Racjonalista - Strona głównaDo treści
Apel sylwestrowy do hucpiarzy

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
29-12-2021 20:13Arminius (25555 punktów)Apel sylwestrowy do hucpiarzy
Ocena 2 na 2
Zbliża się Sylwester. Apeluję więc do wszelkiej maści hucpiarzy, krzykaczy, pyskaczy i rozrabiaczy - aby w jego noc powstrzymali się od odpalania eksplodujących fajerwerów. Primo, bardzo źle to znoszą (wybuchy, eksplozje, świsty, gwizdy i huki) zwierzęta domowe, szczególnie psy, secundo, nie służy to także, delikatnie rzecz ujmując, starszym ludziom cierpiącym na różnorakie dolegliwości.
Rozjazgotany, bezrefleksyjny, płaski, tandetny i wulgarny hedonizm jest miarą waszego odhumanizowania. Pamiętajcie, że "hałas kreuje złudzenia, cisza zaś ofiaruje prawdę" i że "jest coś niewymownie złego w kulturze zapijaczonej hałasem i towarzyskością".
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Berzerac (5671 punktów)
>Zbliża się Sylwester. Apeluję więc do wszelkiej maści hucpiarzy, krzykaczy, pyskaczy i rozrabiaczy
>- aby w jego noc powstrzymali się od odpalania eksplodujących fajerwerów. Primo, bardzo źle to
>znoszą (wybuchy, eksplozje, świsty, gwizdy i huki) zwierzęta domowe, szczególnie psy, secundo, nie
>służy to także, delikatnie rzecz ujmując, starszym ludziom cierpiącym na różnorakie dolegliwości.

Przyłączam się do apelu, choć wiem, że nic to i tak nie da. Strzelanie zacznie się od sylwestra rana, a skończy ze dwa dni po Nowym Roku. Dlaczego nie iść w ślady np Niemiec, gdzie dozwolone jest odpalanie fajerwerków do max. 15 min. po północy. Im biedniejsze społeczeństwo tym głupsze, niemałe pieniądze pości z dymem, aby z hukiem powitać Nowy Rok. Tak jakby było się z czego cieszyć.

Mam psa z padaczką. Więc wyobraźcie sobie co przeżywa. Ale kogo w Polsce interesuje dobrostan zwierząt.
29-12-2021 20:55 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)wariant niemiecki

>Mam psa z padaczką. Więc wyobraźcie sobie co przeżywa. Ale kogo w Polsce interesuje dobrostan >zwierząt.

Ja mam psa bez padaczki, który jednakże bardzo przeżywa eksplozje oraz matkę 90 - latkę z padaczkami poudarowymi. Chodzi także o dobrostan ludzi. Nie wszyscy miłują się w ordynarnym jazgocie. A w przypadku niektórych to po prostu zagrożenie dla ich zdrowia.
29-12-2021 21:07 
 Ocena 1 na 1
qwery (2864 punktów)Odp: Apel sylwestrowy do hucpiarzy
>>Zbliża się Sylwester. Apeluję więc do wszelkiej maści hucpiarzy, krzykaczy, pyskaczy i rozrabiaczy
>>- aby w jego noc powstrzymali się od odpalania eksplodujących fajerwerów. Primo, bardzo źle to
>>znoszą (wybuchy, eksplozje, świsty, gwizdy i huki) zwierzęta domowe, szczególnie psy, secundo, nie
>>służy to także, delikatnie rzecz ujmując, starszym ludziom cierpiącym na różnorakie dolegliwości.
>Przyłączam się do apelu, choć wiem, że nic to i tak nie da. Strzelanie zacznie się od sylwestra rana, a skończy ze dwa dni po Nowym Roku. Dlaczego nie iść w ślady np Niemiec,

Glosuj na takich co zrobia jak w niemczech. Puki co trzeba tolerować stan obecny i moze nawet zrozumieć tych co im ulge przyniesie jak pare dych puszcza na takie g....
29-12-2021 21:31 
 Ocena 2 na 2
Berzerac (5671 punktów)

>Glosuj na takich co zrobia jak w niemczech. Puki co trzeba tolerować stan obecny i moze nawet zrozumieć tych co im ulge przyniesie jak pare dych puszcza na takie g....

Parę dych? Chyba kpisz. Ludzie wydają paręset złotych na fajerwerki. A w domu się nie przelewa. Ich sprawa, ale nie tylko ich. Bo strzelanie fajerwerkami po "sylwestrowym szaleństwie" przez cały dzień nowego roku może komuś przeszkadzać, to lekceważenie innych. I nie pomoże głosowanie na ludzi, którzy "zrobią jak w Niemczech" bo problem leży w mentalności i kulturze społeczeństwa.
29-12-2021 21:56 
 Ocena 1 na 1
qwery (2864 punktów)
>>Glosuj na takich co zrobia jak w niemczech. Puki co trzeba tolerować stan obecny i moze nawet zrozumieć tych co im ulge przyniesie jak pare dych puszcza na takie g....
>Parę dych? Chyba kpisz. Ludzie wydają paręset złotych na fajerwerki. A w domu się nie przelewa. Ich sprawa, ale nie tylko ich. Bo strzelanie fajerwerkami po "sylwestrowym szaleństwie" przez cały dzień nowego roku może komuś przeszkadzać, to lekceważenie innych. I nie pomoże głosowanie na ludzi, którzy "zrobią jak w Niemczech" bo problem leży w mentalności i kulturze społeczeństwa.
>

Jedni pare dych inni pare tysiecy, trzeba zrozumiec wszystkich skoro działaja zgodnie z prawem. Moze raczej wybaczyć niz zrozumieć. Skoro daja na to tyle pieniedzy to do czegos im to potrzebne, a psy nie sa wazniejsze od ludzi, to zalosna perespektywa..
29-12-2021 22:05 
 Ocena 2 na 2
Arminius (25555 punktów)z prawem na bakier
>>>Glosuj na takich co zrobia jak w niemczech. Puki co trzeba tolerować stan obecny i moze nawet zrozumieć tych co im ulge przyniesie jak pare dych puszcza na takie g....
>>Parę dych? Chyba kpisz. Ludzie wydają paręset złotych na fajerwerki. A w domu się nie przelewa. Ich sprawa, ale nie tylko ich. Bo strzelanie fajerwerkami po "sylwestrowym szaleństwie" przez cały dzień nowego roku może komuś przeszkadzać, to lekceważenie innych. I nie pomoże głosowanie na ludzi, którzy "zrobią jak w Niemczech" bo problem leży w mentalności i kulturze społeczeństwa.
>>
>Jedni pare dych inni pare tysiecy, trzeba zrozumiec wszystkich skoro działaja zgodnie z prawem. >Moze raczej wybaczyć niz zrozumieć.

A dlaczegóż to od tych generujących hałas nie oczekiwać zrozumienia czy...wybaczenia postulatu zachowania ciszy. Poza tym zwracam panu uwagę że cały szereg zachowań hucpiarzy, o których mowa jest sprzeczna z prawem - na przykład zaśmiecanie terenu pustymi gilzami po fajerwerach. Zawsze 1 stycznia podczas spaceru czy jazdy rowerem spotykam wszędzie tony tego badziewia
29-12-2021 22:26 
 Ocena 2 na 2
Berzerac (5671 punktów)Odp: Apel sylwestrowy do hucpiarzy

>Jedni pare dych inni pare tysiecy, trzeba zrozumiec wszystkich skoro działaja zgodnie z prawem. Moze raczej wybaczyć niz zrozumieć. Skoro daja na to tyle pieniedzy to do czegos im to potrzebne, a psy nie sa wazniejsze od ludzi, to zalosna perespektywa..

Jakoś nikt w sklepach i punktach sprzedaży nie przejmuje się zakazem sprzedaży fajerwerków osobom nieletnim. To jest niezgodne z prawem. Byle tylko najwięcej tego ciulstwa opchnąć. Niezgodne z prawem jest zaśmiecanie, zakłócanie spokoju, uszkodzenie mienia.

Psy nie są ważniejsze od ludzi, ale należy mieć na względzie również je.
30-12-2021 21:11 
 Ocena 2 na 2
haish (2904 punktów)
>>Jedni pare dych inni pare tysiecy, trzeba zrozumiec wszystkich skoro działaja zgodnie z prawem. Moze raczej wybaczyć niz zrozumieć. Skoro daja na to tyle pieniedzy to do czegos im to potrzebne, a psy nie sa wazniejsze od ludzi, to zalosna perespektywa..
>Jakoś nikt w sklepach i punktach sprzedaży nie przejmuje się zakazem sprzedaży fajerwerków osobom nieletnim. To jest niezgodne z prawem. Byle tylko najwięcej tego ciulstwa opchnąć. Niezgodne z prawem jest zaśmiecanie, zakłócanie spokoju, uszkodzenie mienia.
>Psy nie są ważniejsze od ludzi, ale należy mieć na względzie również je.
>

Rozum najczęściej objawia się w wieku dojrzałym.
'FRAJER-WEKI' i związana z nimi tradycja ma na celu zarabianie pieniędzy. W życiu istnieją różne dziwne przyjemności - jedną z nich jest odpalenie fajerwerka. To takie iluzoryczne poczucie władzy nad materią, - ale nie ma nic za darmo.
Ja w czasach młodości 'strzelałem' z karbidu lasowanego w puszce po farbie( na Wielkanoc), z klucza nabijanego łebkami zapałek( za moich czasów kanichlorek nie był dostępny w sprzedaży.
Wielkanocna tradycja strzelania rano w Niedzielę Wielkanocną była onegdaj bardzo popularna i kultywowana w katolickiej Polsce. Za sprawą transmisji z okazji Sylwestra i witania Nowego Roku w telewizji kulminacją wieczoru stało się picie szampana, składanie życzeń na Nowy Rok i oglądanie
pokazu ogni sztucznych na ekranie telewizora.
W latach 70-tych nie było w kraju nad Wisłą w sprzedaży fajerwerków, w handlu były dostępne tylko 'zimne ognie', - przy odrobinie talentu te zimne ognie służyły jako lont do mieszanin których spalanie jest gwałtowne, co równa się eksplozji(huk i błysk) - bardzo popularne były kompozycje z saletrą potasową i ndmanganianem potasu, do takowych mieszanin w celu zabarwienia
płomienia podczas spalania dodawało się odpowiednich związków chemicznych.
W księgarniach była popularna seria książek pana Sękowskiego popularyzującego naukę i zawiłości chemii.
Obecnie również wiele substancji które mogą posłużyć do wyrobu mikstur wybuchowych jest dostępne w handlu detalicznym i hurtowym, ale wiedza-znajomość nie jest już popularyzowana.
Wraz z upływem lat zanikła tradycja strzelania w Niedzielę Wielkanocną, na korzyść nowej mody
witania Nowego Roku 'hukiem i błyskiem'.
Samo 'strzelanie'-'na wiwat' nie jest niczym złym, ale jak to w kraju nad Wisłą tradycją świętowania jest na pierwszym miejscu ALKOHOL.
Alkohol + fajerwerki = 100% nieszczęścia.
30-12-2021 21:55 
 Ocena 2 na 2
okragly (21676 punktów)

> 'strzelanie'-'na wiwat'
www.youtube.com/watch?v=GdKoOHnWKiE
30-12-2021 22:31 
 Ocena 2 na 2
Berzerac (5671 punktów)

>Alkohol + fajerwerki = 100% nieszczęścia.
>
To racja. Ale kto w sylwestra jest trzeźwy? Kiedyś pracowałem w ochronie szpitalnego SOR-u. W sylwestrową noc zwozili takich delikwentów, oczywiście "zawianych" z poparzonymi twarzami, ranami szarpanymi rąk itp. Jakoś nie umiałem do nich wykrzesać aby odrobiny współczucia. Głupota musi boleć. Inaczej stałaby się powszechna.
30-12-2021 23:02 
 Ocena 1 na 1
haish (2904 punktów)
>>Alkohol + fajerwerki = 100% nieszczęścia.
>>
>To racja. Ale kto w sylwestra jest trzeźwy? Kiedyś pracowałem w ochronie szpitalnego SOR-u. W sylwestrową noc zwozili takich delikwentów, oczywiście "zawianych" z poparzonymi twarzami, ranami szarpanymi rąk itp. Jakoś nie umiałem do nich wykrzesać aby odrobiny współczucia. Głupota musi boleć. Inaczej stałaby się powszechna.
>

Ja pamiętam inne zdarzenie podczas pobytu w Poznaniu na kursie dla podoficerów jeden z kursantów
pojechał na przepustkę na wesele. Na weselu gdy wszyscy już tęgo popili ów kursant wstał i zapalił granat hukowy(200 gram trotylu w papierowej tubie, dla porównania granat obronny F1 ma tylko ok.80gram).
Trzymał go cały czas w dłoni, eksplozja urwała mu dłoń.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365