Racjonalista - Strona głównaDo treści
Perspektywy terapii komórkowej w medycynie

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
NapisanoAutorTytuł
12-02-2010 21:37jarekland (142470 punktów)Perspektywy terapii komórkowej w medycynie
Ocena 1 na 1
Rada Rektorów Województwa Pomorskiego
Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej oraz
Hotel Rezydent*****
w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki
mają zaszczyt zaprosić Państwa do Kawiarni Naukowej
w Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3)
na cykl popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki

25 lutego 2010 roku (czwartek), godz. 18:00
dr hab. n. med. Piotr Trzonkowski (Gdański Uniwersytet Medyczny)
Czym będziemy się leczyć za 10 lat - perspektywy terapii komórkowej w
medycynie.

Leczenie z wykorzystaniem własnych komórek modyfikowanych poza organizmem
chorego jest techniką stosowaną w medynie od około 50 lat. Niemniej
jednak, dopiero ostatnie 10-15 lat przyniosło jej rozkwit i stała się ona
narzędziem wykorzystywanym w niemal każdej specjalizacji lekarskiej.
Transplantologia, hematologia, onkologia, neurologia, kardiologia i wiele
innych dziedzin współczesnej medycyny 'zaprosiły' na stałe terapię
komórkową. Dwa podstawowe nurty w tej terapii to leczenie komórkami
macierzystymi oraz próby manipulacji układem odpornościowym w celu
uzyskania stanu zwanego tolerancją immunologiczną, tzn. stanu, w którym
tkanki przeszczepione od obcego dawcy nie są odrzucane. Mimo tego
podziału, oba nurty są ze sobą nierozerwalnie związane i dopiero postęp w
obu tych dziedzinach dał nam nadzieję na szerokie zastosowanie terapii
komórkowej w leczeniu. W swojej prelekcji chciałbym przybliżyć właśnie
możliwości i kontrowersje dotyczące leczenia ludzi komórkami macierzystymi
i komórkami pochodzącymi z układu odpornościowego.

Wstęp wolny.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365