Racjonalista - Strona głównaDo treści
Nowa plaga na forum Racjonalisty

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
09-04-2010 18:06Lucyna Sępska Quenallata (4714 punktów)Nowa plaga na forum Racjonalisty
Ocena 13 na 15
Śledzę forum Racjonalisty już od dłuższego czasu. Znajduję tu dyskusje bardzo interesujące i te trochę nudniejsze, ludzi mających bardzo głębokie przemyślenia na rożne tematy i takich, którzy piszą co im ślina na język przyniesie...
Niestety ostatnio coraz częściej natrafiam na posty, które niezależnie od swojej treści czy tematyki, działają na mnie jak płachta na byka i obrzydzają mi czytanie. A są to mianowicie posty pisane w formie "poezji", albo raczej częstochowskich rymowanek(nie mówię tu oczywiście o prawdziwej poezji dołączanej jako cytat do wypowiedzi). Może prosta baba jestem i na sztuce się nie znam, ale jak widzę satyry, fraszki, elegie i poematy na temat molestujących księży, Alicji Tysiąc, poczynań polityków itp. to mam ochotę wyć. Nie wiem, co kieruje ludźmi, którzy ubierają swoje - niewysokich raczej lotów - myśli w niestrawną dla mnie zupełnie, rokokową formę. I nie jest to zjawisko występujące tylko na tym forum. We wszystkich mediach otwartych na wypowiedzi odbiorców, we wszystkich konkursach polegających na wyrazeniu myśli czy opinii uczestników, a nawet w sytuacjach zupełnie prywatnych, zawsze znajdzie się taki natchniony gwałciciel Kaliope, Erato czy Euterpe.
Pewnie znajdą się tacy, którzy nie zgodzą się z moją opinią, ale mimo to pozwolę sobie na taki krótki apel: Ludzie - błagam - nie rymujcie na forum! Poetycko opisujcie piękno przyrody, wyrażajcie swoje najgłębsze uczucia - miłość, radość, tęsknotę, smutek, nastrój chwili, ale powstrzymajcie się od tekstów typu:

Trutu tu tu majtki z drutu,
nie lubię Tuska, bo przypomina mi Józka.

Nie na moim ulubionym forum!
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Adamiak (36436 punktów)
>... powstrzymajcie się
   Właśnie...

>... od tekstów typu:
>Trutu tu tu majtki z drutu,
>nie lubię Tuska, bo przypomina mi Józka.
   ... bo on bardziej z pyska, przypomina lis
   ... tę płac w fabryce butów.
Smith (10069 punktów)
>Pewnie znajdą się tacy, którzy nie zgodzą się z moją opinią, ale mimo to pozwolę sobie na taki krótki apel: Ludzie - błagam - nie rymujcie na forum! Poetycko opisujcie piękno przyrody, wyrażajcie swoje najgłębsze uczucia - miłość, radość, tęsknotę, smutek, nastrój chwili, ale powstrzymajcie się od tekstów typu:
>Trutu tu tu majtki z drutu,
>nie lubię Tuska, bo przypomina mi Józka.
>Nie na moim ulubionym forum!
Rymarstwa na forum ulubionym, apel też dotyczy, czy tylko poezji?
09-04-2010 20:12 
 Ocena 3 na 3
Lucyna Sępska Quenallata (4714 punktów)
>Rymarstwa na forum ulubionym, apel też dotyczy, czy tylko poezji?
...a rymarstwa w szczególności.
09-04-2010 21:46 
 Ocena 5 na 5
Smith (10069 punktów)
>>Rymarstwa na forum ulubionym, apel też dotyczy, czy tylko poezji?
>...a rymarstwa w szczególności.
A już myślałem, że to nie do mnie
karolina m. (380 punktów)
>Nie wiem, co kieruje ludźmi, którzy ubierają swoje - niewysokich
>raczej lotów - myśli w niestrawną dla mnie zupełnie, rokokową formę. I nie jest to zjawisko
>występujące tylko na tym forum.

Zapewne przeróżnie rozumiane poczucie humoru. Ja natomiast nie mam pojęcia, co kieruje domorosłymi naśladowcami mistrza Yody. Zwłaszcza jak barokowa inwersja wyrazów nie ma żadnego uzasadnienia. Chyba że odwrócenie uwagi od mizernej treści.
09-04-2010 21:58 
 Ocena 4 na 4
Adamiak (36436 punktów)
>Ja natomiast nie mam pojęcia, co kieruje domorosłymi naśladowcami mistrza Yody.

Zapewne przeróżnie rozumiane poczucie humoru.
09-04-2010 22:15 
 Ocena 1 na 1
karolina m. (380 punktów)
>Zapewne przeróżnie rozumiane poczucie humoru.

Albo własnej elokwencji. Albo jej alternatywna definicja.
09-04-2010 22:19 
 Ocena 5 na 5
Adamiak (36436 punktów)
>>Zapewne przeróżnie rozumiane poczucie humoru.
>Albo własnej elokwencji. Albo jej alternatywna definicja.

   Albo Serioku Zeno
10-04-2010 00:47 
 Ocena 7 na 7
liliac (147340 punktów)
>Zapewne przeróżnie rozumiane poczucie humoru. Ja natomiast nie mam pojęcia, co kieruje domorosłymi naśladowcami mistrza Yody.

Ach, ileż to nas w życiu problemów istotnych nurtuje... Ja na przykład nie rozumiem ludzi, dla których głównym skojarzeniem z koncepcją inwersji w literaturze etc są "Gwiezdne wojny"

>Zwłaszcza jak barokowa inwersja wyrazów nie ma żadnego uzasadnienia. Chyba że odwrócenie uwagi od mizernej treści.

Zwłaszcza, gdy niezmiernie wysoko zdają się oceniać swoje kompetencje w zakresie oceny czy czyjś styl wypowiedzi jest wystarczająco uzasadniony Gdy tymczasem warto przyjąć założenie, że czyjeś upodobania stylistyczne mogą być tym właśnie- upodobaniami stylistycznymi i nijakich innych uzasadnień i usprawiedliwień nie wymagają.

PS
Tak, ja też lubię styl nieco barokowy. I co?
10-04-2010 09:35 
 Ocena 1 na 1
karolina m. (380 punktów)
>Ja na przykład nie rozumiem ludzi, dla których głównym skojarzeniem z koncepcją inwersji w literaturze etc są "Gwiezdne wojny" :

A widzisz tu takich? Z "Gwiezdnymi Wojnami" kojarzy mi się nie koncepcja inwersji w literaturze, a jej bezsensowne nadużywanie.

>Zwłaszcza, gdy niezmiernie wysoko zdają się oceniać swoje kompetencje w zakresie oceny czy czyjś styl wypowiedzi jest wystarczająco uzasadniony Gdy tymczasem warto przyjąć założenie, że czyjeś upodobania stylistyczne mogą być tym właśnie- upodobaniami stylistycznymi i nijakich innych uzasadnień i usprawiedliwień nie wymagają.

Oczywiście, że nie wymagają. A ja nie oceniam swoich kompetencji w zakresie jakiejkolwiek oceny. Rzeczony zabieg mnie przeważnie irytuje (tak jak autorkę wątku irytują rymowanki częstochowskie), pewnie dlatego, że nie widziałam, żeby ktoś to zrobił po prostu ładnie (mówię o naśladowcach, a nie o barokowej literaturze). Każdy sobie może pisać jak chce, a mi się może to nie podobać. What's a big deal?

>PS
>Tak, ja też lubię styl nieco barokowy. I co?

I nic. A co ma być?
rexus (2343 punktów)
"Zerżnął mnie Dżedaj,
Wsadził mi w tyłek miecze świetlne
Zerżnął mnie Dżedaj
Może mnie zerżnie jeszcze
Zerżnął mnie Dżedaj
A obok siedział mistrz Joda
zerżnął mnie Dżedaj
Może mnie zerżną obaj"

To kawał dobrej poezji Jarosława Janiszewskiego, z dedykacją ode mnie,- ku anty gnuśnieniu.
10-04-2010 11:39
 Ocena 2 na 20
Varia Malaria (-68 punktów)
(zablokowany)
Witkacy

Do przyjaciół gówniarzy

Motto:
Kto się za ten wiersz obraża
ten się sam za gówniarza uważa.


Przeglądam w myśli wszystkich mych przyjaciół twarze

I myślę sobie, och, psiakrew! czyż wszyscy są gówniarze?
Ach, nie! Jest kilku wiernych, z tymi pojechałbym nawet do Kielc.
A reszta? Ach, reszta, to jest gówno, proszę pani, wprost na szmelc.
Pytacie mnie, czemu do Kielc, a nie do Afryki lub na Borneo?
O, tam łatwiej przyjacielem być wśród tropikalnych puszcz,
Niż gdy za ścianą woła ktoś: puszcz mnie pan, ach, puszcz.
A pluskwy, ach, nietropikalne, mnożą się jak w aparacie tym "Roneo".
O, tak w ohydnej wszawości małego miastka,
Gdy metafizyk głąb wypiera dowolna wprost namiastka,
A miłość dają tylko, ach, nieszczęsne prostetuty
(Bo krzywych zbrakło już),
A syf i tryper biegną w krok tuż, tuż,
Gdzie zwykła dorożkarska buda zastąpi wszelkie narkotyki świata,
I gdzie jedyne piękno jest: na zgniłych domkach jakaś, proszę pani,
wieczorna, ta tak zwana, ach, poświata,
I to wszystko na tle zupełnej nędzy
W smrodzie u jakiejś gospodyni potwornej wprost jędzy,
W ciągłej niepogodzie, co lepsza jest od słońca,
Bo wtedy wszystko zda się bliskim już, ach, końca -
Tak sobie wyobrażam Kielce, symbol, jako szczyt ohydy,
Jako jakiś Paramount najgorszej małomiasteczkowej brzydy.
A może piękne to jest, ach, miasteczko, ach, i nawet miłe
I niełatwo jest w nim złapać nawet kiłę...
W każdym razie tam przyjacielem być i w tych warunkach
Trudniej jest niż w afrykańskich najpiekielniejszych choćby
wprost stosunkach.
Gdy człowiek gębą sra,
A tyłkiem podpatruje obroty gwiazd i mgławic dalekich spirale,
Gdy muzyczka skądiś gra,
A on gdzieś przy powale wydusza miliony pluskwich gniazd,
Gdy beznadziejność dusi jak ohyda i śmierdząca zmora,
Gdy człowiek sobie siebie widzi jako cuchnącego własnym
sosem, ach, potwora -
Może to wszystko przejdzie, ach, a może nie,
W każdym razie to jest wszystko bardzo fe.
A do tego napisanie nie krwią, a gównem, bardzo źle.
Ja nie chcę tego, nie, nie, nie!

.

Nie sądźcie z zewnętrznych pozorów, lecz wydajcie wyrok sprawiedliwy.
11-04-2010 04:13 
 Ocena 5 na 7
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>gówniarzy
>gówniarze?
> Kielc.
> nie do Afryki lub na Borneo?
>tropikalnych puszcz,
>w ohydnej wszawości małego miastka,
>nieszczęsne prostetuty
>W ciągłej niepogodzie, co lepsza jest od słońca,
>Bo wtedy wszystko zda się bliskim już, ach, końca -
> tyłkiem
>beznadziejność dusi jak ohyda i śmierdząca zmora,
>potwora
>Nie sądźcie z zewnętrznych pozorów, lecz wydajcie wyrok sprawiedliwy.

Będzie mi Ciebie czasem brakować, Malaria... .
kertezjusz (15 punktów)
Popieram!

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365