Racjonalista - Strona głównaDo treści
Protest przeciw Dennettowi na UJ

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
23-10-2017 13:59Mariusz Agnosiewicz (moderator)Protest przeciw Dennettowi na UJ
Ocena 10 na 10
Dziś na UJ odbędzie się wykład prof. Daniela Dennetta, amerykańskiego filozofa kognitywisty i ateisty. Malopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak ogłosiła apel z protestem w tej sprawie. Podpisało się pod nim grono profesorów. Prof. Andrzej Nowak pisze: "W niedzielę 22 października odbyła się w katedrze wawelskiej podniosła uroczystość nałożenia na ramiona arcybiskupa Marka Jędraszewskiego – paliusza, symbolu pasterskiej opieki nad wiernymi archidiecezji krakowskiej. Następnego dnia, w tym samym mieście, w Auditorium Maximum UJ, ma odbyć się występ profesora Daniela Denetta. (...) Czy jako wierni tej archidiecezji, jako ludzie wierzący, a nawet niewierzący obywatele demokratycznej wspólnoty – szanujący po prostu prawo wyboru światopoglądu i jego ochrony przed nienawiścią: czy powinniśmy zgadzać się dalej biernie na takie prowokacje? Być może tego konkretnego występu już nie zatrzymamy, ale musimy na pewno budzić się do oporu przeciw tej fali nienawiści do Boga i do ludzi, do naszej tożsamości i tradycji historycznej także." wpolityce.(*)filozofii-pogardy-i-nienawisci

Środowisko katolickie z jednej strony zabiega o większą wolność uniwersytetu, by nie wykluczano budzących kontrowersje wykładów dotyczących aborcji, z drugiej zaś strony domaga się zamknięcia murów uczelni dla kontrowersyjnych ateistów. I chyba jest w tej aktywności świętsze już nie tylko od papieża, o co nietrudno, ale i nawet od polskiego Kościoła.
Arcybiskup Marek Jędraszewski nie wykluczał ateistów z dyskusji, lecz rozmawiał z ateistą w katedrze: www.youtube.com/watch?v=HxPCLp78TEM
Dennett nie przyjeżdża do Polski, by głosić nienawiść do ludzi wierzących, lecz będzie miał wykład pt. „Od bakterii do Bacha i z powrotem”. Współorganizatorem jego występu jest Copernicus Center powstałe z inicjatywy księdza prof. Hellera, na czele którego stoi ksiądz. Przyjazd jest finansowany także ze środków MEN.

Polska powinna odrzucić terror politycznej poprawności, który niszczy swobodę dyskusji na zachodnich uczelniach, ale nie uczyni się tego przez narzucenie alternatywnej poprawności politycznej. Katolicyzm zawsze odgrywał istotną rolę w dziejach Polski, ale głównym wyróżnikiem Polski była wolność i pluralizm myśli i słowa. I nie chodzi wcale o Złoty Wiek, kiedy do Polski ściągali myśliciele gdzie indziej wykluczani, ale głównie o polski romantyzm, który najsilniej ukształtował współczesny naród polski. Nasz romantyzm był zdecydowanie nieortodoksyjny światopoglądowo - na czele z samym Adamem Mickiewiczem.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

wwnf (2790 punktów)
(zablokowany)
" Współorganizatorem jego występu jest Copernicus Center powstałe z inicjatywy księdza prof. Hellera, na czele którego stoi ksiądz."

Chyba do korekty.
Arminius (25555 punktów)Ne Cedat Academia!!!
>Dziś na UJ odbędzie się wykład prof. Daniela Dennetta, amerykańskiego filozofa kognitywisty i
>ateisty. Malopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak ogłosiła apel z protestem w tej sprawie. Podpisało
>się pod nim grono profesorów. Prof. Andrzej Nowak pisze: "W niedzielę 22 października odbyła się w
>katedrze wawelskiej podniosła uroczystość nałożenia na ramiona arcybiskupa Marka Jędraszewskiego
>- paliusza, symbolu pasterskiej opieki nad wiernymi archidiecezji krakowskiej. Następnego
>dnia, w tym samym mieście, w Auditorium Maximum UJ, ma odbyć się występ profesora Daniela Denetta.
>(...) Czy jako wierni tej archidiecezji, jako ludzie wierzący, a nawet niewierzący obywatele
>demokratycznej wspólnoty - szanujący po prostu prawo wyboru światopoglądu i jego ochrony przed
>nienawiścią: czy powinniśmy zgadzać się dalej biernie na takie prowokacje? Być może tego konkretnego
>występu już nie zatrzymamy, ale musimy na pewno budzić się do oporu przeciw tej fali nienawiści do
>Boga i do ludzi, do naszej tożsamości i tradycji historycznej także."

Plus ratio quam vis! Ne cedat Academia!

A tak na marginesie. Apel Nowaka i Nowakowej koresponduje wybornie - co do swego przesłania - z postulatami niektórych forumowiczów - usiłujących przeistoczyć tut. forum w trybunę jedynie słusznych i "politycznie poprawnych" opcji i poglądów.
romaro (25211 punktów)Odp: Protest przeciw Dennettowi na UJ
>Środowisko katolickie z jednej strony zabiega o większą wolność uniwersytetu, by nie wykluczano budzących kontrowersje wykładów dotyczących aborcji, z drugiej zaś strony domaga się zamknięcia murów uczelni dla kontrowersyjnych ateistów.
Jeśli gorzej.
Ostatnio Gowin na forum publicznym głośno sie zastanawia czy środki na uczelnie niepubliczne mają być przekazywane z budżetu czy z odpisu obywateli. Jednocześnie niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy zajął się sprawą kandydata, który nie został przyjęty na studia, bo nie dostarczył zaświadczenia od proboszcza
Irracja (4721 punktów)
>Polska powinna odrzucić terror politycznej poprawności, który niszczy swobodę dyskusji na zachodnich uczelniach, ale nie uczyni się tego przez narzucenie alternatywnej poprawności politycznej.

... i to całkowicie popieram...

>Katolicyzm zawsze odgrywał istotną rolę w dziejach Polski, ale głównym wyróżnikiem Polski była
>wolność i pluralizm myśli i słowa. I nie chodzi wcale o Złoty Wiek, kiedy do Polski ściągali
>myśliciele gdzie indziej wykluczani, ale głównie o polski romantyzm, który najsilniej ukształtował współczesny naród polski. Nasz romantyzm był zdecydowanie nieortodoksyjny światopoglądowo - na czele z samym Adamem Mickiewiczem.

... ale ta reklama KR-K jest niepotrzebna...

... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne...
diogenes (42753 punktów)
> uroczystość nałożenia na ramiona arcybiskupa Marka Jędraszewskiego - paliusza, symbolu pasterskiej opieki nad wiernymi archidiecezji krakowskiej.

Rozumiem, że paliusz (ani jego cień) nie chroni niewiernych...

>Dennett nie przyjeżdża do Polski, by głosić nienawiść do ludzi wierzących, lecz będzie miał wykład pt. "Od bakterii do Bacha i z powrotem".

Jak widać wierzący katolicy, nawet z tytułem profesorskim, krytykę wiary w stylu Dennetta odbierają jako akt nienawiści. No bo jak można poddać w wątpliwość nauczanie Jana Pawła II:

Cytat:
SPIEGEL: Nie sądzi Pan, że biolodzy mogliby ograniczyć się do życia, a duszę powierzyć religii?
DENNETT: Dokładnie tego żądał papież Jan Paweł II, kiedy w 1996 obwieścił, że ewolucja jest wprawdzie faktem - ale szybko dodał: z wyjątkiem duszy.


www.spiegel.de/spiegel/print/d-44943985.html

Panu bogu świeczkę i nauce ogarek - oto polska metodologia nauk w ujęciu prof. Nowaka&Co pod patronatem JPII.

> Katolicyzm zawsze odgrywał istotną rolę w dziejach Polski...

Istotna rola nie znaczy - pozytywna. Powtórzmy (do znudzenia): Ile podatnika polskiego kosztuje Kościół S.A? Dlaczego nie ma możliwości - np. w referendum - wypowiedzieć się na ten temat? Skąd te liczne przywileje rodem ze średniowiecza?

>głównym wyróżnikiem Polski była wolność i pluralizm myśli i słowa. I nie chodzi wcale o Złoty Wiek, ...ale głównie o polski romantyzm

Jaka to była romantyczna myśl? Czy to w ogóle była myśl, czy spaprana wyobraźnia:

Cytat:
Ani rola, ni handel, ni prac rozdzielenie
Nie jest źródłem bogactwa kraju,
Lecz - Natchnienie.


(Słowacki, Przypowieści i epigramaty)

Co miał polski chłop z romantycznego natchnienia?

Całkiem w romantycznym stylu zwraca się dzisiaj marszałek senatu Karczewski - romantyczny sort - do młodych lekarzy:

Cytat:
Zapewniam młodych lekarzy, że pieniądze nie są najważniejsze w życiu. Sam w tej chwili jako marszałek zarabiam mniej, niż zarabiałbym jako ordynator szpitala. Warto pracować dla idei, nie tylko myśleć o pieniądzach...


wiadomosci(*)dei-nie-tylko-myslec-o/mqxsy9k

>Nasz romantyzm był zdecydowanie nieortodoksyjny światopoglądowo - na czele z samym Adamem Mickiewiczem.

Niby na czym ta nieortodoksyjność miała polegać? Na sekciarskich objawieniach Towiańskiego (zboczenie pseudomistyczne wg. bp Pelczara)? Na postheglowskich dywagacjach Cieszkowskiego w Ojcze nasz (nie ujmując jego zasług społecznych)?

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
24-10-2017 01:51 
 Ocena 1 na 1
PerverserPerser (579 punktów)
>krytykę wiary w stylu Dennetta odbierają jako akt nienawiści.<
Dennett<
D.D. nie jest krytykiem wiary tylko religii. Między wiarą i religią jest subtelna różnica.

Wierzyć jest łatwiej niż wiedzieć.
24-10-2017 10:10 
 Ocena 1 na 1
diogenes (42753 punktów)
>D.D. nie jest krytykiem wiary tylko religii.

Krytykuje jedno i drugie. W jednym z wywiadów mówi: wszystkie zjawiska religii [a więc i wiara - d] mogą być dobrze wyjaśnione w ramach nauk przyrodniczych. Np. wierze w inteligentny design zaprzecza jego zdaniem teoria ewolucji. (DD jako konsekwentny naturalista mówi o czymś, co można by nazwać ewolucyjnym designem.)

>Między wiarą i religią jest subtelna różnica.

Myślę, że różnice są spore. Można wierzyć w jakąś "siłę wyższą", nie uczestnicząc w religijnych ceremoniach i instytucjach. Ale i odwrotnie: można uczestniczyć w religijnych ceremoniach z niereligijnych powodów - nie wierząc.

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
Stefanowicz (2544 punktów)
(zablokowany)
Ja znalazłem tylko wykład, może podać ktoś link do występu o którym napisał prof. Nowak?

www.youtube.com/watch?v=r-AUrLIAt_s - wykład.

Myślałem, że jakiś występ z tabletkami będzie...
Jan Rylew (3965 punktów)
>Arcybiskup Marek Jędraszewski nie wykluczał ateistów z dyskusji, lecz rozmawiał z ateistą w katedrze:
Ale tutaj budzi się zasadnicza wątpliwość czy taki dialog ma sens.
Z jednej strony ateista stawia zarzuty dot. Pisma Św. podważające istnienie Boga powołuje się na ewolucję i naukę.
Z drugiej strony biskup stoi twardo po stronie tego do czego czuje się powołany, poddaje w wątpliwość zarzuty ateisty i sam zarzuca mu ignorancję (brak wiedzy teologicznej).
Miałkość argumentacji biskupa dobrze opisał internauta Piotr S. w dyskusji o dialogu:
www.youtube.com/watch?v=HxPCLp78TEM

Z jednej strony wiara z drugiej strony racjonalizm. Tu nie ma miejsca na dialog, to się musi źle skończyć, bo tego nie da się pogodzić. Stanowiska są zbyt rozbieżne.
Wydaje się, że problem ma jednak KK, a nie ateiści.
Postępująca sekularyzacja Europy jest faktem. Już dawno KK powinien powoli zmieniać formułę swojego przekazu i reformować się.
Dzisiejsze kontrreformacyjne dążenia, aby Polska stała się zarzewiem odnowy chrześcijaństwa w Europie to, obawiam się, wstecznictwo. Odnowa mogłaby się dokonać tylko na skutek reform.
"Ecclesia semper reformanda"
Kościół potrzebuje reform, tylko kto ma to zrobić jeśli hierarchia ani myśli o tym, a samo to hasło pochodzi z czasów reformacji.
Wydaje się jednak, że dialog powinien odbywać się w ramach KK, a jego celem wyznaczenie drogi do wzmocnienia przydatności KK we współczesnym społeczeństwie.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365