Racjonalista - Strona głównaDo treści
Koziełło, Dowgiałło, pogięłło...

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
07-04-2012 22:58big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Koziełło, Dowgiałło, pogięłło...
Ocena 16 na 16
Chyba jednak ten Bóg jest, a zwłaszcza jest Polakiem i katolikiem - bo któż inny potrafiłby tak Wielkie Zło jak rusko-tuski zamach w Smoleńsku w Jeszcze Większe Dobro równie niezawodnie Przemieniać?

Nowy Katyń nie tylko Przebudził i Zjednoczył Naród (ten Prawdziwy, ma się rozumieć) ale też - jak się okazuje - dał i Sztuce Polskiej niebywale silny impuls Twórczy, impuls wznoszący ją na Wyżyny, które Matejko niejasno przeczuwał zaledwie...

Wszyscy chyba pamiętają (zapomnieć tego się nie da) przesławny Hołd smoleński Stanisława Koziełło-Wolskiego.



Wielka-ć to Radość, iż dzieło owo nie pozostanie na Wieki samotnym wytryskiem polskiego Geniuszu, ale - jak się zdaje - stało się już Zaczynem całego nowego nurtu, kamieniem poruszającym artystyczną lawinę, która z czasem Odmieni Ludzkie Serca i Oblicze Ziemi. Tej Ziemi.

Oto bowiem w płodny rezonans ze Stanisławem Koziełło-Wolskim wszedł malarz Zbigniew M. Dowgiałło, Zadumę obecną w obrazie poprzednika po mistrzowsku Dramatyzmem kontrapunktując:



(Detalom dzieła przyjrzeć się można tutaj. Warto .)

Cóż Picasso? Cóż Braque? - przy takiej parze Wizjonerów?

Dodatkowo cieszy, iż Pasterze szybko Znaki Czasu rozpoznali - bo choć jeszcze Stanisław Koziełło-Wolski, biedując najwyraźniej jak jaka bohema , musiał reprodukcje w sieci za nędzne 189 zeta + koszty przesyłki opychać, to już wobec Zbigniewa M. Dowgiałło Kościół Święty bezbłędnie w tradycyjnej roli mecenasa się odnalazł .

Sursum corda!
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

coreless (16088 punktów)

>Zbigniewa M. Dowgiałło Kościół Święty bezbłędnie w tradycyjnej roli mecenasa się odnalazł .

Nie znam dobrze twórczości Zbigniewa Dowgiałły, ale mam wrażenie, że podejmuje on z odbiorcą mimo wszystko o wiele ciekawszą i bardziej błyskotliwą grę niż Koziełło-Wolski. Nie wiem tylko, czy duszpasterze też się połapali. Nie każdy musi znać przecież choćby Malczewskiego... (Nie mówiąc o samym Dowgialle): www.dowdow.com.pl/pankos_film/index_big.html
09-04-2012 00:42 
 Ocena 6 na 6
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>Nie znam dobrze twórczości Zbigniewa Dowgiałły,

Żałuj.

>ale mam wrażenie, że podejmuje on z odbiorcą mimo wszystko o wiele ciekawszą i bardziej błyskotliwą grę niż Koziełło-Wolski.

No, ba!
Cytat:
Wierni odwiedzający kościół byli wyraźnie zszokowani. - Kto to powiesił? - pytali. Przy swoim dziele cały czas czuwał autor Zbigniew M. Dowgiałło, który kamerą filmował reakcje ludzi.


>Nie wiem tylko, czy duszpasterze też się połapali.

Proboszcz twierdzi, że nie jemu oceniać artystę i nie jemu oceniać sztukę.
Dziwne jak na duszpasterza.
Musi go jaki Nergal opętał.

>Nie każdy musi znać przecież choćby Malczewskiego... (Nie mówiąc o samym Dowgialle)

Że niby taki Malczewski na sterydach? Hmmm... Coś w tym jest...

>www.dowdow.com.pl/pankos_film/index_big.html

Jak widzę - nie tylko na sterydach zresztą...


Nikt w PiS, ani nieoficjalnie ani w sposób złośliwy, nie nazywa Jarosława Kaczyńskiego Kaczafim. (Joachim Brudziński)
09-04-2012 09:55 
 Ocena 1 na 1
coreless (16088 punktów)
Megaeksplozja kosmicznych jaj sztuki. Bardzo ładne.
09-04-2012 10:49 
 Ocena 3 na 3
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>Megaeksplozja kosmicznych jaj sztuki. Bardzo ładne.

Nawet samemu Terlikowskiemu się spodobało .
Z komentarzy można wnosić, że w ogóle na Frondzie się podoba .
Ja z kolei upodobałem sobie to, co napisał jakiś Anteko (niedziela, 08 kwietnia 2012, 18:10)
Cytat:
Na mnie ten obraz robi duże wrażenie i kojarzy mi się okrzykiem przerażenia utrwalonym przez czarne skrzynki.


Mi też .

Nikt w PiS, ani nieoficjalnie ani w sposób złośliwy, nie nazywa Jarosława Kaczyńskiego Kaczafim. (Joachim Brudziński)
09-04-2012 10:53 
 Ocena 1 na 1
coreless (16088 punktów)
Jedna ze zmultiplikowanych kudłatych biust-blondyn pokazuje, że ktoś ma tu małego? Biało-czerwona kratka w kształcie kostki do gry?
Coraz ładniejszy ten obrazek.
09-04-2012 11:02 
 Ocena 2 na 2
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>Jedna ze zmultiplikowanych biust-blondyn pokazuje, że ktoś ma tu małego?

Oj tam, oj tam. Grunt, że Duchem, Duchem Wielki, nie musi materią...


Nikt w PiS, ani nieoficjalnie ani w sposób złośliwy, nie nazywa Jarosława Kaczyńskiego Kaczafim. (Joachim Brudziński)
09-04-2012 11:37 
 Ocena 2 na 2
coreless (16088 punktów)
Im dłużej patrzę na ten obrazek, tym bardziej chce mi się siku. Przypadek?
09-04-2012 11:49 
 Ocena 6 na 6
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>Im dłużej patrzę na ten obrazek, tym bardziej chce mi się siku. Przypadek?

Nie przypadek. To znaczy, że zaprzańcem jesteś POlszewickim.
Prawym Polakom w takich okolicznościach tylko oczami płyny ustrojowe się leją .
(No, może jeszcze w ustach co utoczą...)


Nikt w PiS, ani nieoficjalnie ani w sposób złośliwy, nie nazywa Jarosława Kaczyńskiego Kaczafim. (Joachim Brudziński)
09-04-2012 15:45 
 Ocena 2 na 2
coreless (16088 punktów)

>Nie przypadek. To znaczy, że zaprzańcem jesteś POlszewickim.
Parafrazując - mam do tego stosunek. To jest w zasadzie kosmiczny transcendentalny orgazm wszechświatowy.
10-04-2012 20:11 
 Ocena 4 na 4
liliac (147340 punktów)
>Prawym Polakom w takich okolicznościach tylko oczami płyny ustrojowe się leją .

Ale bigu. Siku oczami?
11-04-2012 09:39 
 Ocena 2 na 2
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>>Prawym Polakom w takich okolicznościach tylko oczami płyny ustrojowe się leją .
>Ale bigu. Siku oczami?

Polak potrafi .


Nikt w PiS, ani nieoficjalnie ani w sposób złośliwy, nie nazywa Jarosława Kaczyńskiego Kaczafim. (Joachim Brudziński)
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Pi$opaci nadal uważają, że to

jest kokpit samolotu...



Pieprzę, nie solę.
coreless (16088 punktów)

Trudno się domyśleć, co to może być, bo strasznie zakute.
08-04-2012 03:27 
 Ocena 14 na 14
Lizergus (691 punktów)
Mnie to przypomina to:

Łącząc to z tym:

i tym:

otrzymujemy grubą teorię spiskową!
08-04-2012 08:05 
 Ocena 4 na 4
coreless (16088 punktów)

To się trzyma kupy!
Stąd obecność trzech men in black po lewej na drugim planie.
Tomek Fiedorek (5805 punktów)
Zaprawdę olśniłeś mnie i zacnym jest twój uczynek. Od dziś postanawiam rozbuchaną kobiecość (nota bene muzę artysty tego) hamować nieco, aby serc i innych wnętrzności nie potraciły. Nie jest to godne kochanka, aby zabijać kobietę uwielbianą, że o wytrzeszczu oczu małżonka nie wspomnę. Tak to straszliwie malarz pokazał...
Choć wątpliwości mam, czy to aby strach mu włosy postawił, a nie garść żelu.
coreless (16088 punktów)

>Koziełło-Wolski, biedując najwyraźniej jak jaka bohema , musiał reprodukcje w sieci za nędzne 189 zeta + koszty przesyłki opychać...

No cóż, sztuka współczesna często pogrywa z formą towarową.

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365