 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Sprawy portalu
| Napisano | Autor | Tytuł | | 22-10-2008 11:57 | jad11 (18783 punktów) | Patron
1 na 1 | Kiedy wszedłem na "racjonalistę" po raz pierwszy od razu zwróciłem uwagę na to ,że OŚRODEK RACJONALISTYCZNO-SCEPTYCZNY ma swojego patrona. Nie umiem zrozumieć dlaczego. Po co tej stronce patron? W dziale =pytania i odpowiedzi= jest takie pytanie: "Dlaczego Wolter-deista jest waszym patronem ?"i dość wyczerpująca odpowiedź na nie. A ja chciałbym spytać dlaczego ktokolwiek jest waszym (naszym?) patronem. Może jestem niedouczony ale słowo "patron" kojarzy mi się tylko z kimś ,kto ma z zaświatów opiekować się tym, czego patronem go uczyniono. Oto co na ten temat mówi wikipedia: Patron - symboliczny RELIGIJNY opiekun kraju, miasta, diecezji, przedsięwzięcia, profesji, obiektu budowlanego, zawodów sportowych, ludzi itp. pl.wikipedia.org/wiki/Patron_(chrze%C5%9Bcija%C5%84stwo) Więc po co wam (nam?), choćby najlepszy, patron? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Przejdź się po uczelniach, przerazisz się, ile sal wykładowych ma swojego patrona. Powiedz im, że krzewią irracjonalne i paramagiczne praktyki.
|
|
 | 3 na 3 | jad11 (18783 punktów) | >Przejdź się po uczelniach, przerazisz się, ile sal wykładowych ma swojego patrona. Powiedz im, że krzewią irracjonalne i paramagiczne praktyki. > Rozczarowuje mnie taka odpowiedź. Nawet gdyby najmądrzejszy człowiek postępował nieracjonalnie, ba! gdyby setki mądrych ludzi postępowało nieracjonalnie to nie widzę powodu, żeby ich w tym naśladować. Poza tym może część z tych którzy wymyślali patronów sal byli religijni i w takim przypadku ,według mnie ,postąpili bardziej racjonalnie niż ktoś nazywający się ateistą ustanawiając patrona. W dodatku patrona racjonalistycznego przedsięwzięcia.
|
|
|  | | webmaster (moderator) | Podstawowe znaczenie pojęcia patrona to opiekun. Jeżeli jakaś religia zniekształciła znaczenie słowa, to czy mamy go nie używać? Oczywiście można zrezygnować ze wszystkich pojęć symbolicznych, ale to nie będzie racjonalne, prawda? W istocie traktujemy to trochę z przymrużeniem oka, tym bardziej, że mamy też żywych patronów.
|
|
| |  | 1 na 1 | LEGION. (3161 punktów) | Cytat:Podstawowe znaczenie pojęcia patrona to opiekun. Jeżeli jakaś religia zniekształciła znaczenie słowa, to czy mamy go nie używać? Czy to na pewno religia zniekształciła to słowo? Nie wiem jakim opiekunem może być ktoś martwy od 200 lat... Duchowym ?  Bo słowo opieka jest chyba dostatecznie jasne, żeby dostrzec tu pewną irracjonalność...
Prawo jest jak płot - żmija zawsze się prześliźnie, tygrys zawsze przeskoczy, tylko bydło stoi i czeka.
|
|
| | |  | | webmaster (moderator) | Oj tak, trudno czytać ze zrozumieniem.. Nie napisałem, że Wolter jest naszym opiekunem, a tylko że patron ma także inne znaczenia, co zostało już niżej wypunktowane.
|
|
| | | |  | 1 na 1 | LEGION. (3161 punktów) | Cytat:Oj tak, trudno czytać ze zrozumieniem.. Nie napisałem, że Wolter jest naszym opiekunem, a tylko że patron ma także inne znaczenia, co zostało już niżej wypunktowane.
Oj... Napisałeś, ze podstawowym znaczeniem słowa patron jest opiekun, ale religia zniekształciła to znaczenie - czyż nie? Wiec skoro jest patronem a nie opiekunem, to chyba nie religia zniekształca znaczenia? To raczej my jesteśmy patronami Woltera, bo my opiekujemy się Jego myślami i poglądami a nie odwrotnie. Trzeba też umieć pisać ze zrozumieniem - a nuż trafisz na kogoś kto potrafi czytać...
Prawo jest jak płot - żmija zawsze się prześliźnie, tygrys zawsze przeskoczy, tylko bydło stoi i czeka.
|
|
 | | LEGION. (3161 punktów) | Cytat:Przejdź się po uczelniach, przerazisz się, ile sal wykładowych ma swojego patrona. Powiedz im, że krzewią irracjonalne i paramagiczne praktyki.
No właśnie - po co się czepiać teologii na uczelniach, w końcu uniwerki nie krzewią irracjonalnych i paramagicznych praktyk...
Prawo jest jak płot - żmija zawsze się prześliźnie, tygrys zawsze przeskoczy, tylko bydło stoi i czeka.
|
|
2 na 2 | placownik (17853 punktów) | |
|
 | 1 na 1 | Michał Aleksy Mentrak (10573 punktów) | patron I 1. «zasłużona i zwykle nieżyjąca już osoba, której imię nadawane jest jakiejś instytucji lub jakiemuś miejscu» 2. «osoba święta lub bóstwo opiekuńcze, któremu oddano w opiekę jakiś kraj, obiekt, osobę lub grupę» 3. «święty, którego imię nadawane jest przy chrzcie» 4. «osoba lub instytucja opiekująca się kimś lub czymś» 5. «prawnik sprawujący bezpośrednią opiekę nad pracą aplikanta» 6. «w starożytnym Rzymie: patrycjusz sprawujący opiekę nad wyzwolonymi niewolnikami lub klientami» • patronka • patronować patron II «tektura lub deseczka z wyciętym deseniem, który przez zamalowanie przenosi się na ścianę, tkaninę, papier itp.» patron III daw. «nabój lub jego łuska»
(Za "Słownikiem Języka Polskiego" PWN.)
fides ex necessitate esse non debet
|
|
|  | | jad11 (18783 punktów) | >patron I
>5. «prawnik sprawujący bezpośrednią opiekę nad pracą aplikanta» >6. «w starożytnym Rzymie: patrycjusz sprawujący opiekę nad wyzwolonymi niewolnikami lub klientami» >• patronka • patronować >patron II «tektura lub deseczka z wyciętym deseniem, który przez zamalowanie przenosi się na ścianę, tkaninę, papier itp.» >patron III daw. «nabój lub jego łuska» >(Za "Słownikiem Języka Polskiego" PWN.)
Wikipedia również podaje takie różnorakie znaczenia ,o których nie miałem wcześniej zielonego pojęcia. Nie cytowałem ich tu celowo ,uznając że nie mają nic wspólnego z moimi wątpliwościami. Wtrącam to tylko po to ,żeby oddać sprawiedliwość Wikipedii.
|
|
 | | jad11 (18783 punktów) | >>Może jestem niedouczony ale słowo "patron" kojarzy mi się tylko z kimś ,kto ma z zaświatów opiekować się tym, czego patronem go uczyniono > Może? >"Patron - zasłużona i zwykle nieżyjąca już osoba, której imię nadawane jest jakiejś instytucji lub jakiemuś miejscu"Taka odpowiedź mnie satysfakcjonuje. Szkoda ,że nie została dodana jako pierwsza. > Wikipedia to fajna rzecz, ale zbytnie zaufanie do niej niejednego wyprowadziło na manowce.Tak, wiem o tym i nie ufam Wikipedii całkowicie. Gdybym znał definicję słowa "patron" z kilkunastu źródeł to z pewnością nie napisałbym ,że być może jestem niedouczony. Pozdrawiam
|
|
|  | 1 na 1 kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | |
|
| |  | | jad11 (18783 punktów) |
>Już zapomniałeś, że pytałeś po co tej stronce patron?
Nie ,nie zapomniałem. Ale wtedy gdy pytałem po co miałem na myśli takiego patrona, którego definicję podałem, opiekującego się stronką z zaświatów. Definicja słowa "patron" podana przez placownik zmienia postać rzeczy. Jest to już coś, co niekoniecznie kłóci się z racjonalnym rozumowaniem. Ktoś ustanowił patrona ,bo spodobał mu się jego życiorys. Jest jego fanem i chce w ten sposób uczcić jego pamięć, mieć jakiś swój wkład w to ,że DE VOLTAIRE nie popadnie w zapomnienie. Można mieć wątpliwości ,co do sensu ustanawiania nawet takiego symbolicznego patrona ale wtedy najlepiej założyć własną stronę i go dla niej nie ustanawiać. Patron w takiej zupełnie symbolicznej postaci staje się dla mnie osobistą sprawą Agnosiewicza ,który niestety rozczarował mnie tym, że sam nie udzielił od razu takiej prostej odpowiedzi tylko odwołał się do zwyczajów ludzi mądrzejszych od siebie (albo raczej ode mnie). Rodzi to we mnie podejrzenie ,że ustanawiając patrona sam się nad tym specjalnie nie zastanawiał tylko odruchowo podążył śladem katolików wymyślających patronów wszędzie ,gdzie to możliwe i gdzie niemożliwe.
Spodobało mi się ,że swoim postem wracasz do sedna sprawy. Często obserwuję na forum ,że ludzie z postu na post coraz bardziej odbiegają od głównego wątku aż w końcu dyskutuje się o czymś zupełnie innym niż w temacie. Może tak właśnie powinno być ale mnie osobiście to denerwuje. Pozdrawiam.
|
|
| | |  | kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | > miałem na myśli takiego patrona, którego definicję podałem, opiekującego się stronką z zaświatów.Kompletnie nie rozumiem jak mogłeś w ogóle wpaść na taki pomysł odnośnie tego portalu. > Definicja słowa "patron" podana przez placownik zmienia postać rzeczy.A co by było, gdyby nikt tu nie podał tej definicji? Pozostałbyś w przeświadczeniu, że racjonaliści wierzą w duchy? > Często obserwuję na forum ,że ludzie z postu na post coraz bardziej odbiegają od głównego wątku aż w końcu dyskutuje się o czymś zupełnie innym niż w temacie.Dyskusje na forum są rozmowami a nie panelami naukowymi. Jedna myśl rodzi inną, powstają różne skojarzenia i nigdy nie wiadomo dokąd zapędzą się dyskutanci.
|
|
| | | |  | | jad11 (18783 punktów) |
>Kompletnie nie rozumiem jak mogłeś w ogóle wpaść na taki pomysł odnośnie tego portalu.
To nie ja wpadłem na pomysł wymyślenia patrona racjonalistów. Właśnie pytałem co on tu robi.
>A co by było, gdyby nikt tu nie podał tej definicji? Pozostałbyś w przeświadczeniu, że racjonaliści wierzą w duchy?
W przeświadczeniu ,że postępują nieracjonalnie skoro nie wierzą w duchy a przywołują je na pomoc.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|