 |
Coraz trudniej nie być antysemitą Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 14-09-2015 15:59 | Brzostowski (7067 punktów) | Coraz trudniej nie być antysemitą
6 na 6 | Jak się czyta takie cóś: Jan Tomasz Gross o Polakach: "Faktycznie zabili w czasie wojny więcej Żydów niż Niemców" to nic dziwnego, że się w Polakach "gotuje". Przez pisanie agresywnych tekstów niweczy wieloletni wkład w poprawę, niełatwych stosunków polsko-żydowskich. Jest szkodnikiem w tym obszarze, bez sensu. wiadomosci(*)ow,wid,17844785,wiadomosc.html | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
8 na 8 | finerbijk (17282 punktów) | Że jednemu Żydowi się pomieszało na starość w głowie, to nie świadczy o innych. Chociaż nigdy zbyt przyjaźnie nastawiony do Polaków nie był, to takie teksty już podpadają pod "mowę nienawiści". Trochę się pośpieszył z tym chwaleniem Niemiec, które właśnie zamykają granice i nie wpuszczają pociągów z Austrii. A Merkel wyszła na idiotkę - parę dni temu twierdziła, że nie wolno ograniczać liczby azylantów, a dzisiaj U-turn.
|
|
|  | | Wenancjusz (16441 punktów) | > Merkel nie jest idiotą. Zamyka tylko granice z Austrią by zapełnić Polskę i Słowację nielegalnymi, wszystko jest przemyślane od poczatku. Oczywiście nasz rząd nieudaczników NIE ZAMKNIE GRANICY  MAŁO TEGO! NIE WIDZI TEGO PODSTĘPNEGO RUCHU! I W GÓWNO SIĘ PCHA!
Ich bin besser als mein Ruf
|
|
 | 2 na 2 | Christos (2696 punktów) | >Że jednemu Żydowi się pomieszało na starość w głowie, to nie świadczy o innych.
Biorąc pod uwagę nastawienie izraelskiej młodzieży odwiedzającej miejsca masowej zagłady, nie jemu jedynemu pomieszało się w głowie.
No gods, no masters...I am who I am.
|
|
2 na 2 | Burnham (1149 punktów) | Swojego czasu na racjonaliście pisano o Grossie pozytywnie (choćby tutaj www.racjonalista.pl/index.php/s,35/d,5693/t,0). Powtórzę to co napisałem kiedyś (ostatni wpis): www.racjonalista.pl/forum.php/s,397688Otóż na tym człowieku poznano się dość dawno temu bo już w 1981 roku. Wystarczy tylko cytaty przytaczać. Gross ma problemy natury psychologicznej, po prostu. To jest antypolski świr, którego w Polsce rozreklamował Adaś, a pewien sędziwy pan z Racjonalisty uznał za wybitnego naukowca z Princeton. Oczywiście nikt już Giedroyca i Jeziorańskiego w Polsce na lewicy nie czyta bo po co skoro jest Adaś z Wybiórczą. A szkoda bo bardzo wiele o współczesnej Polsce można z ich listów wyczytać. Wiele współczesnych "autorytetów" salonowych straciło by koronę, oj wielu.
|
|
3 na 3 | KORUND (4922 punktów) | >Jak się czyta takie cóś: >Jan Tomasz Gross o Polakach: "Faktycznie zabili w czasie wojny więcej Żydów niż Niemców" >to nic dziwnego, że się w Polakach "gotuje".
-Wystarczy być anty-idiotą. Głupota i kłamstwo narodowości nie posiadają i są wszechobecne jak bakterie.
>Przez pisanie agresywnych tekstów niweczy wieloletni wkład w poprawę, niełatwych stosunków polsko-żydowskich. Jest szkodnikiem w tym obszarze, bez sensu.
-Osobiście żadnych stosunków tego typu nie posiadam, ale durnot wszelakich od obydwu stron się nasłuchałem co niemiara.
|
|
3 na 5 | Arminius (25555 punktów) | Nie być antysemitą | "Jan Tomasz Gross o Polakach: "Faktycznie zabili w czasie wojny więcej Żydów niż Niemców". Gross celuje w w twierdzeniach nacechowanych emocją i trudnych do zweryfikowania. Jednakże faktem jest, iż na stronie polskiej ciąży współodpowiedzialność za śmierć dużej liczby Żydów w czasie okupacji. Problem jednakże nie polega na oczywistości tego faktu lecz na wybiórczości jego przedstawiania. Bo relacje polsko - zydowskie są bardzo złożone i pisząc o niechętnej postawie polskich chołpów względem Żydów (skutkującej często ich śmiercią) należy także pisać o - na przykład - prosowieckiej postawie sporej części Żydów w we wschodniej Polsce w latach 1939 - 1941 - co z kolei skutkowało śmiercią czy wywiezieniem na Sybir wielu Polaków, Ukraińców i Białorusinów, czy też o nadreprezentacji Żydów w aparacie represji komunistycznej po II wojnie światowej lub też o dużej skali kolaboracji z Niemcami sporej części społeczności żydowskiej. Pisanie prawdy o relacjach poslko - żydowskich to droga przez mękę - bo zawsze jest się między Scyllą i Charybdą - jednej lub drugiej strony. O skali problemu zasygnalizowanego przez Grossa w jego wypowiedzi mówi - sensu stricto naukowa i bardzo dobrze udokumentowana książka prof. Grabowksiego pt. "Judenjagd", w której, na przykładzie przedwojennego powiatu Dąbrowa Tarnowska analizuje on problem - i dochodzi do wstrząsajacyh wniosków. Co do uwag Grossa o kompromitacji moralnej Europy Wschodniej w kontekście kryzysu z uchodźcami - nie jest to odosobniona opinia. I trudno - nie będąc hipokrytą - nie zauważyć różnicy w podejsciu do problemu ( i do ludzi) gdy się widzi postawę zachodniej części Unii i wschodniej. "Autor stara się prześledzić losy 277 Żydów, na ślad których natrafił w materiałach archiwalnych, ukrywających się na terenie powiatu dąbrowskiego w drugiej fazie Judenjagd. Rzecz jasna - jak podkreśla prof. Grabowski - liczba ta zapewne nie jest liczbą ostateczną, jednak mimo to jest reprezentatywna dla tego zjawiska i na podstawie ich losu można starać się wyciągnąć ogólne wnioski o tym jak wyglądały relacje polsko-żydowskie na tym obszarze w omawianym okresie. Autor wychodzi od przedstawienia statystki mordów, których ofiarą padło 239 z 277 Żydów, następnie stara się dociec dlaczego proporcje te wyglądają tak a nie inaczej i kto tak naprawdę jest odpowiedzialny za ich śmierć. Analizując postawy chłopów, przybliża rolę zarówno niemieckiej jak i polskiej (granatowej) policji w mordowaniu Żydów. Sporo miejsca poświęca także Baudienstowi (Służbie Budowlanej) i jej niechlubnemu, jak się okazuje udziałowi w Judenjagd. Prezentuje oczywiście walkę Żydów o przetrwanie, która trwała aż do stycznia 1945 r. Obraz tego jak wyglądały realia tamtego okresu nie byłby pełny, gdyby w książce zabrało informacji na temat pomocy niesionej przez chłopów Żydom. Profesor Grabowski porusza również tę kwestię. Książkę zaopatrzono także w kilkudziesięciostronicowy Aneks, w którym znalazły się głównie relacje (naprawdę wstrząsające) Żydów, którym udało się przetrwać Holokaust".Po drugie, dzięki bardzo wnikliwej analizie materiału archiwalnego (odnoszącego się również do innych powiatów przedwojennego województwa krakowskiego, jak i innych rejonów II RP) Autor naświetla wiele spraw, a często także weryfikuje dotychczas pokutujące opinie na dany temat. Szczególnie dobrze to widać w przypadku roli Policji Polskiej (tzw. granatowej) w mordowaniu Żydów, gdzie prof. Grabowski przedstawia szereg dowodów na to, że wina za te czyny spoczywa na jej funkcjonariuszach w o wiele większym stopniu niż dotychczas przyjęło się uważać. Podobnie rzecz się ma jeżeli chodzi o Baudienst, która wbrew temu o czym można czasami przeczytać, nie zajmowała się tylko pilnowaniem mienia pożydowskiego, lecz brał czynny udział w likwidacji gett i obławach na Żydów. Także analiza struktury społecznej tych którzy odpowiadali za denuncjację a niejednokrotnie mordy na ukrywających się Żydach, może spowodować spore zdziwienie niektórych, ponieważ zadaje ona kłam twierdzeniu, że dopuszczali się tego wyłącznie ludzie z marginesu. Bardzo interesującym jest również podejście do zagadnienia ratowania Żydów. Autor odchodzi od klasycznego ujęcia motywów jakimi kierowali się pomagający Żydom. Podkreśla On, wydawałoby się rzecz oczywistą, że swoją historię mogli opowiedzieć tylko ci Żydzi, którzy przeżyli wojnę. Zaowocowało to nadreprezentacją relacji o pomocy bezinteresownej, a niedoszacowaniu tej udzielanej za opłatą, która w bardzo dużym procencie była znacznie mniej skuteczną od tej pierwszej i kończyła się częstokroć śmiercią ukrywanego, bądź to z rąk samego gospodarza lub też z powodu wydania go w ręce policji granatowej lub Niemców. Jak podkreśla prof. Grabowski, nie należy potępiać samej pomocy za opłatą, jednak chodzi w tym wypadku o częste łamanie zawartego "kontraktu", co kończyło się w większości wypadkach śmiercią żydowskiego "kontrahenta". historia.o(*)-powiatu-j-grabowski-recenzja/
|
|
 | 2 na 2 | Burnham (1149 punktów) | Odp: Nie być antysemitą | >Co do uwag Grossa o kompromitacji moralnej Europy Wschodniej w kontekście kryzysu z uchodźcami - nie jest to odosobniona opinia.
Gross jest typem "naukowca", który zanim zbada zjawisko to już zna odpowiedź. Nigdy nie wiem jak reagować, gdy kanalia taka jak Gross pozuje na człowieka wyznaczającego standardy moralne. Nie rozumiem po co się tą kreaturą zajmować choć rozumiem dlaczego Adaś go w kraju rozreklamował mimo, że Giedroyc (lubiący Grossa !) wyraźnie przed tym ostrzegał.
Niemcy nie nadają się na lidera Europy. To Niemcy wywołali drugą wojnę światową, a teraz są katalizatorem radykalizacji nastrojów antyislamskich w całej Europie. Polityka względem tego problemu mogłaby wyglądać zupełnie inaczej, ale wygląda tak, że bogate Niemcy plują na Węgry (bo inaczej tego nazwać nie można) za to, że ci starają się przywrócić kraj do normalnego funkcjonowania w obliczu fali uchodźców paraliżujących granice państwa. Niemcy szantażują i resztę grupy Wyszechradzkiej mimo, że sami umówili się z Putinem organizując bezpieczeństwo energetyczne bez zważania na interes krajów UE. Kraj który lideruje UE i głośno nawołuje do solidarności unijnej w obliczu problemów sam prowadzi odrębną politykę energetyczną. Merkelowa, wzbudzając wściekłość również obywateli swojego kraju, najpierw zapewniała, że Niemcy są w stanie ugościć uchodźców, ale teraz rakiem się z tych postulatów wycofuje odwracając uwagę wyborcy w stronę problemu kontroli granic. Czyli jest dokładnie tak jak pisał o Niemcach Nietzsche - naród kulturalnie zacofany o kilkaset lat względem reszty Europy.
|
|
|  | -1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | "Czyli jest dokładnie tak jak pisał o Niemcach Nietzsche - naród kulturalnie zacofany o kilkaset lat względem reszty Europy".
To znaczy czym się to zacofanie kulturalne Niemców cechuje? I jak określić stan naszej "kultury" na tle tej zacofanej niemieckiej?
|
|
1 na 1 | dajmonion (3663 punktów) | Odp: Coraz trudniej nie być antysemitą | Tylko niepewna siebie duma się gotuje. W osobach dobrze poinformowanych i utwierdzonych w swojej wartości nic się nie gotuje, po żadnej stronie. Można na to popatrzeć w inny sposób. Takie wypowiedzi stwarzają okazję, by jeszcze raz powrócić do pewnych tematów i wyjaśnić jak było. Ostatecznie traci ten, kto dezinformuje. Poza tym stosunki polsko - żydowskie chyba nie są aż tak kruche, aby miały je zaraz popsuć takie śmiałe tezy. Chodzi o to, że takie sytuacje są okazją do tego, aby ćwiczyć się w reagowaniu ze spokojem. Pomówienia były, są i będą. Jeśli mimo tego ktoś chce zachować dobre samopoczucie i działać ze spokojnym czystym umysłem, to musi popracować nad sobą, a nie nad otoczeniem. Ziarno musi obumrzeć jakby powiedział Jezus, a buddyści by dodali, że trzeba dostrzec pustkę we wszystkim co się dzieje.
dajmonion
|
|
 | | Arminius (25555 punktów) | Ad rem | "Tylko niepewna siebie duma się gotuje. W osobach dobrze poinformowanych i utwierdzonych w swojej wartości nic się nie gotuje, po żadnej stronie. Można na to popatrzeć w inny sposób. Takie wypowiedzi stwarzają okazję, by jeszcze raz powrócić do pewnych tematów i wyjaśnić jak było. Ostatecznie traci ten, kto dezinformuje. Poza tym stosunki polsko - żydowskie chyba nie są aż tak kruche, aby miały je zaraz popsuć takie śmiałe tezy. Chodzi o to, że takie sytuacje są okazją do tego, aby ćwiczyć się w reagowaniu ze spokojem. Pomówienia były, są i będą. Jeśli mimo tego ktoś chce zachować dobre samopoczucie i działać ze spokojnym czystym umysłem, to musi popracować nad sobą, a nie nad otoczeniem. Ziarno musi obumrzeć jakby powiedział Jezus, a buddyści by dodali, że trzeba dostrzec pustkę we wszystkim co się dzieje".
A teraz może coś konkretnego?
|
|
| Bogucki (102 punktów) | Odp: Coraz trudniej nie być antysemitą | Witam Czemu nie możemy tego zażegnac i wyjaśnić takim stwierdzeniem : Tak niektórzy polacy uczestniczyli w holokauscie . Jest nam z tego powodu przykro. Było to 70 lat temu , czy warto dalej to sobie pamiętać czy nie lepiej w imię tych którzy zginęli wybaczyć sobie i zacząc na nowo współprace aby ich poswięcenie nie poszło na marne ?
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|