Racjonalista - Strona głównaDo treści
Nietolerancyjni Polacy?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
23-06-2006 10:17Cymer (497 punktów)Nietolerancyjni Polacy?
Witam szanownych forumowiczów.
Na stronie "Gazety Wyborczej" trafiłem na artykuł (serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34308,3434700.html) prezentujący oświadczenie polskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, będące odpowiedzią na rezolucję Parlamentu Europejskiego, w której to PE przestrzega m. in. przed rosnącym w naszym kraju problemem nietolerancji, nierówności i dyskryminacji. Osobiście mam mieszane uczucia co do opinii wyrażanych przez RPO, który zdaje się nie dostrzegać problemu (lub po prostu go bagatelizuje) podpierając się m. in. takimi dowodami na daleko idącą tolerancję wśród Polaków, jak spokojny przebieg ostatniej Parady Równości w Warszawie. Ciekaw jestem opinii koleżanek i kolegów z forum Racjonalisty oraz serdecznie pozdrawiam.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

ollikm (2038 punktów)
(zablokowany)
Zwłaszcza, że spokojny przebieg parady był w dużym stopniu wynikem interwencji dyplomatycznej państw zachodnich.
Wyjątkowo ciekawy jest natomiast fakt, że interwencja u RZĄDU polskiego była w stanie powstrzymać EKSTREMISTYCZNE bojówki.
T. Dec
Może powiesz mi szanowny "racjonalisto" na czym ten problem, o którym wspominasz, polega. Nietoleracja? Czego? Facetów w bardotkach i z doczepionym biustem paradujących na platformie? Jeśli mówisz o problemie, to sprecyzuj, na czym ten problem wg ciebie polega. Tak naprawdę nie rozumiem, o co w tym wszystkim chodzi. Może o to, że zachodnie "racjonaln" społeczeństwa takie obrazki już nie dziwią?
duda (175 punktów)
Śmieszy mnie Wierzejewski mówiący, że "w Polsce jest tolerancja", czy potępiający rasizm poseł Kurski, który przyznaje się do udowadniania kolegom z LPR za pomocą genealogicznych wywodów, że nie ma wśród przodków żydów. Wypowiadanie się w Radiu Maryja między ojcem dyrektorem mówiącym o żydomasońskim spisku a publicystyką Michałkiewicza nie przeszkadza Kaczyńskim oburzać się na zarzuty o nietolerancję. Piewca Dmowskiego "nie wyobrażającego sobie lepszego wyjścia dla Polski niż faszyzm w stylu włoskim" - Roman Giertych protestuje przeciwko dyskryminacji i nierównościom. Na pewno uchwała przegłosowana przez PiS i LPR zrobi piorunujące wrażenie na PE.
Lesław Cymer (497 punktów)
>Śmieszy mnie Wierzejewski mówiący, że "w Polsce jest tolerancja", czy potępiający rasizm poseł Kurski, który przyznaje się do udowadniania kolegom z LPR za pomocą genealogicznych wywodów, że nie ma wśród przodków żydów. Wypowiadanie się w Radiu Maryja między ojcem dyrektorem mówiącym o żydomasońskim spisku a publicystyką Michałkiewicza nie przeszkadza Kaczyńskim oburzać się na zarzuty o nietolerancję. Piewca Dmowskiego "nie wyobrażającego sobie lepszego wyjścia dla Polski niż faszyzm w stylu włoskim" - Roman Giertych protestuje przeciwko dyskryminacji i nierównościom. Na pewno uchwała przegłosowana przez PiS i LPR zrobi piorunujące wrażenie na PE.
>
I w tym tkwi sedno problemu. Rezolucja nie potępia polskiego społeczeństwa lecz zwraca uwagę głównie na polityków. Cytat dotyczący Polski (za dyskutantem forum Gazety Wyborczej):

"Parlament Europejski
...
F. Mając na uwadze, że w związku z planami przeprowadzenia w Warszawie marszu
na rzecz praw osób homoseksualnych od członka partii rządzącej w Polsce wyszły
wezwania do otwartej przemocy o charakterze homofobicznym;
G. ...
2. Stanowczo potępia wszelkie ataki rasistowskie i akty nienawiści wzywając
jednocześnie wszystkie władze krajowe do podjęcia wszelkich wysiłków na rzecz
ukarania winnych i walki z klimatem bezkarności w odniesieniu do tych ataków;
solidaryzuje się z wszystkimi ofiarami takich ataków i ich rodzinami, w tym:
- ...
- napaść na Michaela Schudricha, Naczelnego Rabina Polski, która
miała miejsce w Warszawie, oraz deklaracje jednego z czołowych członków Ligi
Polskich Rodzin nawołujące do przemocy wobec społeczności GLBT w związku z
marszem tolerancji i równości;
- ...
3. Z zadowoleniem przyjmuje fakt, że w masowej demonstracji w Antwerpii i
Paryżu, wyrażającej oburzenie społeczeństwa tymi wydarzeniami oraz poparcie
społeczne dla walki z rasizmem, wzięły udział tysiące osób; przyjmuje ponadto z
zadowoleniem demonstrację na rzecz tolerancji w Polsce, a zwłaszcza ciepłe
przyjęcie parady gejowskiej w 2006 r. w Warszawie;
4. Jest poważnie zaniepokojony ogólnym wzrostem nietolerancji powodowanej
rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią w Polsce, co jest częściowo
wywołane przez takie platformy religijne, jak Radio Maryja, krytykowane także
przez Watykan za antysemickie wypowiedzi; uważa, że UE powinna podjąć
odpowiednie środki dla wyrażenia swych obaw, a zwłaszcza zajęcia się kwestią
udziału w rządzie Ligi Polskich Rodzin, której przywódcy nawołują do nienawiści
i przemocy; przypomina Polsce o jej zobowiązaniach w świetle Traktatów,
zwłaszcza art. 6 Traktatu UE, oraz o możliwych sankcjach w razie ich
niespełnienia; w tym kontekście wzywa rząd Polski do ponownego rozważenia
kwestii likwidacji urzędu pełnomocnika ds. równego statusu kobiet i mężczyzn;
zwraca się do Europejskiego Centrum Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii o
przeprowadzenie badania na temat narastającego klimatu nietolerancji powodowanej
rasizmem, ksenofobią i homofobią w Polsce oraz zwraca się do Komisji o
sprawdzenie, czy działania i deklaracje polskiego ministra edukacji są zgodne z
art. 6 Traktatu UE;
5. ...
11. Wyraża ubolewanie, że w kilku państwach członkowskich wzrasta poparcie dla
partii ekstremistycznych oraz grup, których program ma wyraźnie ksenofobiczny,
rasistowski, antysemicki i homofobiczny charakter, a które w ostatnim czasie
znalazły się w polskim rządzie, i podkreśla potrzebę zajęcia się korzeniami tego
zjawiska, takimi jak marginalizacja, wykluczenie i bezrobocie;"

Rzecznik nie odniósł się do tego problemu, nie skomentował go, więc osobiście stracił w moich oczach. Zapewne jest to uwarunkowane względami politycznymi, więc należy także uronić łezkę nad takim stanem rzeczy. Społeczeństwo jest w większości tolerancyjne, jednak nadal na marginesie egzystują grupy "oszołomów", które zaczynają się panoszyć z chwilą kiedy ich koledzy zasiedli na stołkach (wiceprezes TVP, wielka radiowa rodzina). Jeśli RPO nie widzi problemów obywateli (tym problemem są obecnie panujący nam politycy) to według mnie należy zacząć się bać .

Pozdrawiam i wtóruję koledze śmiechem.
27-06-2006 01:28 
 Ocena 1 na 1
duda (175 punktów)
Niestety ktoś tych oszołomów wybrał. Społeczeństwo polskie wygląda na tolerancyjne dlatego, że za bardzo nie ma czego nie tolerować. Polska to praktycznie narodowościowo-wyznaniowy monolit. Imigrantów o odmiennym kolorze skóry u nas mało (zwłaszcza w porównaniu do krajów Europy Zachodniej), a jeżeli się pojawiają, to na ogół szybko się asymilują i różnice kulturowe zanikają. Ciekawy jest problem polskiego antysemityzmu, jeśli się zauważy, że Żydów w Polsce jest bardzo niewielu, zwłaszcza takich, którzy kultywują swoje tradycje i otwarcie przyznają się do pochodzenia. Homoseksualiści, którzy tak są ostatnio zwalczani przez ludzi o bogoojczyżnianych poglądach, w ogromnej większości się ukrywają i nie mają odwagi przyznać do swojej orientacji. Nie-katolików liczy się w pojedyńczych punktach procentowych, choć i tak większość z nich to chrześcijanie innych wyznań. Muzłumanie występują właściwie tylko wśrów polskich Tatarów, mieszkających tu od wieków i nielicznych imigrantów, przedstwicieli jeszcze innych wyznań znaleźć naprawdę trudno. Ateiści i agnostycy to też na ogół nominalni katolicy.

W stosunku do tego polska nietolerancja jest ogromna. Dość wspomnieć o napaści na rabina Schudricha (o ile mi wiadomo jedynego rabina w Polsce). Zakazano parady równości w zeszłym roku, choć była by ona bardzo grzeczna w porónaniu do takich imprez na zachodzie, ruch GLBT w Polsce raczkuje, a jest ostrzeliwany ze wszystkich stron. Nielicznych Murzynów ciągle wytyka się na ulicach palcami. Co prawda tolerancja "ekumeniczna" nawet obowiązuje, jednak jak tolerancyjnie podchodzi się do ateistów, trochę już na tym forum pisano.

Pocieszam się, że to tylko strach, po otwarciu Polski na świat i nieprzyzwyczajenie do jakiejkolwiek odmienności przez lata komuny, zręcznie podkręcana przez rożnych ryzykopodobnych i polityków, widzących w tym szanse na zdobycie elektoratu.
klekot56o2.pl

kościół katolicki jest i był i będzie zawsze nietolerancyjny ,pokazała to jego burzliwa historia a polska to ponoć katolicki kraj.katolik to dla mnie osoba zindoktrynowana , bezkrytyczna,fanatyczna, wręcz głupia nie lubiąca i nie rozumiejąca postępu naukowego,nie ciekawa otaczajacego go wszechświata.działalność kościoła katolickiego jest szkodliwa dla nauki i postępu cywilizacyjnego.
Osieł (106 punktów)
>kościół katolicki jest i był i będzie zawsze nietolerancyjny

Teoretycznie KRK jest tolerancyjny, ale nie zgadza się na to, co uważa za złe (bo przecież na tym polega tolerancja - nie zgadzamy się na zło). A że każdy z nas wie, co dla kościoła jest złem, powstaje sytuacja jaką opisujesz. Kościół nie zgadza się na to, czego my (ja, Ty i wielu innych) za zło nie uważamy. Przynajmniej ja to tak widzę.

>katolik to dla mnie osoba zindoktrynowana , bezkrytyczna,fanatyczna, wręcz głupia nie lubiąca i nie rozumiejąca postępu naukowego,nie ciekawa otaczajacego go wszechświata.

Taka osoba to raczej katolik-fanatyk (a trochę ich jest...)
rozumek
>>kościół katolicki jest i był i będzie zawsze nietolerancyjny
>Teoretycznie KRK jest tolerancyjny, ale nie zgadza się na to, co uważa za złe (bo przecież na tym polega tolerancja - nie zgadzamy się na zło). A że każdy z nas wie, co dla kościoła jest złem, powstaje sytuacja jaką opisujesz. Kościół nie zgadza się na to, czego my (ja, Ty i wielu innych) za zło nie uważamy. Przynajmniej ja to tak widzę.
Wiekszość ludzi, jest za głoszeniem i wyznawaniem prawdy o sobie i otaczającym nas Świecie. KRK jest bardzo tolerancyjny, bo toleruje absolutnie wszystko (dobre i złe, bez żadnego wyjątku). Jedno jedyne czego tolerować nie może, to prawda. Homoseksualistów (a nawet pedofili) też toleruje, ale pod warunkiem, że zapiszą sie do Młodzieży Wszechpolskiej, ogłoszą Światu swój heteroseksualizm i wystąpią przeciw Paradom Równości.
Wulf (1 punktów)

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365