Racjonalista - Strona głównaDo treści
Rzady "głupiej większości".

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
08-11-2025 14:25Lolek_Salambek (2665 punktów)Rzady "głupiej większości".
Nieraz słyszy się w dyskusja politycznych czy quasi-politycznych argument, ze demokracja to rzady głupiej większości nad madra mniejszoscia.
Szczerze mowiac; absolutnie dystansuje się do takiego podejścia.
Wpywa na to wiele uwarunkowan.

1.
Nie ma obiektywnych kryteriów czy ktoś jest „glupi” czy „madry”. Z drugiej strony Jest za to powiedzenie „każdy glupi ma swój rozum”.

2.
W polskim systemie prawnym osoby ubezwłasnowolnione nie maja praw wyborczych – może być tak na przypadku w przypadku niektórych osob chorych psychicznie, niektórych osob uzależnionych od używek; niektórych osob z niedorozwojem umysłowym.

3.
Uwazam, ze w Polsce mamy obecnie w miare dobrze funkcjonujący system demokratyczny i powinnismy to doceniac. Z drugiej strony, system ten nie jest doskonaly ☹ bowiem (moim zdaniem) swiat w którym zyjemy ma to do siebie ze nic w nim nie jest doskonałego ☹

4.
Uwazam, ze krytycy systemu demokratycznego (zwykle również zwolennicy systemu autokratycznego) mogą swobodnie wyglaszac swoje krytyczne oceny pod adresem demokracji wlasnie dlatego, ze polski system demokratyczny w dużej mierze szanuje wolność słowa. Systemy autokratyczne zwykle na to nie pozwalają.

Zapraszam do dyskusji w tym obszarze.


S pozdravem
Wojownik Stokrotka
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

szarley (54906 punktów)
>Uwazam, ze w Polsce mamy obecnie w miare dobrze funkcjonujący system demokratyczny

Nie.

1 Brak niezawisłych, obdarzonych autorytetem sądów, orzekających według dobrego prawa

Politycy z listy:
1 Andrzej Adamczyk
....
460 Anna Maria Żukowska

Są zdecydowanymi wrogami niezawisłych sądów bo albo liczą na to, że sąd ich uniewinni, albo liczą na to że sąd skaże oponenta



Świadomie korzystać z demokracji mogą jedynie świadomi obywatele
2 Wolne media

2.1 Politycy z listy
1 Andrzej Adamczyk
....
460 Anna Maria Żukowska

uważają że publiczne media powinny służyć im.

2.2 Wolność słowa oznacza, że wolno pieerdolić od rzeczy, ale nie oznacza, że dziennikaże mają wyłącznie pieerdolić od żeczy (pisownia zgodna za zasadami polisznej lingłidży polskih pisaczy do gazet i internetó) Merytoryczny poziom dziennikarstwa jest taki sam jak językowy

3 Edukacja
Politycy z listy
1 Andrzej Adamczyk
....
460 Anna Maria Żukowska

są przeciwni temu, żeby szkoła uczyła o funkcjonowaniu państwa (prawo, budżet....)

Skutek jest taki, że uczeń maturalnej klasy poradzi walnąć babola, że "dostał coś od rządu" albo i od rządzącej partii.

4 struktura państwa
Politycy z listy
1 Andrzej Adamczyk
....
460 Anna Maria Żukowska
są wrogami tworzenia FUNDAMENTU demokracji czyli obywatelskiego społeczeństwa
"Liga broni, liga radzi, liga nigdy was nie zdradzi"
O wszystkim ma decydować centrala w Warszawie.

Jeśli ma dobrze funkcjonować demokracja to trzeba tę delikatną roślinkę pielęgnować
M.in. powierzając coraz więcej obowiązków (i pieniędzy) samorządom




Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>Uwazam, ze w Polsce mamy obecnie w miare dobrze funkcjonujący system demokratyczny
>Nie.
>1 Brak niezawisłych, obdarzonych autorytetem sądów, orzekających według dobrego prawa
> ......

-----------
Szarley - zwroc prosze uwage, ze ja napisalem:
"w miare dobrze funkcjonujący system demokratycznyw"
klade akcent na okreslenie W MIARE.

Kwestie jakie opisujasz sa w mojej ocenie niedoskonalosciami i wypaczeniami obecnej sytuacji w zakresie demokracji w Polsce.

Ja mam 56 lat i pamietam jek bylo za PRL-u; gdzie nie bylo demokracji i wolnosci slowa a jak jest teraz? W zakresie wolnosci nieporownanie lepiej.

S pozdravem, Wojownik Stokrotka
09-11-2025 13:13 
 Ocena 1 na 1
szarley (54906 punktów)
>>>Uwazam, ze w Polsce mamy obecnie w miare dobrze funkcjonujący system demokratyczny
>>Nie.
>>1 Brak niezawisłych, obdarzonych autorytetem sądów, orzekających według dobrego prawa
>> ......
>-----------
>Szarley - zwroc prosze uwage, ze ja napisalem:
>"w miare dobrze funkcjonujący system demokratycznyw"
>klade akcent na okreslenie W MIARE.

Ile to jest ta miara?
10%
I niestety działa coraz gorzej

>Kwestie jakie opisujasz sa w mojej ocenie niedoskonalosciami i wypaczeniami obecnej sytuacji w zakresie demokracji w Polsce.

Nie zgadzam się. To nie są niedoskonałości
Niedoskonałością jest jazda rowerem z 0,1 promila alkoholu, polska demokracja to jest jazda ferrari po targowisku z 5 promilami i opaską na oczach

>Ja mam 56 lat i pamietam jek bylo za PRL-u; gdzie nie bylo demokracji i wolnosci slowa
Zazdroszczę wieku i młodości w "w miarę wolnym" kraju

>a jak jest teraz? W zakresie wolnosci nieporownanie lepiej.
Oczywiście, że jest lepiej niż w PRLu, a w PRLu było lepiej niż w czasie okupacji
Co nie znaczy, że jest dobrze, a co gorsza, demokracja w Polsce zaczyna więdnąć

1 Sądy są coraz bardziej upolitycznione,
2 Media to niemal wyłącznie propaganda a dziennikarze doszli do poziomu dna
3 Edukacja przydatna obywatelom nie istnieje,
4 Samorządy mają coraz mniej do powiedzenia (nie tylko terytorialne)


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Ile to jest ta miara?
>10%
>I niestety działa coraz gorzej

-------------------
Szarley - odpowiem tylko w ten sposob:

1
gdyby wolnosc slowa wspierana przez demokracje byla tak tragicznie kulawa jak sugerujesz to obaj bysmy nie pisali na tym forum badz siedzielibysmy w pierdlu - moze nawet w jednej celi za krytyke wladzy etc

2
wlasnie dzieki wolnosci slowa wspieranej przez demokracje moge Ci smialo na forum napisac:
nie zgadzam sie z twoim zdaniem - uwazam ze przesadzasz w tych krytycznych ocenach - innymi slowy uwazam, ze nie jest tak tragicznie jak twierdzisz a jednoczesnie - nie zgadzajac sie z twoimi osadami szanuje je

S pozdravem, Wojownik Stokrotka
09-11-2025 14:38 
 Ocena 1 na 1
szarley (54906 punktów)
>>Ile to jest ta miara?
>>10%
>>I niestety działa coraz gorzej

>gdyby wolnosc slowa wspierana przez demokracje byla tak tragicznie kulawa jak sugerujesz to obaj bysmy nie pisali na tym forum badz siedzielibysmy w pierdlu - moze nawet w jednej celi za krytyke wladzy etc

Nie twierdzę, że nie ma wolności słowa, twierdzę, że demokracja więdnie i podałem kilka argumentów.

Wolność słowa nie jest nawet jednym z fundamentów demokracji. Jest jedynie narzędziem do budowy tego fundamentu. Fundamentem jest dopiero obywatelska świadomość wynikająca z dostęp do informacji i umiejętności jej zrozumienia
Jaką obywatelską świadomość ma "wyborca" któremu obiecają że państwo DA mu 1000 złotych i uwierzy, że to pieniądze z cudownego dzbanka?

Wolność słowa która polega na tym że dziennikaż może napisać artykuł "Ten Polak naprawdę jej to zrobił" nie służy niczemu

Wolność słowa będzie przydatne wtedy, kiedy dziennikarz napisze uczciwie "wyborco, jeśli ktoś ci obiecuje 1000 złotych to znaczy że :
albo najpierw zapłacisz 1200
albo twoje dzieci zapłacą 1500" *

Nie jestem przeciwny społecznej solidarności !!! Nikogo nie wolno zostawiać za burtą, potrzebne są socjalne transfery I NIE O TYM MOWA !!!

O demokracji możemy mówić wtedy, kiedy wyborca głosując za takimi transferami WIE to, co napisałem pod *
Nie wie, bo w polskiej demokracji politycy to złodzieje i oszuści, dziennikaże to ignoranci, wyborcy skończyli szkoły obywatelskich analfabetów, a do kompletu o pieniądzach w ich gminach decyduje warszawski rząd. przez co nie uczą się odpowiedzialności nawet za swoją wieś a co dopiero za państwo

P.S.
www.msn.co(*)8e1ec4dc68c18553ef5ef0f3e&ei=6

Dziennikaż pisze o nowym Parku Narodowym w Polsce. Pomijam kwestię dyskusji między politykami, chciałbym mieć swojej zdanie, ale dziennikaż jest durniem i leniem

Dlaczego w artykóle nie ma informacji o jaki park chodzi? Dlaczego nie ma MAPY z zasięgiem projektowanego parku?

Bo piss-mak nie rozumie własnych słuw.
Jak ma powstać obywatelskie społeczeństwo - FUNDAMENT DEMOKRACJI?


(ortografia konsekwentnie dostosowana do językowego poziomu polskich mediuw)

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Nie twierdzę, że nie ma wolności słowa, twierdzę, że demokracja więdnie i podałem kilka argumentów.
----------
Szarley - a tak historycznie rzecz biorac - w jakim okresie twoim zdaniem w zakresie demokracji na ZiemIach Polskich była lepsza sytuacja niż obecnie?



>Wolność słowa nie jest nawet jednym z fundamentów demokracji. Jest jedynie narzędziem do budowy tego fundamentu. Fundamentem jest dopiero obywatelska świadomość wynikająca z dostęp do informacji i umiejętności jej zrozumienia.
----------
Uwazam ze podajesz dość rygorystyczne kryteria ale w dużym zakresie zgadzam się 😊 z tym co powyzej.



>Jaką obywatelską świadomość ma "wyborca" któremu obiecają że państwo DA mu 1000 złotych i uwierzy, że to pieniądze z cudownego dzbanka? .....
.....
>Wolność słowa będzie przydatne wtedy, kiedy dziennikarz napisze uczciwie "wyborco, jeśli ktoś ci obiecuje 1000 złotych to znaczy że :
>albo najpierw zapłacisz 1200
>albo twoje dzieci zapłacą 1500" *
------------
Tez jestem przeciw "szalonemu" rozdawnictwu.
W polskiej polityce od około 10 lat można zaobserowac silne rozdawnictwo. Ponadto ma ono charakter wzrostowy w czasie.
Można zadac sobie pytania:
- jakie sa przesłanki decydujące o tych faktach?
- czy jest to dbalosc o slupki wyborcze?
- czy to populizmem?
- jak się ma raozdawnictwo do checi pomagania biednym, slabym i bezradnym?
Mysle, ze jak chce się pomoc głodnemu to niekoniecznie należy dawac mu "rybe" (ucząc go tym samym i przy okazji życiowej bezradności) a raczej należy dac mu "wedke" (dobre prawo pracy, ochrona własnego rynku pracy, bodźce promujące podejmowanie trudu zdobywania wyksztalcenia oraz podejmowania pracy; bodźce motywujące do unikania w zyciu srodkow odurzających etc etc etc).
Wiele razy rozmawiałem z emerytami/rencistami na temat tego jakie jest ich kryterium wyboru partii na która glosuja - w bez mala 100% uslyszalem odpowiedzi, które ja interpretuje jako "glosuje na tych którzy daja mi więcej kasy" - żadne inne argumenty nie padly ani razu.
Podkresle, ze z drugiej strony nie dziwi mnie, ze na przykład rencista, który ma rente na poziomie tych najniższych (bodajże 1227 zl to jest obecny limit w tym obszarze - BODAJZE - AI "metnie" to objasnia); ma do wykupienia dużo lekow, jest mało sprawny fizycznie albo psychicznie i mieszka sam; nie ma bliskiej rodziny, która by go wspierala; sam utrzymuje mieszkanie etc.
Nie dziwi mnie ze taki rencista glosuje na te partie, po której spodziewa się ze da mu największe wsparcie finansowe.
Oczywiście powyższy przykład jest skrajny - choć osobiście znam takie osoby (dokładnie bedace w tak skrajnej sytuacji).
Z drugiej strony - powiem więcej - na miejscu takich ubogich czy tez skrajnie biedynych rencistów/emerytow robiłbym dokładnie to samo.
To dla mnie absolutnie naturalne.
Tak działa w szczególności instynkt samozachowawczy człowieka.


>Nie jestem przeciwny społecznej solidarności !!! Nikogo nie wolno zostawiać za burtą, potrzebne są socjalne transfery I NIE O TYM MOWA !!!
-----
OK, rozumiem 😊


>Nie wie, bo w polskiej demokracji politycy to złodzieje i oszuści, dziennikaże to ignoranci, wyborcy skończyli szkoły obywatelskich analfabetów, a do kompletu o pieniądzach w ich gminach decyduje warszawski rząd. przez co nie uczą się odpowiedzialności nawet za swoją wieś a co dopiero za państwo (ortografia konsekwentnie dostosowana do językowego poziomu polskich mediuw).
------------
To bardzo krytyczna opinia i (może jestem totalnie naiwny !) - mocno przesadzona.

Podkreslam ! - to tylko moje opinie ! - absolutnie nie twierdze ze mam racje albo zeby mi ja przyznawac.



S pozdravem, Wojownik Stokrotka
09-11-2025 15:57 
 Ocena 1 na 1
szarley (54906 punktów)
>>Nie twierdzę, że nie ma wolności słowa, twierdzę, że demokracja więdnie i podałem kilka argumentów.
>----------
>Szarley - a tak historycznie rzecz biorac - w jakim okresie twoim zdaniem w zakresie demokracji na ZiemIach Polskich była lepsza sytuacja niż obecnie?

Nie jestem historykiem. Na moje wyczucie na pewno przed 1926 i tuż po 1990, kiedy klasa polityczna miała jakiś poziom

>>Jaką obywatelską świadomość ma "wyborca" któremu obiecają że państwo DA mu 1000 złotych i uwierzy, że to pieniądze z cudownego dzbanka? .....
>.....
>>Wolność słowa będzie przydatne wtedy, kiedy dziennikarz napisze uczciwie "wyborco, jeśli ktoś ci obiecuje 1000 złotych to znaczy że :
>>albo najpierw zapłacisz 1200
>>albo twoje dzieci zapłacą 1500" *
>------------
>Tez jestem przeciw "szalonemu" rozdawnictwu.
Nie o tym mowa. Możesz być zwolennikiem lub przeciwnikiem czegokolwiek, ważne, żebyś miał dostęp do wiedzy. Tego nie ma
Można głosować za socjalem lub przeciwko, ale znając skutki swojego głosowania

Przypomnę Ci dyskusję sprzed kilku lat nt. wycinki Puszczy białowieskiej zaatakowanej przez jakiegoś robaka

Zwolennicy PiS byli za wycinką. zwolennicy PO przeciwko
Dziennikarze powinni zapytać o opinię LEŚNIKÓW!!!!!!!!! a nie polityków

Znasz więcej takich przykładów, kiedy obywatele decydują o sprawach mając niekompletne lub fałszywe dane podane przez manipulujących polityków lub dziennikaży - analfabetów

Czeka nas dyskusja o odejściu od zmiany czasu zimowy/letni. Ilekroć z kimś rozmawiam jest przeciwny zmianom czasu, ale kiedy uświadamiam, go, że latem ciemno będzie godzinę wcześniej, to zmienia zdanie

Dlaczego 90% jest przeciwko zmianom czasu?

Bo dziennikaże nie INFORMUJĄ. Dlaczego? Bo są nieukami

>Wiele razy rozmawiałem z emerytami/rencistami na temat tego jakie jest ich kryterium wyboru partii na która glosuja - w bez mala 100% uslyszalem odpowiedzi, które ja interpretuje jako "glosuje na tych którzy daja mi więcej kasy" - żadne inne argumenty nie padly ani razu.

W przypadku ludzi całkowicie zależnych od społeczeństwa to racjonalne. Zwłaszcza, że dzisiejszym emerytom, zwłaszcza tym starszym nikt nie pomagał w wychowywaniu dzieci rocznymi urlopami, 800+ szkolną wyprawką itp

Ale nie o tym mowa.
Niech każdy głosuje zgodnie z własnym interesem, ale politycy, media, szkoła powinni wyborcę uświadomić jakie są skutki jego wyboru a o tego należy dbać o rozwój kompetencji samorządu, żeby obywatel wiedział że jego głos ma znaczenie

Dlaczego nie można wyjść z czarodziejskiego kółka populizmu?
Bo większość wyborców wierzy, że DOSTAJE pieniądze

>>Nie wie, bo w polskiej demokracji politycy to złodzieje i oszuści, dziennikaże to ignoranci, wyborcy skończyli szkoły obywatelskich analfabetów, a do kompletu o pieniądzach w ich gminach decyduje warszawski rząd. przez co nie uczą się odpowiedzialności nawet za swoją wieś a co dopiero za państwo (ortografia konsekwentnie dostosowana do językowego poziomu polskich mediuw).

>To bardzo krytyczna opinia i (może jestem totalnie naiwny !) - mocno przesadzona.
Sprowokowałeś dyskusję.

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
10-11-2025 11:53 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Nie jestem historykiem. Na moje wyczucie na pewno przed 1926 i tuż po 1990, kiedy klasa polityczna miała jakiś poziom
---------
Szarley - - tez nie jestem historykiem wiec do lat 1912-1926 się nie odniosę.
Natomiast lat 90-te pamiętam jako już dorosły czlowiek. Zapamietalem trzy "zmory" z tamtego okresu:
• Bardzo duże nasilenie zorganizowanej przestepczosci
• Pojawienie się handlarzy narkotykow oraz szerokiej "oferty" w zakresie "podazy" narokotykow
• Dwa powyższe zjawiska były miedzy innymi na tle tego ze owczesny rząd zaczal na duza skale zamykac zakłady państwowe jako niewydolne ekonomiczne. Na tym tle pojawily się jeszcze inne niepokojące zjawiska: rosnące bezrobocie; patologie polegajaca na ucieczce od problemów poprzez "wspieranie się" uzywkami; no i niestety bedomnosc ☹ .
Owszem - to pewnie nie ma bezpośredniego związku z jakoscia funkcjonowania demokracji ale taki obraz tamtych czasów został w mojej glowie ☹


>Nie o tym mowa. Możesz być zwolennikiem lub przeciwnikiem czegokolwiek, ważne, żebyś miał dostęp do wiedzy. Tego nie ma
---------
Powiem/powtorze ogolnie jaka jest moja percepcja (SUBIEKTYWNA percepcja ! ) tego co piszesz: uważam ze wyolbrzymiasz skale negatywnych informacji na temat pewnych zjawisk w obecnej rzeczywistości - w szczególności kwestia dostępu do informacji acz nie tylko.
Na przykład porownujac to z latami 80-tymi w PRL - wówczas:
- nie było w ogole demokracji w Polsce - funkcjonowal praktycznie system jednopartyjny ("dyktatura proletariatu")
- nie było takich możliwości technicznych jak daje obecnie internet (choćby w telefonie komórkowym) - w szczególności (acz nie tylko !) dostep do takich "narzedzi" jak Wikipedia, chatGPT etc .


>Można głosować za socjalem lub przeciwko, ale znając skutki swojego głosowania
----------
Jak ktoś woli jako glowne przesłanki swojego wyboru "kiełbase wyborcza" albo niski poziom wiedzy albo intuicje to JEGO SPRAWA - wspolczuje mu ale demokracja daje mu również prawo do wyboru wedlug takich kryteriów tego na kogo zamierza zaglosowac.
Chcialbys narzucić ludziom ze koniecznie musza na przykład nauczyć się bardziej dogłębnej wiedzy jak działa budżet Panstwa / deficyt budżetowy etc?
Powiem hipotetycznie: a może ja jako obywatel wole zamiast to zglebiac napic się wodki? Chcesz prawnie zabronić obywatelowi takiej postawy?
A z drugiej strony obecnie ludzie w RP często nie ida na wybory bo uwazaja ze klasa polityczna i tak jest skorumpowana etc i nie chcą wdawać się w ich zdaniem "brudna polityke" - chcesz im tego zabronić?

>Przypomnę Ci dyskusję sprzed kilku lat nt. wycinki Puszczy białowieskiej zaatakowanej przez jakiegoś robaka
>Zwolennicy PiS byli za wycinką. zwolennicy PO przeciwko
>Dziennikarze powinni zapytać o opinię LEŚNIKÓW!!!!!!!!! a nie polityków
-----------
Sa to moim zdaniem ulomnosci w zakresie:
- jakości dziennikarstwa
- jakości funkcjonowania demokracji
Nothing is perfect !


>Dlaczego 90% jest przeciwko zmianom czasu?
>Bo dziennikaże nie INFORMUJĄ. Dlaczego? Bo są nieukami
-----
Sa to moim zdaniem ulomnosci w zakresie jakości dziennikarstwa.
Nothing is perfect !
A propos - kwestia zmiany czasu - osobiście mnie to denerwuje ze to ma miejsce ale ogolnie uważam to za rzecz błahą .


>W przypadku ludzi całkowicie zależnych od społeczeństwa to racjonalne. Zwłaszcza, że dzisiejszym emerytom, zwłaszcza tym starszym nikt nie pomagał w wychowywaniu dzieci rocznymi urlopami, 800+ szkolną wyprawką itp.
------------
Pelna zgoda 😊

>Niech każdy głosuje zgodnie z własnym interesem, ale politycy, media, szkoła powinni wyborcę uświadomić jakie są skutki jego wyboru a o tego należy dbać o rozwój kompetencji samorządu, żeby obywatel wiedział że jego głos ma znaczenie
>Dlaczego nie można wyjść z czarodziejskiego kółka populizmu?
>Bo większość wyborców wierzy, że DOSTAJE pieniądze
-----------
Ulomnosci demokracji, systemu edukacji oraz dziennikarstwa w Polsce.
Nothing is perfect !


>Sprowokowałeś dyskusję.
------------
I bardzo się z tego ciesze 😊
Choc ostatnie wpisy (i twoje i moje) to raczej sprowadzają się do "w kolko" "kręcenia się" wobec tych samych argumentow -☹

Dziekuje Ci bardzo za twoje wpisy 😊


S pozdravem, Wojownik Stokrotka
10-11-2025 13:30 
 Ocena 1 na 1
szarley (54906 punktów)
>>Nie o tym mowa. Możesz być zwolennikiem lub przeciwnikiem czegokolwiek, ważne, żebyś miał dostęp do wiedzy. Tego nie ma
>Powiem/powtorze ogolnie jaka jest moja percepcja (SUBIEKTYWNA percepcja ! ) tego co piszesz: uważam ze wyolbrzymiasz skale negatywnych informacji na temat pewnych zjawisk w obecnej rzeczywistości - w szczególności kwestia dostępu do informacji acz nie tylko.
>Na przykład porownujac to z latami 80-tymi w PRL - wówczas:
>- nie było w ogole demokracji w Polsce - funkcjonowal praktycznie system jednopartyjny ("dyktatura proletariatu")

Uparłeś się porównywać z latami 80-tymi, kiedy demokracji nie było wcale.
Cóż stąd, że demokracja ma się lepiej niż wtedy, skoro zmierza w kierunku swojego zaprzeczenia?

>- nie było takich możliwości technicznych jak daje obecnie internet (choćby w telefonie komórkowym) - w szczególności (acz nie tylko !) dostep do takich "narzedzi" jak Wikipedia,

Edukacja nie polega na tym, żeby wiedzieć kiedy była bitwa pod Grunwaldem, ale żeby wiedzieć jakie były heh przyczyny i skutki

>chatGPT etc .
kupa bredni

>>Można głosować za socjalem lub przeciwko, ale znając skutki swojego głosowania
>Chcialbys narzucić ludziom ze koniecznie musza na przykład nauczyć się bardziej dogłębnej wiedzy jak działa budżet Panstwa / deficyt budżetowy etc?

Tak. Dokładnie tak. Ta wiedza powinna być w szkolnym programie.

>Powiem hipotetycznie: a może ja jako obywatel wole zamiast to zglebiac napic się wodki? >Chcesz prawnie zabronić obywatelowi takiej postawy?
Wiesz, że wódka szkodzi?
Jeśli tak, to pij ile chcesz. Twój wybór

>>Przypomnę Ci dyskusję sprzed kilku lat nt. wycinki Puszczy białowieskiej zaatakowanej przez jakiegoś robaka
>>Zwolennicy PiS byli za wycinką. zwolennicy PO przeciwko
>>Dziennikarze powinni zapytać o opinię LEŚNIKÓW!!!!!!!!! a nie polityków
>Sa to moim zdaniem ulomnosci w zakresie:
>- jakości dziennikarstwa

Podaj przykład medialnej dyskusji, która jest rzetelna.

>A propos - kwestia zmiany czasu - osobiście mnie to denerwuje ze to ma miejsce ale ogolnie uważam to za rzecz błahą .
Twoje prawo, ale w demokracji powinieneś mieć prawo głosu
Jeśli nie w postaci kartki to chociaż sondażu. i te sondaże pokazują, że 90% respondentów nie chce zmiany czasu, ale NIE WIEDZĄ czego dotyczy sondaż.

To jest właśnie upadek demokracji
To tak jakby w wyborach podsunięto Ci kartkę do głosowania z zakreślonymi nazwami partii i nazwiskami kandydatów

Masz prawo głosu, ale nie wiesz kto kandyduje


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
10-11-2025 17:23 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
Szarley - dziekuje bardzo za twoje ciekawe wpisy 😊 . A teraz "detale" 😊


>Uparłeś się porównywać z latami 80-tymi, kiedy demokracji nie było wcale.
>Cóż stąd, że demokracja ma się lepiej niż wtedy, skoro zmierza w kierunku swojego zaprzeczenia?
------------
To wynika z tego ze wiem (znam z autopsji ☹ ) co znaczy zyc w kraju niedemokratycznym i doceniam to (potrafie się cieszyc tym) co jest obecnie (w istocie prosta reakcja psychologiczna 😊 ).
Co zas się tyczy: "skoro zmierza w kierunku swojego zaprzeczenia?" - to już wlasciwie Ci NATO odpowiadałem - uważasz ze mocno idziesz w kierunku "czarnych wizji" ☹
Wiesz co to jest "samospelniacjace się przepowiednie" ?



>Edukacja nie polega na tym, żeby wiedzieć kiedy była bitwa pod Grunwaldem, ale żeby wiedzieć jakie były heh przyczyny i skutki
------------
OK - pelna zgoda 😊


>>chatGPT etc .
>kupa bredni
-----------
A jakies argumenty w tej materii ?


>>Chcialbys narzucić ludziom ze koniecznie musza na przykład nauczyć się bardziej dogłębnej wiedzy jak działa budżet Panstwa / deficyt budżetowy etc?
>Tak. Dokładnie tak. Ta wiedza powinna być w szkolnym programie.
------------
OK - rozumiem - mysle ze podzielam twój pogląd w tej materii 😊
Częściowo mnie przekonales mnie 😊
A z drugiej strony czy sadzisz ze ubodzy emeryci/rencisci czy renciści wyedukowani nawet z kwestii budżetu Panstwa i deficytu będą głosowali na inna partie, niż ta która obieca im najwięcej rozdawnictwa?
Wybacz proszę ale jest powiedzenie "blizsza cialu koszula".
Ja sadze ze poza edukacja o której piszesz (popieram takie spojrzenie ! ) trzeba zapewnić tez mechanizmy zapewniające godziwe zycie najbiedniejszym wyborcom.
Bez tego populizm będzie się super sprzedawal; tak jak jest to obecnie ☹


>>Powiem hipotetycznie: a może ja jako obywatel wole zamiast to zglebiac napic się wodki?
>Chcesz prawnie zabronić obywatelowi takiej postawy?
>Wiesz, że wódka szkodzi?
>Jeśli tak, to pij ile chcesz. Twój wybór
-------------
Zwroc proszę uwagę na slowo "HIPOTETYCZNIE"
A to co napisale w istocie nie jest odpowiedzia na zadane przeze mnie pytanie:
"Chcesz prawnie zabronić obywatelowi takiej postawy?"



>Podaj przykład medialnej dyskusji, która jest rzetelna.
----------
Uwazam, ze na przykład "Kropka nad i" Moniki Olejnik - choć to częściowo zależy tez od poziomu populizmu i demagogii zaproszonego gościa.




>>A propos - kwestia zmiany czasu - osobiście mnie to denerwuje ze to ma miejsce ale ogolnie uważam to za rzecz błahą .
>Twoje prawo, ale w demokracji powinieneś mieć prawo głosu
-----------
I mam to prawo - glosuje na partie, która mnie najbardziej przekonuje.
A ze politycy nie poruszają tematu zmiany czasu lub robia to niezmiernie rzadko to dla mnie naturalne - uwazaja, ze to mało istotne. Ja zresztą tez tak sadze.
Sadze tez ze politycy nie podnosza tego tematu gdyż z badan opinii społecznej zlecanych przez partie polityczne wynika wniosek: "większości wyborców to nie interesuje".



>Jeśli nie w postaci kartki to chociaż sondażu. i te sondaże pokazują, że 90% respondentów nie chce zmiany czasu, ale NIE WIEDZĄ czego dotyczy sondaż.
>To jest właśnie upadek demokracji
>To tak jakby w wyborach podsunięto Ci kartkę do głosowania z zakreślonymi nazwami partii i nazwiskami kandydatów
-----------
Absolutnie nie podzielam twojego spojrzenia ☹
Gdyby obywatele uwazali, ze trzeba dany temat przeglosowac a politycy się tym nie interesują to jest droga inicjatywy oddolnej by przeprowadzić referendum "w temacie".

Podkreslam ! - to co napisalem tylko moje opinie - absolutnie nie twierdze ze mam racje albo zeby mi ja przyznawac.

PS.
Mam do Ciebie jeszcze jedno pytanie - uważasz, ze dla obecnej demokracji w Polsce jest lepsza alternatywa w postaci jakiegoś systemu odrzucającego demokracje
?




S pozdravem, Wojownik Stokrotka
szarley (54906 punktów)
>Szarley - dziekuje bardzo za twoje ciekawe wpisy 😊 . A teraz "detale" 😊
>>Uparłeś się porównywać z latami 80-tymi, kiedy demokracji nie było wcale.
>>Cóż stąd, że demokracja ma się lepiej niż wtedy, skoro zmierza w kierunku swojego zaprzeczenia?
>------------
>To wynika z tego ze wiem (znam z autopsji ☹ ) co znaczy zyc w kraju niedemokratycznym i doceniam to (potrafie się cieszyc tym) co jest obecnie (w istocie prosta reakcja

Urodziłem się w 1957 w Cieszynie (na lewym brzegu Rzeki) wychowałem się w kraju, w którym zwalniano z pracy za udział w religijnych praktykach. Wiem do czego się odnosisz

>Co zas się tyczy: "skoro zmierza w kierunku swojego zaprzeczenia?" - to już wlasciwie Ci NATO odpowiadałem - uważasz ze mocno idziesz w kierunku "czarnych wizji" ☹
>Wiesz co to jest "samospelniacjace się przepowiednie" ?

Pokaż ten dobry kierunek, bo chciałbym się mylić
To, że jesteś w połowie stoku a byłeś na nizinie, znaczy tyle, że jesteś wyżej (I w tym się z Tobą w pełni zgadzam!) ale będąc w połowie stoku możesz iść w górę lub w dół.

>>>chatGPT etc .
>>kupa bredni
>-----------
>A jakies argumenty w tej materii ?
Mały eksperyment
Zapytaj o 10 najważniejszych zabytków Górnego Śląska

>>>Chcialbys narzucić ludziom ze koniecznie musza na przykład nauczyć się bardziej dogłębnej wiedzy jak działa budżet Panstwa / deficyt budżetowy etc?
>>Tak. Dokładnie tak. Ta wiedza powinna być w szkolnym programie.
>------------
>OK - rozumiem - mysle ze podzielam twój pogląd w tej materii 😊
Lubię się zgadzać

>A z drugiej strony czy sadzisz ze ubodzy emeryci/rencisci czy renciści wyedukowani nawet z kwestii budżetu Panstwa i deficytu będą głosowali na inna partie, niż ta która obieca im najwięcej rozdawnictwa?
O tym rozmawialiśmy i nie było pola sporu.

>>>Powiem hipotetycznie: a może ja jako obywatel wole zamiast to zglebiac napic się wodki?
>>Chcesz prawnie zabronić obywatelowi takiej postawy?
>>Wiesz, że wódka szkodzi?
>>Jeśli tak, to pij ile chcesz. Twój wybór
>-------------
>Zwroc proszę uwagę na slowo "HIPOTETYCZNIE"
Rozumiem, ale meritum jest w tym, żebyś miał wiedzę o tym że wódka szkodzi (w dużych ilościach oczywiście!!!)

>A to co napisale w istocie nie jest odpowiedzia na zadane przeze mnie pytanie:
>"Chcesz prawnie zabronić obywatelowi takiej postawy?"
Snadź źle Cię zrozumiałem (i nadal źle rozumiem)

>>Podaj przykład medialnej dyskusji, która jest rzetelna.
>Uwazam, ze na przykład "Kropka nad i" Moniki Olejnik - choć to częściowo zależy tez od poziomu populizmu i demagogii zaproszonego gościa.
Teraz Ty źle zrozumiałeś. Nie chodzi mi o pojedynczego dziennikarza, sam czytuję czasem polskie gazety *np Tygodnik powszechny) bo niektóre mają wysoki poziom, ale o powszechnie dyskutowany temat.

>>>A propos - kwestia zmiany czasu - osobiście mnie to denerwuje ze to ma miejsce ale ogolnie uważam to za rzecz błahą .
>>Twoje prawo, ale w demokracji powinieneś mieć prawo głosu
>-----------
>I mam to prawo - glosuje na partie, która mnie najbardziej przekonuje.
A jak głosowałbyś w przypadku zmiany czasu?
(pytam z ciekawości)

>>Jeśli nie w postaci kartki to chociaż sondażu. i te sondaże pokazują, że 90% respondentów nie chce zmiany czasu, ale NIE WIEDZĄ czego dotyczy sondaż.
>>To jest właśnie upadek demokracji
>>To tak jakby w wyborach podsunięto Ci kartkę do głosowania z zakreślonymi nazwami partii i nazwiskami kandydatów
>-----------
>Absolutnie nie podzielam twojego spojrzenia ☹
Tym razem protokół rozbieżności?
A jedna spróbuję Ci udowodnić swoją rację, jeśli odpowiesz na pytanie : Jak głosowałbyś w przypadku zmiany czasu?

>Mam do Ciebie jeszcze jedno pytanie - uważasz, ze dla obecnej demokracji w Polsce jest lepsza alternatywa w postaci jakiegoś systemu odrzucającego demokracje

Stanowczo NIE!!!!!!!!
Alternatywą jest sprzężenie zwrotne

tworzenie obywatelskiego społeczeństwa - więcej demokracji - tworzenie obywatelskiego społeczeństwa - więcej demokracji -tworzenie obywatelskiego społeczeństwa - więcej demokracji

Jak najwięcej władzy (i publicznych pieniędzy) jak najbliżej obywatela
Wybory wójta powinny być ważniejsze niż wybory prezydenta, bo wójt ma dysponować większą kwotą pieniędzy (per capita) niż prezydent.

Kilka przykładów : Po co Państwowa straż pożarna? Czy powiat nie poradzi sam zorganizować tej służby, a w przypadku większych akcji jakiś mały koordynacyjny sztab w województwie?

Po co państwowa policja ma patrolować ulice lub kontrolować trzeźwość kierowców? Czy tego nie zrobi lepiej lokalna straż podległa wójtowi czy burmistrzowi, którego wybiorą obywatele?

Porównaj liczbę ludności w Polsce i USA
W Polsce jest trzykrotnie liczniejsza państwowa policja niż w USA!!!!

Masz tyle lat, że może pamiętasz awanturę w mediach kiedy prof. Kulesza zaproponował żeby gminy prowadziły księgi stanu cywilnego, a nie państwo. I... gminy sobie z tym spokojnie radzą. Gdyby im powierzyć więcej pieniędzy i obowiązków skutek byłby m.in taki, że obywatele bardziej angażowaliby się w publiczne sprawy. Powstałoby obywatelskie, społeczeństwo, które na patologie demokracji reagowałoby czerwoną (wyborczą) kartką dla elit.

Mechanizm jest prosty: wybierając sejm ma 1/20 000 000 głosu. policz ile waży Twój głos w wyborach wójta.

Przy okazji, od zarania polskiej demokracji irytuje mnie pewne jej zaprzeczenie
Obywatelskie prawa w demokratycznym państwie powinny być jednakowe dla wszystkich obywateli

W Polsce tego nie ma.
Inne Wyborce prawa ma mieszkaniec Gdańska a inne Kartuz.
To jest fałsz demokracji i to, że nikt się nie buntuje świadczy O ZAGROŻENIU DLA DEMOKRACJI


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
Lolek_Salambek (2665 punktów)
Szarley - dziekuje bardzo za twoj ciekawy wpisy 😊 .
A teraz CIACH 😊

>Urodziłem się w 1957 w Cieszynie (na lewym brzegu Rzeki) wychowałem się w kraju, w którym zwalniano z pracy za udział w religijnych praktykach. Wiem do czego się odnosisz
---------
OK; i wszystko jasne 😊


>>Wiesz co to jest "samospelniacjace się przepowiednie" ?
>Pokaż ten dobry kierunek, bo chciałbym się mylić
----------
Mysl pozytuwnie - na ten temat jest bardzo ciekawy wpis PanTeisty na watku który ja utworzyłem (tam znajdziesz bardzo szeroko opisane odpowiedzi na pytania które zadajesz):
<<Quasipsychologia. "Nie wracac" i "pozytywna przyszlosc">>
www.racjonalista.pl/forum.php/s,950720


>To, że jesteś w połowie stoku a byłeś na nizinie, znaczy tyle, że jesteś wyżej (I w tym się z Tobą w pełni zgadzam!) ale będąc w połowie stoku możesz iść w górę lub w dół.
---------
Bardzo dobra przenosnia 😊 Brawo 😊 ! Pelna zgoda 😊 !



>>>>chatGPT etc .
.....
>Mały eksperyment
>Zapytaj o 10 najważniejszych zabytków Górnego Śląska
---------
Wiem do czego zmierzasz - AI pod roznymi postaciami często podaje bzdury.
Tez utworzyłem watek na ten temat:
<<Dwa drobne "eksperymenty" oraz paradoks AI>>
www.racjonalista.pl/forum.php/s,950712
Ogolnie to uważam ze AI to dość dobre narzedzie do pozyskiwania informacji ale....:
- dość często generuje informacje nieprecyzyjne albo ZGOLA FALSZYWE
- pozwala na BARDZO SZYBKIE uzyskanie OGOLNEJ INFORMACJI w danym obszarze - z tego powodu do potrzeb na przykład wpisow na forum internetowym uwazam, ze jest to bardzo dobre narzedzie acz trzeba mieć dystans do generowanych przez nie informacji



>Lubię się zgadzać
------
Witaj w "klubie" 😊


>Rozumiem, ale meritum jest w tym, żebyś miał wiedzę o tym że wódka szkodzi (w dużych ilościach oczywiście!!!)
----------
Wiekszosc lekarzy twierdzi, ze alkohol nawet w bardzo małych ilościach jest szkodliwy dla zdrowia.
No ale z drugiej strony "samo zycie tez jest szkodliwe dla zdrowia:



>>"Chcesz prawnie zabronić obywatelowi takiej postawy?"
>Snadź źle Cię zrozumiałem (i nadal źle rozumiem)
------------
Chcesz prawnie zabronić obywatelowi dostępu do alkoholu?
Innymi slowy: popierasz wprowadzenie prohibicje?



>>>Podaj przykład medialnej dyskusji, która jest rzetelna.
>>Uwazam, ze na przykład "Kropka nad i" Moniki Olejnik - choć to częściowo zależy tez od poziomu populizmu i demagogii zaproszonego gościa.
>Teraz Ty źle zrozumiałeś. Nie chodzi mi o pojedynczego dziennikarza, sam czytuję czasem polskie gazety *np Tygodnik powszechny) bo niektóre mają wysoki poziom, ale o powszechnie dyskutowany temat.
-----------
Jest "nieoczywista oczywistoscia" 😊 ze dla dowolnego tematu jest bez mala zawsze tak, ze:
- czesc programów publicystycznych będzie na OGOLNIE DOBRYM poziomie a przynajmniej czesc wypowiedzi występujących w nim gości oraz dziennikarzy będzie dość dobra 😊
- czesc programów publicystycznych będzie na OGOLNIE SLABYM poziomie a przynajmniej czesc wypowiedzi występujących w nim gości oraz dziennikarz będzie dość slaba ☹



>A jak głosowałbyś w przypadku zmiany czasu?
---------
Żeby nie było zmian czasu; to popieram.


>Stanowczo NIE!!!!!!!!
>Alternatywą jest sprzężenie zwrotne
>tworzenie obywatelskiego społeczeństwa - więcej demokracji - tworzenie obywatelskiego społeczeństwa - więcej demokracji -tworzenie obywatelskiego społeczeństwa - więcej demokracji
-----------
Niestety ☹ nie rozumiem co masz na myśli ☹



>Jak najwięcej władzy (i publicznych pieniędzy) jak najbliżej obywatela
>Wybory wójta powinny być ważniejsze niż wybory prezydenta, bo wójt ma dysponować większą kwotą pieniędzy (per capita) niż prezydent.
>Kilka przykładów : Po co Państwowa straż pożarna? Czy powiat nie poradzi sam zorganizować tej służby, a w przypadku większych akcji jakiś mały koordynacyjny sztab w województwie?
>Po co państwowa policja ma patrolować ulice lub kontrolować trzeźwość kierowców? Czy tego nie zrobi lepiej lokalna straż podległa wójtowi czy burmistrzowi, którego wybiorą obywatele?
>Porównaj liczbę ludności w Polsce i USA
>W Polsce jest trzykrotnie liczniejsza państwowa policja niż w USA!!!!
>Masz tyle lat, że może pamiętasz awanturę w mediach kiedy prof. Kulesza zaproponował żeby gminy prowadziły księgi stanu cywilnego, a nie państwo. I... gminy sobie z tym spokojnie radzą. Gdyby im powierzyć więcej pieniędzy i obowiązków skutek byłby m.in taki, że obywatele bardziej angażowaliby się w publiczne sprawy. Powstałoby obywatelskie, społeczeństwo, które na patologie demokracji reagowałoby czerwoną (wyborczą) kartką dla elit.
>Mechanizm jest prosty: wybierając sejm ma 1/20 000 000 głosu. policz ile waży Twój głos w wyborach wójta.
-------
Ok; podzielam twoje spojrzenie 😊



>Przy okazji, od zarania polskiej demokracji irytuje mnie pewne jej zaprzeczenie
>Obywatelskie prawa w demokratycznym państwie powinny być jednakowe dla wszystkich obywateli
>W Polsce tego nie ma.
>Inne Wyborce prawa ma mieszkaniec Gdańska a inne Kartuz.
>To jest fałsz demokracji i to, że nikt się nie buntuje świadczy O ZAGROŻENIU DLA DEMOKRACJI
----------------
"Sory taki mamy klimat" 😊
Taki zarcik 😊
A tak bez zartu - sory - nie kumam ☹
Możesz rozwinąć myśli zawarte w cytacie powyższym
?


S pozdravem, Wojownik Stokrotka
11-11-2025 10:28 
 Ocena 1 na 1
szarley (54906 punktów)
>Chcesz prawnie zabronić obywatelowi dostępu do alkoholu?
>Innymi slowy: popierasz wprowadzenie prohibicje?
Nie.

>>>>Podaj przykład medialnej dyskusji, która jest rzetelna.
>>A jak głosowałbyś w przypadku zmiany czasu?
>Żeby nie było zmian czasu; to popieram.
Zdajesz sobie sprawę, że o 19 w sierpniu będzie zachodzić słońce?
Nadal jesteś "za"?

>>Stanowczo NIE!!!!!!!!
>>Alternatywą jest sprzężenie zwrotne
>>tworzenie obywatelskiego społeczeństwa - więcej demokracji - tworzenie obywatelskiego społeczeństwa - więcej demokracji -tworzenie obywatelskiego społeczeństwa - więcej demokracji
>-----------
>Niestety ☹ nie rozumiem co masz na myśli ☹

To, że na choroby demokracji jedynym lekarstwem jest więcej demokracji. Więcej władzy jak najbliżej obywateli

>>Przy okazji, od zarania polskiej demokracji irytuje mnie pewne jej zaprzeczenie
>>Obywatelskie prawa w demokratycznym państwie powinny być jednakowe dla wszystkich obywateli
>>W Polsce tego nie ma.
>>Inne Wyborce prawa ma mieszkaniec Gdańska a inne Kartuz.

>A tak bez zartu - sory - nie kumam ☹
>Możesz rozwinąć myśli zawarte w cytacie powyższym

Mieszkaniec Gdańska ma prawo wyborcze w wyborach starosty. W Kartuzach starostę wybiera się pośrednio.

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>Innymi slowy: popierasz wprowadzenie prohibicje?
>Nie.
-----------
Szarley - a ja dla odmiany popieram w tym zakresie skandynawskie modele polprohibicji 😊


>Zdajesz sobie sprawę, że o 19 w sierpniu będzie zachodzić słońce?
>Nadal jesteś "za"?
--------------
Nie zdawałem sobie z tego sprawy.
Gdyby miało tak być byłoby to moim zdaniem wbrew naturalnemu rytmowi zycia człowieka.
Ale być może można by tak ustawić ten "rozkład godzinowy" ze podobnie jak obecnie latem wschod slonca bylby około godziny 3:30 a zachod około 21-szej. Nie wiem natomiast na jaka "czkawkę" ☹ by się to przelozylo zima? Ciemno o godzinie 15-tej?
Jeśli by tak miało być to jestem za.


>To, że na choroby demokracji jedynym lekarstwem jest więcej demokracji. Więcej władzy jak najbliżej obywateli
-------
Pelna zgoda 😊 !



>Mieszkaniec Gdańska ma prawo wyborcze w wyborach starosty. W Kartuzach starostę wybiera się pośrednio.
-------------
Z takimi szczegółami się jak dotychczas nie "zaprzyjaznilem" az tak blisko ☹
Ale jeśli tak jest to niefajnie ☹ i nalezaloby to zmienić.
A z drugiej strony - pewnie Cie nie zaskocze: "Nothing is perfect" ☹

S pozdravem, Wojownik Stokrotka
11-11-2025 15:58 
 Ocena 1 na 1
szarley (54906 punktów)
>>Zdajesz sobie sprawę, że o 19 w sierpniu będzie zachodzić słońce?
>>Nadal jesteś "za"?
>--------------
>Nie zdawałem sobie z tego sprawy.

I o tym właśnie piszę.
Dokładnie tylko o tym, o niewiedzy głosujących/pytanych

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
11-11-2025 18:01 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)

>Dokładnie tylko o tym, o niewiedzy głosujących/pytanych

--------
Ok - rozumiem 😊

S pozdravem, Wojownik Stokrotka
Lolek_Salambek (2665 punktów)
Szarley - nadalem Ci meila 😊 przez "wewnetrzna poczte" tego forum.

Pozdrawiam 😊


S pozdravem, Wojownik Stokrotka

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365