Racjonalista - Strona głównaDo treści
Nowość: OpenID

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Sprawy portalu
NapisanoAutorTytuł
14-12-2008 21:44webmaster (moderator)Nowość: OpenID
Ostatnie decyzje kilku korporacji sprawiły, że OpenID staje się powili popularnym standardem.
Uznaliśmy, że część naszych czytelników (a wiemy, że niektórzy już używają OpenID) oczekuje funkcjonalności logowania przy pomocy OpenID.
Dlatego od dziś wprowadzamy możliwość logowania do Racjonalista.pl za pomocą identyfikatorów OpenID (na razie w fazie testowej, ale docelowo na stałe).

Jak przebiega logowanie przez OpenID?
-podajesz swój identyfikator OpenID zamiast loginu (podajemy sam identyfikator, bez przedrostka http:// itp.);
-zaznaczasz opcję OpenID w ramce logowania (pole hasła znika);
-po wybraniu 'Zaloguj' nastąpi przekierowanie do serwera OpenID, tam podasz swoje hasło;
-przy pierwszym zalogowaniu u nas na OpenID, zostaniesz poproszony o akceptację udostępnienia swoich danych. Zalecamy oznaczyć opcję trwałej akceptacji dla naszego portalu (w przypadku openid.pl wybieramy "Pozwól zawsze");
-następnie wybierasz wizytówkę, jaką nam udostępnisz. Zalecamy zapisanie nowej pod nazwą Racjonalista ("Zapisz wizytowkę pod nazwą"). Wymagamy zawarcia w niej tylko dwóch pól: adresu email i pseudonimu (nick). Na koniec wybieramy "Zatwierdź";
-w tym momencie nastąpi powrót do portalu i właściwe zalogowanie;
-jeżeli jest to Twoje pierwsze logowanie u nas, zostanie stworzony twój profil, w którym możesz ustawić różne opcje oraz który identyfikuje Cię na naszym portalu.

Jakie są zalety OpenID?
-masz jeden identyfikator i hasło dla wielu serwisów, nie musisz zakładać osobnych profili;
-poszczególne serwisy nie znają Twojego hasła;
-na portalu Racjonalista.pl trzymamy tylko twoje osobiste ustawienia, nie znamy Twojego hasła ani nawet identyfikatora OpenID (nie potrzebujemy ich);
-jedyną informacją, jakiej od Ciebie oczekujemy, jest adres e-mail, który nam udostępniasz;
-logowanie jest bezpieczne, podane hasło umożliwia zalogowanie tylko do danego serwisu tylko w danym momencie i tylko raz.

Wady? Nie ma opcji automatycznego logowania, ale wchodząc poprzez stronę www.racjonalista.pl/index.php/s,5 twój OpenID będzie pamiętany (w ciasteczku przeglądarki).
Co ważne, nigdzie w naszej bazie nie zapisujemy Twojego identyfikatora OpenID.

Jak uzyskać swój OpenID? Skorzystaj z jednego z darmowych usługodawców OpenID, np.:
openid.pl/ (identyfikator w postaci: nazwa.openid.pl)
myid.pl/ (myid.pl/id/nazwa)
www.myopenid.com/ (nazwa.myopenid.com)
Większy spis usługodawców: wiki.openid.net/OpenIDServers

Poradnik OpenID: wiki.identity20.pl/index.php?title=OpenID.pl
FAQ: pl.wikipedia.org/wiki/OpenID

Uprzedzając pytania do nas:
Czy wolicie, aby czytelnicy zakładali klasyczne profile, czy OpenID? Odpowiedź: nam jest wszystko jedno
Czy mogę swój stary profil zamienić na profil OpenID? Odpowiedź: Nie.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

JATO (Jarosław Tomczyk) (2644 punktów)
>Ostatnie decyzje
>kilku
>korporacji
sprawiły, że OpenID staje się powili popularnym standardem.
Decyzje kilku korporacji to ja mam w d... Nie zamierzam się dostosowywać do pomysłów Microsoft Corporation i kilku innych dupków. Poproszę o stary profil i stare zasady logowania. Dopóki będzie to możliwe. Nie ukrywam swojej tożsamości, ale nie chcę by dupki od "Gejtsa" wymuszały to na mnie. To tyle.
JATO


Zasada wyjaśniania Conrada: Wszystko co powiesz, zostanie ocenione przez innych , zupełnie sprzecznie z twoimi intencjami.
webmaster (moderator)
Coś mi się zdaje, że kompletnie nie rozumiesz o co chodzi. Zupełnie nieracjonalna reakcja..
JATO (Jarosław Tomczyk) (2644 punktów)
>Coś mi się zdaje, że kompletnie nie rozumiesz o co chodzi. Zupełnie nieracjonalna reakcja..
Czy aby na pewno?
Jak do tej pory sam decydowałem czy jestem gdzieś opisany czy nie. Globalne ID to jednak cokolwiek innego. Już sam pomysł przeraża.
No cóż, jestem jednak dinozaurem informatyki, dyplom robiłem wszak w 1981. Mogę się mylić.
JATO


Zasada wyjaśniania Conrada: Wszystko co powiesz, zostanie ocenione przez innych , zupełnie sprzecznie z twoimi intencjami.
webmaster (moderator)
Mówiąc krótko, nic nie tracisz a podnosisz raban. Samo OpenID niczego oczywiście nie gwarantuje, ale ma przed sobą ciekawe perspektywy i dlatego je wspieramy.
JATO (Jarosław Tomczyk) (2644 punktów)
>Mówiąc krótko, nic nie tracisz a podnosisz raban.
O nie. Co to to nie. Rabanu to ja nie podnoszę. Wyrażam tylko swoje skromne i pewnie błednę zdanie.
JATO



Zasada wyjaśniania Conrada: Wszystko co powiesz, zostanie ocenione przez innych , zupełnie sprzecznie z twoimi intencjami.
20-12-2008 14:17 
 Ocena 1 na 1
stilgar (7322 punktów)
>>Ostatnie decyzje
>>kilku
>>korporacji
sprawiły, że OpenID staje się powili popularnym standardem.
>Decyzje kilku korporacji to ja mam w d... Nie zamierzam się dostosowywać do pomysłów Microsoft Corporation i kilku innych dupków. Poproszę o stary profil i stare zasady logowania. Dopóki będzie to możliwe. Nie ukrywam swojej tożsamości, ale nie chcę by dupki od "Gejtsa" wymuszały to na mnie. To tyle.

MS nie ma nic z OpenID wspólnego - powinieneś poczytać trochę o tej technologii, bo piszesz trochę nie na temat.

Pomysł z OpenID jest taki - zamiast sie logowac z każdym serwisie z osobna i miec milion kont, masz jedno konto, w serwisie z OpenID i serwisom z których korzystasz podajesz wlasnie adres konta na tamtym serwerze.

Dzieki temu masz tylko jeden login i jedno haslo do pamietania, nie musisz sie wszedzie rejestrowac, wszystko ma w jednym miejscu.

Oczywiscie, takie zgrupowanie danych obniża trochę bezpieczeństwo korzystania z internetu, ale wygoda jest dużo większa.

Dodatkowo, nikt na tobie nie wymusza OpenID - praktycznie we wszystkich serwisach jakie widzialem jest to stosowane równolegle do tradycyjnego mechanizmu.
DKnoto (982 punktów)
Pomysł jak każdy inny, potrzeba czasu aby ta technologia stała się
bezpieczna. Oto cytat z wiki.identity20.pl/:
>>Tym niemniej zabezpieczenie Twoich danych można określić jako "podstawowe". W najbliższej przyszłości wprowadzimy logowanie SSL, które utrudni ew. przechwycenie hasła dostępu do serwera.<<
Ja wolę swoje hasła trzymać w swojej głowie i używać połączeń szyfrowanych,
to jest racjonalne rozwiązanie. Pakowanie się natomiast w ręce kolejnej or-
ganizacji, która może epatować mnie reklamami, może sprzedać moje dane albo
co gorsza, moje hasła zostaną przechwycone przez nieuwagę jakiegoś partacza
z tej organizacji, to już lekka przesada, jak dla mnie oczywiście
Natomiast w kwestii udziału w tym projekcie firmy mikrySYF to podzielam zdanie poprzednika.
Pozdrawiam.
webmaster (moderator)
To zawsze jest kwestia zaufania, komuś musisz zaufać. Lepiej jednak ufać organizacjom dobrze znanym i dużym niż krzakom.

> Natomiast w kwestii udziału w tym projekcie firmy mikrySYF to podzielam zdanie poprzednika.
Szkoda, bo jest to zdanie zupełnie irracjonalne. Nie byłoby naszego portalu gdyby nie firma MS (ale tego nie będę wyjaśniał). I właśnie takie korporacje jak MS czy Google pomagają tworzyć zaufanie w sieci (chociaż w tym wypadku Google 'zgwałcił' standard OpenID).
DKnoto (982 punktów)
>To zawsze jest kwestia zaufania, komuś musisz zaufać.
Masz rację.

> Lepiej jednak ufać organizacjom dobrze znanym i dużym niż krzakom.
To zależy, mikroSYF wyrósł na bezwzględnym gnojeniu takich "krzaków" i
kiwaniu durnych klientów.

>> Natomiast w kwestii udziału w tym projekcie firmy mikrySYF to podzielam >>zdanie poprzednika.
>Szkoda, bo jest to zdanie zupełnie irracjonalne. Nie byłoby naszego portalu >gdyby nie firma MS (ale tego nie będę wyjaśniał).
To jest dobry powód aby stracić zaufanie do tego portalu.

>I właśnie takie korporacje jak MS czy Google pomagają tworzyć zaufanie w >sieci (chociaż w tym wypadku Google 'zgwałcił' standard OpenID).
Jeszcze nie spotkałem korporacji, która zbudowałaby coś na pierwszym miejscu
przed KAPITAŁEM.
webmaster (moderator)
>Jeszcze nie spotkałem korporacji, która zbudowałaby coś na pierwszym miejscu przed KAPITAŁEM.
Hmm, chyba taka jest rola firm - aby zarabiać. Socjaliści mają im to za złe, ale na wypracowanych przez nie pieniądzach (podatkach) to już chętnie łapki położą.
DKnoto (982 punktów)
>>Jeszcze nie spotkałem korporacji, która zbudowałaby coś na pierwszym miejscu przed KAPITAŁEM.
>Hmm, chyba taka jest rola firm - aby zarabiać.
Tego nie nie negowałem, trzeba nauczyć się czytać!
Jedynie zwracałem uwagę na fakt złej roli PRZESADY.

> Socjaliści mają im to za złe,
To problem socjalistów jeżeli mają komuś coś za złe.

> ale na wypracowanych przez nie pieniądzach (podatkach) to już chętnie łapki położą.
W przerażającej większości naszego gatunku KAŻDY chętnie to robi a wielkie
korporacje w szczególności, ale mają pieniądze aby to ukryć przed zaślepionym
bieżącymi problemami zwykłym podatnikiem.

Tak ogólnie to nie przeceniałbym roli pieniądza, szczególnie tego od mikroSYFu, życie na Ziemi istnieje około 3 500 000 000 lat a pieniądz może 5 000
glingor (640 punktów)
>To zależy, mikroShit (edit) wyrósł na bezwzględnym gnojeniu takich "krzaków" i
>kiwaniu durnych klientów.

W ramach uściślenia po to aby następnie ich gotowe rozwiązania sprzedawać jako swoje lepsze niż swoje wcześniejsze.


prawdziwy tradycjonalista modli się do słońca i z ognia nie korzysta
plumbum (151 punktów)
Cóż, to może pozwolę sobie przypomnieć swój wątek sprzed równo roku. Wówczas to proponowałem dokładnie to samo, czyli rozszerzenie funkcjonalności serwisu o OpenID. Kolega Webmaster był jednakże przeciwny temu pomysłowi.

link:www.racjonalista.pl/forum.php/s,94527#w97197

pozdrawiam
webmaster (moderator)
Tak właśnie czekałem, aż się odezwiesz. Nie byłem przeciwny, tylko uważałem, że mamy ważniejsze rzeczy do zrobienia. Teraz zostały spełnione warunki, które gwarantują, że będzie to dość powszechny standard a jednocześnie mieliśmy czas, aby to zaimplementować. Inna sprawa, że nadal chyba nie ma metody odróżnienia usługodawców godnych zaufania.
Jeżeli chciałbyś pomóc, to może zaproponuj użytkownikom spośród jakich usługodawców openid warto wybierać. Tym bardziej, że niektórzy oferują bardzo ograniczone opcje tworzenia profili (albo wcale).

Wróć do listy wątków działu Sprawy portalu
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365