Racjonalista - Strona głównaDo treści
Policjanci i złodzieje

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
07-12-2022 12:39chętnie racjonalistka (29094 punktów)Policjanci i złodzieje
Ocena 2 na 2
.
Rozsyłane są do obywateli ostrzeżenia o możliwości podszywania się pod instytucje w celu złodziejskiego wyłudzenia naszych danych.

W tych ostrzeżeniach zachęca się adresatów do zgłaszania prób oszustwa na takim formularzu, na którym trzeba podać m.in. swoje dane.

Czy powinno się im - czyli właściwie komu??? - ich zgłosić?
.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

romaro (25211 punktów)
>Czy powinno się im - czyli właściwie komu??? - ich zgłosić?
W żadnym wypadku nie wpisywać danych w podstawiane formularze jeżeli nie mamy pewności co do źródła z którego formularz nadano.
O Phishingu i rodzajach oszustw (chyba) pisałem.
Odsyłam do bezpiecznej strony na której - mam nadzieję - znajdziesz wyczerpująca odpowieź.
www.cert.pl/

Prawdopodobnie większość odpowiedzi znajdziesz tutaj. (warto się zaznajomić)

www.cert.pl/posts/2020/03/ostrzezenia_phishing/

Wyłudzanie danych osobowych dotyczy najczęściej takich informacji jak:

imię i nazwisko,
adres zamieszkania i zameldowania,
PESEL,
numer i seria dowodu osobistego,
numer rachunku bankowego,
numer karty kredytowej.

Czym jest usługa Bezpieczny PESEL?
Kroki, które trzeba wykonać, aby z niej skorzystać, są bardzo proste i nie zajmują wiele czasu. Dodatkowo usługa ta jest całkowicie bezpłatna i nie wymaga wychodzenia z domu.
www.finans(*)sluga-bezpieczny-pesel-2435337
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>W żadnym wypadku nie wpisywać danych w podstawiane formularze jeżeli nie mamy pewności co do źródła z którego formularz nadano.
Taka pewność nie istnieje.

cr
romaro (25211 punktów)
>>W żadnym wypadku nie wpisywać danych w podstawiane formularze jeżeli nie mamy pewności co do źródła z którego formularz nadano.
>Taka pewność nie istnieje.
Istnieje. Ostatnio wypełniałem znajomemu formularz na profilu zauafanym.
login.gov.pl/login/login?ssot=6vaarz2ie3avlccdx1x2

Posiadam podpis cyfrowy i większość spraw urzędowych załatwiam online,
Polecam profil zaufany. Jest to zastępcza forma cyfrowego podpisu.
Poprawny podpis oznacza, że wiadomość pochodzi od właściwego nadawcy, który nie może zaprzeczyć faktowi jej nadania, oraz że wiadomość nie została zmieniona podczas transmisji.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Polecam profil zaufany. Jest to zastępcza forma cyfrowego podpisu.
>Poprawny podpis oznacza, że wiadomość pochodzi od właściwego nadawcy, który nie może zaprzeczyć faktowi jej nadania, oraz że wiadomość nie została zmieniona podczas transmisji.
Chcesz powiedzieć, że moja wiarygodność chroni mnie przed oszustwem?

cr
romaro (25211 punktów)
>>Polecam profil zaufany. Jest to zastępcza forma cyfrowego podpisu.
>>Poprawny podpis oznacza, że wiadomość pochodzi od właściwego nadawcy, który nie może zaprzeczyć faktowi jej nadania, oraz że wiadomość nie została zmieniona podczas transmisji.
>Chcesz powiedzieć, że moja wiarygodność chroni mnie przed oszustwem?
Dałem przykład strony na której możesz bezpiecznie wypełniać formularze (zakładając, że twój komputer nie jest zainfekowany). Ale i w pewnym sensie tak, ponieważ będziesz bardziej świadoma gdy przejdziesz całą rejestrację na profilu zaufanym.
Twoja wiarygodność w tym wypadku daje Ci olbrzymi konfort na kilku płaszczyznach. Nie mając profilu zaufanego, nie bedziesz miała wstepu na niektóre portale/strony. Niektóre odnośniki będą niedostepne gdy będzie wymagane logowanie przez zaufany profil.

Każdy kto chciałby posiadac zaufany profil i nie wie jak się do tego zabrać- Kilakanście minut z pomocą urzędniczek taki profil załatwimy w ZUSie . Można wypełnić dokumenty online samemu na stronie gov, ale i tak musimy sie udać do urzędu celem potwierdzenia naszych danych oraz odebrania identyfikatora.
Nie polecam załatwiać przez systemy bankowe, natomiat ZUS jak najbardziej.


Przykład strony ZUS Logując sie przez profil zufany możemy praktycznie wszystko załatwic bez wychodzenia z domu
www.zus.pl/portal/logowanie.npi#KSW0000
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

> możesz bezpiecznie wypełniać formularze (zakładając, że twój komputer nie jest zainfekowany).
"Pod warunkiem" - no właśnie.

>Ale i w pewnym sensie tak, ponieważ będziesz bardziej świadoma gdy przejdziesz całą rejestrację na profilu zaufanym.
Przeszłam. Nie udało się więc odpuściłam. A po kilku miesiącach odkryłam na poczcie powiadomienie, z którego mi wynikło, że się chyba jednak udało. Zrobiłam zakładkę na pasku przeglądarki i na wszelki wypadek nie ruszam - taka moja świadomość.

>Twoja wiarygodność w tym wypadku daje Ci olbrzymi konfort na kilku płaszczyznach. Nie mając profilu zaufanego, nie bedziesz miała wstepu na niektóre portale/strony. Niektóre odnośniki będą niedostepne gdy będzie wymagane logowanie przez zaufany profil.
To w ramach noworocznych postanowień się wezmę.

>Logując sie przez profil zufany możemy praktycznie wszystko załatwic bez wychodzenia z domu
Pizzę?


cr
08-12-2022 18:00 
 Ocena 1 na 1
romaro (25211 punktów)
>>Logując sie przez profil zufany możemy praktycznie wszystko załatwic bez wychodzenia z domu
>Pizzę?
Nie jadam online, ale dziękuję. Nie znaczy, że odmawiam w ogole.
okragly (21676 punktów)

>Rozsyłane są do obywateli ostrzeżenia [...]
nie dotyczy, jestem członkiem


każdy z nas jest członkiem, oprócz kobiet które są z członka moje niedawne odkrycie

patoelity są głową (członek glowa, jasna góra)
żołnierze, policjanci, sądy, wiezienia, są ramieniem patoelit
wiekszosć z nas jest członkiem układu trawiennego, ciemny dół, usługujemy patoelitom, trawimy co nam podają patoelity, oddajemy im wartości odżywcze

apel jest skierowany do członkow ukladu pokarmowego (niewolnikow, ciemnego dołu), patoelity boja sie, że zagnieździł się inny rak np jelita grubego i nie będą miały na czym się paść
patoelity są rakiem i alergicznie reagują na inne raki


07-12-2022 14:26 
 Ocena 1 na 1
romaro (25211 punktów)
>nie dotyczy, jestem członkiem
Nie wstyd ci taką facjatą się chwalić? Wyglądasz i pieprzysz jak kret po zderzeniu z łopatą.
07-12-2022 15:32 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>nie dotyczy, jestem członkiem
>Nie wstyd ci taką facjatą się chwalić?
"Jasna góra, ciemny dół" Twoje słowa
maurice_ (747 punktów)

Znalazłem w sieci stronę, która opisuje usługę, która działa w podobny sposób. Skorzystać z usługi czy nie?
www.finans(*)sluga-bezpieczny-pesel-2435337
07-12-2022 15:48 
 Ocena 2 na 2
romaro (25211 punktów)
>Znalazłem w sieci stronę, która opisuje usługę, która działa w podobny sposób. Skorzystać z usługi czy nie?
Powiem uczciwie dawno nie zagladąłem...
Prawda raczej jest taka, że jak się sami nie obronimy, to w tym kraju co najwyżej nas wycyckają.
Oto przykład:
chronpesel.pl/cennik

Gdyby ktoś chciał jeszcze więcej się dowiedzieć, to proszę bardzo
bezprawnik(*) zastrzeżenia danych.
maurice_ (747 punktów)

To wszystko wygląda naprawdę bardzo profesjonalnie i przekonująco. Ktoś mógłby się na to skusić.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365