Racjonalista - Strona głównaDo treści
Sanacja bis

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
11-11-2020 12:30romaro (25211 punktów)Sanacja bis
Ocena 2 na 2
Statystyki pokazują, że należeliśmy przed wojną do najuboższych społeczeństw w Europie.

"PiS często odwołuje się do tradycji przedwojennej sanacji, wychwalając Piłsudskiego pod niebiosa. Podobny do sanacji jest sposób postrzegania gospodarki, roli państwa i plany wielkich inwestycji. Sanacja sprowadziła jednak Polskę na gospodarcze dno"

www.money.(*)pomysly-6444048004159105a.html
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>PiS często odwołuje się do tradycji przedwojennej sanacji [...] Sanacja sprowadziła jednak Polskę na gospodarcze dno
Bo analogia tym się różni od tożsamości, że w analogii podobieństwo zachodzi tylko we wskazanym zakresie.

cr
11-11-2020 12:55 
 Ocena 1 na 1
romaro (25211 punktów)
>Bo analogia tym się różni od tożsamości, że w analogii podobieństwo zachodzi tylko we wskazanym zakresie.
Na dwoje babka wróżyła.

Tak dalej pójdzie, to w pomysłowości przebijemy sanację.
6 mln zł z funduszu na walkę z epidemią #covid19 pójdzie na maszty flagowe z gminach,

rossonero (165 punktów)

>Strefy wolne od żydków - Strefy wolne od LGBT.

Celowo zniekształciłeś.Powinno być: strefy wolne od IDEOLOGII LGBT.
11-11-2020 14:09 
 Ocena 2 na 2
romaro (25211 punktów)
>Celowo zniekształciłeś.Powinno być: strefy wolne od IDEOLOGII LGBT.
Dla tych którzy nie widzieli skasowanej mojej wypowiedzi.
Strefy wolne od żydków - Strefy wolne od LGBT.
Tłum nie ukamienuje ideologii. A tak naprawdę do tego inspirujesz. Gdybyś miał problem - Inspirować - dawać natchnienie.
romaro (25211 punktów)
>>Strefy wolne od żydków - Strefy wolne od LGBT.
>Celowo zniekształciłeś.Powinno być: strefy wolne od IDEOLOGII LGBT.

Jak tam promotorze samopoczucie?
Participants of the far-right #independencedayMarch in #Warsaw set a house on fire because of a #LGBTQI flag and a #StrajKobiet banner on a balcony. #MarszNiepodegłości
#MarszNiepodegłości2020
"Patriotom" wyjaśnię:

Kamienica przy Alei 3 maja nr 2. W 1944 też była podpalona przez przyjaciół Leona Degrelle. W jej murach zginęło wielu żołnierzy zgrupowania AK "Konrad"

twitter.com/i/status/1326529502046941184
okragly (21676 punktów)
>Statystyki pokazują, że należeliśmy przed wojną do najuboższych społeczeństw w Europie.
nic sie nie zmieniło do dzisiaj
ciekawe kiedy ktoś opisze władzę "styropianu" z ogromnym bezrobociem, bezdomnościa, żebractwem, chodzeniem po śmietnikach, prace ponad siły (w prywatnych firmach) z tego powodu 3 mln rodaków wyjechało z kraju, przestaliśmy się rozmnażać, a patoelity pieją z zachwytu, jaki odnieśliśmy sukces, tak odnieśli oni np Kulczyk z majatkami 20 000 000 000 zł zgromadzonym przez 20 lat, wychodzi że zarabiał 500 000 zł/godzine pracy, ala jaka praca (rozmowa w restauracji przy szampanie i kawiorze) a takich genialnych "Kulczyków" było/ jest wielu
i co my bronimy? że konstytucja, jak jednemu z patoelit zabrano stołek i przekazano innemu "styropianowi", zę solidarność to wywalczyła? że wolność? liberalizm? indywidualizm?
a gdzie sprawiedliwośc społeczna zapisana w konstytucji, gdzie równość, solidarność? godnośc ludzka? tu powinniśmy krzyczeć konstytucja, gdzie lamane sa podstawowe prawa człowieka prostego

20 000 000 000 zł przez 20 lat -> zakladam że pracował 170 godz/miesiąc X 12 m-cy X 20 lat=500 000zł/godzinę = 85 mln/miesiąc
szarley (54911 punktów)
>www.money.(*)pomysly-6444048004159105a.html

Warto odnieść się do tego tekstu, ponieważ zawiera zbyt dużo uproszczeń
Autor popełnia częsty błąd oceny historycznych wydarzeń be wchodzenia w buty historycznych postaci, oceniając ich działanie wg współczesnych kryteriów i wiedząc "co było później"

PiS chwali Piłsudskiego i odwołuje się do "piłsudczykowskich tradycji"
A kto w Polsce nie chwali?
Kto w Polsce poradzi rzetelnie ocenić, tę jedną z najważniejszych postaci XX wieku?
Nie tylko Polacy mają skłonność do brązowienia, Polacy akurat brązowią Piłsudskiego podobnie jak Rosjanie Katarzynę, Francuzi de Gaulle'a a Czesi TGM

Pisząc jednak o gospodarce, trzeba być świadomym, że Piłsudski rządził w Polsce dwukrotnie. Za pierwszym razem (równo 102 lata temu) objął rządy nad państwem wyniszczonym porosyjskim zacofaniem, wojną, rekwizycjami, wywózką przemysłu na wschód, w warunkach permanentnej walki o granice i niepodległość

W 1926 roku państwo było zupełnie inne. Nastał pokój, ustabilizowano pieniądz a potencjał przemysłowy w 1922 wzrósł dwukrotnie. Nadal jednak istniało realne zagrożenie wojną, nikt nie wierzył że Wersal jest pokojem na stulecia

Porównując z Polską, którą zastał PiS... A co tu porównywać

Odnosząc się do szczegółów tekstu
Cytat:
Piłsudski wywodził się ze skrajnie lewicowego ugrupowania PPS Frakcja Rewolucyjna, co rzutowało na sposób myślenia o gospodarce.
\
Tu chyba autor nie zna historii swojego kraju. Skrajną lewicą to była KPRP, później PPS - Lewica, PPS - FR to byli socjaliści. Piłsudski mając władzę zrealizował część postulatów lewicy (wyborcze prawa kobiet, 8-godzinny dzień pracy, ubezpieczenia) ale do skrajnej lewicy temu baaaardzo daleko

Cytat:
Poza tym PiS ma również zamiłowanie do ręcznego sterowania i gdzie może, to zwiększa wpływ państwa na gospodarkę. Robi to m.in. pod hasłem "repolonizacji". Firmy kontrolowane przez państwo przejmują inne, dotychczas prywatne. Tak było z bankami Alior i Pekao, które weszły do holdingu PZU oraz z aktywami energetycznymi EdF, które przejęła PGE.


Zupełnie inne warunki działania!!
1 Dziś polska gospodarka jest częścią gospodarki unijnej
2 W 1922 Polska podwoiła swój przemysłowy potencjał, ale kapitał - właściciel tego majątku był polski w znikomym stopniu. Co prawda, niektórzy właściciele (np Hochbergowie) przyjmowali polskie obywatelstwo i nawet polskie nazwiska, ale zdecydowana większość firm miała dyrekcje za granicą. Także dziś jest wiele takich firm, ale żyjemy w innych realiach
Wtedy repolonizacja firmy wiązała się np z postawieniem warunku, że majster w fabryce ma znać polski!!
Cytat:

Budżetowi państwa monopole dawały ponad 30 proc. wpływów. Monopole drenowały jednak portfele Polaków wysokimi cenami i uruchomiły szarą strefę, z którą rząd potem bohatersko walczył.
Teraz odpowiednikiem renty monopolowej jest akcyza, ale i VAT, który podwyższa ceny wszystkich towarów,


Tu autor całkiem pomylił pojęcia

Na szczęście chwilę później sam sobie przeczy
Cytat:
System podatkowy co prawda nie blokuje konkurencji w wybranych sektorach jak za sanacji, ale utrudnia swoimi rozmiarami działalność, szczególnie mniejszych firm. Monopolizacja planowana jest co prawda w sektorze naftowym poprzez połączenie PKN Orlen i Lotosu, ale z drugiej strony granice są otwarte i nikt nie zabrania kupować paliw od innego dostawcy.


Cytat:
To niejedyne podobieństwa gospodarcze między sanacją a PiS. Podobne jest też zamiłowanie do wielkich projektów inwestycyjnych. Ekonomista sanacyjny Eugeniusz Kwiatkowski zasłynął z przeprowadzenia budowy Gdyni i Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP).


Znów niezrozumienie
Gdynia był niezbędna.
Nie tylko dlatego, że Gdańsk pozostał poza granicami Polski, ale przede wszystkim dlatego, że port Gdańsk od końca XVIII wieku obsługiwał jedynie wschodnie Pomorze i przez ponad 100 lat nie rozwijał się w nowoczesny port. Gdańsk był portem lokalnym (!!) niezdolnym do obsługi polskiego handlu. Puck, Hel, Wielka Wieś, to były małe rybackie porty o podobnej jak Gdańsk historii w XIX wieku

COP to nie było propagandowe przedsięwzięcie
Strukturalne bezrobocie w wyznaczonym obszarze, rozdrobnienie gospodarstw do granicy nędzy, a przy tym potrzeba uprzemysłowienia kraju - to była rzeczywistość. Dziś bez CPK i lotniska w Radomiu Polska sobie spokojnie poradzi

Cytat:
Ale już COP przydał się głównie III Rzeszy. Jego budowa to symbol braku rozsądku ówczesnych władz.

Łatwo prorokować po
Cytat:

Najbardziej optymistyczne plany wskazywały, że COP osiągnie pełne moce produkcyjne w połowie 1940 r., czyli... już po przewidywanym terminie początku wojny. Co więcej, potrzeba było roku, żeby fabryki zapewniły armii odpowiednią ilość uzbrojenia.


Przewidywanym?
Tak, w 1939 już wiedziano, że może nie udać się w pokoju doczekać wiosny 1940
Kiedy Kwiatkowski proponował budowę COP, miał pełne praw sądzić, że zdąży je zbudować

Cytat:
Wojna obecnie nam prędko nie grozi, ale i teraz mamy swoją "sanacyjną Gdynię". Państwo przekopuje Mierzeję Wiślaną za 2 mld zł, żeby uruchomić port w Elblągu. Ma to umożliwić pominięcie kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej.
Sens przedsięwzięcia jest podważany przez ekonomistów. Kanał może przepuścić statki z małym zanurzeniem, które obecnie nie pływają na Bałtyku, a w Europie używane są tylko na Renie i w rejonie Kanału La Manche. Prawdopodobnie skończy się tylko na przewozach turystycznych. I po to wydajemy te 2 mld zł?


Przekop to nie Gdynia. NIC nie jest podobne, chyba jedynie woda w Bałtyku

cdn


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
szarley (54911 punktów)
c.d.

Cytat:
Jeszcze w latach 1920-1929 przeciętny dochód na głowę mieszkańca II RP wzrósł ponad trzykrotnie - z 678 dol. na 2117 dolarów rocznie (liczone jako PKB brutto per capita, kwota wg siły nabywczej dolara z 1990 roku). Sanacja, która przejęła pełnię władzy po zamachu majowym, z Wielkim Kryzysem sobie jednak ewidentnie nie poradziła.


Nie, nie poradziła sobie, nie dlatego, że ne miała mądrego rządu, ale nie miała gospodarczego potencjału, żeby sobie poradzić.
O wiele bogatsze od Polski ziemie czeskie, z kryzysem poradziły sobie z bardzo wielkim wysiłkiem, choć skutki Wielkiej wojny także na czeskich ziemiach były mocno odczuwalne
(znów kłania się Gdynia. Czesi na utracie dostępu do morza mocno stracili)

Cytat:
Statystyki pokazują, że należeliśmy przed wojną do najuboższych społeczeństw w Europie. Na przykład na 10 tys. mieszkańców przypadało w 1938 r. tylko 10 samochodów osobowych, podczas gdy w Wielkiej Brytanii - 511.


Czysta manipulacja
Porównanie kraju, który miał szansę niekrępowanego rozwoju w warunkach niepodległości od czasów Hastings, z krajem, który jeszcze 10 lat wcześniej był niemiłosiernie rabunkowo eksploatowaną kolonią...

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
Paolo Monstro (6146 punktów)

> Cytat:
Statystyki pokazują, że należeliśmy przed wojną do najuboższych społeczeństw w Europie. Na przykład na 10 tys. mieszkańców przypadało w 1938 r. tylko 10 samochodów osobowych, podczas gdy w Wielkiej Brytanii - 511.

>Czysta manipulacja
>Porównanie kraju, który miał szansę niekrępowanego rozwoju w warunkach niepodległości od czasów Hastings, z krajem, który jeszcze 10 lat wcześniej był niemiłosiernie rabunkowo eksploatowaną kolonią...
>
Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby

Znów wychodzi na jaw nieformalne prawo matematyczne: są kłamstwa, duże kłamstwa i .... statystyki.

Pozdrawiam
Paolo Monstro
14-11-2020 05:39 
 Ocena 1 na 1
szarley (54911 punktów)
>Znów wychodzi na jaw nieformalne prawo matematyczne: są kłamstwa, duże kłamstwa i .... statystyki.

Statystyka jest narzędziem. Niczym więcej
Można je krytykować lub się nim zachwycać, ale jak z każdym narzędziem, niewłaściwie użyte wyrządza szkody

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365