> KK w Polszcze stuknął o dno i się od niego (nie)odbił:> "Metropolita warszawski odprawił mszę św. w intencji dziękczynnej za zakończoną prezydenturę Hanny> Gronkiewicz-Waltz."> warszawa.w(*)rd-nycz-dziekowal-bogu-za.html> (póki nie obowiązuje ACTA 2)> Potrzebny jakiś komentarz?To wtrącanie się duchownych katolicyzmu do polityki wywoływało zawsze kontrowersje. Zawsze też pojawiali się zdecydowani przeciwnicy mieszania "religii z polityka". Do tych należał m.in Robert Browne. Pewne jest,że duchowieństwo w naszym kraju z jednej strony posiada wielką miarę wpływu na polityków.Z drugiej jest przez tych ostatnich na różna sposoby wykorzystywane,jak i sam wykorzystuje swoje wpływy. To wszystko działa na dwie strony. Wykorzystani ,to znaczy pomagający politykom duchowni,wielokrotnie oczekują rewanżu,ewentualnie spotykają się z wdzięcznością.
|