 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 30-06-2015 21:24 | zaszetka lawendy (788 punktów) (zablokowany) | Kontradyktoryjność
1 na 1 | Od jutra wchodzi w życie fundamentalna zmiana w działaniu sądownictwa karnego. Obowiązywać będzie bowiem, znana dotychczas z sądownictwa cywilnego, zasada kontradyktoryjności. W skrócie oznacza to, że sędzia prowadzący proces będzie się jedynie przyglądał sporowi oskarżenie - obrona, a nie dociekał prawdy.
I już się zaczęło jojczenie prokuratorów i adwokatów. Pierwsi narzekają, że przybędzie im mnóstwo roboty, bo będą musieli zapoznać się dokumentacją zebraną w trakcie śledztwa, a nie ograniczyć się wyłącznie do wygłoszenia mowy oskarżycielskiej na podstawie wniosków ze śledztwa. Drudzy płaczą, że wmuszane im obrony "z urzędu" doprowadzają ich, i ich rodziny na skraj śmierci głodowej, bo za godzinę takiej pracy, od kilkunastu lat, dostają marne 60 zł.
Dla mnie wprowadzenie zasady kontradyktoryjności w prawie karnym, bez instytucji ławy przysięgłych (ławników), nie ma sensu.
A co wy o tym myślicie? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| wsx666 (1067 punktów) | >Od jutra wchodzi w życie fundamentalna zmiana w działaniu sądownictwa karnego. >Obowiązywać będzie bowiem, znana dotychczas z sądownictwa cywilnego, zasada kontradyktoryjności. >W skrócie oznacza to, że sędzia prowadzący proces będzie się jedynie przyglądał sporowi oskarżenie - >obrona, a nie dociekał prawdy. >I już się zaczęło jojczenie prokuratorów i adwokatów. Pierwsi narzekają, że przybędzie im mnóstwo >roboty, bo będą musieli zapoznać się dokumentacją zebraną w trakcie śledztwa, a nie ograniczyć się >wyłącznie do wygłoszenia mowy oskarżycielskiej na podstawie wniosków ze śledztwa. Drudzy płaczą, że >wmuszane im obrony "z urzędu" doprowadzają ich, i ich rodziny na skraj śmierci głodowej, bo za >godzinę takiej pracy, od kilkunastu lat, dostają marne 60 zł. >Dla mnie wprowadzenie zasady kontradyktoryjności w prawie karnym, bez instytucji ławy przysięgłych >(ławników), nie ma sensu. >A co wy o tym myślicie?
Odmawiam zeznań.
|
|
1 na 1 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
>W skrócie oznacza to, że sędzia prowadzący proces będzie się jedynie przyglądał sporowi oskarżenie - obrona, a nie dociekał prawdy. Skrócę to dobitniej: sędzia nie będzie dociekał prawdy.
Tropię przejawy irracjonalizmu u tutejszych racjonalistów.
|
|
| hunbin (2274 punktów) |
>W skrócie oznacza to, że sędzia prowadzący proces będzie się jedynie przyglądał sporowi oskarżenie - >obrona, a nie dociekał prawdy.
Skończy się na tym, że jeżeli będzie człowieka stać na dobrą obsługę prawną będzie w naszym kraju bezkarny - zatem nihil novi sub sole chciałoby się powiedzieć.
>I już się zaczęło jojczenie prokuratorów i adwokatów. Pierwsi narzekają, że przybędzie im mnóstwo >roboty,
Tak prawdopodobnie będzie - zatem sarkania są zrozumiałe.
>wmuszane im obrony "z urzędu" doprowadzają ich, i ich rodziny na skraj śmierci głodowej, bo za >godzinę takiej pracy, od kilkunastu lat, dostają marne 60 zł. Jeżeli podajesz wysokość stawki należałoby też podać metodę jej naliczania.
Pamiętam, że stawka dla nauczyciela w szkole wyższej była na poziomie 57 zł brutto kiedyś, niby fajnie ale pamiętaj, że godzina dydaktyczna nie równa się, a przynajmniej nie powinna równać się godzinie poświęconej na przygotowanie. Nauczyciel angielskiego ma zdecydowanie lepiej niż nauczyciel matematyki - przy tych samych stawkach.
>Dla mnie wprowadzenie zasady kontradyktoryjności w prawie karnym, bez instytucji ławy przysięgłych >(ławników), nie ma sensu. Sądzę, że do takich zmian należałoby przygotować prokuratury - bo tu upatruję potencjalne wąskie gardło. Całość miała służyć jak się domyślam ograniczeniu przewlekłości postępowania, co prawdopodobnie się powiedzie. Punkt ciężkości z sądu zostanie przeniesiony na prokuratury.
Parafrazując: Ideologia śmierdzi!
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|