Racjonalista - Strona głównaDo treści
Kto powinien pracować dłużej - kobiety czy mężczyźni?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
13-11-2025 09:47Lolek_Salambek (2665 punktów)Kto powinien pracować dłużej - kobiety czy mężczyźni?
Ocena 2 na 2
Kto powinien pracować dłużej - kobiety czy mężczyźni?

Co do tej kwestii mam dość unikatowe zdanie.

Jak rozumiem obecne rozwiązania w kwestii minimalnego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn podyktowane sa miedzy innymi nastepujacymi faktami:
* przewaga mężczyzn nad kobietami w zakresie sily fizycznej;
* okresy bycia w ciąży oraz urlopy macierzeynskie niejako wybijające kobiety z pracy zawodowej;
* kobiety znacznie częściej niż mezczyzni przerywają sobie prace zawodowa urlopami wychowaczymi.
AI na jedno z pytan o wiek emetyalny kobiet wygenerowalo „informacje”, ze to ze kobiety mogą przechodzić na emeryture o 5 lat wcześniej wynika z takiej oto zaleznosci (tak zwany „czynnik demograficzny”.

Fakt, ze kobiety zyja średnio dluzej niż mezczyzni (w Polsce ta roznica to około 7,5 roku) jest przeslanka ku temu zeby kobiety korzystaly wcześniej niż mezczyzni z prawa do emerytury gdyż takie rozwiazanie przekłada się NATO, ze emerytury kobiet będą relatywnie nizsze niż emerytury mężczyzn pracujących srednio o 5 lat dluzej (a wiec dluzej placacych składki emerytalne). Niejako w efekcie daje to rezultat w postaci mniejszego finansowego obciążenia systemu emerytalnego swiadczeniami emerytalnymi wypłacanymi na rzecz kobiet.
„Logika” dość pokretna ☹ .

Chciałbym tu jednak zastrzec, ze nie znalazłem w zrodlach innych niż AI potwierdzenia występowania tak rozumianego „czynnika demograficznego”.
Z drugiej strony fakt, ze kobiety zyja średnio dluzej niż mezczyzni oraz to ze mezczyzni mogą przechodzić na emeryture o 5 lat później niż kobiety przeklada się NATO, ze średnio rzecz biorac kobiety korzystają z emerytury o 12,5 roku dluzej niż mezczyzni mimo ze mezczyzni średnio rzecz biorac wnosza składki dluzej o 5 lat niż kobiety.

„Na koniec dnia”; biorac pod uwagę wszystkie powysze argumenty (no może za wyjątkiem tej wątpliwej jakości informacji ze strony AI) uważam, ze minimalny wiek emerytalny w Polsce powinien być zrównany dla kobiet oraz mężczyzn.


Zapraszam do wymiany opinii 😊 w zakresie poruszonych kwestii.



S pozdravem
Wojownik Stokrotka
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

zeniu73 (6483 punktów)
>Kto powinien pracować dłużej - kobiety czy mężczyźni?
>Co do tej kwestii mam dość unikatowe zdanie.
>Jak rozumiem obecne rozwiązania w kwestii minimalnego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn
>podyktowane sa miedzy innymi nastepujacymi faktami:
>* przewaga mężczyzn nad kobietami w zakresie sily fizycznej;
>* okresy bycia w ciąży oraz urlopy macierzeynskie niejako wybijające kobiety z pracy zawodowej;
>* kobiety znacznie częściej niż mezczyzni przerywają sobie prace zawodowa urlopami wychowaczymi.
>AI na jedno z pytan o wiek emetyalny kobiet wygenerowalo "informacje", ze to ze kobiety
>mogą przechodzić na emeryture o 5 lat wcześniej wynika z takiej oto zaleznosci (tak zwany
>"czynnik demograficzny").
>Fakt, ze kobiety zyja średnio dluzej niż mezczyzni (w Polsce ta roznica to około 7,5 roku) jest
>przeslanka ku temu zeby kobiety korzystaly wcześniej niż mezczyzni z prawa do emerytury gdyż takie
>rozwiazanie przekłada się NATO, ze emerytury kobiet będą relatywnie nizsze niż emerytury mężczyzn
>pracujących srednio o 5 lat dluzej (a wiec dluzej placacych składki emerytalne). Niejako w efekcie
>daje to rezultat w postaci mniejszego finansowego obciążenia systemu emerytalnego swiadczeniami
>emerytalnymi wypłacanymi na rzecz kobiet.
>"Logika" dość pokretna ☹ .
>Chciałbym tu jednak zastrzec, ze nie znalazłem w zrodlach innych niż AI potwierdzenia występowania
>tak rozumianego "czynnika demograficznego".
>Z drugiej strony fakt, ze kobiety zyja średnio dluzej niż mezczyzni oraz to ze mezczyzni mogą
>przechodzić na emeryture o 5 lat później niż kobiety przeklada się NATO, ze średnio rzecz biorac
>kobiety korzystają z emerytury o 12,5 roku dluzej niż mezczyzni mimo ze mezczyzni średnio rzecz
>biorac wnosza składki dluzej o 5 lat niż kobiety.
>"Na koniec dnia"; biorac pod uwagę wszystkie powysze argumenty (no może za wyjątkiem tej
>wątpliwej jakości informacji ze strony AI) uważam, ze minimalny wiek emerytalny w Polsce powinien
>być zrównany dla kobiet oraz mężczyzn.
>Zapraszam do wymiany opinii 😊 w zakresie poruszonych kwestii.
>S pozdravem
>Wojownik Stokrotka


Ze wzgledu tego, ze dzis plec mozna sobie wybrac w USC, wiek emerytalny bedzie zrownywany.
Niektore kraje UE juz to zrobily.

Inaczej predzej czy pozniej przypadki takie jak ten ponizej beda sie mnozyly:

www.trtdeutsch.com/article/7832768

W Argentynie tez cos podobnego juz bylo a teraz w Austrii jeden ciul mianowal sie kobieta, zeby pojsc do kobiecego wiezienia a teraz bedzie skladal wniosek o wczesniejsza rente.
okragly (21676 punktów)
>Kto powinien pracować dłużej - kobiety czy mężczyźni?
mężczyźni, wielu z nich przechodząc na emeryturę umiera
babcie w rodzinie są dużo ważniejsze niż dziadkowie (po to natura wymyśliła menopauzę)
Tusk wymyślił babciowe a nie dziadkowe

wiek emerytalny na Białorusi wynosi 63 lata dla mężczyzn i 58 lat dla kobiet
w Rosji wiek emerytalny 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet.

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
Thoter (6650 punktów)

>w Rosji wiek emerytalny 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet.
>

W Rosji, jeżeli ktoś nie nabył prawa do emerytury, mógł nawet nie przepracować ani jednego dnia, należy się pięć lat później emerytura socjalna.
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>W Rosji, jeżeli ktoś nie nabył prawa do emerytury, mógł nawet nie przepracować ani jednego dnia,
>należy się pięć lat później emerytura socjalna.

-------------
I jakie wyplywaja stad wnioski
?

S pozdravem, Wojownik Stokrotka
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>wiek emerytalny na Białorusi wynosi 63 lata dla mężczyzn i 58 lat dla kobiet
>w Rosji wiek emerytalny 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet.

-------------
I jakie wyplywaja stad wnioski
?

S pozdravem, Wojownik Stokrotka
Marcin Chojnacki (21 punktów)
>Kto powinien pracować dłużej - kobiety czy mężczyźni?
>"Na koniec dnia"; biorac pod uwagę wszystkie powysze argumenty (no może za wyjątkiem tej
>wątpliwej jakości informacji ze strony AI) uważam, ze minimalny wiek emerytalny w Polsce powinien
>być zrównany dla kobiet oraz mężczyzn.
>Zapraszam do wymiany opinii 😊 w zakresie poruszonych kwestii.
>S pozdravem
>Wojownik Stokrotka


spot on
Lolek_Salambek (2665 punktów)
> spot on

---------
Wybacz Marcinie ale nie rozumiem co masz na mysli piszac "spot on"
?


S pozdravem, Wojownik Stokrotka

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365