Przeglądając strony serwisu znalazłem gotowy akt apostazji do ściągnięcia ze strony
psr.racjonalista.pl/kk.php/s,5664 . Jednakże pełen smutku zauważam, iż posiada on ewidentne błędy ortograficzne, a przekazanie go w takiej postaci byłoby kompromitujące (nawet jeżeli ksiądz nie zauważyłby błędów, to jednak jako osoba reprezentująca racjonalistów powinniśmy się ich wstydzić).
Zacznę może od początku:
Piszemy
Kościół rzymskokatolicki - z małej litery rzymskokatolicki i bez myślnika (a jest "Kościół Rzymsko-Katolicki").
Jest napisane w akcie "boga osobowego", co prawda można by się spierać co autor miał na myśli, ale jeżeli chodzi nam o Boga będącego podmiotem wyznań religii monoteistycznych (z której chcemy się wypisać) to powinniśmy napisać poprawnie z wielkiej litery -
Bóg .
"KPKan" - zapewne chodziło autorom o kodeks prawa kanonicznego, ale poprawny skrót to:
CIC lub
KPK .
"nie uczestniczę w życiu kościoła", "nauką kościoła" - kościół pisany z małej litery oznacza budynek, a nie wiem jaka mogłaby być "nauka budynku". Jeżeli mamy na myśli ogół wyznawców, organizację, instytucję to w języku polskim piszemy z wielkiej litery
Kościół .
"z wszelkich" - w trzecim akapicie nie przeszkodziło już w napisaniu poprawnie w czwartym akapicie
ze wszelkich (lecz tutaj nie jestem do końca przekonany, która forma jest poprawna).
"zostałaprzeprowadzona" - piszemy oddzielnie, ale to pewnie literówka.
Dziękuję za uwagę, liczę na szybkie poprawienie błędów i mam nadzieję, że nikt nie będzie miał mi za złe ich wytykanie.