Racjonalista - Strona głównaDo treści
Woda cenniejsza niż złoto

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
04-05-2017 19:09Arminius (25555 punktów)Woda cenniejsza niż złoto
Ocena 2 na 2
Miesiąc temu Salwador zakazał na swoim terytorium wszelkiej działalności polegającej na wydobyciu rud metali, w tym pozyskiwania złota. Jest to pierwsze państwo na świecie, które zdobyło się na tak radykalny krok. Spowodowany on został przede wszystkim względami natury ekologicznej. Dewastacyjna działalność górnicza, zwłaszcza pozyskiwanie złota przy użyciu zatruwających środowisko cyjanków oraz zużyciu ogromnych ilości wody – doprowadziła do poważnego zanieczyszczenia 90 % zasobów wodnych tego kraju. Co szczególnie interesujące, decyzję jak wyżej podjął rząd, przy poparciu całej opozycji, środowisk naukowych, ekologicznych, kościoła katolickiego, organizacji pozarządowych. Słowem w przedmiocie jak wyżej zaistniał rzadko spotykany konsensus – którego nie podzieliły jedynie korporacje zajmujące się eksploatacją minerałów w Salwadorze.
Zainteresowanych szczegółami odsyłam do podlinkowanego tekstu.

"El Salvador has made history after becoming the first country in the world to ban metal mining. Lawmakers in the water-parched country passed the ban in a unanimous vote on Wednesday, declaring El Salvador a mining-free territory. The decision followed a long and bitter struggle to protect the Central American country’s diminishing water sources from polluting mining projects. Campaigners holding banners with the now famous “No to mining, yes to life” slogan celebrated inside and outside the legislative assembly in the capital, San Salvador.“The vote is a victory for communities who, for more than a decade, have relentlessly organised to keep mining companies out of their territories. The prohibition ensures the long-term ecological viability of a country already considered one of the most environmentally vulnerable in the world,” said Pedro Cabezas, from International Allies Against Mining in El Salvador.”

“El Salvador is the most densely populated country in Latin America and, while rainfall is plentiful, holding on to the water is a major issue because of unsustainable farming practices and inadequate industrial controls that have led to widespread soil erosion and the almost total destruction of its forests. More than 90% of El Salvador’s surface waters are estimated to be polluted by toxic chemicals, heavy metals and waste matter.The water crisis has steadily deepened since the pro-business Arena Party granted an array of permits for mineral exploration.”

www.thegua(*)se-blanket-ban-on-metal-mining
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Matix (5786 punktów)
Wody głębinowe to właściwie najważniejsze z zasobów naturalnych jakie może posiadać kraj. Jeszcze do niewielu Polaków to dociera i nie mieści się w głowie, ale Polska jest krajem deficytowym jeśli chodzi o wodę => google. Wody głębinowe są łakomym kąskiem dla globalnych korpo typu ścierwo jak Nestle (twu!).

www.youtube.com/watch?v=czfSwjx4yYA

www.youtube.com/watch?v=BkCsu8cEI4M

www.youtube.com/watch?v=38e0c-oW3LY

action.sto(*)estle_water_privatization_push

www.youtube.com/watch?v=6P2-i8LKWo8


"Głupi jak Niemiec"
diogenes (42753 punktów)
>decyzję jak wyżej podjął rząd, przy poparciu całej opozycji, środowisk naukowych, ekologicznych, kościoła katolickiego, organizacji pozarządowych.
>Słowem w przedmiocie jak wyżej zaistniał rzadko spotykany konsensus ...

Ten konsensus ma swoje uzasadnienie. Można bredzić na temat bogów, ideologii, wypadków lotniczych, pomników ...ale woda to w końcu podstawowy składnik członków rządów, opozycji, naukowców, kapłanów, mówców...

Mózg - 83% wody
Nerka - 82% wody
Serce - 79% wody
Płuca - 80% wody
Kości - 22% wody
Krew - 90% wody
Proch w urnie -
0% wody


Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
DyktaFon (9281 punktów)
>Miesiąc temu Salwador zakazał na swoim terytorium wszelkiej działalności polegającej na wydobyciu
>rud metali, w tym pozyskiwania złota. Jest to pierwsze państwo na świecie, które zdobyło się na tak
>radykalny krok. Spowodowany on został przede wszystkim względami natury ekologicznej.

Trochę mało rozsądny to krok.... Bo to tak, jakby zapytać: co ważniejsze - woda czy jedzenie? Chciałbym widzieć tego, co wybierze jedno spośród tych dwóch.
Nie wydobywamy bogactw kopalnych tak sobie, dla rozrywki i wypełnienia czasu wolnego, a z potrzeby ich stosowania. I nie da się tego zakazać. Tzn. da się - politycy nie takie rzeczy potrafią.. ale niech dla przykładu przestaną używać wszystkiego, co pochodzi z kopalń. Wtedy dadzą przykład obywatelom

Ja także, wraz z korporacjami, jestem przeciwny takim posunięciom. Chyba, że miało ono charakter wyłącznie marketingowy

Wróć do listy wątków działu Świat
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365