Racjonalista - Strona głównaDo treści
Sit tibi terra gravis?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
02-11-2017 10:16Arminius (25555 punktów)Sit tibi terra gravis?
Ocena 1 na 3
W Polsce coraz powszechniejszą staje się praktyka spopielania zwłok. Liczba krematoriów systematycznie przyrasta - pomimo oporu ze strony niektórych środowisk. Istnieje jednakże inny problem - wynikający z przestarzałej, pochodzącej z 1959 r. ustawy o cemntarzach i chowaniu zmarłych - która w swej istocie była replikacją regulacji przedwojennych. Krótko mówiąc, nie ma należytego uregulowania sposobu dysponowania prochami jak wyżej. Prze zjakiś okres czasu, gdy upowszechniło się spalanie zwłok - zaczeły jak grzyby po deszczu pojawiać się na cemnatrzach tzw. łąki czy ogrody pamięci, na których można było rozsiewać prochy zmarłych osób. Jednakże okres ów trwał krótko - wkrótce bowiem zdelegalizowano ową praktykę. Obecnie rozsiewanie prochów nadal jest praktykowane - tyle że nielegalnie w różnych uroczych zakątkach przyrody.
Przeciwko ogrodom pamięci występuje kościół - z obawy przed panteizmem, nihilizmem i naturalizmem - oraz branża funeralna. Ta ostatnia powołuje się na chrześcijańską tradycję - ale chyba chodzi tutaj bardziej o pecunia który non olet.
Wśród zwykłych śmiertelników forma pochówku poprzez rozsianie popiołów także niejednokrotnie budzi kontrowersje. Podnoszony bywa - o dziwo - bywa aspekt ekologiczno - epidemiologiczny. A przecież prowerbialna garść aspeptycznych, spopielonych w wysokiej temperaturze popiołów i wysypanych na trawnik - w żadnym wypadku nie stanowi większego zagrożenia w kontekście jak wyżej, niż zwłoki rozkładające się wraz z trumną nafaszerowaną chemikaliami, które zostają -na przykład - umieszczone w zboczu ( lokalizacja cmentarza), z którego woda spływa do pobliskiego cieku wodnego.
Należy sobie uzmysłowić, iż ziemia po której stąpamy to - dosłownie - prochy naszych przodków. Na naszej planecie żyło - podobno - do tej pory 108 mld ludzi. Materia, z której byli zbudowani - jest teraz w glebie, skałach, roślinach.

"Ogrody pamięci zaczęły powstawać około dziesięciu lat temu. Jest ich kilka, m.in. na Cmentarzu Komunalnym Południowym w podwarszawskim Antoninowie. Pochówki praktykowano w takich miejscach przez kilkanaście miesięcy, zanim media nagłośniły, że to niezgodne z prawem.
Takich ceremonii obecnie już się nie odprawia, bo nie dopuszcza ich ustawa. Jednak łąki pamięci są zaplanowane na innych cmentarzach komunalnych w stolicy - mówi Anna Obuchowicz z Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Warszawie.To nie wszystkie alternatywne formy postępowania ze zwłokami. Na naszym rynku działają już firmy oferujące przetwarzanie prochów w syntetyczne diamenty. Ta forma pochówku jest popularna w USA, podobnie jak ługowanie, czyli rozpuszczanie ciała za pomocą zasadowej cieczy, ciepła i wysokiego ciśnienia.
Jan Bondar mówi, że te formy nie staną się legalne. Dodaje, że umożliwienie pochówku w ogrodzie pamięci też nie jest jeszcze przesądzone. - To są dopiero wstępne propozycje, które muszą zyskać akceptację Ministerstwa Zdrowia i przejść przez konsultacje społeczne - mówi. Negatywną ocenę z pewnością wystawi Kościół katolicki. "Aby uniknąć wszelkiego rodzaju dwuznaczności o charakterze panteistycznym, naturalistycznym czy nihilistycznym, nie należy zezwalać na rozrzucanie prochów w powietrzu, na ziemi lub w wodzie" - brzmi fragment instrukcji ogłoszonej przed rokiem przez Kongregację Nauki Wiary.Negatywną opinię może wystawić też branża pogrzebowa. Protestowała przeciw każdej propozycji zalegalizowania nowych form pochówku, np. wtedy, gdy nowelizację ustawy o cmentarzach zgłosił w ubiegłej kadencji SLD. Posłowie chcieli nie tylko zalegalizować rozsypywanie prochów, ale także dopuścić przechowywanie urn poza cmentarzami, np. w domach.Nasze stanowisko jest niezmienne. Jesteśmy krajem o korzeniach chrześcijańskich, w którym większość mieszkańców praktykuje tę religię. W naszym przekonaniu nie ma kulturowego przyzwolenia na rozsypywanie prochów - mówi Dariusz Dutkiewicz z Polskiej Izby Branży Pogrzebowej."

www.rp.pl/(*)89882-Ogrod-zamiast-grobu.html
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Rafał Poniecki (7132 punktów)
>> W naszym przekonaniu nie ma kulturowego przyzwolenia na rozsypywanie prochów - mówi Dariusz Dutkiewicz z Polskiej Izby Branży Pogrzebowej."<<
No, chyba że wcześniej - za odpowiednią opłatą - wykupi się pozwolenie na takie rozsypywanie.

Irracja (4721 punktów)
>Posłowie chcieli nie tylko zalegalizować rozsypywanie prochów, ale także dopuścić przechowywanie urn poza cmentarzami, np. w domach.Nasze stanowisko jest niezmienne. Jesteśmy krajem o korzeniach chrześcijańskich, w którym większość mieszkańców praktykuje tę religię. W naszym przekonaniu nie ma kulturowego przyzwolenia na rozsypywanie prochów - mówi Dariusz Dutkiewicz z Polskiej Izby Branży Pogrzebowej."

... bo "polska demokracja to terror" większości nad mniejszością. Oczywiście "pecunia non olet" też ma swoje znaczenie...


... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne...
05-11-2017 20:13 
 Ocena 1 na 1
szarley (54906 punktów)
>>W naszym przekonaniu nie ma kulturowego przyzwolenia na rozsypywanie prochów - mówi Dariusz Dutkiewicz z Polskiej Izby Branży Pogrzebowej."
>... bo "polska demokracja to terror" większości nad mniejszością. Oczywiście "pecunia non olet" też ma swoje znaczenie...

Raczej wyłącznie pecunia ma tu znaczenie. Przecież żaden przedsiębiorca pogrzebowy nie zarobi na wysypaniu prochów pod ulubioną lipę

(ciekawe, że w każdej innej branży słowo przedsiębiorca w polskim języku czyta się biznesmen)

Na mnie na szczęście żaden pogrzebowy biznesmen nie zarobi, co najwyżej studenci będą mieli materiał do praktycznych zajęć.

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
05-11-2017 22:00 
 Ocena 2 na 2
Irracja (4721 punktów)
>Na mnie na szczęście żaden pogrzebowy biznesmen nie zarobi, co najwyżej studenci będą mieli materiał do praktycznych zajęć.

... i tutaj się mylisz. Jak się już studentom "znudzisz" to ktoś będzie musiał pochować pozostałości (prochy) z Twego ciała. Tyle, że Twoja rodzina nie zapłacisz za to...

... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne...

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365