Racjonalista - Strona głównaDo treści
Kontradyktoryjność

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
30-06-2015 21:24zaszetka lawendy (788 punktów)
(zablokowany)
Kontradyktoryjność
Ocena 1 na 1
Od jutra wchodzi w życie fundamentalna zmiana w działaniu sądownictwa karnego. Obowiązywać będzie bowiem, znana dotychczas z sądownictwa cywilnego, zasada kontradyktoryjności.
W skrócie oznacza to, że sędzia prowadzący proces będzie się jedynie przyglądał sporowi oskarżenie - obrona, a nie dociekał prawdy.

I już się zaczęło jojczenie prokuratorów i adwokatów. Pierwsi narzekają, że przybędzie im mnóstwo roboty, bo będą musieli zapoznać się dokumentacją zebraną w trakcie śledztwa, a nie ograniczyć się wyłącznie do wygłoszenia mowy oskarżycielskiej na podstawie wniosków ze śledztwa. Drudzy płaczą, że wmuszane im obrony "z urzędu" doprowadzają ich, i ich rodziny na skraj śmierci głodowej, bo za godzinę takiej pracy, od kilkunastu lat, dostają marne 60 zł.

Dla mnie wprowadzenie zasady kontradyktoryjności w prawie karnym, bez instytucji ławy przysięgłych (ławników), nie ma sensu.

A co wy o tym myślicie?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

wsx666 (1067 punktów)
>Od jutra wchodzi w życie fundamentalna zmiana w działaniu sądownictwa karnego.
>Obowiązywać będzie bowiem, znana dotychczas z sądownictwa cywilnego, zasada kontradyktoryjności.
>W skrócie oznacza to, że sędzia prowadzący proces będzie się jedynie przyglądał sporowi oskarżenie -
>obrona, a nie dociekał prawdy.
>I już się zaczęło jojczenie prokuratorów i adwokatów. Pierwsi narzekają, że przybędzie im mnóstwo
>roboty, bo będą musieli zapoznać się dokumentacją zebraną w trakcie śledztwa, a nie ograniczyć się
>wyłącznie do wygłoszenia mowy oskarżycielskiej na podstawie wniosków ze śledztwa. Drudzy płaczą, że
>wmuszane im obrony "z urzędu" doprowadzają ich, i ich rodziny na skraj śmierci głodowej, bo za
>godzinę takiej pracy, od kilkunastu lat, dostają marne 60 zł.
>Dla mnie wprowadzenie zasady kontradyktoryjności w prawie karnym, bez instytucji ławy przysięgłych
>(ławników), nie ma sensu.
>A co wy o tym myślicie?


Odmawiam zeznań.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>W skrócie oznacza to, że sędzia prowadzący proces będzie się jedynie przyglądał sporowi oskarżenie - obrona, a nie dociekał prawdy.
Skrócę to dobitniej: sędzia nie będzie dociekał prawdy.


Tropię przejawy irracjonalizmu u tutejszych racjonalistów.
hunbin (2274 punktów)

>W skrócie oznacza to, że sędzia prowadzący proces będzie się jedynie przyglądał sporowi oskarżenie -
>obrona, a nie dociekał prawdy.

Skończy się na tym, że jeżeli będzie człowieka stać na dobrą obsługę prawną będzie w naszym kraju bezkarny - zatem nihil novi sub sole chciałoby się powiedzieć.

>I już się zaczęło jojczenie prokuratorów i adwokatów. Pierwsi narzekają, że przybędzie im mnóstwo
>roboty,

Tak prawdopodobnie będzie - zatem sarkania są zrozumiałe.

>wmuszane im obrony "z urzędu" doprowadzają ich, i ich rodziny na skraj śmierci głodowej, bo za
>godzinę takiej pracy, od kilkunastu lat, dostają marne 60 zł.
Jeżeli podajesz wysokość stawki należałoby też podać metodę jej naliczania.

Pamiętam, że stawka dla nauczyciela w szkole wyższej była na poziomie 57 zł brutto kiedyś, niby fajnie ale pamiętaj, że godzina dydaktyczna nie równa się, a przynajmniej nie powinna równać się godzinie poświęconej na przygotowanie. Nauczyciel angielskiego ma zdecydowanie lepiej niż nauczyciel matematyki - przy tych samych stawkach.

>Dla mnie wprowadzenie zasady kontradyktoryjności w prawie karnym, bez instytucji ławy przysięgłych
>(ławników), nie ma sensu.
Sądzę, że do takich zmian należałoby przygotować prokuratury - bo tu upatruję potencjalne wąskie gardło.
Całość miała służyć jak się domyślam ograniczeniu przewlekłości postępowania, co prawdopodobnie się powiedzie. Punkt ciężkości z sądu zostanie przeniesiony na prokuratury.

Parafrazując: Ideologia śmierdzi!

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365