 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 17-07-2017 15:36 | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) | Czy polski miód ma płeć?
4 na 4 | Badania nad stereotypami ról płciowych i ich wpływem nad kształtowanie się tożsamości płciowej mają w naukach społecznych na Zachodzie dość długie tradycje, sięgające pierwszych dekad dwudziestego wieku. Współcześnie najwięcej kontrowersji wzbudzają na tym polu teorie najbardziej skrajne. Na jednym biegunie znajdują się poglądy, że za kształtowanie tożsamości płciowej odpowiadają niemal wyłącznie czynniki biologiczne, a na przeciwległym - że czynniki czysto kulturowe. W Polsce najgorszą opinią, zwłaszcza w środowiskach konserwatywnych i religianckich, cieszą się chyba takie teorie ról płciowych, które w rozwoju tożsamości płciowej największe znaczenie, jeżeli nie jedyne, przypisują czynnikom kulturowym. Pozwalają one bowiem utrzymywać, że to, co w danym miejscu i czasie może być uważane za męskie czy kobiece, jest po prostu względne. Ma się rozumieć, bardzo nie podoba się to wyznawcom przekonania, że męskie i żeńskie role płciowe są jednak zgoła odmienne, ściśle określone, bezwzględne rozgraniczone i założone z góry (dosłownie i w przenośni). Niejako na przeciwnym krańcu znajdują się teorie, które nie zaprzeczając roli czynników kulturowych, zwracają uwagę, że między kobietami i mężczyznami da się zauważyć niemałe różnice na poziomie anatomii i fizjologii. Bezpośrednio i pośrednio (to jest - przy udziale czynników społecznych i psychologicznych) może to skutkować występowaniem w zachowaniu mężczyzn i kobiet mniejszych czy większych różnic, które są do pewnego stopnia zdeterminowane biologicznie. Takie czysto biologistyczne stanowisko z kolei bardzo nie podoba się zwolennikom teorii kulturowych. Konserwatywni religianci być może byliby w stanie je zaakceptować, ale pod warunkiem zastąpienia nader niewygodnego terminu 'ewolucja' pojęciem 'inteligentnego projektu'. Dla nastawionego scjentystycznie biologisty jest to oczywiście nie do przyjęcia. Ciekawe jak ten wielogłos wybrzmiałby w kwestii różnic w preferencji gatunków miodu, jakie występują między kobietami i mężczyznami w Polsce? Okazuje się bowiem, że przy wyborze gatunku miodu płeć ma znaczenie. I to istotne. Statystycznie istotne. Zacznijmy od tego, że Polki spożywają miód istotnie częściej niż Polacy. Kobiety częściej niż mężczyźni jedzą miód codziennie lub prawie codziennie. Wśród mężczyzn stosunkowo więcej jest takich, którzy spożywają miód kilka razy w miesiącu lub rzadziej. Prawdopodobnie wynika to stąd, że kobiety częściej niż mężczyźni traktują spożywanie miodu jako element zdrowego odżywiania się, przynajmniej we własnym mniemaniu i w świetle posiadanej wiedzy na ten temat. Do miodów najchętniej spożywanych w Polsce należą miody wielokwiatowe i lipowe. Są one istotnie częściej wskazywane jako ulubione przez kobiety niż przez mężczyzn. Szczególnie do smaku przypada kobietom również miód akacjowy. Na tej podstawie można powiedzieć, że Polki upodobały sobie miody jasne, stosunkowo łagodne w smaku i zapachu, o ładnej barwie, umiarkowanie słodkie, czasami lekko mdłe. Ciemne miody spadziowe i gryczane, ostre i aromatyczne, częściej wybierane są przez Polaków. Co chyba nie dziwi, przy zakupie miodu kobiety znacznie większą wagę niż mężczyźni przywiązują do estetyki opakowania. W dodatku, płeć wpływa na sposób używania miodu. Mężczyźni częściej niż kobiety używają miodu do smarowania pieczywa lub zjadają miód łyżką prosto ze słoika, zaś kobiety częściej używają miodu jako słodziwa do napojów, dań śniadaniowych, wypieków i deserów. Ponadto, mężczyźni częściej niż kobiety eksperymentują z dodawaniem miodu do trunków, a kobiety - z używaniem miodu do celów kosmetycznych, głównie do pielęgnacji skóry i włosów. Upadek w jesieni życia nie pozostaje bez wpływu na preferencje gatunków miodu i sposób jego używania. Z wiekiem Polki i Polacy, niezależnie od płci, coraz chętniej sięgają po miody tańsze, takie jak miód rzepakowy, który spożywają bardzo oszczędnie - rozpuszczając po łyżeczce w szklance przegotowanej wody lub ciepłego mleka. Najbiedniejsi i najsłabiej wykształceni mieszkańcy kraju wykorzystują miód nawet leczniczo, na przykład do przemywania i okładania ran i obrzęków, zamiast farmaceutyków. Może ktoś ma pomysł, jak to wszystko wytłumaczyć?  Referencje: Kowalczuk, I., Jeżewska-Zychowicz, M., Trafiałek, J. (2017). Conditions of honey consumption in selected regions of Poland. Acta Sci. Pol. Technol. Aliment., 16(1), 101-112. dx.doi.org/10.17306/J.AFS.2017.0446 | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
3 na 3 | Hrihorij (1723 punktów) | > Do miodów najchętniej spożywanych w Polsce należą miody wielokwiatowe i lipowe. Są one istotnie> częściej wskazywane jako ulubione przez kobiety niż przez mężczyzn. Szczególnie do smaku przypada> kobietom również miód akacjowy. Na tej podstawie można powiedzieć, że Polki upodobały sobie miody> jasne, stosunkowo łagodne w smaku i zapachu, o ładnej barwie, umiarkowanie słodkie, czasami lekko> mdłe. Ciemne miody spadziowe i gryczane, ostre i aromatyczne, częściej wybierane są przez Polaków.> Co chyba nie dziwi, przy zakupie miodu kobiety znacznie większą wagę niż mężczyźni przywiązują do> estetyki opakowania.> W dodatku, płeć wpływa na sposób używania miodu. Mężczyźni częściej niż kobiety używają miodu do> smarowania pieczywa lub zjadają miód łyżką prosto ze słoika, zaś kobiety częściej używają miodu jako> słodziwa do napojów, dań śniadaniowych, wypieków i deserów. Ponadto, mężczyźni częściej niż kobiety> eksperymentują z dodawaniem miodu do trunków, a kobiety - z używaniem miodu do celów kosmetycznych,> głównie do pielęgnacji skóry i włosów.> Upadek w jesieni życia nie pozostaje bez wpływu na preferencje gatunków miodu i sposób jego> używania. Z wiekiem Polki i Polacy, niezależnie od płci, coraz chętniej sięgają po miody tańsze,> takie jak miód rzepakowy, który spożywają bardzo oszczędnie - rozpuszczając po łyżeczce w szklance> przegotowanej wody lub ciepłego mleka. Najbiedniejsi i najsłabiej wykształceni mieszkańcy kraju> wykorzystują miód nawet leczniczo, na przykład do przemywania i okładania ran i obrzęków, zamiast> farmaceutyków.> Może ktoś ma pomysł, jak to wszystko wytłumaczyć?  Wytłumaczyć tego nie potrafię ale potwierdzam korelację. Faktycznie moja żona ogranicza spożywane miody do lipowego, akacjowego i leśnego, ja zaś preferuję gryczany, wrzosowy i spadziowy, chociaż pozostałymi też nie gardzę. Czasami kupuję miód z pyłkiem lub pierzgą i tego żona w ogóle nie dotyka. Jedyny miód, którego w zasadzie nie spożywamy oboje, to rzepakowy. Jakoś nam obojgu nie podchodzi.
|
|
 | 1 na 1 Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
W analizach statystycznych uwzględniono jeszcze miód wrzosowy - spożywany stosunkowo często przez osoby z wyższym poziomem wykształcenia i o wyższym poziomie dochodów. Słowem - miód wrzosowy symbolem statusu.  Zresztą, dobry miód nawłociowy też do pospolitych nie należy. 
"Nie ieden widziemy przykład, że naymocniey przyięte mniemania są to często przesądy, wzmocnione od dawna przyzwyczaieniem, i ciągle naśladowane mimo Rozsądku, a czasem nawet mimo naszego własnego przekonania". - Izabela Czartoryska
|
|
2 na 2 | ZaKotem (8733 punktów) |
> Może ktoś ma pomysł, jak to wszystko wytłumaczyć?  To ostatnie bardzo łatwo wytłumaczyć. To nie jest tak, że z wiekiem nabiera się ochoty na tańsze gatunki, tylko po prostu większość polskich emerytów to ludzie albo biedni i zmuszeni do oszczędzania, albo tylko pamiętający czasy niedostatku i mający odruch oszczędności. Do tego człowiek zazwyczaj lubi smaki tego, co jadł w młodości, jeśli ktoś w latach 70. zajadał miód rzepakowy dlatego, że akurat taki bywał w sklepie, to i dziś będzie mu taki właśnie smakować. Co do preferencji płciowych, to pojęcia nie mam, czy ich przyczyny są biologiczne, czy kulturowe (podejrzewam, że jedne i drugie) ale są zapewne tożsame z przyczynami tego, że mężczyźni częściej wolą dania pikantne. Ciekawe, czy są jakieś miody unisex. Na przykład i ja, i moja małżonka bardzo lubimy niezbyt popularny miód nawłociowy, który ma nietypowy dla miodu kwaskowy smak. www.racjonalista.pl/forum.php/s,731657#w731663
|
|
1 na 1 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
>Okazuje się bowiem, że przy wyborze gatunku miodu płeć ma znaczenie. Czy to znaczy, że są produkty o których wiadomo, że przy ich wyborze płeć nie ma znaczenia?
Wszystko co od tej chwili napiszesz może być wykorzystane przeciwko Tobie.
|
|
 | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
> Czy to znaczy, że są produkty o których wiadomo, że przy ich wyborze płeć nie ma znaczenia?Jest to ciekawa odpowiedź, na którą na pewno padnie wiele wyczerpujących pytań.  A tak na poważnie - są. Na przykład takie, które - niezależnie od rodzaju - są kupowane prawie wyłącznie przez mężczyzn lub prawie wyłącznie przez kobiety. Mała podpowiedź: uk.askmen.(*)10-things-only-men-can-do.html
"Nie ieden widziemy przykład, że naymocniey przyięte mniemania są to często przesądy, wzmocnione od dawna przyzwyczaieniem, i ciągle naśladowane mimo Rozsądku, a czasem nawet mimo naszego własnego przekonania". - Izabela Czartoryska
|
|
|  | | chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
> >Czy to znaczy, że są produkty o których wiadomo, że przy ich wyborze płeć nie ma znaczenia?> Jest to ciekawa odpowiedź, na którą na pewno padnie wiele wyczerpujących pytań.  > A tak na poważnie - są. Na przykład takie, które - niezależnie od rodzaju - są kupowane prawie wyłącznie przez mężczyzn lub prawie wyłącznie przez kobiety.To chyba jakaś męska logika;  jako kobieta nie kupuję tego.
Wszystko co od tej chwili napiszesz może być wykorzystane przeciwko Tobie.
|
|
| |  | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
> To chyba jakaś męska logika; jako kobieta nie kupuję tego.Oj, bo podchodząc do sprawy czysto płciowo, jest to bardzo proste do niezrozumienia. 
"Nie ieden widziemy przykład, że naymocniey przyięte mniemania są to często przesądy, wzmocnione od dawna przyzwyczaieniem, i ciągle naśladowane mimo Rozsądku, a czasem nawet mimo naszego własnego przekonania". - Izabela Czartoryska
|
|
| | |  | 1 na 1 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
> >To chyba jakaś męska logika; jako kobieta nie kupuję tego.> Oj, bo podchodząc do sprawy czysto płciowo, jest to bardzo proste do niezrozumienia.  Toteż nawet nie szłam na łatwiznę niezrozumienia i od razu podjęłam próbę zakupienia. 
Wszystko co od tej chwili napiszesz może być wykorzystane przeciwko Tobie.
|
|
| | | |  | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
> Toteż nawet nie szłam na łatwiznę niezrozumienia i od razu podjęłam próbę zakupienia. Fuj, przecież kobiety nie kupują takich rzeczy! 
"Nie ieden widziemy przykład, że naymocniey przyięte mniemania są to często przesądy, wzmocnione od dawna przyzwyczaieniem, i ciągle naśladowane mimo Rozsądku, a czasem nawet mimo naszego własnego przekonania". - Izabela Czartoryska
|
|
| | | | |  | | chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
> >Toteż nawet nie szłam na łatwiznę niezrozumienia i od razu podjęłam próbę zakupienia. > Fuj, przecież kobiety nie kupują takich rzeczy! Jakie "fuj" skoro nie kupiłam?
Wszystko co od tej chwili napiszesz może być wykorzystane przeciwko Tobie.
|
|
| | | | | |  | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
Ale próbowałaś! 
"Nie ieden widziemy przykład, że naymocniey przyięte mniemania są to często przesądy, wzmocnione od dawna przyzwyczaieniem, i ciągle naśladowane mimo Rozsądku, a czasem nawet mimo naszego własnego przekonania". - Izabela Czartoryska
|
|
| | | | | | |  | | chętnie racjonalistka (29094 punktów) |
> Ale próbowałaś!  Lecz ustaliwszy, że to "fuj" ("męska logika") nie kupiłam. Odkrywco Ameryki.
Wszystko co od tej chwili napiszesz może być wykorzystane przeciwko Tobie.
|
|
| | | | | | | |  | Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) |
>Lecz ustaliwszy, że to "fuj" ("męska logika") nie kupiłam. Odkrywco Ameryki.
Co nadal nie wyklucza zajścia możności pokusy.
"Nie ieden widziemy przykład, że naymocniey przyięte mniemania są to często przesądy, wzmocnione od dawna przyzwyczaieniem, i ciągle naśladowane mimo Rozsądku, a czasem nawet mimo naszego własnego przekonania". - Izabela Czartoryska
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|