Racjonalista - Strona głównaDo treści
Centrum Budowania Opinii Społecznej

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
13-03-2015 22:44Mariusz Agnosiewicz (moderator)Centrum Budowania Opinii Społecznej
Ocena 2 na 2
Z dziejów...
Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) - ośrodek badania opinii publicznej w Polsce powołany w czasie Stanu wojennego. Stworzony 1982 przez pułkownika Stanisława Kwiatkowskiego, doradcę gen. Wojciecha Jaruzelskiego, pozostawał pod kontrolą Urzędu Rady Ministrów do 1990. Od 1997 działa na podstawie ustawy z dnia 20 lutego 1997 r. o fundacji - Centrum Badania Opinii Społecznej (Dz. U. z 1997 r. Nr 30, poz. 163). Działalność Centrum Badania Opinii Społecznej jest współfinansowana z budżetu państwa w w ramach części 16 - Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. W 2013 dotacja podmiotowa dla CBOS wyniosła 3,2 mln zł. W ustawie budżetowej na 2014 na ten cel również zapisano kwotę 3,2 mln zł.


Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)

Cóż, podejrzewam, że skoro wątek zakończony jest bez konkluzji, to - zgodnie ze starymi prawidłami retoryki - jest ona domyślna. Jeśli chodzi o moje domysły, to jako obywatel demokratycznego państwa zdaję sobie sprawę, że powinienem obawiać się ośrodka badania opinii publicznej, który nie jest w pełni niezależny, bo podlega bezpośrednio władzy wykonawczej. Z drugiej strony, wiedząc jak ważną rolę ma do spełnienia w funkcjonowaniu nowoczesnego państwa propaganda, nie chciałbym, żeby rząd pozostawał w tej dziedzinie zupełnie bezbronny lub zdany na pastwę ośrodków badania opinii publicznej zależnych od innych ośrodków władzy i wpływu. Zostawmy więc ustawę o CBOS w spokoju, a bardziej dbajmy o to, by w parlamencie i na fotelu prezydenta zasiadali jak najporządniejsi ludzie. Wówczas większa będzie szansa na to, że i nadzór nad CBOS sprawowany będzie prawidłowo (co dla mnie nie oznacza wcale "bezwzględnie uczciwie", ale bardziej "w interesie kraju").


"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
Gołębiewski (850 punktów)
>Z dziejów...
>Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) - ośrodek badania opinii publicznej w Polsce powołany w
>czasie Stanu wojennego. Stworzony 1982 przez pułkownika Stanisława Kwiatkowskiego, doradcę gen.
>Wojciecha Jaruzelskiego, pozostawał pod kontrolą Urzędu Rady Ministrów do 1990. Od 1997 działa na
>podstawie ustawy z dnia 20 lutego 1997 r. o fundacji - Centrum Badania Opinii Społecznej (Dz. U. z
>1997 r. Nr 30, poz. 163). Działalność Centrum Badania Opinii Społecznej jest współfinansowana z
>budżetu państwa w w ramach części 16 - Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. W 2013 dotacja podmiotowa
>dla CBOS wyniosła 3,2 mln zł. W ustawie budżetowej na 2014 na ten cel również zapisano kwotę 3,2 mln
>zł.
>
Może ktoś się poczuje temat i napisze pracę mgr z politologi o bonusie sondażowym CBOS dla partii obecnie sprawójącej władzę w latach 1997-2015. Bonus mógłby być mieżony jako średnie odchylenie in plus od uśrednionych wynikówwszystkich ośrodków badawczych.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365