Racjonalista - Strona głównaDo treści
Banksy w muzeum

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
23-01-2012 11:40BartekK (209 punktów)Banksy w muzeum
Ocena 5 na 5
Znany graficiarz Banksy podarował muzeum w Liverpoolu rzeźbę kardynała z rozpikselowaną twarzą, która ma przypomninać o nadużyciach seksualnych w Kościele.

Szczegóły Tutaj

Dodam, że muzeum o którym mowa w artykule to placówka utrzymywana z budżetu państwa, i ma status Muzeum Narodowego. Dyrektor nie widział problemu w przyjęciu eksponatu.

Nie spotkała go żadna kara za urażenie uczuć religijnych. Nikt nie chce go karać wieloletnim odosobnieniem.
Czytałem sporo o tym wydarzeniu na stronach brytyjskich. Przetoczyła się dyskusja, ale jakoś nie znalazłem informacji o oburzonych hierarchach kościoła, czy o wystąpieniach polityków.

Czy wyobrażacie sobie podobną akcję w Polsce?
Rzeźba profanująca wizerunek katolickiego biskupa. W rzeźbę wpisany znak krzyża. Wszystko zaprezentowane w państwowym muzeum.
Moim zdaniem u nas już miałby facet gotowy proces. Doniesienie do prokuratury złożyłoby kilka organizacji prawicowych/katolickich i kilku polityków z pierwszych stron gazet.

Jaki scenariusz przewidujecie dla podobnego wydarzenia w Polsce?
Czy byłoby tak jak 'prorokuję', czy może inaczej?
Pytam forumowiczów bo interesuję się wolnością wypowiedzi artystycznej i jej ewentualnymi granicami.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

spellbinder (8577 punktów)
>Moim zdaniem u nas już miałby facet gotowy proces.

Kto by miał gotowy proces, skoro nie wiadomo kim Banksy jest?
BartekK (209 punktów)
>>Moim zdaniem u nas już miałby facet gotowy proces.
>Kto by miał gotowy proces, skoro nie wiadomo kim Banksy jest?

Zgadzam się i dlatego pisałem o dyrektorze muzeum. Jest w końcu na państwowej posadzie.
W Polsce pewnie zresztą już dawno byłaby komisja parlamentarna ds. ustalenia tożsamości Banksego.
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>Znany graficiarz Banksy podarował muzeum w Liverpoolu rzeźbę kardynała z rozpikselowaną twarzą,
>która ma przypomninać o nadużyciach seksualnych w Kościele.
>Szczegóły
>Tutaj

Ujęło mnie:

Cytat:
- O tej porze roku (sic! - big_zyd ) łatwo zapomnieć o prawdziwej twarzy chrześcijaństwa - kłamstwach, korupcji i nadużyciach - napisał artysta w oświadczeniu.


>Dodam, że muzeum o którym mowa w artykule to placówka utrzymywana z budżetu państwa, i ma status
>Muzeum Narodowego. Dyrektor nie widział problemu w przyjęciu eksponatu.
>Nie spotkała go żadna kara za urażenie uczuć religijnych. Nikt nie chce go karać wieloletnim
>odosobnieniem.
>Czytałem sporo o tym wydarzeniu na stronach brytyjskich. Przetoczyła się dyskusja, ale jakoś nie
>znalazłem informacji o oburzonych hierarchach kościoła, czy o wystąpieniach polityków.
>Czy wyobrażacie sobie podobną akcję w Polsce?

Raczej słabo. Zda mi się, że nawet poczciwiec Bacon



Dogłębnie obrażałby Uczucia Tomczaków, Nowaków i innych Wszechpolaków.

Nie ma niczego, czego pragnąłbym bardziej niż mieć meduzę nazwaną moim nazwiskiem. (Frank Zappa)

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365