Racjonalista - Strona głównaDo treści
Akt Apostazji - ortografia!

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Sprawy portalu
NapisanoAutorTytuł
13-09-2008 15:41makson (164 punktów)Akt Apostazji - ortografia!
Ocena 6 na 6
Przeglądając strony serwisu znalazłem gotowy akt apostazji do ściągnięcia ze strony psr.racjonalista.pl/kk.php/s,5664 . Jednakże pełen smutku zauważam, iż posiada on ewidentne błędy ortograficzne, a przekazanie go w takiej postaci byłoby kompromitujące (nawet jeżeli ksiądz nie zauważyłby błędów, to jednak jako osoba reprezentująca racjonalistów powinniśmy się ich wstydzić).

Zacznę może od początku:

Piszemy Kościół rzymskokatolicki - z małej litery rzymskokatolicki i bez myślnika (a jest "Kościół Rzymsko-Katolicki").

Jest napisane w akcie "boga osobowego", co prawda można by się spierać co autor miał na myśli, ale jeżeli chodzi nam o Boga będącego podmiotem wyznań religii monoteistycznych (z której chcemy się wypisać) to powinniśmy napisać poprawnie z wielkiej litery - Bóg .

"KPKan" - zapewne chodziło autorom o kodeks prawa kanonicznego, ale poprawny skrót to: CIC lub KPK .

"nie uczestniczę w życiu kościoła", "nauką kościoła" - kościół pisany z małej litery oznacza budynek, a nie wiem jaka mogłaby być "nauka budynku". Jeżeli mamy na myśli ogół wyznawców, organizację, instytucję to w języku polskim piszemy z wielkiej litery Kościół .

"z wszelkich" - w trzecim akapicie nie przeszkodziło już w napisaniu poprawnie w czwartym akapicie ze wszelkich (lecz tutaj nie jestem do końca przekonany, która forma jest poprawna).

"zostałaprzeprowadzona" - piszemy oddzielnie, ale to pewnie literówka.

Dziękuję za uwagę, liczę na szybkie poprawienie błędów i mam nadzieję, że nikt nie będzie miał mi za złe ich wytykanie.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

plodzien (7378 punktów)
>"KPKan" - zapewne chodziło autorom o kodeks prawa kanonicznego, ale poprawny skrót to: CIClub KPK .
No to trzeba szybko zmienic nazwę kodeksu postępowania karnego. Jako akt prawny oczywiście mniej ważny od prawa kanonicznego - chętnie "ustąpi" mu swojego skrótu
Mariusz Agnosiewicz
Naniosłem część uwag, dziękuję
Sławek Dutkiewicz (1713 punktów)

>Piszemy Kościół rzymskokatolicki - z małej litery rzymskokatolicki i bez myślnika (a jest "Kościół Rzymsko-Katolicki").

Językoznawcy niewątpliwie przyznaliby rację ale co zrobić w sytuacji, kiedy sam Kościół używa tej właśnie pisowni? Komisja Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski opublikowała właśnie dokument pt. "Zasady oceniania osiągnięć edukacyjnych z religii Rzymsko-Katolickiej w szkołach publicznych". Dokument podpisał przewodniczący tej komisji arcybiskup Kazimierz Nycz.
Gustaw (370 punktów)
W języku polskim nie piszemy "z małej litery", nie piszemy również "z wielkiej litery", tylko małą lub wielką itp. Pozdrawiam
stary (143 punktów)
>Dziękuję za uwagę, liczę na szybkie poprawienie błędów i mam nadzieję, że nikt nie będzie miał miza złe ich wytykanie.
>
Nie nie mam za złe, szczególnie jeżeli chodzi o dokumenty. Ja również staram się pisać bezbłędnie pomimo, że mam wszelkie predyspozycje do ich robienia i na co dzień robię ich ogromna ilość. Jestem dyslektykiem i mam również wszystkie objawy dysgrafii. Mimo tego jakoś przebrnąłem przez katarakty polskiej ortografii i gramatyki oczywiście nie bez strat.
Teraz jest mi łatwiej pisać bo edytory tekstów pokazują większość błędów ale i trudniej bo wykute w szkole zasady z wiekiem ulegają zatarciu i przestaje być oczywiste jak niektóre wyrazy, zwroty, określenia należy zapisać. Liczne wyjątki znacznie utrudniają tę ( tą czy tę ) sytuację.
Jak zauważyłem sam masz czasem kłopot jak rozstrzygnąć poprawny zapis. Miej więc czasami odrobinę wyrozumiałości dla tych co popełniają błędy (ale nie w dokumentach publicznych) takich jak ja. Bądź bezlitosny dla tych co popełniają błędy z lenistwa.
Pozdrawiam
18-09-2008 13:03 
 Ocena 3 na 3
Gustaw (370 punktów)
Chociaż jeden prawdziwy dyslektyk! Cieszę się, że pracujesz nad sobą Bo większość tzw. dyslektyków to oszuści i lenie. Pozdrawiam

Wróć do listy wątków działu Sprawy portalu
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365