Racjonalista - Strona głównaDo treści
Ilość czy jakość ?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
10-06-2014 20:50Jan Własnowolny (377 punktów)
(zablokowany)
Ilość czy jakość ?
Ocena 3 na 3

*****
Analizując wypowiedzi, a szczególnie komentarze co poniektórych
wypowiadających się na forum Racjonalisty komentatorów,
można odnieść wrażenie, że zależy im głównie na demagogii,
czyli populistycznej ideologii wewnątrz grupy społecznej.

Aby zdobyć jak najwięcej punktów, wybić się w rankingu czytelników,
przegonić - w przenośni i dosłownie - innych.
Głosić poglądy, które mają w grupie wzięcie, celem łatwego zdobycia popularności, bez analizowania sensu tych poglądów. A jeszcze najlepiej jak przy okazji komuś dokuczymy i ple -ple -ple się zabawimy.

Proszę np. przeanalizować ten komentarz: ( z dn.03.05.br.)

"Swoją drogą zdumiewającym jest dla mnie tolerowanie na portalu, na którym ponoć wstrętną jest głupota, nieokiełznanych wpisów tego typu popierdoleńców."

lub ten: ( z dn.15.05.br.)

"Niejednemu się wydaje, że dotyka myśli prostej jak drut
miedzianolśniącej wysoko nad głową nasyconej energią"

albo : ( z dn.04.06.br.)

"Twoje tezy są niedorzeczne! Tacy jak Ty to powinni się 10 razy zastanowić, zanim coś powiedzą, a i potem się za wiele nie odzywać, zostawić swoje wątpliwej wartości mądrości dla siebie."

I jeszcze: ( z dn.05 06.br.)

"Wypraszam sobie, ja to wszystko doskonale rozumiem, proszę mi nie płoszyć dyskutanta bo sobie pójdzie i nie będzie zabawy. "
------- "Bawi cię, serio?"
"Ponawiam pytanie: Jak według Ciebie rozwinęłaby się sytuacja w Polsce w 1982, gdyby nie było stanu wojennego a Rosjanie nie interweniowali? I co mielibyśmy wtedy jeść?"

* * *

Przecież to aż się prosi o zadedykowanie -
"Modlitwy Polaka" z filmu "Dzień Świra"

https:// www.youtube.com/watch?v=V2sedTLIRWU

*****

Ale wracając do tytułowego pytania, osobiście jestem zdecydowanym przeciwnikiem ilości na rzecz jakości.
Wystarczy przyjrzeć się zalewającym polski i europejski rynek wyrobom chińskim. Buble nad bublami, jakich świat nie widział.
Już musieli wziąć się na sposób i zamiast Made in China piszą PRC żeby ukryć producenta. No bo po co taki chwyt ?
---TANI TOWAR DROGO KOSZTUJE---
Aż trudno uwierzyć, że słynną szwedzką markę samochodu Volvo, porównywalną jakościowo do Mercedesa sprzedano Chińczykom.
Niemcy chyba nie zrobią tego z Mercedesem ?

Mam świadomość, że pisząc ten tekst narażam się na krytykę i urodzaj wrogów. Ale - jako się rzekło, wolę jakość od ilości:

Masz wrogów? Dobrze. To znaczy, że kiedyś w swoim życiu stanąłeś w obronie czegoś. - Winston Churchill
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life. (ang.)

*****
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

niestadny (2492 punktów)

Co do forum:
Każde "stado" kieruje się określonymi zasadami a konformizm jest gwarancją jego spójności.

Co do jakości chińskich towarów:
Jest różna.


stado czyni myślących bezmyślnymi
/Zbyszek Bryłowski/
Jan Własnowolny (377 punktów)
(zablokowany)
>Każde "stado" kieruje się określonymi zasadami a konformizm jest gwarancją.....

*****

Tronu, czyli władzy dla konformistów.

Czym wyróżniają się i co wspólnego łączy establishment III RP ? Przede wszystkim potrafią publicznie przemawiać, ot po prostu mówić, mówić i mówić. I gawiedź słucha, mimo że cała sztuka tych trybunów polega na tym, żeby tak mówić, aby nic nie powiedzieć. SŁOWA, SŁOWA, SŁOWA.

Szczególnie wyedukowani w tej dyplomacji byli sekretarze KC PZPR,
którzy za sprawą II Cudu nad Wisłą, pozostali u steru władzy.
Przeważnie za ich słowami nie idą czyny, czyli co innego mówią, i zupełnie coś innego robią. Wypowiedzi swoje potrafią abstrakcyjnie koloryzować i bajeczne prawić kazania niczym natchniony pastor.

----------------- Pozdrawiam indywidualnie JW

*****
10-06-2014 22:14
 Ocena 10 na 10
finerbijk (17282 punktów)
To jest forum internetowe a nie kółko różańcowe. Też nie jesteś mistrzem merytorycznych wypowiedzi, masz tendencję nawet nie tyle do lania wody, ale raczej do puszczania wielkich obłoków pary - duża przestrzeń, mało sedna.
Jak dla mnie są tu tacy z którymi się w pewnych sprawach zgadzam, a w innych nie. I nikomu to nie przeszkadza. Za punkty nie płacą.

A co do Chin, to miałbyś może rację jeszcze z 15-20 lat temu. Teraz wszyscy praktycznie produkują w Azji w tym najbardziej znane brandy. Samochód każdej marki jest składany z części produkowanych w połowie świata. W Mercedesie pewnie też by się znalazło sporo chińszczyzny, po prostu takich rzeczy się nie rozgłasza.
Jan Własnowolny (377 punktów)
(zablokowany)
>To jest forum internetowe a nie kółko różańcowe. Też nie jesteś mistrzem merytorycznych wypowiedzi, masz tendencję nawet nie tyle do lania wody, ale raczej do puszczania wielkich obłoków pary - duża przestrzeń, mało sedna.

*****

Kolego /finerbijk/. Wywaliłeś bomba otwartą bramę, ale dzięki za uświadomienie,
Za mistrza się nie uważam. Goethe powiedział że: "Umiar czyni mistrza". Być może brak mi umiaru, ale komunistom nie odpuszczę - tyle biedy i krzywdy ludziom wyrządzili.
Jeśli chodzi o "obłoki pary", to gdybyś tylko potrafił nie tylko słyszeć,
ale i słuchać - więcej byś usłyszał.

--------------- Pozdrawiam słonecznie JW

*****
11-06-2014 09:45 
 Ocena 5 na 5
finerbijk (17282 punktów)
>"Umiar czyni mistrza".
Każdemu się zdarzy powiedzieć coś głupiego. Mistrza czyni talent i praca bez umiaru.

>ale komunistom nie odpuszczę - tyle biedy i krzywdy ludziom wyrządzili.
Też nie lubię komunistów, przykro mi jak chwalą Jaruzelskiego np., ale odpuszczam. Dżingis Khana lubisz? On też uczynił wielu wiele złego.

>Jeśli chodzi o "obłoki pary", to gdybyś tylko potrafił nie tylko słyszeć,
>ale i słuchać - więcej byś usłyszał.
No tak, ja tutaj czytam przeważnie.
Jan Własnowolny (377 punktów)
(zablokowany)
>>"Umiar czyni mistrza".
>Każdemu się zdarzy powiedzieć coś głupiego. Mistrza czyni talent i praca bez umiaru.

*****

Brawo! Brawissimo!

Panowie ! Czapki z głów.

Będziemy mieli nowego WIESZCZA

MISZCZA nad MISZCZAMI

*****

Post Scriptum:

Radzę podszkolić się w historii i literaturze
kim był Johann Wolfgang von Goethe.

*****
11-06-2014 22:11 
 Ocena 2 na 2
Christos (2696 punktów)
>Będziemy mieli nowego WIESZCZA

>MISZCZA nad MISZCZAMI

Sarkazmem i kpinami odpowiadasz, i zaskoczonyś, że sam kpin doświadczasz? Każdej akcji towarzyszy równa co do wartości ale przeciwnie skierowana reakcja.


No gods, no masters...I am who I am.
Jan Własnowolny (377 punktów)
(zablokowany)
>Sarkazmem i kpinami odpowiadasz.....

***************************

Kolego. Czy Ty też powiedziałbyś,

że jednemu z największych poetów

np. A.Mickiewiczowi zdarzyło się

powiedzieć coś głupiego

w zacytowanym tekście

"Młodości! ty nad poziomy wylatuj" ?

*****
Christos (2696 punktów)
Aby Ci odpowiedzieć musiałbym pisać bardzo długo albo ... zamilknąć. Pozwól, że odpowiem Ci słowami poety:..
>..................................................................................
Prażę się w słońcu, gałgan stary...
Leżę, wyciągam się i ziewam.
Stary ja jestem, ale jary:
Jak tęgi łyk pociągnę z czary,
To śpiewam.

Słońce mi grzeje stare gnaty
I mądry, siwy łeb kudłaty,
A w mądrym łbie, jak wiosną las,
Szumi i szumi mędrsze wino,
A wieczne myśli płyną, płyną,
Jak czas...

Czego się gapisz, Cyrbeusie?
Co myślisz? Leży stary kiep,
Już do gadania słów mu brak,
Już się wygadał? A tak, tak...
Idź, piecz swój chleb.

Z zaułka śmieją się uczniowie,
Że się mistrzowi kręci w głowie,
Że się Sokrates spił...
Idź, Cyrbeusie, uczniom powiedz,
Że już trafiłem w samo sedno:
Że cnotą jest zlizywać pył
Z ateńskich ulic! Lub im powiedz,
Że cnotą jest w pęcherze dąć!
Że cnotą jest - lać wodę w dzbany!
Albo - wylewać! Wszystko jedno...
A jeśli chcesz - to przy mnie siądź,
Nie piecz swych bułek i rogali,
Będziemy sobie popijali!
No, trąć się ze mną, trąć!

Cóż ci to? przykro, Cyrbeusie,
Że mi się język trochę plącze?
Że się tak śmieję, Cyrbeinku?
Że w biały dzień w Atenach, w rynku,
Jak żebrak leżę, wino sączę?
Mędrcowi, mówisz, nie przystoi,
Gdy złym przykładem uczniom świeci?
Że stary broi
Jak dzieci?
Że tłumu uczni nie gromadzę,
Że drogi prawd im nie wskazuję?
Nie radzę,
Nie filozofuję?
A tak... a tak...

Zło! Dobro! - prawda? - Ludzie, bogi,
Cnota i wieczność, czyn i słowo,
I od początku - znów, na nowo,
Bogi i ludzie, dobro, zło,
Rzeczpospolita, słowa, czyny,
Piękno - to, tamto, znowu to! - - -
Mój drogi - kpiny!

Słyszeliście od Herifona,
Żem jest najmędrszy... Tak orzekła
Wyrocznia, w całej Grecji czczona,
Blask chwały czoło moje zdobi!
Więc patrzcie, co najmędrszy robi:
O!
Bo cóż jest słowem, a co czynem,
Bo cóż jest dobro, a co zło,
Kiedym się złotym upił winem,
A mam kosmatą głowę psa
I w głowie zamęt obłąkańczy?!
Wy patrzcie, jak filozof tańczy:
I hopsasa, i hopsasa!
I hopsa, hopsa, hopsasa!
Wy patrzcie, jak najmędrszy tańczy!
Jak mu skaczą stare nogi,
Zło i dobro, ludzie, bogi,
Cnota, prawda, wieczna Mojra,
Hopsa, hopsa, idzie ojra:
Raz na prawo - hopsasa!
Raz na lewo - hopsasa!
Rypcium pipcium, chodź, Ksantypciu!
A muzyka gra!!

Chodź tu także, Cyrbeinku,
Wokoluśko tak, po rynku,
Mędrzec tańczy, dalej z drogi
Cnota, prawda, piękno, bogi,
Patrzcie ludzie, patrzcie, gapie,
Od Ksantypci wały złapię,
Że tak we mnie wszystko drga,
A ja sobie hopsasa!
Tak bez końca, tak do śmierci,
Niech się jasne niebo wierci,
Tak - do góry, a tu kopsa,
I znów boczkiem hopsa, hopsa!
Nie żałować starych nóg!
Niech się cieszy wielki Bóg,
Że Sokrates prawdę zna,
Że już wie! że wszystko ma!
Że już poszedł hen, za kraniec,
On - najmędrszy, on - wybraniec,
Gałgan z brzydką mordą psa
Poznał taniec, poznał taniec,
Hopsa, hopsa, hopsasa!!!

No gods, no masters...I am who I am.
Jan Własnowolny (377 punktów)
(zablokowany)
>Aby Ci odpowiedzieć musiałbym pisać bardzo długo albo ... zamilknąć. Pozwól, że odpowiem Ci słowami poety.......

*********************************

Ze mną nie jest aż tak źle, żebym musiał cudzymi

------------------ ODPOWIEM SWOIMI

*******************

PLEWY

Miele, miele plewy
Adam do Kaina
Abel do Ewy
Picassa Pabla
Abstrakcja
Fanatyka
Bez ruchu akcja
Rusza się grdyka
EURYDYKA
Archimedes nagi
Bez blagi
Jajko czy kura
Geniusze
Hurraaa!
Czas ucieka!

EUREKA !!!

*****
12-06-2014 19:07 
 Ocena 2 na 2
finerbijk (17282 punktów)
>Radzę podszkolić się w historii i literaturze
>kim był Johann Wolfgang von Goethe.
>*****
Sorry, że twoja poetycka dusza poczuła się urażona. Ja w poezji zatrzymałem się na:
Proszę państwa, oto miś.
Miś jest bardzo grzeczny dziś,
Chętnie państwu łapę poda.
Nie chce podać? A to szkoda.

i zająłem się... no czymś innym. A w historii cały czas się szkolę, bo lubię.
romaro (25211 punktów)
> Mam świadomość, że pisząc ten tekst narażam się na krytykę i urodzaj wrogów. Ale - jako się rzekło,
Myślę, że nie ma Pan racji. Nie znajdzie Pan (tak myślę), tutaj wrogów. Krytyków tak, ale nie wrogów. Mimo, że sam odpowiedziałem Panu w jednym z wątków pisząc, że mam nadzieję, iż młodzież ma więcej rozumu od Pana, to ani wtedy, a tym bardziej teraz nie jest Pan moim wrogiem. Ten Portal dużo mnie starego pryka nauczył i nadal uczy. Każdy z nas tutaj piszących ma jakieś idée fixe.Pan walczy z komuną której wydaje mi się już nie ma, a ja z tą złą stroną KK (jeżeli w ogóle jest jakaś dobra), której (jak z kolei ja słyszę na co dzień) też nie ma. To, że "komuś dokuczymy i ple -ple -ple się zabawimy", to przecież dobry sposób na ukazanie absurdów w otaczającej nas rzeczywistości.. Tak jak za komuny. Pamięta Pan czego tamta władza najbardziej się bała? Śmiechu. Niech Pan zauważy, jak bardzo niektóre instytucje boją się tego śmiechu teraz. Żyjemy w takim kraju gdzie egzorcysta staje się ekspertem i cenzorem dziecięcych występów. Oto przykład:
natemat.pl(*)onos-o-satanistycznych-gestach
To tak dla rozładowania atmosfery.
Jan Własnowolny (377 punktów)
(zablokowany)
>> Ten Portal dużo mnie starego pryka nauczył i nadal uczy.

*****

Kolego /romaro/ ja też młodzieniaszek nie jestem, bo już stary piernik
i w związku z tym proponuję żebyśmy w naszym wieku ( XXI - szym )
przeszli po prostu na Ty.
A odnośnie komuny to uważam, ze - tak oczywiście - nie ma systemu, ale cwaniaczki z Kwasem na czele stworzyli sobie Raj nad Wisłą. Ja to nazywam, że przemagdalenkowali komunę i teraz mają w Polsce Kanadę. Naszym kosztem.
Czy słyszałeś żeby rodowity Niemiec, Francuz, Anglik uciekał ze swojego kraju za chlebem ???
Dzisiaj można się swobodnie poruszać, ale tyrani nie dali się zepchnąć z najwyższych gałęzi. Cwaniak wyższy dogadał się z aspirantem niższym i razem teraz z góry rozdają lizusom synekury.
Dostać się tam, to jak dla przeciętnego człowieka polecieć na księżyc. Nic z tego OLIMPU się nie wydostanie, gdyż pewnie pod karą unicestwienia obowiązuje zasada trzech małpek. Pierwsza zasłania łapkami oczy, druga uszy, trzecia usta.

A co do kościoła, to uważam tą instytucję za największą mafię darmozjadów, pasożytów i pasibrzuchów szerzącą zabobony, mity i bajki dla owieczek.

Kościół was nie nakarmi
To wy go karmicie
Przed agresorem nie obroni
Wy w Armii służycie
Ludności nie powiększy z bratem brat
Przewrotny celibat
Nie wymodli mieszkań dla publiki
Za złote Bazyliki

------------------------- Pozdrawiam JW

*****
lordoza (36 punktów)
(zablokowany)
nie wiem czy w ogole jest mozliwe aby dyskusje gdziekolwiek wygladaly tak jak uwazasz ze powinny. Jezeli masz jakis przyklad to podaj prosze. Wydaje mi sie ze takie wypowiedz sa wpisane w to jak ludzie sie roznia od siebie i wpisy ktorych przyklady podales sa nieuniknione. Ja ta strone traktuje jako miejsce gdzie moge sie wyedukowac i zweryfikowac nedzne podstawy swojego swiatopogladu (jego marnosc ukazuja mi wlasnie dyskuje na tej stronie) i nawet jezeli pojawiaja sie wpisy ktore nie wiele wnosza do dyskusji poza ladunkiem emocjonalnym to jest ich zdecydowanie mniej niz tych mysli ktore uwazam za warte zastanowienia badz przeanalizowania. Generlanie poziom dyskusji na racjonaliscie uwazam za wysoki ale byc moze wynika to z moich niskich lotow albo z braku wlasciwego punktu odniesienia.

pozdrawiam serdecznie
Jan Własnowolny (377 punktów)
(zablokowany)
>nie wiem czy w ogole jest mozliwe aby dyskusje gdziekolwiek wygladaly tak jak uwazasz

*****

Oczywiście, że każdy może i powinien mieć swoje zdanie.
Ale mnie chodzi głównie o kulturę wypowiedzi i w miarę możliwości logikę.
Nie można brać przykładu z co poniektórych posłów.
Tym od szczawiu i mirabelek można tylko zadedykować to:

www.youtube.com/watch?v=6VqQxflkwVo

Twoja pokora względem wiedzy bardzo dobrze wróży. Jesteś ambitny oraz potrafisz kulturalnie się wypowiadać więc przewiduję, że wysoko zajdziesz i tego Ci życzę.

--------------------- Pozdrawiam wzajemnie JW.

*****
Klapaucjusz1 (20 punktów)
>Ilość czy jakość ?
Sorry, taki mamy klimat

Dodam też coś od siebie.
Według mnie racjonalista.pl stał się miejscem gdzie racjonaliści/ateiści/antyklerykałowie (niepasujące skreślić) mogą się wyżalić, wypłakać, ale gdy chodzi o konkretne działania to nie jest już tak dobrze.
Jest wiele wątków gdzie komentowane są aktualne zdarzenia w których bardzo często przewija się temat iluzji świeckości w kraju i wszelkich absurdów związanych z tą sytuacją. Wątki są bardzo popularne i wysoko oceniane. Od czasu do czasu pojawi się w nich jakiś troll i jest bardzo szybko sprowadzany na ziemię.
No i niby wszystko OK, bo warto o tym dyskutować, ale zastanawia mnie coś innego.
Jeżeli pojawi się ktoś kto powtarza de-facto to samo co tutejsi forumowicze, ale mówi to wprost i oficjalnie na szerszym forum to nagle się okazuje że nie wszyscy się z nim zgadzają. Różnie jest to argumentowane, że lepiej nie obrażać wierzących, że osoba która to mówi nie jest wiarygodna, że lepiej nie mówić pewnych rzeczy wprost bo mogą zaszkodzić idei świeckiego państwa itd. itp.
Nie ważne jakimi powodami taki stan rzeczy uzasadnimy. Ważne że całe to narzekanie i płacze na forum wyglądają z tego powodu sztucznie. Wyglądają wręcz jak działania pozorowane.

Dlatego też można zaryzykować stwierdzenie że ludzie określający siebie racjonalistami, ateistami, antyklerykałami i co najważniejsze takimi którzy opowiadają się za neutralnością światopoglądową są bardzo podzieleni. Ogólnie rzecz biorąc dochodzi do sytuacji że nie ma zgody nawet do rzeczy zdawało by się podstawowych i oczywistych, co nie prowadzi do niczego dobrego.
Brakuje mobilizacji oraz zgody i wiele bardzo wartościowych inicjatyw i konkretnych działań przynosi mizerne skutki.

To jest według mnie prawdziwy problem.
Jan Własnowolny (377 punktów)
(zablokowany)
>> dochodzi do sytuacji że nie ma zgody nawet do rzeczy zdawało by się podstawowych i oczywistych.....

****************************

Dzięki za komentarz.
Ścierają się tutaj poglądy młodych,
którzy nie pamiętają jak to było, gdy klient czekał na towar,
ze starszym pokoleniem, które widzi różnicę, gdy towar czeka obecnie na klienta.

Dwie skrajności tamtego rynku reglamentacji i tego wolnego, oraz samo nieuczciwe
"przemagdalenkowanie" socjalizmu na dziki kapitalizm
( przy wódce wybrali przywódce )
przekładają się na różne pojmowanie rzeczywistości.

Młodzi jak to młodzi - zbuntowani, a starsi uparci doświadczeniem.

Konsensus osiąga się w wyniku kompromisu i myślę,
że mądrość przebije głupotę upartego buntu.

*****
Selanos (12869 punktów)
>Aby zdobyć jak najwięcej punktów, wybić się w rankingu czytelników,
>przegonić - w przenośni i dosłownie - innych.

Nie przesadzajmy, zawsze na tym forum były osoby, które były gotowe prezentować mniej popularne poglądy za które można było dostać łapkę w dół albo nie dostać łapki w górę. Chociaż jak się tak teraz zastanawiam, to pełno ich było, no właśnie - było i gdzieś ubyło. Dziwna sprawa. Czasami czuję się jak ostatni Mohikanin, bo spora część nieformalnego kółka forumowych liberałów gospodarczych ma zablokowane konta. Co dziwniejsze, osoby z którymi się nie zgadzałem, ale przyjemnie się dyskutowało, też gdzieś poznikały. Może ktoś w którymś momencie "przegiął".

> Aż trudno uwierzyć, że słynną szwedzką markę samochodu Volvo, porównywalną
> jakościowo do Mercedesa sprzedano Chińczykom. Niemcy chyba nie zrobią tego z
> Mercedesem ?

Brytyjski Land Rover i Jaguar należą do indyjskiego koncernu Tata Motors. Takie czasy, Azja dzisiaj się liczy.
12-06-2014 09:06 
 Ocena 1 na 1
Jan Własnowolny (377 punktów)
(zablokowany)
>>Czasami czuję się jak ostatni Mohikanin.......

******************************

Kolego Selanos
Przede wszystkim gratuluję 4 lat cierpliwości i ma się rozumieć
osiągnięć punktowych też.
To świadczy o inteligencji i kulturze osobistej.
Zresztą komentarz kolegi taką ocenę potwierdza.

Życzę osiągnięcia "diamentowych godów" z Racjonalistą.

A jeśli chodzi o Azję, to zanosi się na to,
że wkrótce nie angielskiego, ale chińskiego będziemy musieli się uczyć.

------------------- Pozdrawiam JW

*****
12-06-2014 11:11 
 Ocena 3 na 3
finerbijk (17282 punktów)
>Czasami czuję się jak ostatni Mohikanin, bo spora część nieformalnego kółka forumowych liberałów gospodarczych ma zablokowane konta.
Za to do bloku wolnościowego dołączył Jan Własnowolny, który masakruje różowych swoją zaangażowaną poezją.
12-06-2014 11:49 
 Ocena 2 na 2
Selanos (12869 punktów)
>Za to do bloku wolnościowego dołączył Jan Własnowolny, który masakruje różowych swoją zaangażowaną poezją.

Bo my "Rise Like a Phoenix" - Conchita Wurst
12-06-2014 19:13 
 Ocena 1 na 1
finerbijk (17282 punktów)
>Bo my "Rise Like a Phoenix" - Conchita Wurst

Albo "Rise Like a Eunuch's Penis" - Chica Kielbasa
Bo widzę, że już zablokowany. Przypadek???
Katsura (83 punktów)
>Aby zdobyć jak najwięcej punktów, wybić się w rankingu czytelników,
przegonić - w przenośni i dosłownie - innych.

Akurat mnie punkty nie obchodzą. To tylko puste statystyki.

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365