Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dziecięce rozterki - jak nie myśleć?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
24-10-2010 20:15metsys (1088 punktów)Dziecięce rozterki - jak nie myśleć?
Ocena 3 na 3
Z dzisiejszej rozmowy z dwunastolatką:
12 - Czy potrafisz w tej chwili nie myśleć?
ja - Nie wiem. Spróbuję. No przez chwilę nie myślałem.
12 - Ja tak nie potrafię. jak to zrobiłeś?
ja - Zwyczajnie. Nie analizowałem niczego. Żadnego bodźca. Widziałem białą ścianę.
12 - Ciągle o czymś myślę. Nie umiem przestać.
ja - Chyba ta ściana to też była myśl.
12 - To się nie da?

No właśnie znacie sposób na niemyślenie (wyłączając sen, śmierć)?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Kuba Śruba (3184 punktów)
>No właśnie znacie sposób na niemyślenie (wyłączając sen, śmierć)?
Czasami udaje mi się nie myśleć kiedy słucham muzyki.
Billy Eliot nie myślał gdy tańczył:
Cytat:
Tutor 1: What does it feel like when you're dancing?
Billy: Don't know. Sorta feels good. Sorta stiff and that, but once I get going... then I like, forget everything. And... sorta disappear. Sorta disappear. Like I feel a change in my whole body. And I've got this fire in my body. I'm just there. Flyin' like a bird. Like electricity. Yeah, like electricity.

- uwielbiam tę scenę


Jak mogę uwierzyć w Boga, gdy właśnie w zeszłym tygodniu mój język wkręcił się w wałek elektrycznej maszyny do pisania? - W. Allen
sinapis (1725 punktów)
>No właśnie znacie sposób na niemyślenie (wyłączając sen, śmierć)?

To niewykonalne inaczej niż jeden raz. Nawet sen czy rozmaite transy nie są wyłączeniem myślenia, a tylko wyłączeniem świadomości. Bo to by oznaczało wyłączenie neuronów, a to oznacza ich śmierć.
Rafal Kaminski (128 punktów)
Wystarczy wpisać hasło:"brain of man and women" na znanej stronie z klipami wideo... i się pośmiać z oczywistej prawdy.
Kowalska (14008 punktów)
>No właśnie znacie sposób na niemyślenie (wyłączając sen, śmierć)?

   Należy oglądać programy Bronisława Wildsteina. Tam myślenie jest na tak niskim poziomie, że nawet gdybyśmy sami pomyśleli, to nie przebijemy się ponad myślenie, bo nie można się przebić ponad coś, czego nie ma.

Pomoc terapeutyczna oraz psychologiczna - całodobowo.
Ojciec Lesiotr (6102 punktów)

>No właśnie znacie sposób na niemyślenie (wyłączając sen, śmierć)?

Trenując sztuki walki możesz nauczyć się maksymalnego rozluźniania mięśni, jak też kontroli umysłu poprzez wyrzucenie z niego wszelkich niepotrzebnych w danej chwili myśli. Pozostaje pustka - ale nie bezmyślność, tylko pełna koncentracja gotowa na instynktowne działanie...

To możliwe - mogę potwierdzić swoją osobą

Do podobnego celu dąży się chyba też poprzez medytacje np. w buddyzmie.

No i można wyłączyć myślenie odmawiając różaniec z Radiem Maryja

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
lipschitz (1674 punktów)
Uważna obserwacja wyłącza myślenie, albo jak kto woli - robi w nim dłuższe lub krótsze pauzy, można na przykład wypatrywać nocą poruszających się na niebie obiektów, przez teleskop. Wsłuchiwanie się w utwór muzyczny, szczególnie jeśli słyszy się go pierwszy raz. Wystraszony żołnierz w okopach nasłuchujący ruchów wroga itd.
metsys (1088 punktów)
>Uważna obserwacja wyłącza myślenie, albo jak kto woli - robi w nim dłuższe lub krótsze pauzy,
Czyli coś w deseń gapienia się na przestrzał? Łypię w ślipia, ale ogniskowa łapie 50 km za oczyma? No. To może już być coś! Plus za pomysł lub pomysł na pomysł.

jestem jednym z miliardów szczęściarzy pośród bilionów pechowców, któremu udało się zobaczyć świat...
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)

>No właśnie znacie sposób na niemyślenie (wyłączając sen, śmierć)?

Jak staram się nie myśleć to nie mogę przestać myśleć o tym, czy jeszcze myślę czy już nie.
Zaklęty krąg.

"Ateizm jest religią w takim samym stopniu w jakim nie zbieranie grzybów jest hobby"
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)

>No właśnie znacie sposób na niemyślenie (wyłączając sen, śmierć)?
Ból. Polecam grypę z przeziębieniem.

Pozdrawiam

No cóż. Wszyscy próbujemy coś wyrazić. Niekoniecznie to, o czym myślimy, że próbujemy to wyrazić.
25-10-2010 20:34 
 Ocena 1 na 1
metsys (1088 punktów)

>Ból. Polecam grypę z przeziębieniem.

Dziękuję. Wolę omijać łukiem szerokim. Grypa żołądkowa też niezła. Polecam. Jednak wtedy myśli skupiają się na tempie topnienia rolki. Tak, czy inaczej zawsze chodzi o racjonalność. Gorzej, gdy zabraknie funduszy na jej gruntowanie.


jestem jednym z miliardów szczęściarzy pośród bilionów pechowców, któremu udało się zobaczyć świat...
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)
W ogólności silne stany emocjonalne wyłączają myślenie. Oczywiście to świadome i oczywiście na określony czas.

Pozdrawiam

No cóż. Wszyscy próbujemy coś wyrazić. Niekoniecznie to, o czym myślimy, że próbujemy to wyrazić.
29-10-2010 11:18 
 Ocena 1 na 1
prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
>W ogólności silne stany emocjonalne wyłączają myślenie. Oczywiście to świadome i oczywiście na określony czas.
Np. facet, który intensywnie kopuluje! Wątpię aby wonczas o czymkolwiek myślał.
Jeszcze jak się schla jak świnia! Świnia też chyba nie myśli, chociaż jest uważana za inteligentną bestię.
A w ogóle co to znaczy myśleć? Psycholog John Dewey uważał, że zaczynamy myśleć dopiero wtedy, kiedy mamy rozwiązać jakieś zadanie. A jak jedziemy pociągiem i gapimy się w okno to przeżywamy ciągi wrażeń. Za kierownicą samochodu jednak myśleć trzeba. Ale wielu nie myśli, albo myśli o niebieskich migdałach i kończy na drzewie. A przecież z drzewa dlatego zeszliśmy, bo zaczęliśmy myśleć.


Czasami diabeł mnie kusi, aby uwierzyć w Boga.
29-10-2010 13:43 
 Ocena 1 na 1
spellbinder (8577 punktów)
>>Za kierownicą samochodu jednak myśleć trzeba. Ale wielu nie myśli, albo myśli o niebieskich migdałach i kończy na drzewie. A przecież z drzewa dlatego zeszliśmy, bo zaczęliśmy myśleć.

I to jest paradoks dopiero - zeszliśmy z drzewa jak zaczęliśmy myśleć, ale jak przestajemy, to nas trzeba z drzewa zdrapywać.
Medieval (3004 punktów)

>No właśnie znacie sposób na niemyślenie (wyłączając sen, śmierć)?

Ja nie potrafię wywołać tego stanu ale czasami się zawieszam i wtedy nie myślę o niczym. Natomiast potrafię wyłączyć szumy, mogę nie słyszeć jak ktoś do mnie mówi, koncentrować uwagę na czym innym. Coś tam brzęczy ale poza moją świadomością.
metsys (1088 punktów)
>Natomiast potrafię wyłączyć szumy, mogę nie słyszeć jak ktoś do mnie mówi, koncentrować uwagę na czym innym. Coś tam brzęczy ale poza moją świadomością.
Bzykanie, skoro odczuwalne, spina się ze świadomym odczuciem, czyli myślą. Pardon. Ponoć ślimaki nie myślą, a bzykają...


jestem jednym z miliardów szczęściarzy pośród bilionów pechowców, któremu udało się zobaczyć świat...
kognitywista (3391 punktów)
>12 - Ciągle o czymś myślę. Nie umiem przestać.
A ja tam lubię myśleć ... to całkiem przyjemne.
orchidea78 (385 punktów)
Najgorsze, gdy nie można przestać myśleć ma jakiś przykry temat-człowiek stara się odpędzić niewesołe skojarzenia, a one ciągle tkwią w głowie...
metsys (1088 punktów)
> Najgorsze, gdy nie można przestać myśleć ma jakiś przykry temat-człowiek stara się odpędzić niewesołe skojarzenia, a one ciągle tkwią w głowie...
Tak samo jak melodia usłyszana rano w radiu. Zaprzestanie myślenia powoduje chyba eutanazję świadomości. Nie umarłem więc nie wiem. Kiedyś też się nie dowiem. Fajnie.


jestem jednym z miliardów szczęściarzy pośród bilionów pechowców, któremu udało się zobaczyć świat...
kognitywista (3391 punktów)
> Najgorsze, gdy nie można przestać myśleć ma jakiś przykry temat-człowiek stara się odpędzić niewesołe skojarzenia, a one ciągle tkwią w głowie...
Nie tylko tkwią, ale wręcz utrwalają się poprzez te próby odpędzania.
metsys (1088 punktów)

>A ja tam lubię myśleć ... to całkiem przyjemne.
Choć czasem bezmyślność bywa przyjemniejszą alternatywą. Nie zawsze przyjemną w skutkach. Myślę więc jestem. Coś jest w tej myśli...


jestem jednym z miliardów szczęściarzy pośród bilionów pechowców, któremu udało się zobaczyć świat...
Madame de Montsegur (1910 punktów)
>No właśnie znacie sposób na niemyślenie (wyłączając sen, śmierć)?

Słuchanie Radio Maryja, klepanie różańca, pikietowanie w obronie krzyża na Krakowskim Przedmieściu itp. Trzeba autentycznie nie myśleć, żeby robić takie rzeczy .
Kuba K. (3909 punktów)
>No właśnie znacie sposób na niemyślenie (wyłączając sen, śmierć)?

Osobiście nie, ale mam niejasne wrażenie, że wielu ludziom, z którymi się stykam, przychodzi to z przerażającą łatwością
Wystarczy zresztą, że pobuszujesz trochę po forum - liczne wypowiedzi choćby "Logika", "Monitora", czy "Elżbiety kółko różańcowe" mogą Cię naprowadzić na jakiś trop

Zaś co do rozmów z dwunastolatką - też to przerabiam, tyle, że z delikwentką o rok młodszą. Festiwal pytań zaczyna się z chwilą przyjścia ze szkoły i trwa do zaśnięcia (z krótkimi przerwami na zjedzenie kolacji i umycie zębów). Ślę wyrazy solidarności i życzenia wytrwałości w boju
Pozdrawiam.

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365