Racjonalista - Strona głównaDo treści
Happy end Trynkiewicza

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
25-07-2014 12:05Mariusz Agnosiewicz (moderator)Happy end Trynkiewicza
Ocena 11 na 11
Telenowela informacyjna o Trynkiewiczu zakończyła się happy endem a jej bohater udał się na niezasłużony odpoczynek: 24 osoby doglądają zdrowia Trynkiewicza. Prawie 240 tys. zł kosztowało do tej pory utrzymanie ośrodka, w którym jest izolowany Mariusz Trynkiewicz. Specjalnie dla niego utworzono Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dysocjalnym, w którym przebywa zupełnie sam. Trynkiewicz mieszka w dwuosobowym pokoju w instytucji, która działa na piętrze Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Gostyninie. Pobyt Trynkiewicza kosztuje więc 1,3 tys. zł. dziennie
wiadomosci(*)sztuje-kozzd-w-gostyninie.html



Media, które wyprodukowały ten temat zastępczy, mogą sobie pogratulować: obudzenie lęku społecznego, doprowadzenie do zmiany prawa pod Trynkiewicza i wreszcie kuriozalne koszty jego ośrodka wypoczynkowego - to ich dzieło.



Media zajmują się produkowaniem tematów zastępczych, lewica z prawicą toczą boje obyczajowo-symboliczne - a gospodarka kraju leży i kwiczy... Drodzy rozemocjonowani rodacy zajmijmy się bazą naszego życia!
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Jacek Przypadek (1069 punktów)
Bohater tego tematu zawczasu powinien wisieć. A skoro dostał karę pozbawienia wolności, nie ma powodu by go przetrzymywać w więzieniu wbrew zarówno prawu jak i moralności. Swój wyrok odsiedział, można się z tym wyrokiem nie zgadzać, ale nie można wymagać od Państwa by trzymało go tam.

Co więcej można zrobić? Rozumiem, że dzieciom należy się ochrona. I ten wymóg jest spełniony. Natomiast plakat, który zamieszczasz, z hasłem "On marzy o twoim dziecku" jest nie fair. Granie na emocjach, wypieranie racjonalnej dyskusji. A oczywiście trzeba kierować sie w takich sprawach rozumem a nie emocjami.
25-07-2014 12:34 
 Ocena 6 na 6
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
>Natomiast plakat, który zamieszczasz, z hasłem "On marzy o twoim dziecku" jest nie fair.

Nie zrozumieliśmy sie. Ja go nie zamieszczam, by popularyzować, lecz krytykować. To obrazek z mediów, które krytykuję.
Jacek Przypadek (1069 punktów)
W takim razie zwracam honor.
26-07-2014 13:28 
 Ocena 4 na 4
diogenes (42753 punktów)
>...trzeba kierować sie w takich sprawach rozumem a nie emocjami.

Rozum zajmuje się z reguły tym, co podsuwają mu emocje. Chyba że chodzi o ćwiczenia z logiki.


Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
Przemek J. (3008 punktów)
>Prawie 240 tys. zł kosztowało do tej pory utrzymanie ośrodka, w którym jest izolowany Mariusz Trynkiewicz.

Chciałem się odnieś tylko do tego jednego zdania i zawartej w niej informacji, która wygląda na błędną lub niepełną. Jeśli podana kwota dotyczy całego ośrodka, to jest to niewiele, jeśli weźmie się pod uwagę, że działa około 10 lat i rocznie przewija się przez niego kilkuset podopiecznych (pacjentów, klientów - przyznam, że nie wiem jak poprawnie ich nazwać).

Jeśli mowa o oddziale w którym pan T. jest przetrzymywany (wraz z drugą osobą, która tam trafiła), a wydaje mi się, że właśnie o kosztach tego oddziału mowa, to kolosalny koszt. Dodam tylko, że na tym oddziale na jedną zmianę przewidziano: 2 strażników, ratownika medycznego, pielęgniarkę i lekarza na każdą zmianę. Nie wiem tylko, czy faktycznie taka liczba osób została ostatecznie wdrożona i czy jest przewidziana na cały oddział czy na jednego osadzonego.

Tonący cynizmu się chwyta. [P. Jarocki]
opalony Ernest (9 punktów)
>Media zajmują się produkowaniem tematów zastępczych, lewica z prawicą toczą boje
>obyczajowo-symboliczne - a gospodarka kraju leży i kwiczy... Drodzy rozemocjonowani rodacy
>zajmijmy się bazą naszego życia!


Po pierwsze: żeby gospodarka leżała i kwiczała, to ona j e s z c z e istnieć musi.
A jakąż to Pan gospodarkę w Polsce miał na myśli, że zapytam nienachalnie?
Ubezpieczenia, banki, montownie, czy może piramidy finansowe?
W Polsce gospodarki nie ma, panie Agnosiewicz, Polska to tylko źródło taniej siły roboczej, jak powiedział Boni.
A żeby się coś zmieniło, to rewolucji trzeba, a w Polsce nie ma komu jej robić.

Po drugie: w mojej ocenie sprawa pana Trynkiewicza to nie jest temat zastępczy.
To jest bardzo poważna sprawa.
Bowiem o zniewolenie społeczeństwa chodzi, a do tego prowadzi ewentualna ustawa o niebezpiecznych przestępcach, czy jakkkolwiek sobie ją nazwą.
Społeczeństwo polskie ciemne będzie mieć wrażenie, że oczyszcza go władza demokratyczna z elementu niebezpiecznego. A tu dupa!
Bo każdy z nas może za takiego zostać uznany.
I nikt po nas wołać nie będzie, i nawet rodzina się nie dowie gdzie my i jakie zarzuty, bo my niebezpieczni. Po paru latach wyjdzie człowiek z aresztu wydobywczego, gołodupiec, bo majątek skonfiskowany i dochodź człowieku swoich praw, jak grosza na papugę nie masz.
Trynkiewicz odbył karę i na pięć minut przed jego wyjściem sikali niektórzy przy władzy po nogach, bo jakże to tak, a jakaś ustawa była, czy projekt, ino kto złożył i gdzie, a moglimy go załatwić i w ogóle co tera.
I próbowali!
Materiały pedofilskie bowiem w celi jego znaleźli.
I mało kto zauważył, że to strzał był w stopę, co po lekturze wpisów tu i tam w tym temacie tak wnosić mogę.
Tedy pozwolę sobie o ostrożność w krzyczeniu, że coś tematem zastępczym jest postulować.
   
25-07-2014 14:49 
 0 na 2
Przemek J. (3008 punktów)
>A jakąż to Pan gospodarkę w Polsce miał na myśli, że zapytam nienachalnie? [...]
>W Polsce gospodarki nie ma, panie Agnosiewicz,

A co w takim razie mamy w Polsce? Na jakiej definicji gospodarki się opierasz, że wyciągasz takie wnioski?

>I nikt po nas wołać nie będzie, i nawet rodzina się nie dowie gdzie my i jakie zarzuty, bo my niebezpieczni.

Chyba trochę fantazje Cię poniosła, albo nie zauważyłeś, że trochę się w tym naszym kraju zmieniło po tzw. transformacji.

>Trynkiewicz odbył karę [...]

Ten temat już był poruszany. Pierwotnie był to wyrok dożywocia, który zmieniono na 25 lat. Jedna ustawa zrobiła trochę bałaganu. Można dyskutować o tym, kto i gdzie bardziej zawalił i taka dyskusja miała miejsce na tym forum.

>Materiały pedofilskie bowiem w celi jego znaleźli.
>I mało kto zauważył, że to strzał był w stopę [...]

I znów trochę masz racji a trochę nie masz. Gdy wcześniej (podobno) znajdowano te materiały to sprawę pokpiono i nie wyciągnięto z tego konsekwencji. Później (znów podobno) coś podrzucono i próbowano tego użyć. Generalnie kompromitacja systemu, ale nadal nie widzę by sprawa miała ciąg dalszy: brak zarzutów, brak winnych, brak podsumowania.

Zgadzam się, że cała ta sprawa obnażyła wiele ułomności naszego prawodawstwa, sądownictwa i władz więziennych, tzw. czwartej władzy czyli mediów, które jak zwykle skupiły się na chwytliwych tytułach a zabrakło rzetelnego dziennikarstwa, dążenia do rozliczenia winnych.


Tonący cynizmu się chwyta. [P. Jarocki]
25-07-2014 18:24 
 Ocena-1 na 7
opalony Ernest (9 punktów)
>A co w takim razie mamy w Polsce?

Poza sieciami zagranicznych hipermarketów, montowni, banków i ubezpieczycieli - gówno!
Polska to neokolonia. Tu się nic nie produkuje.
Można się upierać, że gospodarka kraju istnieje, choć nie na przemyśle oparta, a na finansowej piramidzie, najlepszy przykład USA, gdzie ta produkcją oranżady z kofeiną podparta.

>albo nie zauważyłeś, że trochę się w tym naszym kraju zmieniło po tzw. transformacji.

Mogę poczytać o mym według ciebie niezauważeniu tego, co to się w Polsce po transformacji zmieniło.
Nie żebym był zobowiązany.
   
26-07-2014 11:16 
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)
Panie kolego, Ty może gdzieś pracujesz?

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać
bass (4786 punktów)
(zablokowany)
Sprawa Trynkiewicza, to polska wersja coraz bardziej rozpowszechniającego się na świecie paradygmatu, wedle którego włada się społeczeństwem. "Elastyczne przedłużenie konstytucji", czyli policyjne pały i siły porządkowe, którymi podpierało sie dawniej nakazy władz, zastąpiono wytworzeniem nieokreślonego wroga, przed którym władza broni społeczeństwa, na jego żądanie, oczywiście! A więc terroryści, potem narkomani, pedofile, przestępcy po odbyciu kary (Trynkiewicz!) - przed nimi obroni nas nawałnica coraz to nowych przepisów, kontroli, służb specjalnych (aktualnie mamy ich 17), baz danych, kamer monitoringu i innych dla naszego dobra wprowadzanych utrudnień normalnego życia; dalej szatan i jego pomiot - ateiści, genderowcy, homosie, aborcjoniści (nowa kategoria społeczna!) - tu odpór da Episkopat i jego ludzie. Bój się, obywatelu i chodź na wybory, no bo kto cię obroni, jak nie wybierzesz ludzi, którzy potrafią cały kraj zabezpieczyć przed Trynkiewiczem, dawaj na tacę w kościołach, bo egzorcyzmy kosztują, a szatan nie śpi!
A tu jeszcze Putin! Groza rośnie, koszta również, ale czego się nie robi, żeby być bezpiecznym!
26-07-2014 09:47 
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)
Tyle pesymistyczno - spiskowe spojrzenie.
A masz jakieś pozytywne propozycje rozwiązania tej sprawy?
Pozdrawiam

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać
bass (4786 punktów)
(zablokowany)
Nie istnieje recepta na "załatwienie wszystkiego i zadowolenie wszyskich".

Ale im więcej ludzi rozumie, co się dzieje i dlaczego, tym większe są szanse, że cokolwiek da się poprawić.
26-07-2014 11:13 
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)
Nie pytałem o "receptę na zadowolenie wszystkich". Pytałem o coś optymalnego. Złoty środek.

> A tu jeszcze Putin! Groza rośnie, koszta również, ale czego się nie robi, żeby być bezpiecznym!

Wpadnij do mnie "pod latarnię, pod którą jest zazwyczaj najciemniej" to sobie o tym pogadamy.
Pozdrowienia z Rosji!

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać
bass (4786 punktów)
(zablokowany)
> Złoty środek.

To jest właśnie coś, co (teoretycznie) powinno zadowolić wszystkich. Niestety, rozwiązanie optymalne - to najczęściej konieczność wyboru mniejszego zła. A i tak ten wybór jest w większości przypadków arbitralny.
Jacek Głodzik (35558 punktów)
> Niestety, rozwiązanie optymalne - to najczęściej konieczność wyboru
> mniejszego zła.

Dlaczego niestety. To po prostu wybór mniejszego zła. Takie jest życie.

> A i tak ten wybór jest w większości przypadków arbitralny.

.. i subiektywny. Tak to działa. Nikt nie siedzi w domu, w pracy czy też na dworze z superkomputerem posiadajacym w pamięci wszystkie zdarzenia świata i przypisane im wagi, gotowym po wprowadzeniu danych do wyrzucenia wyniku co będzie optymalne.
Pozdrawiam

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać
finerbijk (17282 punktów)
A la gierkowska meblościanka i akwarium nad monitorem wielkości znaczka pocztowego? To mi podpada pod niehumanitarne traktowanie.
A w ogóle to oczywiście jawne kpiny z prawa i podatnika. Jak chory i niebezpieczny to do psychiatryka, a jak zdrowy i odsiedział to na wolność.
Rafał Poniecki (7132 punktów)
>>Trynkiewicz mieszka w dwuosobowym pokoju w instytucji, która działa na piętrze Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Gostyninie. <<
Szkoda, że nie słychać nawet o planach kompleksowych badań tego osobnika. Jestem właśnie po wysłuchaniu serii wykładów na temat biologicznych uwarunkowań ludzkich zachowań. Szło by o poznanie przyczyn jego patologicznych zachowań i jeśli to możliwe, skorygowanie tego, albo chociażby wypracowanie metod i procedur zapobiegawczych, żeby w przyszłości zawczasu radzić sobie z takimi patologiami. Nasze zachowania naprawdę zależa w dużej mierze od genetyki, fizjologii, biochemii oraz środowiska, w jakim przyszło nam wzrastać.
27-07-2014 11:17 
 Ocena 2 na 2
Anna Salman (16360 punktów)
>... Szło by o poznanie przyczyn jego patologicznych zachowań i jeśli to możliwe, skorygowanie tego, albo chociażby wypracowanie metod i procedur zapobiegawczych, żeby w przyszłości zawczasu radzić sobie z takimi patologiami. ...
Podobno był molestowany w dzieciństwie przez księdza. Nasuwa ci się jakiś pomysł na prewencję?
Pytanie retoryczne oczywiście.
27-07-2014 19:47 
 Ocena 1 na 1
Rafał Poniecki (7132 punktów)
>>Podobno był molestowany w dzieciństwie przez księdza. Nasuwa ci się jakiś pomysł na prewencję? Pytanie retoryczne oczywiście.<<
Gdyby udało się stwierdzić, jakie to zmiany nastąpiły pod wpływem owej czarnej bestii, to albo można by przystąpić do leczenia, jeśli by to było odwracalne, albo - jeśli to jest nieodwracalne - ma się prawne podstawy do naprawdę surowego karania pedofilów.
27-07-2014 20:04 
 Ocena 1 na 1
Anna Salman (16360 punktów)
>Gdyby udało się stwierdzić, jakie to zmiany nastąpiły pod wpływem owej czarnej bestii...
Po latach leczenie pewnie niemożliwe, a nikt nie chce tego analizować. Dwóch spośród wychowanków siostry Bernadetty dokonało poważnych przestępstw na tle seksualnym. Kto wziął pod uwagę warunki, w jakich byli wychowywani? Dostali bardzo wysokie kary, a ona 2 lata. Przecież jest współwinna!
Ich biografie powinny być okolicznością łagodzącą, ona powinna być potraktowana jak sprawczyni demoralizacji i degeneracji.
No ale nie jestem prawnikiem.
Marcin Trollosiewicz (1120 punktów)
Lipa, nie widzę Playstation...

"Lecz tylko trollizm śpiących budzi" - Osnowa
maciejo (3492 punktów)
W całej tej aferze z Trynkiewiczem najgorsze nie jest to, że zbudowano ośrodek, który kosztuje państwo itp. lecz to, że tworzy się ustawy naprędce, byle jak, o bardzo wątpliwej zgodności z konstytucją. Tworzenie prawa - które powinno być egalitarne, odbywać się w dyskursie pomiędzy profesorami, ekspertami zastąpił populizm penalny czyli używanie prawa jako narzędzia dla zdobycia doraźnych korzyści politycznych. Podsycanie absurdalnej atmosfery strachu, tak jakby na co dzień nie wychodzili z więzień bardzo groźni przestępcy.
Oczywiście w całym tym cyrku żaden polityków nie powie, że to ich wina, że znosząc karę śmierci nie pomyśleli o dożywociu. Lepiej przytaczać najbardziej skrajne opowieści, zastraszać, zapraszać do miliona wywiadów rodziny ofiar. Lepiej łamać standardy. A przecież są one niezwykle ważne. Każdy precedens w stanowieniu prawa może przyczynić się do następnego, dać pewną moralną legitymacje dla wprowadzania ustaw godzących w podstawowe wartości - w końcu to ja nie byłem pierwszy, taki stan już istnieje, to tylko mały kroczek... i tak powolutku do dyktatury.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365