Racjonalista - Strona głównaDo treści
Cytatów czar - LXXXVII. Wincenty Witos o Żydach

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
10-12-2018 20:27Arminius (25555 punktów)Cytatów czar - LXXXVII. Wincenty Witos o Żydach
Ocena 2 na 2
Wincenty Witos - najbardziej znany lider ruchu ludowego w Polsce, trzykrotny premier w okresie II RP ( w tym rządu "zgody narodowej" w 1920 roku - który kierował państwem w okresie wojny z bolszewią), postać mająca status jednego z ojców - odnowicieli państwa polskiego - miał wybitnie krytyczny stosunek do Żydów.
I nie dziwota. Był bowiem Witos przywódcą chłopów. A chłopom i Żydom w Polsce przez dobrych kilkaset lat nie było po drodze. Chłopi bowiem przez długi okres czasu byli niemiłosiernie eksploatowani przez - między innymi - Żydów, którego to procederu pokłosie było wcale jeszcze żywe w okresie II RP.
Zainteresowanych problemem - stosunkiem Witosa do kwestii żydowskiej - odsyłam do podlinkowanego materiału. Tutaj tymczasem zamieszczam dwie jego wypowiedzi na temat -w celu zaostrzenia apetytu.

"Ludność żydowska w ogromnej swej większości albo jest zupełnie na losy państwa obojętna, albo do niego uprzedzona, a pewna jej część jest nawet wrogo usposobiona [...]. Jeżeli wypowiadam to przekonanie, to nie czynię tego wcale z jakiejś nienawiści do Żydów, ale kieruję się zwykłą przezornością, którą mi dyktuje ciężkie doświadczenie. Sam na własne oczy widziałem w roku 1920 oddziały Żydów polskich występujące z bronią w ręku przeciw wojskom polskim, razem z bolszewikami. Patrzyłem także z jaką radością oczekiwali liczni Żydzi wejścia wojsk bolszewickich do Warszawy, jak wyraźnie manifestowali swoją dla nich przychylność. Bardzo wiele mó-
wią też liczne procesy komunistyczne, wykazując stałą przeciwpaństwową działalność
żydowską. Żydom ma również Polska do zawdzięczenia uciążliwe zobowiązania wobec
mniejszości narodowych, nałożone na nią przez traktat wersalski"

"Nie występuję wcale wrogo przeciwko narodowościom, które pośród nas żyją i z pewnością w przyszłości z nami żyć zechcą [...] w Galicji były w tej i owej miejscowości rozruchy skierowane przeciw Żydom dlatego, że się od poboru wojskowego zupełnie uchylali, ogłaszając się neutralnymi [...] Tę neutralność można im zupełnie zostawić, nie mam nic przeciwko temu, ale zapytuję, kto może mieć tę czelność, żeby korzystając z wszystkich praw, nie przyjmował na siebie żadnych obowiązków. Najcięższym podatkiem, który musi obywatel spłacać swojemu państwu, jest podatek krwi. Jeżeli obywatel chce mieć państwo i chce w nim mieszkać, a mieszkać spokojnie, musi ten podatek zapłacić".

journals.umcs.pl/we/article/download/6479/4614
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>" Nie występuję wcale wrogo przeciwko narodowościom, które pośród nas żyją i z pewnością w przyszłości z nami żyć zechcą [...] w Galicji były w tej i owej miejscowości rozruchy skierowane przeciw Żydom dlatego, że się od poboru wojskowego zupełnie uchylali, ogłaszając się neutralnymi [...] Tę neutralność można im zupełnie zostawić, nie mam nic przeciwko temu, ale zapytuję, kto może mieć tę czelność, żeby korzystając z wszystkich praw, nie przyjmował na siebie żadnych obowiązków. Najcięższym podatkiem, który musi obywatel spłacać swojemu państwu, jest podatek krwi. Jeżeli obywatel chce mieć państwo i chce w nim mieszkać, a mieszkać spokojnie, musi ten podatek zapłacić".
Nie występuję wcale wrogo przeciwko Witosowi, ale jeżeli chciał uczynić swoją wypowiedź wartościową, to powinien w niej swoje stanowisko wobec Żydów określić jednoznacznie.

Nie wszystko, czego nie rozumiemy, jest błędem.
11-12-2018 10:35 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)z perspektywy...
>>" Nie występuję wcale wrogo przeciwko narodowościom, które pośród nas żyją i z pewnością w przyszłości z nami żyć zechcą [...] w Galicji były w tej i owej miejscowości rozruchy skierowane przeciw Żydom dlatego, że się od poboru wojskowego zupełnie uchylali, ogłaszając się neutralnymi [...] Tę neutralność można im zupełnie zostawić, nie mam nic przeciwko temu, ale zapytuję, kto może mieć tę czelność, żeby korzystając z wszystkich praw, nie przyjmował na siebie żadnych obowiązków. Najcięższym podatkiem, który musi obywatel spłacać swojemu państwu, jest podatek krwi. Jeżeli obywatel chce mieć państwo i chce w nim mieszkać, a mieszkać spokojnie, musi ten podatek zapłacić".
> Nie występuję wcale wrogo przeciwko Witosowi, ale jeżeli chciał uczynić swoją wypowiedź wartościową, to powinien w niej swoje stanowisko wobec Żydów określić jednoznacznie.

Fakt, mógł być bardziej jednoznaczny. Ale z perspektywy dzisiejszych standardów - jego stanowisko jawi się jako granitowo krystaliczne - to jest bardzo krytyczne.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: z perspektywy...

>jego stanowisko jawi się jako granitowo krystaliczne - to jest bardzo krytyczne.
Krystaliczne = krytyczne, hehe.

Deklarowanie poglądów sprzecznych z przedstawianymi faktami to zdaje się sprawdzony sposób na polityczny sukces; widać sama prawda nie ma u ludzi brania.

Nie wszystko, czego nie rozumiemy, jest błędem.
11-12-2018 11:54 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)retoryka witosowska?
>Deklarowanie poglądów sprzecznych z przedstawianymi faktami to zdaje się sprawdzony sposób na polityczny sukces; widać sama prawda nie ma u ludzi brania.

"Nie występuję wcale wrogo przeciwko narodowościom..."
Ów zwrot należy interpretować raczej w kategoriach retoryczno - grzecznościowych - niż wyrażający taki czy inny pogląd. Jego rozwinięcie nie pozwala na inną konkluzję.
Krystian Hamerlik-Konopka (2981 punktów)
(zablokowany)
Odp: Cytatów czar - LXXXVII. Wincenty Witos o Żydach
Jeśli wypowiedź Witosa była dokładnie taka m jak Pan to przedstawił to zawierala w sobie wyraźny przekaz, który Pan na z pwenoscia spostrzegl, że Żydzi są źli.

Czy wie Pan jaki jest stosunek ludzi do zła?

Żydostwo moze byc złe ale Żyd?
Żyd jest tylko człowiekiem i jak każdy człowiek zły i dobry jest jednocześnie, wszystko zależy jakie chwilowe emocje dojdą do głosu.

Gdybym miał różne kultury do wyboru, w obecności których miałbym żyć, wybrałbym rozniez Żydostwo i Pan zdaje się też.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365