Racjonalista - Strona głównaDo treści
Chrzest wewnątrzmaciczny

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
18-02-2011 19:30Madman (7811 punktów)Chrzest wewnątrzmaciczny
Ocena 4 na 4
Zafascynowany artykułem Chrzest wśródmaciczny pana doktora Wiesława Jaszczyńskiego mam prośbę - gdyby ktoś przypadkiem posiadał wspomnianą tam książkę - "Medycyna Pastoralna - Podręcznik dla kleru katolickiego" z 1910 roku, autorstwa Dr Juliana Czarneckiego, to proszę uprzejmie o skan bądź foto strony nr 236.
Tak dla mojej satysfakcji oraz pro publico bono.
Od pana Jaszczyńskiego otrzymałem namiary, że książka jest dostępna w Głównej Bibliotece Lekarskiej w Warszawie przy ulicy Chocimskiej 22, więc gdyby ktoś z szanownych racjonalistów miał po drodze, byłbym niezmiernie zobowiązany.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Hrihorij (1723 punktów)
Faktycznie interesująca pozycja bibliograficzna. Już zaczynam szukać jej na allegro archiwumal(*)ru_katolickiego-848909767.html
Cena niewygórowana za takie kuriozum.
18-02-2011 23:09 
 Ocena 1 na 1
Madman (7811 punktów)
Na Allegro obecnie za 150 zł jest "Medycyna Pastoralna", ale Gantkowskiego, z roku 1927, a więc nieco nowsza i nieco mniej kontrowersyjna.
Tu masz całe archiwum, bywały na aukcjach egzemplarze tańsze niż ten, który znalazłeś:
archiwumal(*)13872-medycyna-pastoralna.html
Madman (7811 punktów)
www.racjonalista.pl/index.php/s,35/d,3175#c66716
diogenes:
Mam na składzie równie interesującą książkę, chociaż z innej branży. Chodzi o Dowody istnienia świata duchowego, do którego wstępujemy po śmierci, napisaną przez prof. dr. Maksymiliana Perty, Kraków 1909. Myślę, że antologia tego rodzaju tekstów byłaby ciekawą lekturą.
Diogenesie, nie chwal się, że masz, tylko łap za skaner, cyfrówkę albo nawet aparat w telefonie i wrzuć na forum kilka najciekawszych fragmentów!
Hrihorij (1723 punktów)
łap za skaner, cyfrówkę albo nawet aparat w telefonie i wrzuć na forum kilka najciekawszych fragmentów!
Dobry pomysł!
Jutro postaram się coś wrzucić
adamzwawy (969 punktów)
>Jutro postaram się coś wrzucić
Jeszcze masz kilka minut.... czekamy!
Hrihorij (1723 punktów)
>>Jutro postaram się coś wrzucić
>Jeszcze masz kilka minut.... czekamy!
>
Skoro tak czekacie na cytaty, to ciekawą pozycją jest "Miłość w przyrodzie" Wilhelma Bolsche w przekładzie D-ra Maurycego Bornsteina z 1906 roku.

[Załącznik]
spray (5875 punktów)
> łap za skaner, cyfrówkę albo nawet aparat w telefonie i wrzuć na forum kilka najciekawszych fragmentów!Dobry pomysł!
>Jutro postaram się coś wrzucić
>
Nie chcę Was martwić, ale to nie jest żadne odkrycie...
Nie jestem w stanie w tej chwili podać linków, jednak swego czasu - zdaje sie , że przy okazji jakiejś głośnej w internecie dyskusji na temat prawa do aborcji i badań prenatalnych - szeroko ten temat był omawiany.
Pewnie gdzieś w archiwach blogu Pani Prof. Joanny Senyszyn senyszyn.blog.onet.pl/ coś dałoby się znależć.
Madman (7811 punktów)
>Nie chcę Was martwić, ale to nie jest żadne odkrycie...
Wiem. W "NIE" też trochę o tym było. Ja tylko chcę corpus delicti zobaczyć...
DEmonizer (4893 punktów)
Kolejna spirytystyczna obsesja z zagrożonymi płodami. I tak poszerzą grono Aniołków w Niebie. Ale jeszcze nad matką się znęcać. Dobrze, że jeszcze każdego plemnika z osobna się nie chrzci, przecież to potencjalne połówki dzieci.

Pozdrawiam
Kowalska (14008 punktów)
Cytat:
Kościół bowiem wymaga, skoro tylko część dziecka może być dosięgniętą, dokonania chrztu, jeżeli już nie >per ablutionem< to przynajmniej >per aspersionem<. Za pomocą strzykawki możemy zawsze przez mały otwór, sztucznie zrobiony w błonach płodowych, polać wodą część ciała dziecka. Przy tej sposobności zaleca się wprowadzenie strzykawki przy pomocy palca, ażeby się tym sposobem przekonać, czy doprowadzona woda rzeczywiście w bezpośrednią styczność przychodzi z odnośną częścią ciała dziecięcego. Chrzest wśródmaciczny albo też dla krótkości maciczny, dokonany z zamoczonym w wodzie palcem, jest w każdym razie natury bardzo problematycnej, gdyż na palcu się znajdująca woda przy wprowadzeniu palca do części miękkich narządów porodowych zwykle z niego bywa startą, a przynajmniej znacznie zmięszaną śluzem lub innemi nieczystemi domieszkami...


   Nie..... No tak to tylko Kościół katolicki może powymyślać.... Umiera dziecko, prawdopodobnie też kobieta, która cierpi niewyobrażalny ból, a ci jej ku...mać jeszcze jak nie strzykawkę z wodą, to palec do środka!

A na koniec powiedzą: Umarła(li) w (s)pokoju.

   A swoją drogą, co by było, gdyby kobieta zażądała, żeby jej żaden ksiądz żadnych strzykawek pchanych palcem, czy samego palca, nie wkładał, bo ona sobie nie życzy? Do Piekła?.... No tak....

   Jak ci wkładają źle, bo to grzech. Jak nie chcesz, żeby wkładali, też do Piekła. I bądź tu kuźwa mądry....


"Internet jest takim nieco przerażającym zapisem zdygitalizowanego, zbiorowego ego ludzkości. Jest tam wszystko, co się w ludzkim umyśle lęgnie-to, co najwznioślejsze, i to, co najbardziej podłe". W. Eichelberger.

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365