>Chciałabym się dowiedzieć czy wg Państwa opinii państwo polskie mogłoby funkcjonować bez partii
Nie, podobnie jak każde inne. Ludzie, których łączą wspólne interesy ekonomiczne albo ideologia służąca do ich zabezpieczenia, wykorzystają posiadane mechanizmy sprawowania władzy do osiągnięcia profitów z pracy pozostałej części społeczeństwa. Nie jest istotne, czy taką grupę nazwie się partią polityczną, czy koterią w otoczeniu samowładcy. Cel jednoczenia się jest ten sam. Ludzie to stadne istoty, więc w jedności siła. Każdy tyran, zanim nim został, potrzebował grupy popleczników do zawłaszczenia władzy i jej utrzymania.
No gods, no masters...I am who I am.
|