaję ich wyników. Nie uznaję ich za źródło prawa.
W ogóle bardzo wiele współczesnych praw kwestionuję i publicznie twierdzę, że prawodawcy i egzekutorzy tych praw to bandyci.

>To będzie świat z dziecinnych bajek, gdzie dobro automatycznie pokonuje zło, a dobrych Bóg nagradza. To nie będzie walka silniejszego ze słabszymi, gdzie krew się leje i nie ma żadnych zasad. Silniejszy nagradza, za serwilizm i lizusostwo. Chcesz w tym brutalnym świecie stworzyć sobie enklawę ?? Czy Ci silniejszy na to pozwoli ??

Chcę przemienić współczesny prymitywny i brutalny świat na mój.
Nie bardzo wierzę w nieskończoną siłę posiadaczy złota.
Uważam, że każdy ma swoje granice, nawet Ci, którzy teraz wierzą, że mogą wszystko.

>Bedziesz wyjątkiem, który będzie potwierdzał regułę.
>Istnienie wyjątku dowodzi, że istnieje jakaś ogólna reguła, od której ten wyjątek w ogóle mógł powstać.

Wiem, że mózg kopiuje memy od innych mózgów i że są memy zapewniające większe zdolności przetrwania i rozwoju od innych.

Potrzeba tylko wygenerować / podać właściwy mem i zarazić nim pozostałe mózgi.

youtu.be/5VCiU1osa3w
panTeista (6808 punktów)
>Co zrobić, żeby Polacy polubili siebie i innych?

Jeśli chcesz i nadal będziesz chciał kontrolować stan posiadania i wydatki ludzi, to ludzie Cię nie polubią. To jest przejaw podejrzliwości o której pisze GPT.
.
17-05-2026 14:12 
 Ocena 1 na 1
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>>Co zrobić, żeby Polacy polubili siebie i innych?
>Jeśli chcesz i nadal będziesz chciał kontrolować stan posiadania i wydatki ludzi, to ludzie Cię nie polubią. To jest przejaw podejrzliwości o której pisze GPT.

Nie wszystkie ludzkie wybory są natychmiast zrozumiałe i też interpretowane jako dobre.

Jeśli powszechna wiedza o rozkładzie i przepływie kapitału zapewni Ci bezpieczeństwo, dobrobyt i potencjał do rozwoju to mnie polubisz i podziękujesz, że wyprowadziłem Cię z błędnych przekonań o tym co złe jest a co dobre i pokazałem lepszą drogę.

To jest bardzo skomplikowany proces, który wymaga zmiany osobowości u wszystkich.

Mylisz się sądząc, że tajemnice zabezpieczają Cię, karmią i gwarantują Ci przyszłość.

Jest dokładnie na odwrót.

Kult tajemnicy kapitału sprowadza na Ciebie niebezpieczeństwo destabilizacji społecznej, rozpadu społecznego i w efekcie zagrożenie wojną. Po prostu nie rozumiesz tego zagrożenia i naiwnie wierzysz, że wszystko będzie dobrze, choć wszystkie znaki na ziemi i w niebie pokazują, że w świecie tajemnic, wrogości, zbrojeń i prawnej przemocy będzie źle.

youtu.be/5VCiU1osa3w

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365