Racjonalista - Strona głównaDo treści
Racjonalne pytania??

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
25-01-2009 12:51Burcz (5 punktów)Racjonalne pytania??
Mam pytanie czy da się na te wszystkie pytania racjonalnie odpowiedzieć?

1. Gdzie powstały pierwsze zapiski na temat obiegu wody w przyrodzie?

2. Na podstawie czego stwierdzono,że Ziemia jest okrągła i gdzie pojawiły się pierwsze zapiski, na ten temat ?

3. Skąd wziął się czas? (podkreślam ,że my go tylko odliczamy)

4. Kto zło nazwał złem, a dobro dobrem, i za pomocą czyjego przekazu potrafimy je rozróznić.

5. Dlaczego się starzejemy i umieramy?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Kelly (2051 punktów)
Co to, NaCoBeZU (system "Na co będziemy zwracać uwagę" uznany za najnowsze osiągnięcie pedagogiki) z filozofii?
Bardzozły (3161 punktów)
Cytat:
Mam pytanie czy da się na te wszystkie pytania racjonalnie odpowiedzieć?

A co to znaczy racjonalnie odpowiedzieć? Na wszelki wypadek podam kilka wersji odpowiedzi.
Cytat:
1. Gdzie powstały pierwsze zapiski na temat obiegu wody w przyrodzie?

a) w Biblii,
b) nie wiemy, bo nie potrafimy powiedzieć czy są zapiski starsze niż te które znamy,
Cytat:
2. Na podstawie czego stwierdzono,że Ziemia jest okrągła i gdzie pojawiły się pierwsze zapiski, na ten temat ?

a) w Biblii jest coś o okrągłości,
b) najstarsze znane mi pomysły o kulistości ziemi pochodzą ze starożytnej Grecji. Na 100% wiemy od czasu wielkich odkryć geograficznych - koniec średniowiecza.
Cytat:
3. Skąd wziął się czas? (podkreślam ,że my go tylko odliczamy)

a) z Biblii,
b) nie wiadomo,
c) Kant twierdził, że czas to coś w nas a nie na zewnątrz, więc czas nie tyle odliczamy co tworzymy i narzucamy otoczeniu.
Cytat:
4. Kto zło nazwał złem, a dobro dobrem, i za pomocą czyjego przekazu potrafimy je rozróznić.

a) Biblia?
b) ja niestety kiepsko sobie radzę z odróżnianiem dobra od zła.
Cytat:
5. Dlaczego się starzejemy i umieramy?

a) to przez Biblię!
b) bo się komórki przestają regenerować i w końcu któreś ważne organy przestają działać.

A kiedy przyjdzie Jezus
pokażemy mu tabliczkę
z kierunkiem na Wieliczkę!
Aleksander Głowacki (1725 punktów)
>> Gdzie powstały pierwsze zapiski na temat obiegu wody w przyrodzie?[/cytat]
> w Biblii,

Tutaj chciałbym wyrazić małą wątpliwość - gdzie w bibli są wzmianki o obiegu wody w przyrodzie?
Madman (7811 punktów)
>Tutaj chciałbym wyrazić małą wątpliwość - gdzie w bibli są wzmianki o obiegu wody w przyrodzie?
Przecież w Biblii jest wszystko! Wystarczy poszukać. A jak sie nie znajdzie, to wystarczy dowolnie wybraną historię odczytać metaforycznie.
"Jedynym wiarygodnym odczytaniem jest odczytanie błędne [misreading]."
oraz
"Tekst jest tylko piknikiem, na który autor przynosi słowa, czytelnicy zaś sens."
U.Eco, Interpretacja i nadinterpretacja
Grzegorz (2117 punktów)
>>> Gdzie powstały pierwsze zapiski na temat obiegu wody w przyrodzie?[/cytat]
>> w Biblii,
>Tutaj chciałbym wyrazić małą wątpliwość - gdzie w bibli są wzmianki o obiegu wody w przyrodzie?

No to się nie popisałeś - w przypowieści o potopie i człowieku imieniem Noe wody jest pod dostatkiem, są w niej pewne hydrologiczne nieścisłości, ale zawsze można poddać to jakiejś interpretacji

Pozdrawiam
Adam Gilniewski (399 punktów)
>Mam pytanie czy da się na te wszystkie pytania racjonalnie odpowiedzieć?
>1. Gdzie powstały pierwsze zapiski na temat obiegu wody w przyrodzie?
>2. Na podstawie czego stwierdzono,że Ziemia jest okrągła i gdzie pojawiły się pierwsze zapiski, na
>ten temat ?
>3. Skąd wziął się czas? (podkreślam ,że my go tylko odliczamy)
>4. Kto zło nazwał złem, a dobro dobrem, i za pomocą czyjego przekazu potrafimy je rozróznić.
>5. Dlaczego się starzejemy i umieramy?
>

Odpowiedzi na pytania 1,2 i 5 należą do wiedzy powszechnej, dostępnej np. za pomocą tego narzędzia. Jeżeli chodzi o pytanie nr 3 zdania są podzielone, ale samo zagadnienie nie leży poza zasięgiem ludzkiego rozumu.

@4: Pierwszy zapewne był wódz plemienia A, który chciał uzasadnić swoim współplemieńcom, dlaczego powinni napaść na plemię B. Pojęcia dobra i zła, jako arbitralne, rozróżniamy za pomocą własnego logicznego myślenia, jednocześnie wystrzegając się przyjmowania czyjegokolwiek przekazu.

Pozdrawiam
Aleksander Głowacki (1725 punktów)
>2. Na podstawie czego stwierdzono,że Ziemia jest okrągła i gdzie pojawiły się pierwsze zapiski, na ten temat ?

W starozytnej Grecji pogląd ten był dość popularny. Mało tego, Grecy obliczyli z dużą dokładnością obwód Ziemi. Przypuszczam że o kulistości Ziemi mogli wiedzieć również Majowie.

>3. Skąd wziął się czas? (podkreślam ,że my go tylko odliczamy)

Nie wiedomo. Sam wierzę że stworzył go Wielki Krasnolud aby wiedzieć po jakim czasie można wyciągnąc pizzę z piekarnika.

>4. Kto zło nazwał złem, a dobro dobrem, i za pomocą czyjego przekazu potrafimy je rozróznić.

"Zło" potrafimy odróżnić od "dobra" dzięki matce ewolucji, która wbudowała w nas pewne systemy społecznych zachowań, tak aby ułatwić nam przetrwanie.
PS: Pytanie pomocnicze: kto i gdzie stwierdził że ludobójstwo ludzi wierzących inaczej jest dobre?

>5. Dlaczego się starzejemy i umieramy?

Z tego samego powodu co 99% gatunków na Ziemi (nie licząc bakterii rozmnażających sięprzez podział) - stopniowa dekgradacja komórek wchodzacych w skałd organizmu.
rudyment (3233 punktów)
>Mam pytanie czy da się na te wszystkie pytania racjonalnie odpowiedzieć?
>1. Gdzie powstały pierwsze zapiski na temat obiegu wody w przyrodzie?
>2. Na podstawie czego stwierdzono,że Ziemia jest okrągła i gdzie pojawiły się pierwsze zapiski, na
>ten temat ?
>3. Skąd wziął się czas? (podkreślam ,że my go tylko odliczamy)
>4. Kto zło nazwał złem, a dobro dobrem, i za pomocą czyjego przekazu potrafimy je rozróznić.
>5. Dlaczego się starzejemy i umieramy?
>

Jeśli pytania będą racjonalnie sformułowane...

nauka nie ulega hybris
Alpha Phoenicis (4607 punktów)
>5. Dlaczego się starzejemy i umieramy?

Jak się zestarzejesz i umrzesz nie będziesz zżerał pożywienia swoim dzieciom, przez co będą one miały większą szansę na przeżycie, przez co będą one miały większe szanse na reprodukcje. prawa ewolucji :> Gdyby ludzie nie umierali nie potrzebne by było rozmnażanie. ale kiedyś dawno temu istoty, tóre nie potrafiły się rozmnażać w sposób taki cz inny ginęły albo przez diametralne zmiany klimatyczne, albo zostawały zjedzone przez innych. Jakoś tak
jad11 (18783 punktów)
>Mam pytanie czy da się na te wszystkie pytania racjonalnie odpowiedzieć?

Racjonalnie- może. Prawidłowo- raczej nie.
Bartek Górecki (1514 punktów)
>Mam pytanie czy da się na te wszystkie pytania racjonalnie odpowiedzieć?

Załóżmy, że nie. I czego to dowodzi? Wyciągaj Waść armaty i strzelaj!



"Sensem świata jest oddzielenie życzenia od faktu" K. Gödel
Kowalski (762 punktów)
>1. Gdzie powstały pierwsze zapiski na temat obiegu wody w przyrodzie?

Nie wiem. Ale chodzi o sposób odpowiadania -- otóż można szukać w dawnych zapiskach informacji na ten temat. Pewności mieć nie będziemy jednak z dwóch powodów: z datowaniem dokumentów, z niekompletnością zachowanego przekazu.

>2. Na podstawie czego stwierdzono,że Ziemia jest okrągła i gdzie pojawiły się pierwsze zapiski, na ten temat ?

Wiedzieli o tym na pewno Grecy. Co do podstaw -- istniały trzy wyraźne przesłanki -- związane z widocznością obiektów kryjących się za horyzontem, położeniem Słońca (choćby w południe), oraz cieniem Ziemi rzucanym na Księżyc podczas zaćmienia.

>3. Skąd wziął się czas? (podkreślam ,że my go tylko odliczamy)

Co to jest czas? Jak dla mnie problem zaczyna sie od trudności definicyjnych i trudnościach w wyobrażeniu sobie rzeczywistości bez czasu (podobnie jak i bez przestrzeni).

>4. Kto zło nazwał złem, a dobro dobrem, i za pomocą czyjego przekazu potrafimy je rozróżnić.

Ja nazwałem
Nie ma jednej, ogólnie przyjętej definicji dobra i zła. Mamy pewne instynkty moralne (pochodzenia biologicznego, wynikające z przystosowania do życia we wspólnocie).

Ale wracając do 'racjonalności pytania i odpowiedzi' -- uważam, że na pytanie nie da się odpowiedzieć w pełnej zgodzie z metodologią naukową (choć można 'racjonalnie spekulować'), gdyż trzeba byłoby prześledzić proces werbalizowania instynktów moralnych. Nie dość, że 'proces' więc raczej nie jednorazowe odkrycie (czy wynalazek), to jeszcze przebiegający w tak odległej przeszłości, że brakuje nam świadectw pozwalających ją badać.

Co do drugiej części pytania ("za pomocą czyjego przekazu") -- to odpowiedź jest dość prosta: przekaz genetyczny plus (przede wszystkim) wychowanie -- a więc rodzice, dziadkowie, nauczyciele, rówieśnicy -- a także wzorce istniejące w kulturze poznawane za pomocą mediów (od druku począwszy). Wśród tych kategorii mieści się także (choć bez jakiegoś wyjątkowego miejsca), nauka Kościoła.

>5. Dlaczego się starzejemy i umieramy?

Pytanie dla mnie mało precyzyjne. Czy chodzi o to, jakie są mechanizmy biologiczne; czy też skąd one się wzięły?
Oba pytania są racjonalne, choć pierwsze bardziej empiryczne -- drugie, bardziej zachęca do racjonalnej spekulacji.

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365