"Platonizm" jest nieuleczalną chorobą niektórych nacji, a skutkiem tego jest branie przez nie różnych swoich fantazji za rzeczywistość, a nawet więcej - za najbardziej realną część tej rzeczywistości. Glora victis - powiadają platonicy, a inni przytakują bezradnie, porozumiewawczo wymieniając między sobą wymowne spojrzenia. Całe szczęście, że tę niegroźną przypadłość rzesz ludzkich można od czasu do czasu wykorzystać w jakimś sensownym celu, o ile same elity rządzące nie ulegną jej nadmiernie. 
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
|